Čtvrteční SOUTĚŽ o balíček dekorací na vánoční stůl

klara_kik
3. pro 2015

Vánoce jsou plné tradic a nejrůznějších zvyků, z nichž většina se odehrává na Štědrý den a v každé rodině trošku jinak. Jaká je vaše nejoblíbenější nebo nejneobvyklejší rodinná tradice? 🙂 Jeden z vašich nejzajímavějších příspěvků sdílený do pátku do 9:00 odměníme balíčkem z KiKu s dekoracemi pro váš vánoční stůl.

A jaká je naše rodinná tradice? Dokud jsme trávily Vánoce i s mou sestrou, tak po večeři jsme musely odejít do koupelny, aby mohl přijít Ježíšek. Zatímco jako děti jsme tam chodily strašně nerady, protože jsme Ježíška chtěly vidět, tak jako velké jsme tam mířily už zcela dobrovolně, protože to pro nás prostě byla tradiční součást Štědrého večera 😉

kaciska7
3. pro 2015

U nas pohadky 🙂

juliemichal
3. pro 2015

u nás taky pohádky 🙂

jana_ester
3. pro 2015

Mladší sestra mého manžela dlouho věřila na Zlaté prasátko. Postila se a prasátko vyhlížela sotva se setmělo. Jako správný starší bratr šel o patro výš a z okna házel zapálenou prskavku, aby byla odměněna za své celodenní odříkání. Pokud se v další generaci najde někdo, kdo se vydrží postit, tak tuto tradici určitě obnovíme.

megy
3. pro 2015

tak u nás je to tradice, že i když se s rodinou vidíme další svátky vánoční, vždy se musíme vidět alespoň na chvilku na štědrý den 🙂 prostě přes to vlak nejede 🙂 jinak na snídani - každý rok domácí vánočka, pak nic a nic a nic a pak se večer pořádně s prominutím nažrat 😀 a pak funět u pohádek.

amalka89
3. pro 2015

U nás to byla nenavidena tradice,hlavně pro rodiče🙂 na Štědrý den sme s tatem, brachem a našim dalmatinem chodili na procházku,aby mohla máma nachystat stromek. Chodili jsme k rybníku a skoro každý rok do něho nekdo spadl, bud my s bratrem,nebo pes:D nedovedu si představit jak muselo byt mámě, když táta donesl jedno dítě zabaleny v jeho bundě, špinavého psa a co si vzpomínám,tak i ten,co se nekoupal v rybnice byval od bláta,ale chodili jsme každý rok,dokud sme věřili na Ježíška🙂
Pak u nás byvala taková ta klasika, stáli sme na prosklene verandě a cekali na prvni hvězdu. Cela rodina šla po setmění na hřbitov, zapalit svíčky,říkala sem tomu vánoční cesta🙂 a samozřejmě umyvani rukou asi patnáct minut,než naši nanosi darky pod stromek.
Každý Vanoce byly krásný a na me je udělat tradice nový,aby byla šťastná má dcera🙂

vercula7
3. pro 2015

u nás každý rok zasedneme ke stolu s kaprem a salátem k tomu nám hrají vánoční písničky,Po jídle se uklízí a vyhlíží prasátko s dětmi ( synovci moji) babičkou a dědou a letos to bude i s mojí dcerou konečně to bude vnímat jinak než loni když byla malinká.pak jde babičky vždy jako na záchod ale místo toho jde chystat dárečky pod stromeček a zazvonit jako že už tam byl jezíšek a honem rychle utíká zpět na wc 😀 můj tatínek (dědeček pro moji dceru) nám dělával když jsme byli malí i prasátka z druhého pokoje tak aby jsme si fakt mysleli že jsme viděli v kuchyni z okna prasátko. 😀 utajilo se to s tím prasátkem doted a to mi je 24 let kdy se mi můj otec přiznal že to celou dobu dělal on .nikdy nebyl prokouknut 😀 tyhle tradice budu dodržovat i s dcerou a doma rádi odlíváme vánoční olovo a rozkrajujeme jablíčka.

ditta1990
3. pro 2015

Posledních pár let, se naší tradicí stal výlet do Sušice na Vánoční sraz motorek 🙂 Vyrážíme 24.12 před obědem a potkáváme se tam s přáteli. Dřív jsme jezdili na motorkách, loni a letos pojedeme jen jako diváci s kočárkem 🙂

tomikkubik
3. pro 2015

zdobení stromku na Štědrý den, polévka z kapra, pohádky, procházka před tím, než jdeme ke stromečku. A když jsem bydlela doma tak jsme chodily před večeří se sestrou zapalovat svíčky na hrob, aby ti co už mezi námi nejsou věděli, že na ně také myslíme. Celé svátky potom objíždíme rodinu, každý den někoho jiného a vyměňujeme si dárky. Mezi Vánoci a Silvestrem vždy pozveme rodinu na návštěvu, na nějaké zobání, aby koukli na stromeček a aby se děti pochlubily dárky...

