icon

Je známkování ve školách opravdu důležité?

11. čer 2025

Jsem z toho trochu na nervy, celý červen se řeší "známky". Jestli budou děti mít o jednu dvojku, trojku víc, míň. Oni nervozní, aby to dobře dopadlo, mě to nechává víceméně v klidu.
Známky jsou blbost. Už aby to zrušili.

Jde snad o to, jestli se děti chtě učit, učí a baví je to, ne o to, jak je která učtelka objektivně neobjektivně ohodnotí. Každá má stejně jiný kriteria hodnocení.
Sleduju Štěkánku The Učitelku, praštěná, ale v něčem má pravdu.

Sem se vypsala.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 7. čer 2026 · 132 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Některé základní školy používají na 1. stupni výhradně slovní hodnocení a známky zavádějí až v 8. a 9. třídě kvůli přepočtu pro přijímačky na SŠ.
  • Kombinace klasického známkování a konkrétního slovního hodnocení (krátké shrnutí pokroku, silné/slabé stránky) je v diskuzi považována za praktické řešení pro rodiče i žáky.
  • Slovní hodnocení vyžaduje výrazně více času a organizační podpory od školy (měsíční plány, portfolio, pravidelné schůzky učitel–žák–rodič, ověřování osvojení učiva), což omezuje jeho použitelnost bez adekvátního personálního zajištění.


Nejčastější otázky

Q: Jak funguje slovní hodnocení na základní škole a co obsahuje?
A: Slovní hodnocení obvykle popisuje, jaké výstupy žák zvládl, v čem jsou silné a slabé stránky, případně navrhuje cíle do dalšího období; školy zmiňují měsíční plány, ověřování osvojení učiva a portfolio s průřezem prací.

Q: Co se stane se slovním hodnocením při přihlášce na střední školu?
A: Některé školy přepočítají slovní hodnocení na známky v 8. a 9. třídě kvůli přijímačkám a externím kritériím; v jednom příkladu škola počítá průměr z konce 8. a pololetí 9., a průměr do 1,5 dává 10 bodů při přijímacím řízení.

Q: Jak zajistí rodič přehled o prospěchu dítěte bez známek?
A: Rodiče dostávají průběžné zprávy (portfolio, měsíční zprávy, Bakaláři nebo jiné školní aplikace), mohou se účastnit pravidelných schůzek učitel–žák–rodič a sledovat výsledky srovnávacích testů jako Matematický klokan nebo Cambridge testy.

Q: Mají slovní hodnocení a neznámkování vliv na motivaci dětí?
A: Názory se liší; část rodičů a pedagogů uvádí, že slovní hodnocení podporuje vnitřní motivaci a sebehodnocení, zatímco jiní tvrdí, že známky jsou pro některé děti a rodiče jasnou a motivující zpětnou vazbou.

Q: Jak se řeší žák s poruchou učení v kontextu známek vs. slovního hodnocení?
A: SPC/PPP mohou doporučit neznámkovat určité ročníky z důvodu psychického stavu; současně rodiče a školy zmiňují individuální plány a úpravy hodnocení pro žáky s diagnostikovanými poruchami učení nebo vývojovou dysfázií.

Q: Jaké organizační nároky má kvalitní slovní hodnocení pro učitele a školu?
A: Kvalitní slovní hodnocení vyžaduje čas navíc, personalizované komentáře, evidence v portfoliu, pravidelné měsíční hodnocení a často i podporu vedení školy; učitelé upozorňují na riziko používání frází a „copy‑paste“ při nedostatku času.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Některé školy prakticky fungují bez známek na prvním stupni a používají portfolio, měsíční plány a ověřování osvojení učiva jako alternativu k číselnému hodnocení.
  • Kombinace známek a stručného slovního hodnocení (několik vět o zlepšení/zhoršení, silných a slabých stránkách) je v diskuzi často uváděná jako kompromis, který dává přehled rodičům i žákům.
  • Kvalitní slovní hodnocení vyžaduje více práce od učitelů a podporu vedení školy, jinak hrozí povrchní a málo užitečné formulace.


Sporné názory

  • Někteří zastávají, že známky jsou nezbytné pro orientaci rodičů, motivaci žáků a přehled o riziku neprospěchu vs. jiní tvrdí, že známky zabíjejí vnitřní motivaci a že slovní hodnocení lépe rozvíjí sebehodnocení.
  • Někteří pedagogové a rodiče považují domácí úkoly za důležitou zpětnou vazbu a fixaci látky vs. jiní tvrdí, že domácí úkoly odebírají čas na rodinu a koníčky a měly by být redukovány.


Otevřené otázky

  • Jak zajistit plošně kvalitní a individuální slovní hodnocení při současném personálním a časovém zatížení učitelů?
  • Jak standardizovat přepočet slovního hodnocení na známky pro přijímací řízení na SŠ?
  • Jaké konkrétní podpůrné mechanismy (finance, asistentka, menší třídy) jsou nutné, aby slovní hodnocení mělo smysl v běžných školách?


