Psychika dítěte z odchodu otce. Poradíte, prosím?

roxanalit
5. bře 2023

Ahojte maminky, mám dotaz. Dcera momentálně 2 roky a 3 měsíce a druhá 5 měsíců. Manžel od loňského června s námi není, jsme spolu v kontaktu jen telefonicky. Bohužel se stala událost kdy zůstal na vazbě a následně čekal na soud. V době kdy jej zatkli jsme byla v 6 měsíci těhotenství. V září se na narodila dcera a od porodu jsem s holkama sama doma. Rodina pomáhá jak se dá. Jsem s nimi sama kdy třeba i měsíc nevidi babičku/ dědu. Starší dcera je skoro od zatčeni manžela nemocná (záněty,rýmy,horecky atd)už tolik měsíců a ta mladší to od ni taky vždy chytne a já taky. Takže jsme vlastně od léta loňského roku stále na hromadě. Já se snažím být psychicky v klidu i když je to těžké. Každý den přemýšlet nad chodem domu a obstarávání všeho okolo běžného života. Momentálně dům prodáváme už několik měsíců ale je to též těžké i když je cena nízká. Snažím se vše řešit tak abychom nebyli finančně závislí na rodině a bydleli k nim blíž. Starší dceři už doktorka dělal různé testy proč je furt nemocná ale vše má v pořádku. Proto na poslední návštěvě mi řekla, že ví v jaké jsem situaci a že ty děti cítí z rodičů tu tíhu i když to na první pohled není znát. Vlastně že má taky “narušenou” psychiku a tím celkově oslabeny organismus. Teď nad tím hodně přemýšlím a říkám si, i když je tak malá tak evidentně si otce pamatuje a taky to těžko nese když tu není. Je řešení je vozit do věznice na návštěvy aby byli v kontaktu? Ale co to prostředí ? Nebo si “rychle” někoho najít a začít s někým jiným? Já momentálně nemám na chlapy ani pomyšlení, vyhovuje mi být s nimi sama, ale muže to opravdu 2 lété dítě takto ohrozit na zdraví? Poradíte mi prosím někdo? Chci pro děti to nejlepší. Prosím zdržte se hloupých komentáři. Člověk nikdy neví v jaké situaci se ocitne. Za jakoukoliv radu nebo cokoliv budu ze srdce věcná. 🙂

lencaa11
5. bře 2023

@roxanalit co nějakého psychologa jinak děti v jejím věku jsou normálně náchylné na veškeré nemoce chodí do školky? Je jasný že otec chybi a je fajn že se snažíte držet se skrz děti ale asi je to sice klise psát ale psychicky máma v pohodě tak jsou děti v pohodě určitě bych to neřešila hledat chlapa to není řešení spíš se dát do klidu nějaké sezení ,relax z detma trochu upustit páru a hned vám bude líp je to složité ale opravdu začít u sebe držím palce ☘️☘️

roxanalit
autor
5. bře 2023

@lencaa11 právě že do školky nechodí,jsme jen doma a chodíme ven - na vesnici a tady nikoho nepotkame od koho by to chytala :/ já chodim na psychiatrii kvůli poruše spánku, takže tam to taky řeším celkově děti i sebe ❤️

petrasipkova1
5. bře 2023

Hele, silne pochybuji, moc tomu nevěřím, ze by 1,5 roku stare dite takhle reagovalo pokud je milováno a je o nej pecovano. My máme doma pohodu a syn je od září permanentně nemocný, teď je od Vánoc nemocny. Vždy se uzdraví, a hned zase někde něco chytne. Dcera byla okolo1,5 roku taky strasne nemocná, pořad jsem s ni seděla na gauci a pohupovala v horeckach. Doteď si to pamatuji, bylo to několik měsíců. Jinak je mám sledované na imuno a alergo a jsou taky úplně v pořádku. Takže bych se uklidnila, a brala to jak to je. Až se uzdraví tak netahala mezi děti, hlídala víc aby nenachladla.

zuzkasim
5. bře 2023

Já naopak dost věřím tomu, že psychika rodičů se odráží i na zdravotním stavu dětí. Samozřejmě ne vždy, ale provázáno to je. Stejně, jako když sami nejsme v pohodě, je mnohem pravděpodobnější, že onemocníme. Neznamená to, že nemůžeme onemocnět, když nic neřešíme, nemáme žádné starosti a stres, ale tyto vlivy nás oslabují.
Asi se mi líbí varianta poradit se s psychologem. Jestli si ty máš hledat chlapa, nevím, netuším, zda chceš čekat na manžela nebo to mezi sebou máte uzavřené a zůstáváte v kontaktu pouze kvůli dětem. Psycholog může pomoct i tobě samotné, myslím, že je toho na tebe naloženo opravdu hodně. Nečekala bych vyloženě zázrak, ale zklidnění, uspořádání myšlenek a vlastního života...

