Kdy je "nejlepší" otěhotnět?

lidka_hipp
14. pro 2014
Mám kolem sebe dost kamarádek, kterým jejich gynekolog říká, že by už měly otěhotnět, ale ony samy nebo spíš jejich partneři se na miminko ještě "necítí". Další kamarádky by už dítě chtěly, ale nemůžou najít "toho pravého" 😞

Já sama jsem otěhotněla ve 22 letech. Okolí si myslelo, že nevím, k čemu je antikoncepce 🙂 a v porodnici jsem byla ze všech maminek nejmladší, což bylo docela zábavné 🙂. Většina maminek v mém okolí měla první dítě kolem třicítky, některé ještě později. Jedna moje teta byla dokonce těhotná ve stejnou dobu jako já a bylo jí už přes čtyřicet. Bylo to ale její páté dítě 🙂 Myslíte, že je rozdíl v tom mít dítě "brzo" nebo naopak "pozdě"? A v kolika letech jste poprvé otěhotněly vy? Myslíte, že právě váš věk hrál v těhotenství roli?
tarra27
14. pro 2014
@lidka_hipp 26 a mimi se narodilo, když mi bylo 27....myslím si, že věk je důležitý. Jiné zkušenosti má člověk ve 20 a jine v 25 a nebo 30....

Ideální věk, podle mě, je ten, kdy máte partnera, na ktereho se mužete spolehnout, nechodí po hospodách, nepodvádí vás, neuraží a chová se k vám slušně, cítíte, že je vám oporou. Jste spolu alespon 2roky...měly jste možnost ho videt ve stresujicích situacích..jak se chová /nechová. Taky záleží, jak se chová k cizím lidem....i k tem, ktere nemá rád. Atd.

a tehdy, když nemáte dluhy - neberu hypoteku, ale exekuci, kdy máte kde bydlet, pokud jste cestovali, máte za sebou školu a následnou praxi, tudíž zamestnání. Máte pocit, že je dobrá doba a že vám nebude vadit zustat doma s miminkem a nebude vám líto, že se dlouhou dobu nikam nehnete, zatím co vaše kamaradky třeba ano....

Za mě dítě po 25roku... 😉 je ideální....plus to co jsem napsala nad touto větou 🙂
guinea
14. pro 2014
@lidka_hipp Moje gynekoložka mi tedy nikdy nevnucovala její představu o tom, kdy a jestli vůbec bych měla mít děti. Já sama jsem po dětech nikdy netoužila, okolo třicítky jsem pak měla pocit, že už bych "měla". O to víc jsem z toho byla ve stresu, protože psychicky jsem nebyla připravená. Nakonec se vše vyřešilo samo - rozpadem dlouholetého vztahu. Sice to byla samozřejmě náročná situace, ale současně se mi tak nějak ulevilo, že teď se mně na děti logicky nikdo ptát nebude. Pak jsem potkala současného manžela, a od začátku mi bylo jasné, že s ním děti mít chci. Teď jsem ve svých 37 letech poprvé těhotná, a i když to těhotenství plánované bylo a s manželem jsme spolu 3 roky, stejně si připadám vyděšená a nepřipravená. A kdyby byl plodný věk ženy v pohodě do padesáti, určitě bych ještě počkala. Takže já myslím, že něco jako nejvhodnější věk na otěhotnění prostě neexistuje.
pavlapl
14. pro 2014
Já jsem otěhotněla ve 21 letech. Myslím si že ideální je mít první dítě do 25 let to je žena nejplodnější. Teď spousta ženských děti odkládá a pak čumí že to nejde. Moje kamarádka nemohla pořád najít toho pravého a teď jí je 40 a brečí že jí ujel vlak. Měla si nechat udělat dítě dokud byla mladá. Chlapa k ničemu nepotřebuje.
berenika39
14. pro 2014
Jsem zářný příklad toho, že otěhotnět se má, když to jde. Jednou to šlo v 19 a jednou o dvacet let později. Mezitím to nešlo z různách provozních důvodů Takže jsem vysála ze života to nejhezčí, když se to hodilo. Mladá, blbá, nezkušená, a hele - syn je absolutní pohodář a slušný člověk. Stará, chytrá a zkušená - co z něj bude, to nevím, zatím se rýsuje jako běžný občan.
Takže na věku nezáleží. Mě tedy ne🙂
marie_anna
14. pro 2014
@pavlapl Ehm, ono je tady jaksi jeste to dite a jeho potreby a chlapi nejsou automaty na oplodnovani, ale rovnocenne lidske bytosti.
berenika39
14. pro 2014
@pavlapl dítě taky nepotřebuje chlapa? tátu?
pavlapl
14. pro 2014
@berenika39 já jsem vyrůstala bez otce a nijak mi nechyběl.
amazonka.k
14. pro 2014
@pavlapl No ono se to lehce řekne někomu, kdo má tři děti a partnera, aneb po bitvě je každý generál. Jestli zastáváte názor, že chlapa žena k ničemu nepotřebujete, proč ho sama máte ??
lidka_hipp
autor
14. pro 2014
@tarra27 Díky za celkem přesnou definici toho, kdy je na dítě "správný čas". Souhlasím s vámi v tom, že to nemusí být ani tak o konkrétním věku, ale spíše o podmínkách pro rodičovství a kvalitě partnerského vztahu. Určitě je špatně dítěti vyčítat, že jsem kvůli němu něco prošvihla. Lepší podle mě je dítě zapojit do plnění svých plánu 🙂

