Jak pomoci náročnému prvňákovi zvládnout školu?
Mám syna v první třídě a je to s ním trochu náročnější. Zapomíná vše - úkoly, pomůcky... Ztratil už několik pastelek a neřekne to, denně vše kontroluji, ale stejně ztratí někde ve škole a učitelka píše, co zase nemá. Pak ztratil pisanku, pracovní sešit na matiku, koupili jsme nové. Od října někde zapomněl asi 6 čepic.
Denně neví, co je za úkol. Naštěstí učitelka píše úkoly na stránky třídy. Ale on se hádá, že nic takového za úkol není, případně nechá sešit ve škole. Pokud sešit je doma, tak v salatovem vydání. Má desky, ale prázdné.
Dalsi věc je, že je schopný zapomenout někde aktovku, ráno odchází napůl v pyžamu. Převlékání je na 40 minut.
Připravím svačinu a pokud mu neřeknu heslovitě a přesně, že si ji má zabalit, tak to neudělá a jde bez pití i svačiny. Nestačí mu říct, že si má dát do aktovky svačinu. Musím přesně krokovat pokyny.
Ze školy přišel několikrát ve věcech na tělocvik. Jednou nedoběhl na WC, pak se polil.
Vim, že to je částečně normální. Ale stejně, kdy to vaše děti přešlo? Nebo mám naději, že se to časem zlepší?
Stručné shrnutí
- Některé děti v první třídě zvládají učení (čtení, psaní, počítání), ale mají výrazné praktické potíže jako zapomínání sešitů, pastelek, čepic, chaotické vedení sešitů a potíže s ranní přípravou, které ovlivňují každodenní fungování rodiny.
- Prvotní doporučená opatření jsou konzultace v PPP a u klinického dětského dětského psychologa, zavedení školního podpůrného opatření nebo nácviků v domácím režimu (krokování, vizuální rozvrh, kontrola penálu), a v některých případech ergoterapie (smyslová integrace) nebo logopedie.
- Asistent ve škole a přijetí do speciální školy vyžadují komplexní odborné vyšetření (psycholog, psychiatr, neurolog) a často dlouhé čekací lhůty; tresty (např. odnětí TV/mobilu) u některých dětí fungují, u jiných zhoršují stres a chování.
Nejčastější otázky
Q: Jaké první kroky může rodič udělat, když prvňák pořád zapomíná pomůcky a svačinu?
A: Okamžitě zavést praktická opatření: krokování ranních úkonů, nachystat oblečení večer, používat barevný rozvrh a vizuální checklist, kontrolovat penál každý den a zavést pravidlo „1 složka = 1 předmět“; současně konzultovat situaci s třídní učitelkou a výchovnou poradkyní nebo PPP.
Q: Kdy vyhledat PPP, psychologa nebo jiného specialistu?
A: Navštívit PPP pro posouzení školní zralosti a nastavení podpůrného opatření je běžný první krok; pokud potíže významně zasahují fungování dítěte, doporučují rodiče a odborníci vyšetření u klinického dětského psychologa a případně konzultaci s pediatrickou neurologií nebo psychiatrií.
Q: Co může škola nabídnout rodiči dítěte, které často zapomíná?
A: Škola může navrhnout podpůrná opatření, dohodnout speciální postupy (označování úkolů, dohled u převlékání), požádat o asistenta (přísná kritéria a často čekací lhůty) nebo doporučit SPC či speciální školu v případě závažných obtíží.
Q: Jak poznat, zda jde o ADHD/ADD a co dělat dál?
A: ADHD/ADD se v diskuzi často zmiňovalo jako možné vysvětlení; k určení je zapotřebí vyšetření klinického dětského psychologa, někdy psychiatrie a neurologie; intervence mohou zahrnovat ergoterapii (smyslovou integraci), logopedii a cílené domácí strategie (krokování, vizuální pomůcky).
Q: Jak zavést funkční ranní rutinu, aby dítě neodcházelo „v pyžamu“ nebo bez svačiny?
A: Praktické kroky z praxe: připravovat oblečení večer, vypracovat vizuální seznam kroků „vstanu–oblékám se–jdu na WC–snídám–zabalím svačinu“, nacvičovat odchod z domu nácvikem a denní kontrolou tašky při odchodu.
