Víte vše o pitném režimu? Pomůže pediatrička MUDr. Elena Prokopová!

jana_rajec
Moderátor
18. led 2018

Elena Prokopová působí jako dětská pediatrička. Tady na Modrém koníkovi jste ji mohly potkat už před dvěma lety, kdy zastřešovala speciální poradnu Rajec ohledně správného pitného režimu dětí.

Víte, kolik by toho mělo vaše dítě vypít? Jak ho přimět dodržovat pravidelný pitný režim? A jaké množství tekutin musí do těla dostat například při horečkách?

Cokoliv vás bude na toto téma zajímat, ptejte se paní doktorky na tomto fóru. Otázky můžete posílat klidně už nyní, paní doktorka všechny zodpoví dnes mezi 20. a 21. hodinou. 😉

absintka19
18. led 2018

Mám 8m holcicku- 7920gr (4300) a 68cm (50) nekojenou, v noci bez vzbuzeni spi 11 hodin jiz od 3m od 21-8 a pres den naspi cca 4 hodiny. Tedy vzhuru je 9hodin. Papa vse a rada (co na svuj vek muze). UM ma rano, pak svacina presnidavka/jogurt+vlocky, pote obed cca 150gr, nasledne druha svacinka, mleko, kase, mleko. Celkem vypije cca 650ml UM+vzdy ma v hrnecku vodicku ale te vypije mozna 10-20ml ale nabizim porad a ma svuj hrnek i kdyz nejradeji pije ze sklenicky nebo brckem 💆 Je to dost? I kdyz ma 8m tak uz 3tydny obchazi kolem nabytku, plazi se i sem tam leze. Za 2mesice nabrala jen 220gr ale ji temer porad 💪 a neustale je v pohybu. Plinek hodne pocuranych ma za 24h cca 6ks.

vladienka
18. led 2018

Dobrý deň, mám 6 mesačnu holku, kojená a spapá len asi 50 g zeleniny na obed, inak má len mliečko. Je nutné aby pila vodu/čaj? Občas jej ponuknem z učiaceho hrnčeka ale nevypije skoro nič.

Ďakujem

pekosek
18. led 2018

Dobrý den zajímalo by mě kolik tekutin během dne by mělo vypít dítě v 16 měsíci? Syn má 9 kg a někdy vypije i 1 litr, jindy má problém vypít 300 ml. Pije meduňkový čaj (jiný čaj absolutně odmítá) bez cukru.

Děkuji za odpověd

laskonka85
18. led 2018

Dobry den ,pani doktorko,chci se zeptat.Mam 2.5 letou holcicku a vypije mi ted v zime jen 700-800ml tekutin.Vaha 13.5 kg a 98cm.Tak mam obavy ,ze pije malo. Dekuji za odpoved.

hanica83
18. led 2018

Dobrý den paní doktorko,
mám 18měsíčního syna a popravdě moc nevím, kolik toho za den vypije, protože stále kojíme. Jinak pije pouze čistou vodu - dostává ji od začátku (nechtěla jsem, aby si zvykal nejdříve na něco ochuceného a pak vodu odmítal) ateď nic jiného nechce, ani naředěný džus, ani čaj.
Vody vypije cca 300ml (pak má ještě nějakou vodu v polévce nebo kaši) a jinak jen to kojení - ale kojíme stále dost, i 4-5x denně. Myslíte, že je dostačující, když jinak vypije za den "jen" těch 300ml vody?
Moc děkuji a přeji hezký večer.

konidana
18. led 2018

Je nutné všechny děti cpát do tabulek?
1. dítě po odstavení (v15.m) nikdy moc nepilo, cca 0,5l -1l denně a to i nyní v 10 letech, když má žízeň, dá si tak deci nebo dvě čisté vody. Syn (8let)od malička pije dost, určitě minimálně ten 1l denně, ale klidně vypije i 1,5 nebo 2.

petramoravcova
18. led 2018

Dobrý den, paní doktorko,
mám syna 2 roky - pije ráno 200 ml UM, večer také 200 ml UM, přes den moc nechce pít (vypije kolem 400 ml vody se šťávou). Stačí mu to?

konidana
18. led 2018

@hanica83 moje dcerka v tomto věku již nebyla kojená, um odmítala a vypila denně tak 200 až 500 ml vody maximálně. Záleží i na další stravě (jogurty,okurka,meloun,přesnídávky případně i ředit ,kaše též ne moc husté...)

lansi83
18. led 2018

Dobrý den paní doktorko, mám syna 2r a 9 mes. Má cca 16,5 kg a 100 cm, kolik by toho měl denně vypít a ceho. On celkově pít a jíst moc nechce. Ma neurofibromatosu 1. typu, epilepsii a ADHD, takže je hodně neklidný a musím ho do všeho nutit. Vypije jen čaj dětský, šťávu, kyselku, vodu moc pít nechce. Pije ještě UM, cca 300 ml denně. O jídle ani nemluvím. Pije z různých lahvi s různým uzávěrem, z hrníčku se polije. Děkuji za odpověď a názor.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

Dobrý večer prajem, práve som online a začínam postupne odpovedať na všetky otázky, ktoré ste mi zanechali. Pokojne sa pýtajte ďalej! 😉

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

@absintka19
Dobrý večer.
8 mes. dieťatko by malo vypiť asi 900 ml tekutín. Do tohto množstva sa však rátajú všetky tekutina - aj tie obsiahnuté v strave. Ak má Vaša dcérka dostatok pocikaných plienok, je spokojná, priberá, je všetko v poriadku. Vašou povinnosťou je jej tekutiny - hlavne vodu ponúknuť. Nevie si len vypýtať vodu keď je smädná. Ak jej ponúknete, ak bude smädná, určite sa napije. Takže všetko je tak, ako má byť. 🙂)