@guinea Podle mě je každá žena, která otěhotněla poprvé, z těhotenství "vyplašená" 😉 Gratuluji k manželovi i miminku a přeji, ať vše dobře dopadne 🙂

@pavlapl Myslím, že úloha otce je trochu víc, než je předání spermatu, ne? Navíc naše osobní zkušenosti, třeba vyrůstání bez otce, nám moc nepomohou v tom, abychom hodnotili ostatní. Každý z nás je jiný a stejně tak je i odlišná jeho cesta životem.

@berenika39 Docela by mě zajímalo, v čem se dvě těhotenství po tak dlouhé době lišila? V čem to pro vás bylo jiné?
marie_anna
14. pro 2014
@lidka_hipp Jinak ja muze svych snu potkala v 28, v 29 se vdala a otehotnela poprve, porodila ve 30, ve 30 otehotnela podruhe a v 31 budu mit 2. porod. 😃
helenka88
14. pro 2014
já jsem otěhotněla pár dní po svatbě, to mi bylo 23, ve svém okolí nemám žádnou vrstevnici, na předporodním kurzu jsem byla nejmladší...Ale je fajn být mladá maminka 🙂
edeltraut
14. pro 2014
Poprvé jsem otěhotněla ve dvaceti a v porodnici na mě hleděli jako na nésvéprávnou 😃. Mluvili se mnou jako s blbcem, který se o miminko nedokáže postarat 🙂. Ač jsem tam byla nejmladší (a vypadala jsem tak na 16), tak jsem to v hlavě měla srovnané 🙂. Podruhé jsem otěhotněla o 14měsíců později (neplánovaně) a naposledy ve 30 - poslední těhotenství jsem nějak víc řešila, porod jsem snášela snad ze všech nejhůř, ale mateřství si pak užívala - už mě nerozhodily plačtivé výlevy, zato jsem měla dilema s příkrmy a očkováním (sladká mladistvá nevědomost) 😃.
pavlapl
14. pro 2014
@marie_anna tak to žádného takového neznám. Když jsem zvyklá se o sebe a své děti postarat sama jak po finanční tak po citové stránce tak chlapa nepotřebuju. Nenašla jsem chlapa kterého bych si mohla vážit. Sama jsem bez otce vyrůstala a nechyběl mi.
viktorkaa
14. pro 2014
Ja jsem otehotnela v 19 a planovane.porodila jsem mesic pred 20.narozeninami.ted jsou dcerce 4 roky a v cervnu cekame rruhatko opet planovane.podle me je lepsi mit deti brzo.
lidka_hipp
autor
14. pro 2014
@marie_anna Koukám, že jste to vzala celkem rychle za sebou 🙂 Přeji vám, ať vše dopadne dobře 🙂