Q: Fungují tresty typu „zapomínáček“ (dva dny bez TV/mobilu)?
A: Někteří rodiče v diskuzi uváděli, že odnětí televize/mobilu zafungovalo, jiní popisovali zvýšení stresu a zhoršení chování; efekt je individuální a tresty mohou být méně účinné než konkrétní nácviky a pozitivní motivace.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů popisuje, že děti mohou být v učení dobré, ale zároveň zapomínavé a nesoustředěné v praktických úkonech.
- Doporučené první kroky jsou konzultace v PPP a s klinickým dětským psychologem a zavedení konkrétních domácích procedur (krokování, vizuální seznamy, denní kontrola pomůcek).
- Asistent ve škole nebo umístění do speciální školy vyžaduje komplexní odborná vyšetření a není automatické.
Sporné názory
- Někteří rodiče a diskutující považují chování za „povahu“ nebo běžné chlapecké chování, zatímco jiní doporučují aktivně hledat poruchu pozornosti (ADHD/ADD) a odbornou diagnostiku.
- Někteří rodiče považují tresty (odnětí TV/mobilu) za účinné, jiní uvádějí, že tresty zvyšují stres a zhoršují situaci.
Otevřené otázky
- Kdy přesně je třeba začít cílené diagnostické vyšetření pro ADHD/ADD u dítěte s výrazným zapomínáním?
- Jaká konkrétní kritéria škola používá pro přidělení asistenta a jak dlouhé jsou čekací doby v praxi?
- Které intervence (ergoterapie, smyslová integrace, logopedie) jsou u podobných dětí nejefektivnější a v jakém pořadí je nasadit?
Zmíněné značky a firmy
PPP, SPC, speciální škola, Bohnice
Zmíněné produkty a metody
ADHD, ADD, dyslexie, dysgrafie, dysortografie, dyskalkulie, Tourettův syndrom, odklad školní docházky, podpůrné opatření ve škole, asistent(ka) ve škole, krokování (step-by-step instrukce), vizuální rozvrh, kontrola penálu každý den, „1 složka – 1 předmět“, ergoterapie (smyslová integrace), logopedie, „zapomínáček“ (omezující trest – např. 2 dny bez TV/mobilu)
Místa a osoby
Bohnice
Taky bych se šla někam poradit, moje čtyřletá toto zvládá, ví co má mít na druhý den do školky, co si vzít na kroužek, i ty další věci... Ze synovi třídy (2.) je podobného ražení jako píšeš jedna holčička, a ti do PPP chodí...
tak normální mi to určitě nepříjde,kolik syn má nemohl mít ještě odklad?jinak bych navštívila ppp a zvážila specialní školu
A mě to zase vůbec nepřekvapuje... Mám dvě holky, pak kluka a musím říct, že ti kluci mají všechno na háku a po vzorných dcerách jsem nechápala, co to jako je 😆
V první třídě stále něco zapomínal, ( třeba i tvrdil, že nevěděl, která bunda je jeho 🙈), čepice věčně ve škole, triko do dnes je schopný obléct obráceně a je mu to jedno, nepozorný, nesoustředěný atd. V podstatě stejný jako u vás. Teď je ve druhé třídě , zlepšilo se hodně, učitelka ho chválí, učí se dobře, ale to lajdáctví tam je pořád. Ale už si zvykám 😀
To mi moc normální nepřijde, syn je občas taky roztržitý, ale jediné co zapomíná je, že si neudělá puntík k úkolům, tak pak doma tápe, ale v 90% případů si vzpomene co má dělat. Nám to učitelka jinak nikam nepíše. Jinak nic neztrácí, max třeba tužku někde založí, ale sešity, čepice apod si hlídá. Žádnou nehodu, že by se počůral nebo polil nemel ani ve školce, ale to může být, to vyprávěl že už se pár dětem ve třídě taky stalo. Já mu dávám pokyny vždy ráno, třeba když má něco předat ucitelce a před školou po něm pak chci, aby zopakoval co má udělat. Akorát ze začátku roku zapomínal ve škole svacit a místo svačiny si dělal úkoly na doma, ale to už pochopil že úkol je na doma a přestávka na jídlo/ záchod, hraní...
