Vojtovka - psychicky ji nezvládám

marketa999
9. říj 2017

Ahoj maminky,
potřebuju se asi jen vypovídat... Mám 5 měsíčního syna, který dost preferuje pravou stranu. Na levou hlavičku otočí v pohodě, ale většinou si najde něco na té pravé straně a to pozoruje. Doktorka nás poslala na RHB a tam nám dali cvičit vojtovku. Že má syn rozestouplé bříško a tíhne k té pravé straně. Cvičíme první cvik a už teď po necelém týdnu jsem z toho psychicky v pytli. Přijde mi, že nám to vůbec nejde ☹ Netuším, jak dlouho budeme muset cvičit, ale už teď to nesnáším a nejradši bych se na to vykašlala. Jenže pak kouknu na to malé stvoření a říkám si, že to musím nějak vydržet... Jak jste to zvládli vy? Nějaké rady prosím prosím...

marketa11112
10. říj 2017

@alcar dekuji za vysvetleni...zjistila jsem, ze s deckem manipuluji vlastne spravne. Jen ji tedy budu pokladat pres bok. Jinak dobre )..

alcar
10. říj 2017

@marketa11112 to pokladani pres bok je super. Pozor, nutno stridat strany. Posili se tim krcni i brisni svaly a ma to prave vliv i na tu predilekci. Ale ta se vas netyka. 🙂

marketa11112
10. říj 2017

@alcar alespon neco mame ok. Bohuzel uz vim, ze je problem u me, mensi deloha, ditka proto chteji brzy ven, tedy me telo se je snazi vypudit. Dcerku jsem nakonec po dlouhem boji donosila, ale malo mista mela a nasledek z toho je. Nastesti to muzeme zpravit...

lenkaanna
10. říj 2017

"Vojtovka" nám moc pomohla. Mám adoptivní dcerku, nedonošenou, měla rozestup břišních svalů, pupeční kýlu, hlavičku neuměla otočit doleva (v podstatě ji měla pořád zafixovanou vpravo). Přivezli jsme si ji jako dvouměsíční. Od třech měsíců jsme jezdily 2x týdně cvičit, doma jsme cvičily 4x denně. Já jsem do toho šla s tím, že jí chci pomoct. Bylo pro mě naprosto neuvěřitelné, že po prvním dni cvičení večer usnula a poprvé otočila hlavičku doleva. Byl to pro mě malý zázrak a tuto chvíli nikdy nezapomenu. Měli jsme vynikajícího fyzioterapeuta, jsem přesvědčená o tom, že cvičení ji nebolelo, jen se jí nelíbilo, že ji omezuji a do něčeho nutím. Nebylo to vždycky jednoduché, ale stálo to za to. Cvičily jsme poctivě do jejích 11 měsíců. Všechno se srovnalo, je to krásná, zdravá a moc šikovná holčička 🙂.

margaritta1987
10. říj 2017

@alcar ano částečná predilekce ve dvou mesicich je častá, ale je treba si uvědomit, ze může mit různé stupně a také různé příčiny proč vznikla. Chapu, že lehkou predilekci napravíte správným handlingem a cviky na balonu, ale na těžší typy predilekce, které mohly vzniknout např.zlomeninou kličku nebo torticollis, je potreba vojta.
My jsme toho dukazem. Malemu byl teď rok a už se blížíme do finiše a budeme mit od cvičení pokoj. Byl to boj, ale stoji to za to. Cvičíme od 6ti týdnů. Malý je hrozná histerka a vztekloun, ale po cvičení je už zase vysmátý a teď se i trošku pomazlí se svou fyzio tetou.
PS: lituju jen toho, ze jsme ze začátku necvivili, tak poctivě, jak jsme měli.
PPS: vsechno je to o nastavení v hlavě, pokud tomu matka nevěří, tak dítě to z ní cítí.

margaritta1987
10. říj 2017

@alkuska
Malý taky nebyl schopný otocit hlavu na ked u stranu a celý byl prohnuty do C. Zkomenina klicku u porodu a zřejmě i poraněný kývač na krku. Dvě fyzio nezavisle na sobě se mě ptaly, zda mi u pirosu tlačili na břicho. No.měli pravdu 😢

alkuska
11. říj 2017

@margaritta1987 Mě nikdo na břicho netlačil, ale malá to prý taky měla vrozené. Fyzio mi říkala že to není moje vina že bych něco dělala špatně, ale že se s tím ty děti už rodí, že tam asi byla malá nějak zaklíněná nebo špatně poskládaná a ten krk si asi "přeležela" a projevilo se to až jak ho začla víc používat, čili v tom druhém měsíci. Je fakt že po porodu jsem si všimla že má lehce asymetrickou dolní čelist, takže si tam tu hlavu asi fakt nějak kroutila.