@helenka88 Já na předporodní kurz vůbec nechodila 🙂 Ale docela si pamatuji, jak se sestřičky v nemocnici divily, že jsem tak mladá, mám manžela a dítě jsme oba chtěli. Nějak jim nešlo na rozum, že to není omyl 😉

@edeltraut Cizí lidi vždycky "vědí všechno nejlíp" 😉

@viktorkaa Gratulu k dalšímu miminku 🙂 V čem je podle vás lepší mít děti brzo?
marie_anna
14. pro 2014
@lidka_hipp Diky, uz jen par tydnu a bude to. 🙂
berenika39
14. pro 2014
@lidka_hipp Ničím zásadním. Možná jsem to první prožila bez emocí, rychle a tak nějak pragmaticky - prcek je tu, tak ok, berem. Druhé dítě bylo víc o citech, touze, vnímala jsem mnohem víc souvislostí.
Tak to přinesla obě období. 1989 byl člověk rád, že stíhá sledovat, co se děje a 2008 jsem už házela flintu do žita a řekla si definitivně , že to nebudu řešit a další rodina (ani partner ani dítě) už nebude.
Ha.
helenka88
14. pro 2014
@lidka_hipp mám o 10 a více let starší sestry, vdávaly se po třicítce, jedné sestře se narodila holčička, pak několik let nemohla otěhotnět kvůli srůstům, za rok jí bude 40let, ještě by mimi chtěla, ale už se cítí moc stará, navíc její muž už další nechce...takže v tom vidím velkou nevýhodu, některé ženy musí honit čas
viktorkaa
14. pro 2014
@lidka_hipp Myslim ze je telo mlade a mnohem lepe se vyporada s tehotenstvim i porodem a naslednou peci o miminko nez treba po 30tce..
pincola
14. pro 2014
Tak mě bylo v době otěhotnění rovných 30 a za mne to bylo akorát. Stará jsem se necítila, přijde mi že, všude kolem jsou maminky stejně staré jak já. Stihla jsem vystudovat, nějakou dobu pracovat, užila jsem si mládí a svobody hodně a přitom myslím, že jsem to nijak nepřetáhla. Mám na dítě energii, baví mě to. prostě myslím, že to přišlo v ten pravý čas. Každá to asi cítí trochu jinak. Já jsem po 20 roce ještě o miminko nestála, řešila jsem uplně jiné věci, dělala jsem školu, pak jsem řešila diplomku, státnice.Později už bych se zase první mimi bála mít, aby to vůbec šlo. Osobně bych se bála čekat do 35+, ale i takové maminky dneska rodí. každá to má jinak, nemůžeme být všechny stejné🙂
g_m
14. pro 2014
@pavlapl Ono ale záleží z jakých důvodů žena těhotenství odkládá... Ano, do 25 je to zřejmě nejlepší, ale my jsme oba s přítelem stejně staří a vysokou školu jsme oba dostudovali v 26 letech. To jsme vyšli s holým zadkem do světa a naštěstí hned oba našli práci, kdy jsme mohli začít šetřit, pořídit si bydlení apod. Letos jsme se vzali a začali se v 28 letech snažit... Teď teprve mám pocit, že budu schopná mimišo zabezpečit finančně. Pokud by to šlo dřív, tak bychom to neodkládali, ale to jaksi nebylo možné, ať už z důvodů finančních, zázemí nebo pro mě praxe v práci...