simdan
3. pro 2015

u nás je tradice setkávat se s celou rodinou,když né přímo u stolu,tak chodíme na návštěvy nebo návštěvy k nám,děti už na Ježíška nevěří,ale bylo to hezké období,kdy vyhlíželi z okna,kdy už přijede 🙂 mezitím co byli v okně,tak táta rychle naskládal dárky pod stromeček a zvonil zvonečkem,těším se až to budeme provozovat s tou nejmenší.Nikdy nezapomeneme zapálit svíčku i pro lidi,kteří již mezi námi nejsou a vždy chystáme na stůl o jeden talíř navíc,dělala to i tak moje babička a mě se to moc líbilo,i když mezi námi už nesedí,jedno místo máme navíc 😉

pajulettag
3. pro 2015

polevka z kapra, pohadky, cukrovi, a po veceri ihned ke stromecku 🙂 kde si nejmladsi sedne pod stromecek a rozdava 🙂

hudala
3. pro 2015

Jezdíme zapálit svíčky na hřbitovy. To je naše dopolední tradice. Dělala jsem to se svými rodiči a teď se svojí rodinou 🙂

victress
3. pro 2015

ráno zdobíme stromeček, koukáme přitom na pohádky, v poledne si dáme krupičnou kaši, odpoledne jdeme na hřbitov zapálit svíčky, pod talíř dáváme šupinu z kapra, rozkrojíme jablíčko a kdysi jsem i házela střevícem, dneska už to nepotřebuju 😀 😀 😀

jenny.kay
3. pro 2015

Takovou naší trochu zvláštní tradicí bylo, že ke štědrovečerní večeři má být devět chodů. Tolik jsme jich tedy neměli, ale počítali jsme zvlášť i přílohy a kompot, abychom se na ten počet dostali a nepraskli 😀 Naše krajová tradiční jídla, se kterými jsem se jinde moc nesetkala, je Kuba (kroupy s česnekem a houbami zapečené na sádle) a peciválky (makové buchtičky polévané rozehřátým medem s máslem). Pak jsme se šli vždycky ven projít. Babička nám tvrdila, že když se nad nějakým oknem zableskne, tak to je znamení, že tam už byl Ježíšek. Přísahám, že jako malá jsem ta zablesknutí opravdu viděla. Když jsem zahlédla zablesknutí i nad naším oknem, spěchali jsme domů a tam jako zázrakem svítil stromeček a byly nachystané dárky. Bylo to kouzelné.

verunka2292
3. pro 2015

ahoj 🙂,pro mě budou letos Vánoce úplně nové protože poprvé budu trávit Štědrý večer se svým přítelem a naším koťátkem.Doposud jsme byli vždy každý se svými rodiči.Takže si své tradice budeme teprve utvářet 🙂.Ale určitě bych chtěla pár klasických tradic dodržet - jako krájení jablíček,pouštění lodiček,koukání na pohádky..házet pantoflí už asi nebudu 😀!Hlavně se moc těším že budeme konečně spolu a společně se těšit na duben,kdy očekáváme naše vytoužené miminko které zatím nosím v bříšku 🙂.

drex951
3. pro 2015

Má nejoblíbenější rodinná tradice byla dlouhá odpolední procházka, kdy jsme se po cestě kochali nazdobenými okny a těšili se domů do tepla.
A když jsme ještě věřili na Ježíška, tak po večeři někdo z rodičů na chvilku zmizel a z pokoje se stromečkem se ozvalo cinkání zvonečku a to bylo znamení, že je tam právě Ježíšek 🙂 Běželi jsme vedle do pokoje a dychtivě hleděli z okna jen abysme ho zahlédli 🙂

sdoop
3. pro 2015

Když jsme byli malí, každý rok jsme chodili do lesa zdobit stromek zvířátkům. Nesli jsme jim mrkev, kaštany, tvrdý chleba, kukuřici..... Kaštany jsme vysypali pod strom, a ostatní navěsili jako ozdoby, z mrkve jsme navlíkali i řetěz 🙂

