Vojtovka - psychicky ji nezvládám

marketa999
9. říj 2017

Ahoj maminky,
potřebuju se asi jen vypovídat... Mám 5 měsíčního syna, který dost preferuje pravou stranu. Na levou hlavičku otočí v pohodě, ale většinou si najde něco na té pravé straně a to pozoruje. Doktorka nás poslala na RHB a tam nám dali cvičit vojtovku. Že má syn rozestouplé bříško a tíhne k té pravé straně. Cvičíme první cvik a už teď po necelém týdnu jsem z toho psychicky v pytli. Přijde mi, že nám to vůbec nejde ☹ Netuším, jak dlouho budeme muset cvičit, ale už teď to nesnáším a nejradši bych se na to vykašlala. Jenže pak kouknu na to malé stvoření a říkám si, že to musím nějak vydržet... Jak jste to zvládli vy? Nějaké rady prosím prosím...

zdenkaell
10. říj 2017

Ja s dceroi cvicila uz v porodnici a pak doma. Kvuli predilekci. Mely jsme cvicit 4-5x denne, ale sidila jsem to, max 2x. Ten plac byl udesny. Po mesici jsme sly na kontrolu a rekli ze uz cvicit nemusime, ze predilekce neni prakticky znat a cviceni s krikem by bylo pro dite horsi nez lepsi. Takze u nas nastesti jen kratko a stejne to bylo narocny.

alcar
10. říj 2017

@alkuska vim moc dobre, o cem mluvim, mam dve nedonosene deti. Nacetla jsem o tom spoustu, zajimam se a neverim slepe prvni moznosti. Vis vubec, co to je ten handling? Precti si o tom neco. To neni jen o tom, jak dite polohovat. Je to zpusob pokladani, oblekani atd. tak, aby dite pri techto cinnostech posilovalo.
Tvoje dcera, podle popisu, mela jasnou osovou hypotonii. U zdravych deti (ve valne vetsine) se spravi kolem 3 mesicu pasenim konicku. Cimz se napravi i predilekce. A pokud ne, je na rade Bobath a pokud ten nepomuze, tak Vojtovka. Tak by to melo byt. Ale jak uz jsem rekla, bohuzel to tak neni...

alcar
10. říj 2017

@zdenkaell cvicit s novorozencem vojtovku kvuli predilekci je silenost... A po mesici skoncit...to jste fakt "nutne potrebovali". Kdo vam to naordinoval?

zdenkaell
10. říj 2017

@alcar dcera byla koncem panevnim, spis byla tou polohou "vytvarovana" a neslo o nejakou vadu ve smyslu zkraceni svalstva nebo obrna nervu. A soucasne s tou predilekci to bylo i na kycle,ktere jsou u tehle polohy taky vic zatizene. Pravr proto, ze to bylo tak narocne jsme to doma dost sidili. Dcera otacela po par dnech hlavicku sama, i na brisku, tak mi prislo zbytcne nutit ji do tech poloh a aby se tocila jak ja chci... kdyz to zvlada sama- ale kdy ona chce 🙂

alcar
10. říj 2017

@zdenkaell ano, bylo mi jasne, ze jste to nemeli jen tak. Skoda, tohle by slo napravit i jinymi zpusoby, nez vojtovkou. Myslim si, ze nebylo nutne trapit novorozenatko hned timto zpusobem. Ale tak...poradila sis. 😉 Zdravy rozum zvitezil. 🙂

ejmate
10. říj 2017

@marketa999 Já nemám osobní zkušenost, ale kolegyně z práce má syna s mozkovou obrnou a od narození s ním cvičila. Říkala, že u toho vždycky brečel a vzpouzel se, a když povyrostl, musela cviky každou chvilku měnit, protože se jí z toho vždy tak po 2 týdnech vysmekl. Ale díky tomu chodí a může normálně fungovat. Bez cvičení by se chodit prý nikdy nenaučil.
Věřím, že to musí být příšerné, když se to miminku nelíbí, ale asi se vyplatí vydržet.

alkuska
10. říj 2017

@alcar Vím co je handling. Já vím že jsi cvičila a nedonošenými dvojčaty a máš své zkušenosti, ale nezlob se, odborníka to z tebe nedělá. Jen podle dvou mých vět bez toho, abys moje dítě v tom stavu viděla, nemůžeš vědět víc než pediatr, neurolog a fyzioterapeut dohromady, kteří moji dceru opakovaně vyšetřovali a pracovali s ní.