barinkas
14. pro 2014
malá se narodila, když mi bylo 28. Těžko posoudit, zda je lepší mít první dítě ve 20 či 30... Ono záleží z jakého úhlu se na to podíváme... Ve 20 je málokterá rodina zajištěná, někdo jako já chce studovat a ne starat o mimino, nic ve zlém proti těm, co ho měli takto brzo 🙂. Jen takto jsem to měla já. Absolutně si sebe samu ve 20 nedokážu s miminem představit....
Hezky jsem si vystudovala, užila si studentský život, pak pracovala a našla snad toho pravého.. Pro mě je prostě důležité, abychom malé mohli dát v podstatě vše, nemuseli se ohlížet na finance, mohli ji dopřát kroužky, studovat, co si zamane atd. A tohle bych ji ve 20 nenabídla ani omylem. Beru z vlastní zkušenosti, kdy naši peníze neměli, já nemohla chodit do ničeho, ani do blbých tanečních, no na to prostě nebylo...
barinkas
14. pro 2014
@g_m přesně tak...naprosto s Tebou souhlasím ...
anetaben
14. pro 2014
@lidka_hipp tak já jsem poprvé otěhotněla v 18 letech,syn se mi narodil v 19 letech a 3 týdny,ale to jsem ještě připravená na dítko nebyla,neuměla jsem ho mít ráda,neuměla jsem se o něj starat a štvalo mě,že jsem si ho nechala,ale teď jsem moc ráda,že ho mám a strašně moc ho miluji.o druhé dítko jsme se snažili jak mi bylo 20let a otěhotněla jsem za 7 měsíců,malý se mi narodil 2 měsíce před mými 22 let a bylo to daleko lepší než jak jsem porodila staršího syna.teď mi je 24 a začínáme se snažit o třetí dítko.takže podle mě je lepší mít dítko ve 22 letech jak je maminka na to připravená než v 30 letech atd.
moje nevlastní matka porodila své první dítko ve 39 letech (malá je v lednu a můj starší syn v červnu roku 2009).měla vždy nejraději psi a tu malou vychovávala a vychovává jako svého psa. (takže ona ani nebyla a není na dítko připravena).má vlastní maminka porodila teď před 17 dny své 3 dítko,má 42 let a je hodně s ní zmožená,takže podle mě je nejlepší věk na těhotenství do 30 let,nedokázala bych jsem si představit,že bych měla dítko ve 42 letech 😞
pincola
14. pro 2014
Ono hodně záleží na všech okolnostech, jak tu psaly holky i na rodině. lépe to zvládá maminka, co má své rodiče fajn, než taková, co nemá nikoho. jinak myslím, že pravidla v tomhle uplně nejsou, je tu jen určitá biologická hranice a tu má každá ženská trochu jinak. Jak sjem psala, já jsem spokojená takhle, určitě ještě mimi chci a druhátko bych ráda stihla do 34let a do 35 opravdu nejpozději(už porodit). Ale vůbec se nedivím mámám co, roděj kolem 40lky, třeba 3 dítě🙂
lidka_hipp
autor
14. pro 2014
@berenika39 S věkem by měl přicházet i určitý nadhled, ale obávám se, že to není automatické 😉