marketa999
autor
12. říj 2017

Moc děkuji všem za rady a zkušenosti!!! Snad to s tím mým pokladem taky zvládneme 🙂
Ještě se zeptám, kde jste s dětmi cvičili? Na stole? Nějaké vychytávky?

gnozka
12. říj 2017

@marketa999 cvičila jsem s dcerou v pokojícku na komode . Dala jsem tam takove to peníze puzzle a na to deku . Aby to bylo měkčí ale ne zas tak moc 🙂

properjoey
12. říj 2017

Na přebalovací podložce na posteli,ale hlavně proto,že jsem byla těhotná a u stolu mě bolela záda...

alcar
12. říj 2017

@marketa999 za me je idealni na cviceni toto http://textilsoldan.cz/product_info.php?product... a na stul nebo podlozka na jogu byva taky neklouzava. Chce to neco, na cem ti nebude prcek klouzat a zaroven to bude tvrde a nebude se propadat. Postel nebo mekka prebalovaci podlozka neni vubec vhodna.

margaritta1987
12. říj 2017

Cvicili jsme na stole, ted na lince(ja i chlap jsme vysoci). Malé deti jeste casto curaji,kdyz jsou nahatí, takze jsem puzzle obalila vixlajvantem(omyvatlny ubrus) z pepca a zespoda naepila iulzolepou. Hezky se do ta udrzovat

jbzirafa
18. říj 2017

Cvičím na přebalovací komode (dřevěná deska, vyšší než stul )na tom nejdřív pěnové puzzle, později "jóga matka ".ta tolik neklouže. Ještě by to sneslo nějakou měkčí vrstvu, aby se do toho dalo dítě lépe "zatlačit "a neuteklo. Ale stačí i tak.v dobe krize jsem uvažovala i o koupi stolu speciálního. .nezvladala jsem držet pozice ..ale ty ceny mě dost odradily a zvládli jsme nakonec i bez stolu.

marketa999
autor
19. říj 2017

Tak cvičíme už 2 týdny a pokroky nevidím vůbec žádné 😢 na kontrolu jdeme až za další 2 týdny... Přijde mi, že ho trápím úplně zbytečně ☹

absintka19
19. říj 2017

@marketa999 jen vydrz, musis tomu verit a bojovat, vysledky se dostavi casem, hlavne at miminko z tebe citi ze je to vse tak jak ma byt, usmivej se, mluv na mimi, hlad ho, ver miminku, zvladnete to. Posilame objeti a pusinku na povzbuzeni. Musis byt silna a i prcek bude, ver mu.

martulka6188
19. říj 2017

Ja cvicim s nasi holcickou od jejich 6 tydnu, ted jsou ji 4 mesice. Mela parezu po porodu, na leve ruce hybala jen prstikama. Musim rict, ze jsem za cviceni moc vdecna, ted uz by to na ni poznal malokdo, mylim, ze uz brzo budeme moci se cvicenim přestat.
Ja jsem si od zacatku rikala, ze holka jednou bude chtit hrat volejbal, malovat nebo treba ridit autobus, takze to pro ni proste musim vydrzet. Prvni pozice, kterou jsme cvicily, byla relativne v pohode. Asi za mesic jsme dostaly dalsi pozici a musim rict, ze tu jsem spatne nesla, prislo mi to jako kdyz utvar rychleho nasazeni na ulici zatyka zlocince, tak jsem ji musela "primajznout" hlavičku obličejem dolu na podlozku. Trvalo mi skoro dva tydny, nez jsem se s novou pozici smirila. Cvicime ji doted. A svete div se, od te doby, co jsem to prijala ja, to krasne snasi i mala. Ano, place u toho, ale jak skoncime, hned se sama uklidni a nahodi usmev. Muzu teda potvrdit, ze pristup a psychika maminky je u cviceni zasadni! Ja si myslim, ze cviceni rozhodne neni zbytecne, pokud ho indikoval lekar. Vzdyt to delame pro ty nase prcky!

margaritta1987
19. říj 2017

@marketa999 jdete na jontrolu k doktorovi po mesici nebo jsi to myslela tak,ze jdete na kontrolu na rehabky za mesic?

marketa999
autor
19. říj 2017

@margaritta1987 na rehabilitace za 14 dnů, což bude měsíc od poslední návštěvy. Dětská doktorka to vůbec neřeší...