Zmíněné značky a firmy

SPC/PPP, Matematický klokan, Cambridge (testy), Bakaláři

Zmíněné produkty a metody

slovní hodnocení, známkování, portfolio, měsíční plány, ověřování osvojení učiva, srovnávací zkoušky, Matematický klokan, Cambridge testy, Bakaláři (školní aplikace), semináře/prezentace/projekty, homeschooling, doporučení SPC/PPP, průměr do 1,5 = 10 bodů (bonus za přijímačky), domácí úkoly, sebehodnocení, smajlíky/semafory jako alternativní stupnice

Místa a osoby

Francie, Štěkánka The Učitelka, Gordon Neufeld, Bessel van der Kolk

Strana
z5
avatar
enoli
18. čer 2025
@pampelina18

@dashyyy 😀 nevím, když učitelky nic neříkají 😂 chtějí vyšší platy a dělají ho.no

@pampelina18 můžeš to jít dělat a chtít ten vyšší plat taky, ale k tomu je potřeba nějak úrovně inteligence🙈

avatar
dashyyy
18. čer 2025
@pampelina18

@dashyyy 😀 nevím, když učitelky nic neříkají 😂 chtějí vyšší platy a dělají ho.no

@pampelina18 kolik dětí ti prošlo prvním stupněm ZŠ?? 🙈🙈

avatar
moudivlacek
18. čer 2025
@dashyyy

@pampelina18 kolik dětí ti prošlo prvním stupněm ZŠ?? 🙈🙈

@enoli
@dashyyy kdykoli vidím tento nick, stojí to za to a nemá absolutně cenu na něj reagovat, je to marný 🙂

avatar
dashyyy
18. čer 2025
@moudivlacek

@enoli
@dashyyy kdykoli vidím tento nick, stojí to za to a nemá absolutně cenu na něj reagovat, je to marný 🙂

@moudivlacek takových je tu víc, ale ty odpovědi jsou perly, tak mě zajímá, kam až to dojde 🤣🤣

avatar
te_reza
18. čer 2025
@pampelina18

@dashyyy 😀 nevím, když učitelky nic neříkají 😂 chtějí vyšší platy a dělají ho.no

@pampelina18 nejlepší z nejlepších, dost možná z celého vesmíru a neví, jak je na tom její dítě na prvním stupni?ale no taaaaak,takový základ 😂😂😂

avatar
pampelina18
19. čer 2025
@te_reza

@pampelina18 nejlepší z nejlepších, dost možná z celého vesmíru a neví, jak je na tom její dítě na prvním stupni?ale no taaaaak,takový základ 😂😂😂

@te_reza naštěstí moje děti mají normální učitelky, co normálně známkují a vědí, že to je to nejlepší 😉 a ne nějaké rádoby učitelky, co se boji dát známku, aby dítě nemělo psychické problémy, protože to rodiče moc hroti a myslí si, že když nebudou mít samé jedničky, tak z nich bude bezdak

avatar
g_m
19. čer 2025
@pavca1982

Já kopu za individuální slovní hodnocení.👍

@pavca1982 Individuální slovní hodnocení by ve většině případů byl bohužel oxymoron a to z jednoduchého důvodu - učitele by se velmi rychle uchýlili k frázím a větám, které by pasovaly na dobrého/průměrného nebo podprůměrného žáka a z celého slovního hodnoceni by byly individuální tak dvě věty. A to nemluvím o AI, kde stačí nahodit plusy mínusy a slovní hodnocení je na svete. Učím jazyky na SŠ, mám 6 tříd po cca 15 studentech, to by bylo 90x slovní hodnoceni 😳 Závěrečnou známku vždy se studenty proberu a řeknu jim k tomu své, ale psát slovní hodnocení bych fakt nechtěla a většina by to ani nečetla a to nemluvím o rodičích. Příliš mnoho textu na dnešní dobu pro spoustu rodičů 🤷

avatar
rebe
19. čer 2025
@g_m

@pavca1982 Individuální slovní hodnocení by ve většině případů byl bohužel oxymoron a to z jednoduchého důvodu - učitele by se velmi rychle uchýlili k frázím a větám, které by pasovaly na dobrého/průměrného nebo podprůměrného žáka a z celého slovního hodnoceni by byly individuální tak dvě věty. A to nemluvím o AI, kde stačí nahodit plusy mínusy a slovní hodnocení je na svete. Učím jazyky na SŠ, mám 6 tříd po cca 15 studentech, to by bylo 90x slovní hodnoceni 😳 Závěrečnou známku vždy se studenty proberu a řeknu jim k tomu své, ale psát slovní hodnocení bych fakt nechtěla a většina by to ani nečetla a to nemluvím o rodičích. Příliš mnoho textu na dnešní dobu pro spoustu rodičů 🤷

@g_m Proč když se mluví o hodnocení, tak i někdo, kdo je zřejmě učitel, mluví pouze o vysvědčení? Vysvědčení je prkotina, tam ať je klidně známka, jde hlavně o celoroční zpětnou vazbu a hodnocení práce, snahy, dovedností a individuálního postupu!

