Šelest na srdci u miminka. Zkušenosti? Má to příčinu?

renatkaa1996
29. dub 2021

Ahoj holky, dnes jsem byla s malym na 3mesicni kontrole a zjistila mu pani doktorka nejspis selest. Tak se chci zeptat zda jste se s tim nektera setkala a zda to s vekem vymizelo. Na kardio jsme objednani, takze se vlastne nevi jiste zda je to ta šelest. Jsem z toho docela vykolejena 😒a mam o nej velky strach. Jestli nektera vite vic.. ma to nejakou pricinu? Mam o nej nejak jinak pecovat? Nechci at se to jestw zhorsi. Snazim se byt hlavne nehistericka 😄

merope
29. dub 2021

Setkala jsem se s lidmi, co měli jako miminka operované srdce a bez problémů pak fungují. Tuším už ani na kontroly nechodí. V Motole je špičkové dětské kardio. A pokud jí už jsou 3 měsíce, tak to nebude nic extrémně vážného (srdce se umí operovat snad už v děloze - jak, to se mě neptej). A jinak ano, plno problémů se opravdu spraví i samo, jen je dítě chvíli sledované, než se to spraví.

errol4388
29. dub 2021

@renatkaa1996 můj syn měl šelest na srdíčku a upravilo se to samo. Jeden měsíc byl a při další kontrole už ne. Pokud by byly nějaké vážnější potíže se srdickem, tak už by se projevily dříve. A jak píše paní v příspěvku výše, tak v Motole umí zázraky. Držím palce, aby vše bylo v pořádku

chasing_rabbits
29. dub 2021

Je to celkem častý jev... nemusí znamenat vůbec nic... většinou během dětství zmizí... pokud by to bylo něco vážnějšího tak to doktor bude řešit dál 🙂

squezy
29. dub 2021

@renatkaa1996 My jsme dostali doporučení na kardio asi ve 20 mesicich, kdy jsem byla s klukama dvojcatama na očkování. Už jednou měla pediatricka podezření. Na kardiu udelala klukum ekg a pak ultrazvuk a maji oba selest, ale jsou úplně bez omezení, jen s tim, ze máme přijít za 2 roky a máme mit u sebe papir od kardia, protože jakykoliv doktor tu selest může slyšet, tak aby se vědělo, že jsme pod kontrolou. Kdyby to byla nějaká "nebezpecna" selest, dítě by bylo unavene a tak. I kdyz chápu, že u 3 mesicniho toho moc nepoznas, ale neboj se toho, určitě to bude v pořádku a je dobře, že máš doktorku, která je pečlivá!!

surikata131
29. dub 2021

@renatkaa1996 u tak malých dětí je to časté, většinou to není nic vážného, taky máme v rodině 8leté dítě, které pediatr poslal ke kardiologovi, udělalo se echo, bylo to v pořádku. Někdy se to sleduje a časem je to Ok. V dnešní době už by se vážná vada nejspíš zjistila v těhotenství...

m.e.l
29. dub 2021

Ma to hodne deti a vetsina z toho do nastupu do skoly vyroste. 🤷 Takze kliiiid. Mymu synovi az ted ve trech letech odhalila dr. na pneumologii, ze se ji neco na srdicku nelibi. A kardiolog nasel hned dve mensi vady, zatim jen co pul roku kontrola a kdyz by sel na zakrok v narkoze, tak asi dostane v premedikaci ATB.

lovemusicsun
29. dub 2021

Mladší dceri našli šelest ve dvou týdnech. Je sledovaná na kardiologii každých 6 měsíců, doktor je přesvědčený, že se to samo spraví. Taky jsem byla vyděšená, když jsme to zjistili, ale vypadá to, že je to celkem běžné a většinou se to upraví samo.

palja
29. dub 2021

@renatkaa1996 sestra to měla od miminka, vymizelo to s věkem. Já jsem to měla až v puberte a taky to časem vymizelo. Na vině byla nedomykavost mitralni chlopně v srdci. Dr nám vždy natočila EKG, udělala echo.