lv
5. bře 2023

Spíš to cítí z tebe a psychiku jí ovlivňuje stres v momentálním stavu rodiny, dotaz na návštěvy a nebi jineho partnera moc nechápu. Chceš s nim zustat, z lásky? Bude to stat za to, bude dobry parner a otec? Nebo ho nemiluješ? I tak jí bude otcem, jestli nesedí na 20 let, ale vlastně i tak. Jak to vidí on?

exbordelar
5. bře 2023

Radu nemam, ale posilam silu, abys to vsechno zvladla…
A souhlasim s Dr.
Jak dlouho bude manzel ve vezeni? 😟

codal
5. bře 2023

Pokud je to psychické, což klidně být může, zkusila bych Bachovy esence, mohly by pomoci. A klidně i pro sebe, mohly by vám pomoci se zklidnit. Dělají se i na míru.

roxanalit
autor
5. bře 2023

@lv s manželem se rozvadím a čekat nebudu ani s nim být nechci,nemiluji ho, nechci proste dal v tomto setrvávat . Ale dotaz jsem myslela spíše tak, i když my spolu nebudeme jestli by bylo vhodné s nim udržovat kontakt po dobu výkonu trestu a děti do vězení chodit aby s nim měli styl. “Podobně” jako když se rodiče rozvedou a otec si děti bere třeba na víkendy a jsou v kontaktu. Momentálně styl otec s dětmi jsem utla. Pouze spolu volame. Na návštěvě ve vězení jsem byla zatím 3krat během 8 měsíců. Dotaz na jiného partnera jsem opět myslela formou že by děti měly mužskou oporu.

lencaa11
5. bře 2023

@roxanalit do vězení bych dítě nebrala je to smutné ale asi nejlepší bude kdyz hlavně vy si dáte poradni relax ,upustite páru zajít na kafe pokec i máma to potřebuje a děti z vás ucítí větší pohodu vše jde od vás ....

codal
5. bře 2023

Tady asi strašně záleží, jaký měl vztah s dcerou než do vězení nastoupil, jestli se staral, pečoval, jestli to byl milující otec... A taky samozřejmě záleží, co udělal. Pokud to byl otec na baterky a vlastně úplně nejeví ani sám třeba zájem, tak bych malou do vězení nebrala. Zároveň, pokud jeho trestná činnost zahrnovala jakékoliv násilí nebo třeba drogy, tak bych dceru taky za ním nebrala, v takovém případně ji bude lépe bez něj. Je to všechno individuální. Je hodně malá, nebude si ho pamatovat, pokud se nebudou pravidelné vídat, těžko říct, jestli je to lepší nebo ne..

zmrzlinka
5. bře 2023

@roxanalit nemyslím si ,že dceřina nemocnost souvisí s otcem.Spiš s Tebou.Si ve stresu a nešťastná.Když se sklidniš,tak se sklidni i dcera.Dalsi věc je jestli Vás doktorka poslala na nějaké vyšetření např.ORL, alergologii- imunologii.
A jinak letošní zima je na nemoci extrémní.Marodi i děti co nikdy nemarodili....

lv
5. bře 2023

@roxanalit aha, to pak chápu zmínku o jiném. Co třeba prarodiče, jeho rodiče, ti kontakt udržují? S těmi návštěvami, asi bych se poradila se vztahovym psychologem, v rodinne poradně

carollester
6. bře 2023

@roxanalit Děti jsou extrémně vnímavé. Myslím, že z tebe nepohodu cítí. To si ale nevyčítej, smekám před tebou, že vše zvládáš, jsi neuvěřitelná! Mluví třeba někdy o tatínkovi? Ptá se na něj? Tak či tak bych asi zvolila odbornou pomoc. Návštěvou dětského psychologa nic nezkazíš. Buď jí to pomůže, nebo se nic nestane.. Držím palce! 🙏

xxx3d
6. bře 2023

semlelo to tebe, tím pádem i ji
s tím udržováním kontaktu záleží hodně jak to máte "položený", jestli její otec chce, jestli o něm před dětmi mluvíš
nevím, asi si promyslet i výhled, do budoucna, pochopitelně taky záleží na něm, na otci, udržujete telefonický kontakt, tak podle toho, těžko říct
každopádně souvislost se zdravím starší dcerky být může, za mě.