Mám 2 kluky, za ně normál! Budoucí chlapi. Oni se ještě dlouho pohybují v hladině alfa..
Omlouvám se, ale taky mi to nepřipadá normální, raději bych se poradila.
Podotýkám, že s kluky zkušenost mám, mám 2 syny (2. a 5. třída). V porovnání s dcerkou (taky druhačkou) to mají víc na háku, ale ne tolik.
Mám kluky, 1 a 4 třída a je to to samý. U staršího je to už lepší a hlavně už to neřeším.
Jinak učitelka je většinou chválí.
@bara88 syn je po odkladu a opravdu na speciální školu není. S učením větší problémy nemá.
jak myslíš tak ho nech takto trápit v normální škole ale promin ,to že dítě za dva měsíce nechá někde šest čepek učebnice,sešity,odchází skoro v pyžamu nebo příjde v tělocviku to podle mě normální není a určitě bych to řešila
Zamerila bych se na to, jestli takovy byl i driv (jak zvladal skolku napr), pripadne co a kdy se zmenilo?
Jak reagujes, kdyz se ukaze, ze neco ztratil, zapomnel? A jak on? Je to prakticky typ nebo spis typ snilek? Ma ve skole kamarady, chodi tam rad?
Jinak rady o specialni skole vubec neber vazne.
@bara88 a na co speciální školu? Tam ti vezmou dítě s diagnózou nebo mentálním postižením. On nemá ani jedno. Je to lajdak s hlavou v oblacích.
Navíc se netrápí. Je v pohodě. Prostě nemá čepici, tak si vezme kapuci.
Ztratí sešit, tak to napíše na papír. On je v pohodě a vysmátý. Do školy chodí rád.
A řešila kde? V PPP nic neshledali a dokonce odklad by ani nedoporučili, ten dostal jen díky tomu, že je Covid a tak to nikdo nezkoumal.
@rencinka87 ve školce po něm nikdo nic nechtěl. Ráno se jen oblékl a to vypadalo stejně jako teď. Nic s sebou nenosil, takže pohoda. Občas šel v bačkorech nebo v gumakach (kdyz na něj nikdo nedohlédl).
Reaguju klidně. Rozebereme, co se stalo a jaké to bude mít následky. Např. máme pravidlo, že pastelky mu musí vydržet nějaké období, jinak platí ze svého. Čepici má smůlu, jak ztratí další, tak už novou mít nebude a bude nosit kapuci. Naštěstí se tu a tam nějaká objeví. Takže zatím má celkem kliku.
Neřekla bych, že je snílek, ale nesoustředí se.
Prcek byl něco podobného a pomohlo celkem důsledné opatření - zapomínáček - dva dny bez TV, mobilu.. a najednou to jde.. já ho nejdřív omlouvala, že je ještě malý, že je roztržitý.. ale po zavedení pravidel se to hodně zlepšilo.
@kamino to už taky proběhlo a výsledek nebyl. Pak ještě byl nešťastný a brečel, že za to opravdu nemůže, že se snažil. Je z toho ve stresu a zhoršilo se mu chování, protože se velmi soustředil a bál se, co zase bude.
V pohode mi to tedy neprijde. Obcas zapomenou neco, jasne. Ale v takove mire? Nechci se Te nijak dotknout, ale ja bych byla asi prisnejsi rodic. Za to, ze ztratil sesit a ma po 3 mesicich salat muze. Jak, ze se snazil a nemuze za to?
Co pise Kamino se mi libi a byt tebou, tak bych to hodne zvazila. Jakou ma ted motivaci neco zmenit?
Mám dva syny, starší ve třetí třídě, mladší v první. Když byl starší v první třídě, s pomůckami to měl podobné, neustále jsme doplňovali pastelky, gumu, pravidelně zapomínal věci ve škole, několikrát dokonce i penál, čepice taky věčně mizely (pak jsme jich většinu posbírali v šatně), u úkolů se hádal, že nic nemá nebo dělat nebude. Kupovali jsme novou písanku a ve druhé třídě platili učebnici (nechal to doma rozložené a sestra mu ji pokreslila). Průběžně se to ale zlepšuje, už začátkem druhé třídy říkala učitelka, že je to mnohem lepší, že je vidět, že vyzrál. Teď je ve třetí, v něčem je pořád lajdák, ale pastelky má stále původní. Mladší pomůcky nosí, i když pastelky a gumu už taky částečně poztrácel, ale ten pro změnu pořád ztrácí to oblečení a rozbil už čtvery brýle. Ale tam se obávám, že je to povahou, on je prostě v úplně jiném světě. Ale takové ty věci jako připravit si tašku, uklidit svačinu a tak, to bez několikerého připomínání neudělá ani jeden.