Tvá rada pro někoho, jehož dítě má z týdne na týden hlavu otočenou pouze k jedné straně a dívá se na své rameno, je vykašlat se na doktory a nechat to být s tím, že se to spraví samo až začne pást? Nevím, která matka by byla v této situaci takhle v klidu jako ty, mě to teda v té chvíli v pohodě nepřišlo ani trošičku. Dcera před tím hlavičku zvedala, po té, co jí ten krk prakticky zamrzl, zvedat přestala, fungovaly jí v podstatě svaly jen na jedné straně krku a trupu a ty tu těžkou hlavu už nezvedly. Bylo potřeba ten krk rozcvičit a znovu zapojit a naposilovat svaly celého trupu. Trvalo měsíce než začla používat šikmé břišní svaly na obou stranách symetricky. Pak jsme teprve začli Bobatha na posílení, ale nejdřív bylo potřeba ji přimět ty svaly vůbec "vzít na vědomí" a začít je používat.

Můžeš mi říct konkrétně co jsi k tomu četla? Nějakou odbornou literaturu?

gnozka
10. říj 2017

@alkuska suprove napsáno . Souhlasím s Vami !!! Js mela taky nejdriv pocit ze je to u nas zbytečne ale zasla jsem jsi jeste na jiné středisko k jiné rehabilitacni a ta mi potvrdila ze s dcerou bych cvicit opravdu mela . To me utvrdila v tom ze to neni jen z pleziru ze se na vse dava vojtovka . Ukázala mi jak ma dcera boule na brisku ( kterých ja bych si asi nevšimla) a ze je to prave potreba zpevnit . A bobath opravdu neni úplne na vse a pro vsechny .

marfushenka
10. říj 2017

@gnozka to ani vojtovka a stejne se predepisuje prakticky jen ta.
Napriklad u hypertonickych deti muze byt spise skodliva 🙂

kajalka
10. říj 2017

@alcar Nezlob se, jsi fyzio? Já ano a hrubě s tebou nesouhlasím. Vojta je naprosto geniální cvičení a pokud se cvičí dobře, nebolí. Dobré cvičitelky mají triky, kterými dítě v poloze udržet, ne jim někam dloubat. Popř. volí modifikaci polohy.
Ano, jsou lékaři, kteří metodu předepisují každému jen preventivně, ano, jsou špatné cvičitelky, které bych okamžitě vykmitla. Ale to, co tady od pc tvrdíš, je totálně mimo mísu. Nejde jen o pouhou predilekci, ale o řetězení poruchy dál v systému a zanedbání může mít dopad nejen na pohyb aparát, ale i na funkci vnitřních orgánů. Dobrý lékař dítě testuje a vidí, co se s jeho tělíčkem děje, ty máš asi věšteckou kouli nebo co? A každý týden prodleva je znát, naopak kolikrát stačí dítě jen vojtovkou postrčit a mozek se už zapojí do souhry a vzorce naběhnou, jak mají.

verunka_korunka
10. říj 2017

@marfushenka dcera predcasne narozena cvicila vojtovku kvuli hypertonii, myslim ze krasne pomohla. Cvicili jsme pravidelne, cvicila s ni i rehabilitacni uz v inkubatoru kvuli dychani. Cviceni jsme ukoncili cca ve 4-5ti mesicich korigovaneho veku. Bylo to obcas peklo, stvalo ji, ze ji drzim v nejake pozici co ona nechce. Tehdy jsem nezkoumala jine metody, dnes bych se mozna zeptala i na toho bobatha, ale vojtovka taky pomohla. A jak nekdo psal, nejvetsi pokroky byly, kdyz jsme s ni zacali spravne manipulovat, tam sel videt strasny pokrok.

