Zvýšené jaterní testy u skoro 3letého synka

jirinka81
8. črc 2016

Ahoj Holky, potřebuji poradit a uklidnit....
V pátek 1.7. dostal malý zvýšené teploty, něco málo přes 37st. Nikdy toto nenechávám být, vyčkala jsem do pondělí ( navíc se mi zdál být i unavěnější ), pak jsem jela k doktorovi. Teploty se nezvyšovaly. Doktor určil diagnozu anginu a dal nám Ospen, upozornila jsem ho na to, že mámě doma kočky a malý mi už docela dlouhou dobu mrkal, tak nabral i krev ( jeli jsme pro jistotu nalačno ) na toxoplazmozu, z krku výtěr a moč - bohužel mi ještě odpoledne volala sestřička, že mu vyšly zvýšené jaterní testy a ať okamžitě nasadíme jaterní dietu a že ve čtvrtek budeme o něco chytřejší ( jaterní testy byly pomalu 3x vyšší, než by měly být. Říkal, že normal je 0,60 a my měli 2 ). Nepotvrdila se ani mononukleoza, ani žloutenka, ani ledviny, a dneska jsem volala, tak ani toxoplazmoza ( ještě čekáme na toxokarozu ), jenže angina nám nemizí a zvýšené teploty mívá už 5den braní antibiotik, takže mi dneska změnil antibiotika na Klacid a když zvýšené neustoupí do pondělí, půjdeme do nemocnice. Pokud zmizí, bude nám dělat 18.7. nový odběr a vezme i příušnice a slinivku. Hrozně se bojím, aby to nebylo něco vážného. Měla jste to některá taky tak? Včera i dnes mu kontroloval i krk, říkal, že je stále ošklivý, ale že mu dělají starostí ty jaterní testy

jirinka81
autor
8. črc 2016

@lajla Bělmo má v pořádku, moč také. Na stolici čekáme, tu jsem tam vezla včera

lajla
8. črc 2016

Vzhledově...pokud je něco s játry nebo žlučníkem,slezinou...tak moc je nápadně tmavší a stolice svetlejsi

jirinka81
autor
8. črc 2016

@lajla Moč tmavší má, ale u stolice máme barvu normální

lajla
8. črc 2016

@jirinka81 jinak jak jsem psala... zvýšené jaterky můžou být i z nedostatečného pitného režimu, viz i tmavší moc...to bude dobré nebojte

jirinka81
autor
14. črc 2016

Ahoj Holky. Moc bych vam chtela podekovat za rady a zkusenosti a napsat, jak jsme dopadli. Musim rict, ze poslednich 10dni neustale jistoty a cekani mi ubralo tak 10let zivota. Jak uz jsem psala, maly kdyz mel treti den zvysenen teploty, jelinjsme k Dr, ten mu diagnostikoval anginu a dostal atb. Zazadala jsem si o test na toxoplazmozu, protoze mame na dvorku kocky a maly mi zacal hodne mrkat. Jeste v ten den odpol mi volala sestricka, at nasadime jaterni dietz, ze vysly zvysene jaterni testy a ze je rozsirili o ledviny, mononukleozu a hepatitidu A a B. Ve ctvrtek jsem sla pro vysledky, vse negativnu, mic v poradku a vyter z krku v poradku. V patek stale zvysene teploty, tak menil atb. V nedeli jsem mu volala a domluvil nam nemocnici, abysme obesli pohotovost a ze bohuzel vypadlu ze sona dva lidi, takze neprijimaji pacienty od doktoru, ale jen z luzkoveho. Do nemocnice jsme dorazili v nedeli podvecer, nasledovaly odbery, opet zvysene jaterni testy a dalsi seriologicke vysetreni na parvaviry, apod se posilalo hned v pondeli do laboratore do Prahy. Taky jsme sli hned v pondeli rano na Sono, tam mu vysly zvetsena jatyrka a slezina a na jatyrkach lymfaticke uzliny a bez loziska. Jeste musim podotknout, ze mu tady udelali i krevni obraz a vysel take v poradku. Bohuzel teploty neprestavaly, Jarousek mel stale vic a vic nafoukle brisko, unaveny a spaci, teploty se zvysily. Vcera prisla opet Dr a nechala vzit opet veskere odbery a kontrolni sono. S tim, ze odbery se budou delat i ocima doktora pod mikroskopem a krevni obraz se necha spocitat od hematologie v Karlovych Varech. Mezitim jsme sli na sono, tam se zjistilo, ze lymfaticke uzlinky tam byvaji, ale trosku nize, nez je ma Jarousek a ze ty jatyrka se za dva dny zase o neco zvetsila. Prisla jsem ubulena, mezitim s vysledky ze sona, doktori tedy bajecni, utesovali, ze me chapou, ze je to dlouhy, mezitim se nas krevni obraz uz prepocitaval a ja jen rvala. Odpoledne prisla pani doktorka a oznamila mi, ze leukemie a nadorove onemocneni je vyloucene a ze prisly akorat vysledky z mononukleozy a pozitivni a aniz by to stacili oznamit doktorovi ve Varech, tak volal, ze cely krevni obraz priciti z 99% mononukleoze. Pani doktorka odtud jeste volala do Motola na gastroentrologicke oddeleni, ze jsou osklive vedlejsi ucinky, zda nas maji nechat prevezt, tak nas tam zatim nechteji, ze sono nedopadlo az tak hrozne a ze zkusime zaleceni u nas. Takze vysledek: mame infekcni mononukleozu v aktivni fazi s hroznyma vedlejsima ucinkama ve 2,5 letech. Holky, to cekani na vysledky, nikomu to nepreji, psychicky na dne, takze dneska uz tady snad neco pojim. Dekuju vam