A pak jsem měla ráda ještě jednu tradici a to, že mamka namazala zespodu talířek na polévku kouskem sádla a přilepila tam desetník. Když se polévka jedla, teplem se sádlo roztálo a penízek cinknul o spodní talíř na hlavní chod. To bylo překvapení 🙂

petkab82
3. pro 2015

Tradice, kterou jsem přinesla ze své rodiny i do naší nové rodiny je vyhlížení Ježíška🙂 Po večeři se všichni vydáme do patra k nějakému oknu a vyhlížíme, jestli už nejede Ježíšek a povídáme si, jestli má dobré brzdy, aby to u nás ubrzdil nebo jestli není moc snehu a nebo jestli má správnou mapu, aby nás našel🙂 S každým projíždějícím autem lenička křičí "to je on" pak nastane zklamání, že nezastavil, tak koukáme dál. pak jako náhodou musím já nebo taťka na záchod a než se stihnem vrátit už dole hraje koleda a zvoní zvonek. Lenička letí ze schodů a křičí:" mamíííí, honem už je tady honem vylez...." a najednou stromek svítí dětem svítí očka a Ježíšek to i tentokrát u nás ubrzdil. 🙂 🙂

mari90
3. pro 2015

Od utleho detstvi se u nas tradivalo, ze nesmime pres den snist zadne maso nebo co maso obsahuje, jinak vecer neuvidime zlate prasatko. Vzdy jsme to poctive dodrzovaly, ale bohuzel I tak jsme prasatko nikdy nevideli. Kazdopadne ted uz vim , kde se asi stala chyba 😀 Nevidely jsme ho nejspise proto, protoze jsme na nej chodily az po veceri, ktera samozrejme maso obsahovala 😀 No a letos budeme slavit Stedry den jen s manzelem a dcerkou, tak uz bude jen a jen na nas jake tradice vymyslime. Jednu uz vymyslenou mame. Chtely bychom jit na Stedry den ozdobit stromek zviratkum do lesa.Dame jim tam jablika, mrkev atd. Tak jsem zvedava jestli nam tato tradice vydrzi I do dalsich let.

kh
3. pro 2015

U nas spolecne rodinne tradice zacinaly jiz před Vanoci - babicka pekla cukrovi pro celou sirsi rodinu, všichni - nebo spis všechny - jsme se k ni sjely a pomahaly. Jeden vikend s pecenim, druhy, tesne před Vanoci s plnenim cukrovi. Po VCanoci jsme se zase všichni sjeli 25. rano, babicka zapalila svicky na strome, pomodlila se, my ostatní zazpivali koledy a byl druhy Stedry den.
Jinak ciste nase rodina mela snad jen jeden pravidelny zvyk - kazde Vanoce jsme vyhlizeli Jeziska postupne z každého okna. Samozrejme priletel vždy jinym, nez jsme ho cekali 🙂 Ozval se zvonenim a dárečky uz byly pod stromečkem. Když jsme byli vetsi, byla z toho hezka hra, kdy my deti vyhlizely, mamka pripravila dárečky, pak sla vyhlížet ona (nebo sla prilozit do kotle a vedela presne proc 🙂 ) a my zase daly pod stromeček dárečky pro mamku. A tenhle zvyk s vyhlizenim Jeziska jsem prenesla i do sve nove rodiny. Krome toho vždy dopoledne se chodíme podivat na jesličky na Vysehrad.

rezetka
3. pro 2015

Naše štědrovečerní tradice jsou různé a je jich dost. Tou nejtradičnější je šupinka pod každý talíř, aby měli všichni následující rok peníze. A kromě dalších klasických, jako nevstávání od stolu, přichystání dalšího talíře pro případného "poutníka", zpívání koled, pouštění lodiček ze skořápek ořechů a lití vosku (ano, používáme místo olova vosk), je u nás velmi oblíbený zvyk, že po večeři přichystáme tři hrníčky. Pod jeden ukryjeme minci, pod druhý prsten a pod třetím není nic. Jeden člověk hrníčky zamíchá a druhý hádá. Podle toho, který z předmětů pod hrníčkem se mu odkryje, to jej čeká v příštím roce. Každý rok "hrajeme" a vždycky se u toho moc nasmějeme a další rok vzpomeneme, co jsme si vybrali loňské vánoce a zda se "proroctví" vyplnilo. 😉

effka84
3. pro 2015

Dopoledne jezdme s rodinou na hřbitovy, odpoledne pohádky, procházka, večer kapr a salát a pak déle večer ještě jednou a cukroví, narvaný pupky a
tri orisky pro popelku.

mkrelo
3. pro 2015

U nás je kromě tradičních jedna, kterou děláme každé odpoledne 24. Jelikož bydlíme kousek od sebe, cca do 30km sejdeme se společně s rodiči, prababi,prapratetou, sestrou s rodinou a Já s mojí rodinou a jdeme na hřbitov zapálit svíčky strejdovi a dědovi. Je to taková smutnejší tradice,ale na druhou stranu ji máme moc rádi, protože se všichni sejdeme a zavzpomínáme. .