Nicméně u vás mi to taky přijde trošku extrémní. Nemáte na škole psychologa? Že byste zkonzultovali, jak mu pomoct, aby v tom stresu nebyl?
@terinka86 on je v klidu, když jsem v klidu já. Pokud to nebudu řešit, tak se tím nestresuje.
Jak následují tresty, tak se to horší a stresuje se.
Nečetla jsem komentáře, ale mám 10 leteho syna pokud mu nedám ráno svačinu a pití do aktovky tak si to nechá doma. Ráno je ještě s mladším vypravuje manzel a vozí do skoly pokud na něj nedá pozor je schopný si oblečení obléknout obráceně a ještě naruby. Penál ma neustále v bordelu i když ho každé odpoledne upozorním a aby si ho srovnal , tak každý den ho zas tak má. Letos už jsme kupovali 3 kružítka, protože je někde ztratil o perech ani nemluvím 🙈. Uci se na výbornou, ale tohle je prostě boj. I když mu stále dokola říkám a vysvětluji, že by se měl více snažit to mít vše v pořádku tak to je, jako když hrách na stěnu házim. Ale je pravda , ze syn má podle psycholozky pravděpodobně slabé ADHD.
jenže řešit to musíš, jinak z něj bude "lajdak", sice bude v klidu, ale jinak nic nebude mít v pořádku. Jednou chodí do školy a musí se naučit dodržovat pravidla.
@ilonne my to řešíme. Domluva a sám platí, to mu vadí, protože chce mobil. Včera si byl u sousedů sám zjistit, co mají za úkol.
Ale bububu a tresty na něj nefungují.
To chápu. Záleží na tom, jestli to řešit chcete/musíte. My třeba psací potřeby neřešíme, dokud neřeknou, ale když loni syn během dvou týdnů požadoval už třetí pastelky, řekli jsme, že příště platí ze svého. Nechce psát úkol, ok, ale učitelce to vysvětlí sám, já ho omlouvat nebudu. Ale třeba to oblečení nebo brýle řešíme hodně, logicky. Ale pokud to nezničí vyloženě vlastní blbostí, tak netrestáme, jen nesou následky (třeba nekoupíme něco, co by chtěl). Staršího stresuje, že by měl učitelce něco vysvětlovat, tak se radši začal o některé věci starat, ale to mi taky nepřijde jako dobrá cesta.. Jinak s tím pomalým oblékáním, to je přesně mladší, ale to se podle mě spraví buď věkem, nebo vůbec 🤦♀️
A ve skole je rad? Ma tam kamarady? Zvladl dobre ten prechod ze skolky? Zjevne pokud je na nej vyvijeny jakykoliv tlak, tak se to horsi, proto se ptam.
@ilonne on nemá mobil. Resp. má stary po mně, dá se z něj jen volat. Bývá 2x týdně 30-60 minut sám doma, tak kdyby se něco dělo. Šetří si sám na lepší.
On úkoly zatím měl všechny. Občas na papíru, ale má je.
@rencinka87 školu má rád, s dětmi si tam hraje, ale kamarád mu šel na jinou školu. Přechod ze školky v pohodě. On už byl na školu zralý. Jen je prostě lajdak.
Krokuj, bude to lepší - hlavu hodně zaměstnává nová spousta informací, naučit se učit taky stojí energii a pozornost. Chtěj po něm zatím jen pár věcí - zkus dát do pořádku pouzdro, a se zbytkem pomoci. Za čas další povinnost..

Ty tak me to ani částečně normální neprijde. Prosím neuraz se, ale tohle neznam od sebe z doma a ani z okolí. Zažila bych spec. Poradnu. Není se za co stydět. Ja dceru mám pečlivou, ale s fono vadou. A za me je vždy lepší vědět co se eje než tapat