marfushenka
10. říj 2017

@verunka_korunka pokud byla u vojtovky klidna tak asi mela stejny efekt ale vetsina deti u toho place, vzteka se, coz neni u zvyseneho svaloveho napeti idealni, tam je opravdu lepsi jit cestou toho handligu, spravneho noseni a bobatha, kojeneckych masazi. Miminko se totiz potrebuje hlavne uvolnit. Nastesti nedavno v jine diskuzi toto nekdo resil a prakvapilo mne ze tak pulka lidi s timto problem vojtovku necvicila 🙂

verunka_korunka
10. říj 2017

@marfushenka byla narozena o 3m driv. Cvicili s ni dychani nekde od 32tt. Tak malinke miminko bylo klidne. Zacala kricet az u reflexniho plazeni, ale dalo se to zvladnout 😀 snazila jsem se cvicit pred jidlem a aby jeste byla v pohode a nervala hlady 🙂 ale u vetsich deti verim, ze ten jejich odpor k drueni v dane poloze je velky. Ono staci i ted kdyz ma 2 roky ji chtit u doktorky polozit nebo posadit kdyz zrovna nechce a rev je pak taky 😀

anniesfibis
10. říj 2017

@marketa999 dcera cvicila 4x denne 4 mes. (ja kontaktni rodic, dcera mimo vojtu nikdy neplakala =pro me hrozne); cvicila uplne zbytecne, protoze vojtu davaji pausalne vsem a z 90% ani nevi proc..nikdy uz bych to necvicila. Pricina jejich problemu byla blokace krcni patere a tu ti chytraci, co ji hnali cvicit ani neumeli diagnostikovat, natoz lecit. Vojta ji jen uskodil. Pomohl nam az dr. Popper z FNHK, kam jsme jeli 200km. Jednim hmatem ji spravil a rekl at uz necbici, ze bude za 3 rydny dobra a za 3 tydny byla ok. Cely vojta k nicemu (ale na jeji bezmocny rev a pohled ,,proc mi to delas,, nikdy nezapomenu). Btw. predilekce vpravo je bezna a cvicit kvuli tomu vojtu je humus :// (driv byla stejne casta a kdo cvicil)...cvoceni mi prijde prinisne jen u obrny.

alcar
10. říj 2017

@alkuska ja svuj nazor k tomu rekla...jsem anti vojta a tak to zustane. Nevim, co jeste jineho bych mela psat. Oslovila jsi me jako prvni, ja ti odpovedela, ale dal s tebou nema smysl diskutovat. Rekla jsem toho vice nez dost. Mam zdravotnicke vzdelani, nejsem zadna nicka, ktera by tomu vubec nerozumela. Naopak mi podle tve predchozi odpovedi prave prijde, ze o tom, co to vlastne ten handling je, nemas vubec paru.
@kajalka neznam te, nevim, jak dalece jsi dobra/nedobra fyzio. Mam zkusenost, ze je spoustu nedobrych. Chodim se syny do detskeho stacionare, kde mi sam primar u mych kluku, kteri meli osovou hypotonii, dosti vyraznou diastazu brisnich svalu a jeden centralni hypotonicky syndrom jeste v mesici veku, vojtovku nenapsal. Rekl, ze na tu je casu dost. Vychazel z neurologickeho nalezu, zadne krvaceni do mozku, DMO, parezy atd. Dalsi tri fyzioterapeutky mi na sobe nezavisle potvrdily, ze vojtovkou se u nich proste nezacina, pokud dite neprijde s pozitivnim neurologickym nalezem. Mne z toho vychazi, po tom, co vse jsem nacetla a dost se o to zajimala, s mym zdravotnickym vzdelanim a zkouskou z neurologie, ze jsou to proste profici. Tak by to melo byt. Pokud nekdo tvrdi neco jineho, neni to pro me dobry fyzioterapeut. Tim bych to z me strany uzavrela, odpoved mas a diskutovat uz s tebou dale nehodlam. Necht si zakladatelka z teto diskuze vezme, co uzna za vhodne. Ma tady dve strany mince na vyber. 😉

konik_mischel
10. říj 2017

ahoj, také jsme cvičili, skoro 10 měsíců, ze začátku jsem byla dost zoufalá, malá plakala šíleně. Pak jsem si najednou uvědomila, že je to to nejlepší, co pro ni můžu udělat a hold pár týdnů trápení nebo celý život třeba bolestí zad, zkrácená ruka atd...? Ne, to bych jí nikdy neudělala, když jsem měla možnost to ovlivnit. A víš co? Když jsem se uklidnila, bylo to najednou lepší, když jsem přijala tu myšlenku, že to zvládneme a je to jako "hra", sice občas brek či odpor, ale ne tak jako na začátku a teď jsme byli na kontrole a páteř se srovnala, používá obě ruce a strany -takže TOHLE za to trápení určitě milionkrát stojí. Vydrž!!!!