lajla
14. črc 2016

@jirinka81 uf uf uf, to jste si teda zažila..znám to😞 moc moc držím pěsti ať jste brzobv pořádku!!!

urtica
14. črc 2016

@jirinka81 Díky za info, držím palce ať jste brzy fit - muselo to být hrozné! Mono zvládnete, nebojte!

berenika39
14. črc 2016

@jirinka81 tak to dopadlo nakonec v uvozovkách dobře, moc dobře vím, o čem píšeš, syn měl uzliny na krku obrovské a než se ta mono potvrdila, to čekání, aby to nebylo nic jiného....chápu tě. ted se bude už uzdravovat, je to na delší dobu, ale děti to zvládají dobře, uvidíš. drž se.

bachovy_esence_poradna
14. črc 2016

@jirinka81 moc držím palce!
infekční mononukleozu jsem také měla..... doporučuji hlavně dobře doléčit - dostatečný klid a ideálně podpořit bylinami nebo výživovými doplňky
výhodu u jater je, že se po nich mohou dobře zregenerovat 🙂

držím opravdu palce, ať je malý ok, neumím si představit ten stres 😔 ale hlavně že to dopadlo takhle
dá se podpořit i dietou odlehčovací, nejen jaterní, ale celkově lehčí, to je také velmi dobré

slimacikmia
14. črc 2016

@jirinka81 ahoj, ja ti poradim zmenit dr... Dieta ma horucky + anginu, na tvoj podnet mu vezme krv, kde sa zistia vysoke hodnoty jatrovych testov a on mu len tak predpise antibiotika? To snad ani nie je mozne... A este mu ich zameni za Klacid, ktory ja teda ak by mi ho niekto predpisal, uz by som k nemu nesla... Bez kultivacie a na jatra, ktore su z neznamej priciny nie v poriadku... Takych lekarov by bolo dobre upln

slimacikmia
14. črc 2016

@slimacikmia poslalo to skor...uplne odburat.

hz
14. črc 2016

@slimacikmia taky jsem mela mononukleozu. doktor na me priznaky nedal, unavu ani bolesti v oblasti hrudniku. taky napsal jedny atb., pak Klacit, po kterem jsem se vysypala, pak pichnul nejakou injekci asi proti reakci, no a az pak ho napadlo odebrat krev... to jsou ti obvodaci...

zmrzlinka
14. črc 2016

Ahoj.Muj syn prodelal mononuklozu taky v 2,5 letech.Mel zvysene teploty a zvětšene uzliny.Je mi lito,ze Tvuj syn ma takovy těžší prubeh.Drzim palceky at je mi brzo lip.
Nam mononukleoza totalne rozhodila imunitu.Rok se syn z toho zpamatovaval.