misuulee
3. pro 2015

Tradice,rybí polevka,kapr a salat na stedry den obejit prochazkou pribuzenstvo...,,,atd...je tohoo moc..ale hlavne jsme spluuu🙂

kajjina
3. pro 2015

když jsme byli s bráchou malí, tak jsme vždycky s rodičema chodili do lesa věšet zvířátkum na stromečky jablíčka a nosili jsme jim kaštany a žaludy, které jsme na podzim nasbírali...teď mám prcka já a chtěla bych abysme zase začali chodit s ním..miluje zvířátka, rád je krmí a mlaská u toho,protože ještě neumí mluvit 🙂
Potom co jsme se vrátili z lesa jsme se vždycky celá rodina včetně všech bratranců a sestřenic sešli u babičky s dědou, kde chodil Ježíšek dřív a dárky už byly pod stromečkem....jsme veliká rodina, pořád spousty dětí a doteď k babičce všichni chodíme...celá velká rodina na Vánoce spolu, to je ta jehezčí tradice 🙂

nicky_2
3. pro 2015

No dokud jsem bydlela s rodiči, tak jsem každoročně házela pantoflou, jestli budu doma nebo půjdu z domu a musím říct, že to tak trochu funguje 😀 poprvé byla špička ven, tak jsem šla na intr, no a pak dlouho špička domů, tak už naši měli strach, že jim zůstanu na ocet, ale před pár lety se zadařilo a ten rok byla svatba 😀 takže doporučuji, no a teď už raději botou neházím, mám strach 🙂 🙂

ale mezi naše další zvyky, je dopolední zdobení stromečku a u toho si pouštíme pohádky, když jsem byla sama, tak jsem si dopoledne balila i dárky (teď s rodinou - nestíhám, musí být zabaleno), já se snažím držet půst, abych viděla zlaté prasátko, když je čas, tak se jdeme odpoledne projít a pokochat se vánoční výzdobou, večer usedneme k štědrovečerní večeři a pouštíme si koledy, no a po večeři si rozkrojíme jablíčko. Když jsme byli malí, tak než jsme šli ke stromečku, tak jsme museli rodičům říct básničku nebo zazpívat koledu, tak to až bude dcera starší tak to taky zavedeme 🙂

No a taky jsme chodili na půlnoční, ale to bohužel teď s malou taky nejde, tak se těším, až povyroste 🙂

p_ch
3. pro 2015

každý rok na Štědrý den chodíme na místní náměstí na koncert. Dřív zpíval Pavel Novák starší... bohužel zemřel alw tradice se zachovala a přebral to jeho syn... je to nostalgie a vždy si tam zavzpomínám a pobrečím...

hnandezz
3. pro 2015

u nas lejeme olovo, potom krajice jablicka, spooustu jablicek.🙂 potom mame zlaty dest, ktery krasne musi vykvest na stedry den.🙂 a potom vanocni prochazeckaaa, to nesmi chybet.🙂

pavlinka88
3. pro 2015

Tradice u nás doma, kterou opravdu nesnáším - po slavnostní večeři musíme vždy se sourozenci umýt všechno nádobí, které se ušpinilo při večeři. Mytí nádobí nesnáším samo o sobě a nechápu, proč si tím musíme ještě kazit Štědrý večer...navíc, když jsme všichni přecpaní a nic se nám nechce. Mezitím "nenápadně" mamka naaranžuje dárky pod stromeček a pak až si je jdeme teprve rozdávat. Jinak ještě poměrně nedávno, dokud jsme měli kocoura, tak bylo tradicí, že pravidelně při štědrovečerní večeři šel "kadit" 😀 Vždy pak musel někdo vstát od stolu a dojít to vynést a museli jsme vyvětrat. A tradice, která se mi líbí je od mého přítele - jeho rodina, když si rozdává dárky, tak každý musí první rozbalený dárek předvést ostatním pantomimou. To mi přijde hezké. Jinak tento rok jsem naposledy na Vánoce se svou rodinou, protože s přítelem čekáme miminko a další svátky už budeme trávit společně ve třech, takže se těším, jaké tradice zavedu u nás doma 🙂

jardicka
3. pro 2015

když jsme byly se sestrou malé, tak jsme chodily vyhlížet Ježíška z okna a vždycky když jelo auto, tak jsme volaly na rodiče, že už jede Ježíšek 🙂 V dospělosti jsme si z toho už dělaly legraci, jakože proč už ten Ježíšek nezvoní, když už projelo několik aut 🙂 Mám v plánu podobnou tradici zavést i teď až syn trochu povyroste.

vendik84
3. pro 2015

U nás zdobíme na štědrý den stromeček a u toho máme puštěné pohádky, potom jdeme k prababičce babičce na cukroví a kafíčko, na štědrovečerní stůl dáváme šupinky a penízky pro štěstí a nesmí tam chybět vánočka štrůdl ovoce a všichni jsme pěkně oblečený a nikdo nesmí od stolu odcházet ☺