garfa4
6. bře 2023

Pracuji v neziskové právní organizaci, kde za mnou jde i "péče" o rodinné příslušníky odsouzených. Co se týče návštěv děti ve věznici. Je to o vás dvou, záleží v jaké věznici je, někde umožňují, aby s dětmi probíhalo setkávání "venku", někde na zahradě. Záleží jestli tam ta možnost je. Pracovně jsem ve věznici byla a vždy, když odcházím, je mi hodně uzko. Pro citlivé duše, kterými děti často jsou, to fajn prostředí samozřejmě není. Také záleží jak vysoký trest manžel má, zda hrozí zapomenutí ze strany dítěte a jestli tomu chceš jít naproti, že vztah spolu mít prostě nebudou. Těch proměnných je tam hodně, chce to v klidu uvážit, samozřejmě primárně s ohledem na děti.

garfa4
6. bře 2023

A ještě dodatek, ještě jsem nezažila, že by takováto nebo podobná situace na děti neměla vliv. Zhoršení zdravotního stavu děti je velmi časté. Bohužel psychika jak jejich, tak rodičů bývá tak narušena, že to často má dopad na zdraví dětí.

jerrabina
8. bře 2023

Já půjdu proti proudu a já bych tam tedy dceru brala, pokud s ním měla předtím dobrý vztah. Taky jsem chodila na návštěvy do vězení (už dospělá), tak tuším jak to tam vypadá (ve vazební i v normální) a myslím, že na každého to může působit jinak a je to hodně o pocitech toho člověka za kterým jdete. Ale já tam vnímala hlavně tu radost ze tam jsme, tak jsem tam chodila ráda

roxanalit
autor
8. bře 2023

Včera manžel zemřel, je to pro mě tragédie i přes to všechno 🖤 verim ze našel svůj klid a domov, který mu bude patřit. Alespoň jsem rada, ze jsou holky malé a nebudou prožívat tu bolest 🖤 děkuji za vaše rady a názory, ale už to řešit nemusím 😭

jerrabina
8. bře 2023

@roxanalit jej, tak upřímnou soustrast 🖤
Holky to určitě trochu pocítí, zvlášť asi starší, ale co se mi osvědčilo s malým dítětem když umřel praděda, zapálit mu svíčku, dát jí za okno a říct mu i sobě, že jsme ho měli rádi a vždycky ho rádi mít budeme, i když už ho nemůžeme potkat. To dceři dost pomohlo si to zpracovat.
Posilam spoustu a spoustu sil 💚

codal
9. bře 2023

@roxanalit je mi to moc líto 🖤

craki
9. bře 2023

S otcem ti nepomuzu, jen takovy poznatek k tem nemocem....
Ted co prosel kovid jsou vsechny virozky urputnejsi, mnohem dele trva, nez se dite vzpamatuje, i ty nemoci hure reaguji na osvedcene sirupky a postupy. To rika i nas pediatr.
A ja to pozoruji taky, syn chodil do skolky pred kovidem, dcera kdyz zacal a ted... Co predtim trvalo tyden (ryma, kasel), je ted min na 2, nekdyi vice plzs se pridavaji teploty, zvraceni. To predtim bylo opravdu jine

garfa4
9. bře 2023

@roxanalit upřímnou soustrast 🖤

evculinda
9. bře 2023

@roxanalit drž se!

tereza0111
10. bře 2023

tohle musi byt strasne tezke. Verim, ze i kdyz uz s muzem byt nechces a rozvadite se, tak te ty procesy kolem mohly pekne semlit.
Deti jsou ale podle me moc malicke na to, aby tak vyrazne pocitovali zmizeni otce (pokud to nebyl perfektni otec, co s nimi opravdu kazdy den byl a venoval se jim. Spise citi tvou velkou psychickou nepohodu a odrazi se na nich. Nebo je to jeste prostsi - tuhle zimu jsou proste nemocni uplne vsichni (ja se mam fajn a od zacatku prosince jsem nebyla v praci dele nez 3 dny v kuse.. porad, PORAD!!! na hromade. Uz se prestavam mit fajn .. )

Co se navstev tyce, tak takhle male dite bych do vezeni urcite nebrala, uvazovala bych o tom tak od 5+. Ani pro dospeleho to neni uplne pohodovy zazitek.