slimacikmia
14. črc 2016

@hz to su strasni ludia...n!viem, ci je to lenivost, alebo preco nerobia svoju pracu poriadne :( je to tak nezodpovedne a este u tak maleho dietata... Cloveku ostava rozum stat :(

jirinka81
autor
26. črc 2016

Holky, tak nas jeste nakonec prevazeli i do Motola. Zvysovaly se nam totiz hodnoty leukocitu a horsilo se sono. Tam nam brali denne krev, byla za nami i na konzultaci pani doktorka z hematologie a byli jsme i na rentgenu plic a srdce. Vse nastesti dopadli v poradku. Mame jen tu "mononukleozu", ale uplne to Jarounkovi rozhodilo organismus v telicku. Ted uz jsme doma, jeste by nam par vysledku meli poslat postou. Koupila jsem ostropestrec mariansky, ale tluceny, ten do maleho nedostanu, tak pak v cajiku a ten mu nastesti chutna. Chodime hur na velkou, ale jinak dodrzujeme dietu, klidovy rezim, s tim problemy nemame, Jarousek je klidny detatko i za normalu a hodne pije a spinka. Do skolky jsme meli v zari nastoupit a budu to odkladat na min pul roku, bohuzel s imunitou jsme meli i tak problemy, takze by to pak bylo jeste horsi. Holky, dekuji vam za podporu a nazory

jirinka81
autor
26. črc 2016

Jinak, co me jeste prekvapilo. V Motole nas skutecne probrali do posledni bunky bych rekla. Ale, zadnou dietu mu nedalu, nejdriv tam mel s omezenim tuku, ale k jidlu vanocka, cerstve pecivo, apod, az jsem se i nekolikrat ozvala, ze mame mit jaterni dietu a pri propusteni mi pabi doktorka rekla a mam to i ve zprave, ze dnes se uz abi tak jaterni dieta nedodrzuje, ale spis se omezuji tuky a je pravda, ze posledni dva dny pobytu tam dostaval Jarousek normalni stravu. Ve zprave mam, ze kdyby se jaterni testy nezlepsivaly, tak omezit zivocisne tuky. Ja jsem bojacna a nechci mu jaterka zatezovat, takze drzime a hlavne, malicky je jedlik, i tak jsme nabrali 1kg, co jsme se vratili a dostal se z teplot, tak jen papa. A pry se nemam bat, ze organismus deticek se regeneruje mnohem lepe a rychleji, nez nas. No, snad bude lepe.

slimacikmia
26. črc 2016

to je super, že vás tak prelustrovali, presne tak by to mali brať aj obvoďáci...tak nech je malému rýchlo lepšie, ostropestrec je skvelý ;)

berenika39
26. črc 2016

@jirinka81 tak to je dobrá zpráva, držím palce, at je co nejdřív ok!

ivcula7
15. bře 2017

Ahoj holky malej má ji má odstraneni nosni mandle a při odběrech mi pak volala sestra ze ma malej jaterní testy vyšší tedy AST 0,72 z čeho to MS obávám se máte někdo zkušenosti

jirinka81
autor
15. bře 2017

@ivcula7 V takove hodnote je mame ted my take, ale za tu hodnotu jsem rada, meli jsme v tom nejhorsim stavu jaterni testy 8. Nemel nedavno antibiotika, nejaky probihajici zanet v tele? Na tohle se nas v nemocnici ptali jako prvni.

ivcula7
15. bře 2017

@jirinka81 je to asi přes měsíc střevní chřipku😑

ivcula7
15. bře 2017

@jirinka81 tak je to 2 měsíce uz 😊😊myslíte že je to z toho

ivcula7
15. bře 2017

@jirinka81 nemůže mít třeba něco ze srdíčkem já jsem úplně na nervy

jirinka81
autor
16. bře 2017

Se srdickem si myslim, ze neee. Mame i od narozeni selest na srdicku a zvysene jaterni testy se prokazaly ve trech letech, pri mononukleoze, do te doby byly v poradku. Vim, ze nam je delali asi chvili po roce maleho. Na strevni chripku se me tehdy ptali taky, zda ji maly neprodelal. Ale nevim, zda dva mesice neni uz delsi doba. Vam prisli na zvysene jaterni testy. A pediatr Vam nezjistuje pricinu z ceho mohou byt zvysene? Musite drzet jaterni dietu?

ivcula7
18. bře 2017

@jirinka81 máme zvýšený jen jednu hodnotu AST 0,72

ivcula7
18. bře 2017

@jirinka81 nic konkrétního neřekla ale na tu operaci se bojím ještě víc když vím že ke máme zvýšený snad tím by nebyli nějaké komplikace normal je prý AST 0,60 Mi máme 0,72

kubinkov
19. bře 2017

@ivcula7 Zvýšení je malé. A nebylo sérum navíc hemolytické? To může vyšetření ovlivnit.