Zvracení po kojení, ale ne po krmení z lahve

dupys87
15. dub 2018

Dobrý den, mám dotaz, zda někdo nemáte podobnou zkušenost, či radu. Syn starý 6 týdnů od narození dostával odstříkané mléko a cca 1.týden dokrmy nutrilonem HA. Potom jsem se rozkojila- odsávačka si postupně poradila se vpáčenými bradavkami a syn časem zesílel na pití přímo z prsu. Dosud ale kombinujeme kojení s dokrmením odsátým mlékem, pokud zrovna nezvládne vytáhnout dost sám. Problém je, že pokud si vypije dávku celou z prsu, v rozmezí 10-60 minut potom dost často ublinkne až cca 15 ml, k tomu se kroutí a propíná. Vypije na dávku asi 110 ml, dohání lehce nižší porodní hmotnost a přibývá hezky. Myslela jsem na reflux, ale divné je, že po pití z lahve nezvrací, pokud ublinkne, tak minimálně. Může jít třeba o špatnou techniku sání z prsu, nebo je možné něco jiného? Naše PLDD to vysvětluje větší hltavostí a polykáním vzduchu, když syn pije z prsu. Děkuji...

fykyska
15. dub 2018

Myslím, že je vše v pořádku. Z lahve se saje jinak. Dítěti nic nestříká do pusinky a prostě saje dokovaď nedojde je tam jinej tah, jinak drží jazejčkem savičku vs prso a a hlavně jinak hltá vzduch než když se jen čiště kojí 🙂
110 - 150 ml je dobrá dávka a pokud mu z prsa i flašky stačí zatím bych se ublinknutím netrápila 🙂 to tak je - hodně vzduchu a někdy je to vzduch mličko vzduch mlíčko naskladané v břiše a pak to prostě jde ven 🙂
Pokud nezvrací obloukem a pokud o tom ví lékařka bude vše dobré . Saní z prsu je zkrátka jinej mechanismus je tam jiná chemie 😃 láska 🙂 tím nemyslím, nic negativního jen ten proces z přírody 🙂 chování na prsu na flašce je jiné .. Duležité je že v případě potřeby dítě bere oboje .....

Sání všeobecně spouští reflex díky kterému se dobře tráví - někdy pomůže kojení přerušit nechat díte odříhnout a prso mu poté nabídnout zas 🙂

Některé děti jsou hltavé jiné při sání línější . Některým maminkám teče mlíčko tak že stříká velmi silně a i to může být pro dětátko nepříjemné nebo nestíhá a nahltá vzduch jak se snaží udržet ,,tempo,, ..
Zkuste i jinou polohu kojení trošku podložené dítě polštářem nebo polohu na fotbalistu 🙂

Podle toho co píšete je to běžné a normální 🙂 časem se prsa podřídí poptávce a miminko i tělo maminky si zvykne

dupys87
autor
15. dub 2018

@fykyska moc dekuji za Vas cas a odpoved. Syn ma ted asi i rustovy spurt-je celkove "jinak" neklidny nez obvykle po jidle...tak asi opravdu moc hlta, a pak ho to v brisku tlaci a vydava nespokojene skreky a vrti se. Mate pravdu, mame stesti, ze neodmita prso ani lahev...

dupys87
autor
15. dub 2018

@fykyska obloukem nezvraci (na pylorostenozu jsem taky myslela, ale nikdy jsem obloukove zvraceni nevidela), tece mu to z pusinky vsude kolem a za krk. Mam hlavne obavy, aby to nevdechl a nevyrobil si aspiracni pneumonii nebo se nezacal dusit, hlavne kdyz to zvraceni prichazi i hodinu po nakrmeni. A v noci si toho nemusim hned vsimnout. Ale pokud to je bezne, tak jste me trochu uklidnila🙂

fykyska
15. dub 2018

@dupys87 Některá miminka trapí bříško vic jiná míń 🙂 miminko se bude ,,kroutit,, ještě pár týdnu než bude trošku víc aktivnější . Bude víc kopat nožičkama a mít tendence být trošku žížalka 😀 v pohybu. Tim se výrazně zlepší i pohyb střev, odcházené plynu a ty různé tlaky a bolesti .

Období spurtu je téže náročné , ale v průběhu pár dní u někoho i např. dvou týdnů se vše davá do pořádku . Miminko se pak přehodí zase do tročku jiného období 😀 které se zase časem pozmění , naruší a zase poporoste dál ..
Důležité je, zkoušet co se dá prso / flaška bez výčitek . Někdo to tak má, někdo, chce někdo musí 🙂
Blinkání ať už v menší míře patří opravdu ke všem dětem ( skoro) aby mě někdo nechytil za slovo. Zvracení obloukem je prostě šavle a to doslova 😀 a to člověk zaručeně pozná pokud by tento jev byl častý je někde chyba pokud se to někdy stane SEM TAM . Je to obvyklá věc patřící k tomuhle věku - já měla tolikrát nablito 😀
Strach je také přirozený a na místě - doporučila bych zvýšenou polohu pomocí klínu v postýlce nebo vypodložit matraci knížkama např. prostě zvýšenou polohu , dělají i do kočárku...Někdy se to stává i to je normální . Příkladem by mohlo být míé starší dítě 😀 tenkrát jsme asi hodinu po kojení jeli tramvají 😀 no pozvracela z ničeho nic sebe , kočár všechno 😀 zcela zdravá a bez ujmy. A to bylo kolikrat nakojeno / nakrmeno flaskou - vyblito i pri zcela obvyklé dávce a nebo normální dobe kojení 😀
Při kojení mu můžete ulevit teplou plenkou na bříško nebo drobnou masáží bříška po kojení . Ne mačkání ale spíš hlazení, poklepávání po prdce v ulevove poloze např na rameni ... a nebo treba pul hodky po kojeni chvilkou jemného natrásání jestli tam nahodou neni vzduch z traveni 🙂 na noc jsme mela deti zasadne v pelisku ale chapu , že to tak nekdo nechce. V průběhu kojení dítě odpojit a nechat říhnouut nebo prve trošku mlíčka odstříkat až se zklidní proud z prsu dítě přiložit 🙂😉