verry
29. dub 2021

Určite kontrola na kardiologii řekne víc, můj syn byl operovany v 9měsicích. Když se narodil už v porodnici slyšeli šelest, pak kardio a dr. nam pochybil v diagnoze.. naštěstí jsme se celkem nahodně dostali do Motola a tam už to jelo.. do tydne po operaci. Neplašte, vyčkejte co vám zjistí na kardiologii. Každopádně dětské vady,kdyby došlo na operaci jsou nejlepší řešit co nejdříve. A Motol je v tomhle jednička 🙂

mamikry
29. dub 2021

@renatkaa1996 Obě děti měly při preventivní prohlídce šelest (3 a 5 let). Byli jsme s nimi na kardiu a pry mají jen nějakou strunku, která věkem zaniká. Je to časté a nijak se to neřeší. Na další kontrolu ani nemusíme.

cilkat
29. dub 2021

Můj syn měl šelest zachycený v půl roce, ukázalo se, že má nezarostlé foramen ovale ("dírka" v přepážce srdce, která v prenatálním období slouží k tomu, aby se nemuselo honit tolik krve do plic, když plíce nijak nefungují). Chodíme na kontroly po dvou letech, poslední kontrola zněla "šelest stále slyšitelný, ale k mísení krve pravděpodobně již nedochází". Pokyny od lékaře jsou "netlačte na fyzický výkon, sport jen rekreačně." Je mu 5,5, nemám pocit, že by ho to jakkoliv omezovalo.

arwene
29. dub 2021

Muj syn mel uz od porodnice selest, na kardiologii pak zjistili ze ma poruchu komoroveho septa (tj. nesrostla prepazka mezi komorami v srdci, jsou tam jakoze dirky a krev v komorach se micha). Neresilo se to, diry byly male a tak se pouze cekalo jestli zarostou. V roce a pul uz nebyly na kontrole zadne. Syn zadne problemy nikdy nemel, zadna unava ani nic jineho. Kamaradky syn ma to same, diry ma jeste ted v 6 letech a taky se to neresilo jinak nez cekanim. Nevadi mu to, jen chodi pravidelne na kontroly a pokud by mel operaci, kde by se sahalo do traviciho traktu (napr. operace slepeho streva) dostal by ATB navic, aby se neuvolnily bakterie do krevniho reciste a neusadily se v srdci.

barunkiss
30. dub 2021

Malá se narodila s šelestí a neuzavřenou dučejí. Sama lékařka říkala, že je to běžný jev a většinou v prvních letech života u dítěte zmizí 👍🏻.

klokanka31
30. dub 2021

@renatkaa1996 Poslala jsem ti soukromou zprávu

pexi
30. dub 2021

Kamarádka měla šelest na srdci i během dospívání. Nedělala příliš náročné sporty, ale jinak nevím, že by jí to nějak omezovalo. Teď už je dospělá a sama má 2 děti 😉

potaplice
30. dub 2021

Jak píšou holky výše, většinou jsou to neuzavřené zkratky v srdíčku. Jen ještě doplním, že u dětí se často vyskytuje tzv. funkční šelest, který je způsobený tím, že miminka mají srdíčka moc blízko hrudníku a to vytváří zvuk šelestu, jak dítě roste, tak se kolem srdíčka udělá víc místa a šelest zmizí. Na kardiu ti vše vysvětlí. Pokud srdíčko bude anatomicky v pořádku, bez vad, tak šelest většinou nevadí.

mimi1004
30. dub 2021

Moje máma tím trpí a to už ji je 62 let, tak se nestresuj. Navíc ji na to přišli, až když už byla vdaná.

veroniquecz
1. kvě 2021

@arwene páni, zajímavé kam se medicína posunula. Mě skoro to samé (defekt sinoveho septa) před 30 lety operovali ❤️

smardik
1. kvě 2021

Ano, ve 3 měsících zjistěn šelest, poslán na kardio s tím, že větsinou to nic není. Nakonec bylo - zúžená aorta. Do týdne jsme byli v Motole řesit operaci, v 6 měsících operace. Ted má syn 11, kromě toho, že nesmí vrcholově sportovat žadné omezení není