avatar
te_reza
19. čer 2025
@pampelina18

@te_reza naštěstí moje děti mají normální učitelky, co normálně známkují a vědí, že to je to nejlepší 😉 a ne nějaké rádoby učitelky, co se boji dát známku, aby dítě nemělo psychické problémy, protože to rodiče moc hroti a myslí si, že když nebudou mít samé jedničky, tak z nich bude bezdak

@pampelina18 nepochopila jsi moji narážku, ale nevadí 😉

avatar
pavca1982
19. čer 2025
@g_m

@pavca1982 Individuální slovní hodnocení by ve většině případů byl bohužel oxymoron a to z jednoduchého důvodu - učitele by se velmi rychle uchýlili k frázím a větám, které by pasovaly na dobrého/průměrného nebo podprůměrného žáka a z celého slovního hodnoceni by byly individuální tak dvě věty. A to nemluvím o AI, kde stačí nahodit plusy mínusy a slovní hodnocení je na svete. Učím jazyky na SŠ, mám 6 tříd po cca 15 studentech, to by bylo 90x slovní hodnoceni 😳 Závěrečnou známku vždy se studenty proberu a řeknu jim k tomu své, ale psát slovní hodnocení bych fakt nechtěla a většina by to ani nečetla a to nemluvím o rodičích. Příliš mnoho textu na dnešní dobu pro spoustu rodičů 🤷

@g_m To co mi tady píšeš je smutný bohužel. Já pracuji ve zdravotnictví a každého člověka musím brát taky individuálně, neuchyluji se k žádné paušalizaci nebo frázím, které by pasovaly na každého. Jestli to tak někdo dělá jakože dělá, tak to ale není dobře. Stejně tak i ve školství to jde dělat lépe.

avatar
veruuu_kubesovic
19. čer 2025

A představ si, že některým dětem na známkách záleží!
Moje dcera bude mít tři dvojky, měla mít čtyři a děsně ji záleželo,ať jich má míň...
A nervy mám mít z čeho🤔?
Dcera končí 4.třídu, má vývojovou dysfazii, teda procvičuje si učivo mnohem víc než ostatní děti🍀 má appku skolu online, kde známky vidí/ i my vidíme, podle průměru 😉 a už koncem května zhruba ví, co bude mít na vysvědčení, pak záleží kolik známek bude mít "nerozhodně" a jestli zvládne vše opravit...
A Stekanka mě osobně, nesmírně vadí, asi záleží na úhlu pohledu 🤷‍♀️

avatar
kacka1994
20. čer 2025

Za me je to vsechno o pristupu okoli - predevsim skoly a rodiny. Pokud budu mit skolu jakou jsem mela na 1. stupni, kdy jsem nemusela hmout prstem a mela jsem jednicky, tak je fakt znamkovani o nicem. Ale zmenilo by to slovni hodnoceni? Bylo by tam neco jineho, nez ze ve vsem prospivam a bla bla? Vse se nasi dozvedeli na tridnich schuzkach a stejne jim to bylo k prdu, protoze jasne, ze jsem zlobila a byla zbrkla, kdyz jsem se nudila a jedina moje zabava byla to stihnout co nejdriv a prekonat sama sebe, abych mohla pak na sebe upozornovat, ze uz to mam. - jo a fakt si to pamatuju, ze to bylo takhle. Ve vsem, krome hudebky, ale nikdo se nesnazil abych mela taky co na praci, i kdyz rodice se to snazili vyridit (kdybych odesla, tak musi sloucit tridy, proto nasim naslibovali hory doly, aby me nedali na jinou skolu, ale pak nic).
Na 8letem gymplu jsem pak zazila sok, protoze jsem najednou musela neco delat a ne malo, s latkou jsem byla pozadu oproti detem z jinych skol... prvni rok jsem mela v pololeti 4 z cestiny (hlavne kvuli diktatum, jsem nedoslychava a psala jsem kraviny, sem tam nejake chyby a priserne slohy) a okoli a ucitelky z byvale skoly me litovali, ze gymnazium je "muceni deti" a ze i ti, co byli trojkari na 1. stupni jsou na tom lip, ze mam rodicum rict, ze tam byt nechci. Ale ja jsem tam byla stastna. Ta znamka pro me byla jen to, ze se musim vic snazit a ze proste jsem pozadu oproti ostatnim. Vedela jsem proc ji mam a na cem zapracovat (teda krome te nedoslychavosti). Nejak nevim, v cem by mi slovni hodnoceni pomohlo vic - rodice se zajimali, u ucitelu se informovali a pak to se mnou taky resili. Neco jsem resila rovnou s ucitelama. Vzdy jsem vedela, proc a za co danou znamku mam. co jsou moje silne a slabe stranky. Takze za me je fakt jedno, jestli je hodnoceni slovni, nebo cislem, ale jde o pristup skoly, pedagoga a rodiny.

Strana
z5