@helenka88 Je pravda, že problémy s otěhotněním se týkají stále více žen. Sama jsem toho důkazem 😞 Asi je dobré mluvit se svým gynekologem ještě před tím, než děti skutečně plánuji a zeptat se ho, zda právě u mě nejsou náznaky nějakých budoucích problémů.

@viktorkaa Myslím, že fyzická kondice je jen jedna z věcí, která ovlivňuje to, jak se daří zvládnout těhotenství a mateřství. Určitě hodně dělá psychická pohoda a ta je nezávislá na věku 😉

@pincola Souhlas! Důležitá je, že žena cítí, že těhotenství přišlo v ten pravý čas právě pro ní 🙂

@g_m Sama studuji vysokou až teď, když už je Anička velká a musím říct, že mi to dá dost zabrat. Ale rozdíl je v tom, že teď mnohem víc vím, proč studuji. Jen je o dost těžší se učit, když je tu kolem pobíhá někdo, kdo vyžaduje pozornost 🙂 Je pravda, že bez finančního zázemí se ale rodičovství realizuje špatně.

@anetaben Jen nižší či vyšší věk z nás dobré mámy neudělá 😉 Je to hodně o tom, jak to samy cítíme a víme, že pro nás je správný čas na těhotenství.

berenika39
14. pro 2014
@lidka_hipp jj, s léty přichází rozum, ale někdy se stane, že léta přijdou sama. 😉
anetaben
14. pro 2014
@lidka_hipp ano přesně tak to je pravda 🙂 akorát fakt bych chtěla třetí a poslední dítko do mých 30 let nejpozději.než jsem si před 3 měsíci nechala píchnout antioncepci tak jsme se snažili o dítko 26 měsíců,teď čekám na ms a jdeme na další snažení,tak uvidíme jak dlouho to potrvá 🙂
lucisa
14. pro 2014
Asi se to nedá zobecnit, samozřejmě vždy záleží na více faktorech - na ženě, jestli se cítí psychicky i fyzicky připravená, jestli má takového partnera, který má stejné touhy, jestli mají "ideální" podmínky pro to, aby přivedli dítě na svět....
Ale - spousta gynekologů a biologů uznává, že nejplodnější a nejideálnější období pro těhotenství a porod je do cca 25 let. Pak klesá pravděpodobnost otěhotnění, zvyšuje se riziko různých vad apod.
Ovšem nejsou výjimkou problémová těhotenství u mladých maminek a naopak úplně pohodová těhotenství a porody u matek nad 35 let.

Já osobně jsem první dceru rodila v 25 letech, druhou o dva roky později, přišlo mi to ideální, ale mít a znát manžela o pár let dříve, rodila bych klidně i ve 20, já měla touhu po miminku velmi silnou již od dob puberty.
Vždy jsem si přáíla aspoň tři děti, nejlépe dvě rychle za sebou a pak třetí třeba po 10 letech, až větší už budou mít své zájmy, tak abychom měli doma další zlatíčko na opečovávání. A až by odrostlo třetí, byl by pomalu čas na vnoučátka.
Nooo, plány krásně, ale původně zamýšlené s prvním porodem po té dvacítce. Takže má touha po třetím dítěti přišla mnohem dřív a třetí dceru jsem rodila ve 33 letech (i tak jsem měla v papírech po různých vyšetřeních větu, jež začínala: "...vzhledem k věku matky...." 😃 což mě teda dost překvapilo).
Uznávám, že u prvních dětí jsem byla více free, nepřipouštěla jsem si možné komplikace a úrazy, ne že bych byla nezodpovědná, to ne, jen jsme si říkala, že je malá pravděpodobnost. U třetí dcery jsem byla více úzkostlivá, v hlavě pořád černé scénáře, co by se vše mohlo stát. Možná to bylo i tím, že na počátku těhu hrozil potrat a i samotný přenášený porod nebyl zcela bez komplikací a já si pořád s pohledem na miminko říkala, že tu nemusela být a dost to se mnou cloumalo, navíc i ty hormony.....
Nejmladší povyrostla a já zatoužila ještě po jednom potomkovi, početí se zadařilo, ale bohužel skončilo mimoděložním těhotenstvím a mám obavy, že už máme od přírody jasný povel, že stačilo, že máme být spokojeni se třemi zdravými dětmi a já to tak beru. Jsem i za ně vděčná.

Kdybych ovšem děti nechávala až po třicítce a po prvním miminku nebo dokonce i před ním si prošla zkušeností s mimoděložním těhotenstvím, psychika by asi jela hodně proti mě a dalších dětí bych se nemusela už dočkat, z tohoto hlediska si proto myslím, že aspoň to první miminko mít do třiceti je lepší.
hedusska
14. pro 2014
Myslím, že záleží i na "vyspělosti". Někdo se na dítě cítí v 19, nekdo ve 30...Já otehotněla v 19ti, plánovaně ...jediná babička s tim měla problém, ale jen asi 2 dny... V porodnici jsem byla nejmladší, dokonce mi tam jedna sestřička říkala, že má v mém věku dceru a že si absolutně nedovede představit, že by byla těhotná, že to je hrozná pubertačka.( v tu dobu mi bylo 20). Když jsem přišla na gyndu s tím že jsem těhotná, tak doktor měl hroznou radost, že už se málo vidí takhle mladé maminky , že tam má samé nad 30 let, a že si myslí, že nejlepší je mít první do 25ti...Druhé plánujeme do tech 25ti, nechci být "stará" máma (samozřejmě ve 30ti není člověk starý, ale na mimčo mi to přijde dost dlouho)

Sem začni psát odpověď...

Odešli