terka_85
10. říj 2017

Jak píšou holky, vydrž. Se synem jsme začali cvičit Vojtovku až v roce, kdy se jen plazil a to ještě asymetricky. Cvičení jsem nenáviděla, po každé návštěvě u rehabilitační jsem doma brečela. Věděla jsem, že to syna nebolí, jen to nechtěl dělat... U fyzioterapeutky mi to šlo dobře, pak jsem přišla domů a už jsem nevěděla, kde mám mačkat body, atd. Byla jsem z toho psychicky vyřízená. Za 3 měsíce po začátku cvičení šel syn do kleku, začal lézt, za další 2 měsíce si stoupnul a obcházel nábytek. Dlouho mu trvalo než se sám pustil a šel, ale zvládl to po druhých narozeninách. Nevím, co by bylo, kdybychom necvičili. Vím, že je to teď těžké, ale vydrž. Až budou vidět pokroky, tak si řekneš, že to stálo za to. Vím, o čem mluvím 🙂 Teď tu syn lítá jak čertík a směje se, jsem šťastná, že jsme to zvládli 🙂

alkuska
10. říj 2017

@alcar Neoznačila jsem tě za nicku, ani jsem tě nechtěla naštvat nebo urazit. Opravdu mě zajímá, jestli mi můžeš k tématu doporučit nějakou literaturu, ráda se do ní podívám.

kajalka
10. říj 2017

@alcar No jestli si myslíš, že existují poruchy pohyp. aparátu pouze na neurologickém podkladě, tak tady prosím tě vůbec neraď...

luckylee
10. říj 2017

Jsem komenty necetla ale maly dlooouho preferoval jednu stranu a kdyz se otacel tak snad do roka jen na jednu stranu.Nikdo nas nikam nehnal.Zamakali jsme doma.Staci ditko pozorovat a vymyslet jak mu pomoct.My jsme proste pouzili gym.mic,hracky,ruzne blbosti jsme delali aby ho zacala zajimat ta druha strana a v pohode.Zadny problem nema.Vojtovka je pro postizene deti a ne hned pro dite ktere ma radsi jednu stranu.Pokud ale citis sama ze chces pomoct a intuice ti rika,ze je to treba tak najdi nekoho kdo dela bobatha.

properjoey
10. říj 2017

Cvičila jsem s dcerkou od 3 měsíců.vojtu jsem v tu dobu odsuzovala,dostala jsem se na rhb do nějakého centra,kde byli jen tvrdí vojtovci,hrůza,terapeutka mi to ukázala a pak řekla,že buď to,nebo dcera nikdy nebude chodit! ( Měla predilekci a hemisyndrom,k tomu dráždivost a afektivní poruchu)ta terapeutka mi dala týden na rozmyšlenou,že prej víc se mnou nebude ztrácet čas! Cuza! Pak jsem volala k paní na Bobatha,tam nebrali,místo měli jen pro děti s DMO.Nakonec jsem se dostala k jiné neurolozce,která řekla,že tak horký to nebude a doporučila jinou fyzioterapeutku.ta s námi začala zvolna,formou hry a polohování,až časem jsme přešli na modifikaci Vojty,plus to hraní a handling k tomu.cvicili jsme do 11m,než začala dcera chodit...ano plakala,ale jen na začátku,pak už to bylo v pohodě.vojtu jsem cvičila poctivě 4*denně plus to hraní jak to jen šlo...hodně ji to pomohlo a já jsem ráda,že snad jednou nebude muset řešit bolesti zad,které nám já a kde i dnes je jasné patrny hemisyndrom...