properjoey
19. říj 2017

@marketa999 2 týdny je málo... vydrž

margaritta1987
19. říj 2017

Market myslim, ze by jsi si mela promluvit s rehabkou nebo ji rovnou vymenit. Neni mozne aby jsi se spravne cvicit naucila za jednu návštěvu. Take se kazde dite vyviji a najde si ulehcujicu vestu,jak cvik zacvicit. Ze zacatku jsme chodili 2x tydne. Pozdeji jsme meli ve cviceni vypadek (maly byl nemocny,pak nemocna fyzio), kdyz jsme prisli na nasledujici kontrolu, tak se ji nelibilo,jak cvicime a chodili jsme 3x tydne. Ted i kdyz cvicime rok,tak stale chodime jednou tydne. Vzdy na nas ma alespon 30min cisteho casu.

margaritta1987
19. říj 2017

@marketa999 koukni na fb Vojtova metóda. Je to skupina rodičů.

marketa999
autor
19. říj 2017

@margaritta1987 my tam byli poprvé, malého prohlídli a ukázali nám první cvik (mačkání pod prsíčkem). Tam to šlo vcelku dobře, ale doma nám začal malej cestovat po celém stole, tak jsem tam volala a nejdřív mi to chtěli vysvětlovat po telefonu, ale nenechala jsem se odbýt a dali nám termín po necelém týdnu. Koukli na to a ukázali, jak ho když tak přidržet, aby tak necestoval. Ale na příští rehabilitaci máme termín až po necelém měsíci, to dostaneme prý nějaký další cvik. Mně přijde, že to s ním prostě neumím dělat správně, tudíž mi to cvičení vlastně přijde jako zbytečné trápení pro malého bez jakékoliv efektu, což je hrozně deprimující pro mě ☹

margaritta1987
19. říj 2017

@marketa999 tahle intenzita je hrozně málo. Ale určitě pokracuj v cvičení, ziskavas zkusenosti,zacnes si zvykat jednotlivych rozdilu u cviku. Ja opravdu lituju toho, ze jsem ze zacatku necvicila tolik,kolik jsem měla. Koukni do skupiny, urcite ti ostatni maminky poradí, kde v Budějovicích je fajn fyzio.

margaritta1987
19. říj 2017

@marketa999 mozna te to uklidni, ale podle obou fyzio, u kterych jsme byli nemusi byt cvik u malych deti proveden dokonale,protoze jeste nemaji zafixovany spatne pihybove vzorce. Cim jsou starší, tim je potreba lépe cvičit

martulka6188
19. říj 2017

@marketa999 S takovym pristupem fyzioterapeutky bych to asi take nesla spatne. Ze zacatku jsme chodili kazdy tyden a porad jsme meli co opravovat. Navic jak uz bylo receno vyse, deti jsou velmi chytre a brzo najdou zpusob, jak si ulevit. Proto me fyzio vzdy kontroluje a radi, jak lepe miminko chytit, aby mi pozice sla a mela smysl. Ted chodime jen 1 x za 14 dni, ale pri nove pozici zase kazdy tyden s tim, ze kdybych nevěděla jak na to, tak mam zavolat a vecpe si me do nabiteho diare i driv, dokud se to nenaucim.
Taky to mozna lepe snasim i diky vyborne fyzio, je hrozne klidna, ma uklidnujici hlas, je moc trpeliva a vysvetluje mi souvislosti, aby mi cvik daval smysl. Doporučila bych vsema deseti, ale je v Praze ☹
Jinak pozici mackani pod prsem jsme taky zacinaly 🙂

martulka6188
19. říj 2017

@marketa999 Mozna uz jsi na ruzne clanky, jak to lepe zvladnout, narazila, ale doporucuju tohle: www.poliklinikaprosek.cz/stranka-jak-v-pohode-z...
Temito tremi jedniduchymi kroky se ridim od zacatku a jak rikam, ja i miminko to zvladame dobre.

luj89
25. lis 2017

@anniesfibis ahoj, mas na mysli kiss syndrom? Mam na toto podezreni u dcerky a chystame se taky za p. Popperem. Muzu se zeptat v jakem veku jste tam byli a co ditku bylo?

anniesfibis
3. bře 2018

@luj89 v 8m; popper je supr- pozna a vyleci...

luj89
3. bře 2018

@anniesfibis Jsme tam uz objednani, tak uvidime 😉. Museli jste pak jeste cvicit? jinak, dceri je ted taky 8 mes. a uz ty projevy nejsou tak znatelny jako driv...

anniesfibis
3. bře 2018

@luj89 ne, cviceni je v techto pripadech kontraindijaci...jeden hmat a za 3 tydny vse ok...dcera mela vyrazne problemy v motirice ..leva cast tela tak o 2 m za pravou