Vyrážka/ekzém a průjem u 4měsíčního miminka. Máte podobnou zkušenost?

j_denisa98
28. pro 2020

Ahoj, chtěla bych se zeptat zda má někdo podobnou zkušenost. Mám dcerku a za pár dnů nám bude 5 měsíců. Na začátku 3 měsíce se nám začaly objevovat na obličeji a na rukou flíčky suché kůže. Poté se nám přidal další flíček na nožičce. Myslela jsem si, že je to jen suchá kůže, takže jsme to neustále promazávali různýma olejíčkama a krémama, jenže nic nepomáhálo. Na tvářičkách se nám z bílých suchých flíčků udělaly červené fleky, chvilkama mi to přijde až takové zapálené a občas mi to připomíná puchýře (viz foto). 22.12. jsme byli na 2. dávce rotavirů a další den jsme dostali průjem. Dnes je to 6. den co máme průjem a na nožičkách se nám udělali další 3 flíčky. Takže teď už si nemyslím, že ten průjem bude jen k tomu očkování. Na ručičkách a nožičkách jsou stále světlé a suché (připomíná mi to takovou krupičku). Teplotu nemáme. U doktorky jsme byli 3x a nic na to pořádně neřekla. Na pohotovosti nás odeslali k dětskému lékaři. (z krátká nikdo to neřeší a to ani ten průjem.) mohlo by se jednat o alergii na mléko? Když se nám tyto flíčky začali objevovat od ukončeného 2. mesíce?

slunea
3. led 2021

Pediatru bych vyměnila (vlastně jsem to sama ze stejného důvodu kdysi udělala).

Pokud vysadíte mléko (a případně i další alergeny - u zavádění příkrmů opravdu bedlivě sledovat, jak na ně reaguje), tak by se brzy mělo dát trávení zase do pořádku. Na průjem může pomoct Enterol - vysypat 1/3 kapsle do pití nebo sypnout na příkrm. Nebo Enterosgel, ten taky můžou miminka. Chutná to jako plast rozmíchaný ve vodě (tj nijak), ale dcerce chutná. Ten mírní projevy alergické reakce ve střevě. Nebo taky není od věci Hylak, ale nevím, jestli se dává tak malým dětem.
Na laktobacily pozor - aby v nich nebylo mléko a i tak nemusí každému dítku sednout.

slunea
3. led 2021

Kožní lékař tady nepomůže, protože je třeba řešit příčinu. Návštěva alergologie taky není nutná, protože jediná spolehlivá metoda zjištění alergie je eliminačně-expoziční test. Tedy vyřadíš potravinu a sleduješ, jestli je zlepšení... Po čase potravinu vyzkoušíš a ověříš si, jestli opravdu vadí.

slunea
3. led 2021

Jako zdroj informací doporučuji Lídu Jiříčkovou. Na webu lidajirickova.cz má webinář, který tě uvede do problematiky, má i youtube a na facebooku skupinu Spokojené děti bez potravinových alergií.

vendula84
5. únor 2021

@slunea No malá má dnes 4medice,od šesti týdnů je na Nutrilonu Allergy Care a nikdy problém nebyl,až teď před týdnem byla očkovaná Bexero,a od té doby má průjem,moje dr.tvrdi že to očkováním není,ale teda taky mě zneklidňuje že už to má týden a nelepší se,je teda bez teplot a má Hylax kapky a vůbec žádná změna,takže u toho průjmu to nebude v tom mlicku

slunea
5. únor 2021

@vendula84 a jaký je ten průjem? Kyselý? Dcerka od vánoc měla denně průjem (tipuju, že ji rozbilo něco v bombonech), trvalo to asi 3 týdny, pak se mi povedlo do ní pár dnů vpravit Enterol a od té dobu ok, vyléčená. Může to být jen disbalanc (na to by mohl pomoct právě ten Enterol) nebo se mohla zhoršit alergie a Nutrilon přestal stačit a bude třeba více štěpené mléko.

j_denisa98
autor
9. únor 2021

@xxx3d Děkuji a určitě si to přečtu. 😊

j_denisa98
autor
9. únor 2021

@veritanas Děkuji. Teď nás trápí několika denní zácpa, která se vystřídá s lehkým průjem . 🤷🏻‍♀️

j_denisa98
autor
9. únor 2021

@slunea Dnes jsme byli na alergologii. Kožní testy nám vyšli negativně. Ještě teď musíme počkat 14 dní na krevní testy. Moc nedoufam, že se nám tam něco ukáže. Jen tedy už netuším z čeho by to mohlo být. 😏

j_denisa98
autor
9. únor 2021

@slunea Hlen ve stolici měla asi tak před 5 dny. Teď už je to opět dobré. A uprdkává celkem dost (přijde mi, jako kdyby byla nafouklá). 😏

slunea
9. únor 2021

@j_denisa98 pokud máš podezření na alergii na mléko, je třeba opravdu to mléko vysadit. U kojenců ty testy často vycházejí negativně, i z krve.

j_denisa98
autor
10. únor 2021

@slunea Uvidíme co nám vyjde z té krve a kdyžtak to zkusíme vysadit a pak znovu nasadit a uvidíme co se bude dít dál. 🙂

j_denisa98
autor
10. únor 2021

@slunea Na kožním mi říkali, že když nevyjdou pozitivně testy na alergologii, tak to není alergie, ale může to být intokerance a to je prý úplně něco jiného, proto se to nezjistí na alergologii, ale jak píšete vy, pouze vysazením určitě potraviny a po zlepšení (vymizení) potíží se vysazená potravina nasadí a čeká se jestli se potíže vrátí zpět. 🤷🏻‍♀️🙂

slunea
10. únor 2021

@j_denisa98 jj, někteří to nazývají intolerance, někteří non-IgE alergie