alcar
10. říj 2017

@alkuska literaturu nemam. Prosla jsem cele spektrum diskuzi, mluvila s nekolika odborniky, diskutovala s mnoha maminkama ve skupinach o nedonosencich a ve stacionari me v mem pohledu na vec jen utvrdili. Vzdycky budou dva tabory...pro a proti. Ja jsem v tom druhem a nikdo to nezmeni. 😉
@kajalka to jsem nerekla. Tvrdim, ze vojtovka by se mela predepisovat jen detem, kteri k tomu maji opravneny neurologicky duvod. A nepotrebuji tady obhajovat svuj nazor a pohled (ne rady!), jedna fyzioterapeutka (nemohu posoudit tvou erudovanost, neb neznam delku praxe, studia a seminare, ktere jsi absolvovala) na koniku ho nezmeni. 😉
Jsem rada, ze s klukama muzu cvicit Bobatha a nikdo mi prozatim vojtovku nenuti.

alcar
10. říj 2017

@properjoey to byl jednoznacne spravny postup. 😉

marketa11112
10. říj 2017

M nedonoseneho syna, vojtu jsme cvicili od 4. Do 6. Mesice..
Pri paseni padal k jedne strane. Stacil nam na to jeden cvik , drujy uz jsme flakali. Syn hodne plakal a ja parkrat s nim. Nenechavam sve deti plakat..

Ted mam donosenou dcerku. V Brise mela spatne nozicku,ma ji trosku vytocenou smerem ven. Opet mame jeden cvik vojtovky a pak jen takove lehke protazeni , protahnuti a masaz nozicky... Opet u toho cviku budu trpet . a doufat, ze nozicka se spravi rychle.

Co je prosim handling? Dekuji

marketa11112
10. říj 2017

Jo a jeste ma dcerka mensi rozestup brisnich svalu.

Synovi ted budou tri. Ceka nas kontrola na neurologii a na kyclich. Bojim se. Syn hur poklada jednu nozku, trochu ji staci dovnitr, kdyz je unaveny, zakopava. Jinak jako miminko mel slabsi krvaceni do mozku, vstrebalo se, na jeho miste ma dutinku, pry bylo miste pohybu. Lita jak das, na hristi je sikovny, ale kdyz je unaveny, problem je opravdu viditelny...

pavla555
10. říj 2017

@marketa999
Ahoj, my jí taky cvičili. Hodně jsem slyšela jak děti pláčou a trpí. Když my fyzioterapeutka ukazovala jak máme cvičit, tak řval jak tur 🙂. Když jsem se na cvičení připravovala doma, tak jsem říkala ,,tak si trošku pořveme,, 🙂 a hned na to jsem si ale řekla, že nééé, že to vemem v klidu 🙂 a fakt týden cvičení na pohodu 🙂. Pak jsme šli na kontrolu a tam zas řev 🙂 (řval tam vždycky - chudák fyzioterapeutka). Doma mi pak taky pobrekával, ale šlo vidět, že jen tak trucoval, že ho to fakt určitě nebolí a že ho jen prostě omezuju. Ber to tak, že je to fakt nebolí a cvičíš chvilinku a hlavně mu POMÁHÁŠ. A nebude pak např. v dospělosti špatně chodit, nebudou ho bolet záda............. Jsou maminky co musí dělat dětem jiné a bolestivé věci ☹ . Tak držím pěsti a určitě to nevzdávej 🙂

pavla555
10. říj 2017

jo a ještě 🙂
Je to jen o tom jak si to nastavíš ve své hlavě - děti to vycítí 🙂

jbzirafa
10. říj 2017

Taky jsem si říkala, že je to pro dobro malého, protože chci, aby chodil. (Mam nacviceno docela dost a dlouho..)a taky byly dost krusne chvile, kdy jsem nevidela pokroky a nebo mi vůbec nešlo chytit polohy. To jsem byla nešťastná a naštvaná na sebe. Chce to vydržet, zas budou lepší chvile.

smudlinka24
10. říj 2017

Taky mame rozestup brisnich svalu a kvuli spatnemu prvnimu vzprimeni jdeme ted poprve na fyzio. Mam z toho fakt strach a porad doufam, ze nas nebudou moc mucit😢