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

@vladienka
Dobrý večer.
Vaša dcérka len začína papať. Do teraz bola výlučne dojčená. Keďže je dojčená stále na požiadanie, určite má dosť tekutín, o to sa nemusíte báť. Vodu deťom po 6- tom mesiaci ponúkame skôr preto, aby sme ich naučili na nejaké tekutiny ( vodu ). V tomto veku a navyše pri dojčení na požiadanie nečakáme, že budú piť. Takže len ponúkajte ďalej. Ona sa týmto spôsobom na vodičku naučí.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

@pekosek
Dobrý večer.
Dieťatko v tomto veku by malo vypiť asi 1200 ml tekutín. Do tohto množstva počítame však aj tekutiny obsiahnuté v potrave. Keďže je Váš syn schopný niekedy vypiť 1liter tekutín a inokedy 300 ml, znamená to, že vôbec nemá problém s pitím. Jednoducho niekedy nie je smädný. Treba mu len ponúkať. Akurát by som vymenila ten čaj za vodu. Alebo aspoň za slabí ovocný čaj. Nemáme radi, ak deti pijú "bylinky". Nevieme ako sa metabolizujú v detskom organizme a aké tam majú účinky. Aspoň nie, ak ho vypije 1l. Skúste to postupne striedať s vodou, alebo s riedenou ovocnou šťavou.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

@laskonka85
Dobrý večer.
Určite nepije málo. Dieťatko v tomto veku by malo vypiť asi 1300 ml, ale opäť - je to celkové množstvo tekutín. Teda aj v strave, aj vo forme mlieka. Ak vypije 800 ml ( popri strave ), je to určite dosť. Vy jej len tekutiny ponúkajte.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

@hanica83
Dobrý večer.
tak to Vám gratulujem. Určite má dosť. Zvládli ste úplne perfektne zavádzanie tekutín. Takto by to malo byť. Pri dojčení na požiadanie 300 ml vody je super. A to že nechce ochutené tekutiny, je presne to, čo chceme dosiahnuť. Naučiť deti, že od smädu sa pije voda. Ste "šikuľka".

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

@konidana
Dobrý večer.
Určite nie, potrebné množstvo tekutín v tabuľkách je len orientačné. Samozrejme potreby tekutín a pocit smädu sú veľmi individuálne. Musím sa priznať, že aj ja pijem málo a keď sa snažím, nechutí mi to, dokonca sa necítim dobre. Povinnosťou rodičov je deťom tekutiny ponúknuť. Nie ich "nasilu" nalievať vodou. Ak sú deti smädné napijú sa. Oni len nevedia svoj pocit identifikovať ako smäd a vodu si vypýtať. Takže máte pravdu...

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

@petramoravcova
Dobrý večer.
V tomto veku by dieťa malo vypiť asi 1-1,2 l tekutín. Takže keď počítam - vypije 400 ml mlieka, 400 ml vody a tých 200 má určite v strave - polievka, jogurt, ovocie a pod. Takže má dosť. Akurát by som sa snažila odstrániť tú šťavu a dať čistú vodu. Skúste je postupne, pomaly do tej vody dávať menej a menej. V podstate tú vodu šťavou len "postrašte". Malo by sa Vám to podľa mojich skúseností takto podariť. Držím palce.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

@konidana
... v tom je ten rozdiel medzi deťmi. Dcéra nechcela piť, syn pije krásne. Aj keď ste všetko robila rovnako. Ako hovorím, dôležité je tekutiny zo strany rodiča ponúkať, dieťa sa potom napije toľko, koľko potrebuje....

absintka19
18. led 2018

Super nápad takto poradiť. Ďakujem Vám 💙

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

@lansi83
Dobrý večer.
Váš chlapček by mal v tomto veku vypiť asi 1300 - 1500 ml. V tom sú však všetky tekutiny - aj polievka, ovocie, mlieko a pod. Je to však individuálne. Niekto viac a niekto menej. Vy mu musíte tekutiny ponúkať. A vo Vašom prípade to vôbec nie je jednoduché... chápem. Vy naozaj musíte ponúkať rozličné tekutiny, v rozličných fľaškách... Keď vidíte, že menej pije - ukáže sa Vám to aj v tom, že bude menej cikať a moč bude tmavý, snažte sa mu dať potraviny s vyšším obsahom vody - jablko, uhorka a pod. Držím palce... Všetko dobré.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

@absintka19

... rado sa stalo. Teším sa, ak Vám to pomôže.
Pekný večer.

pekosek
18. led 2018

Moc dekuji za vasi odpoved, jeste by me zajimalo do kolika mesici ci let je vhodne uzivat kojeneckou vodu a do kdy ji je nutne i prevarovat. Moc dekuji za odpoved

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

Milé mamičky,

ďakujem Vám za všetky otázky, bolo mi cťou stráviť tento večer s Vami. Ak som Vám trochu pomohla, teším sa, a v tom prípade to malo význam...
Teším sa na stretnutie niekedy nabudúce.

Krásny večer ešte a veľa šťastia.

Elena

pediatricka_rajec
Moderátor
18. led 2018

@pekosek
Kojeneckú vodu môžete používať neobmedzene - bez ohľadu na vek. Ja hovorím - do jedného roka aj na pitie, aj na varenie a prevárať. Po roku na varenie stačí voda z vodovodu, na pitie by som nechala kojeneckú vodu. Len ju netreba prevárať. Určite je to zdravšie. Pekný večer.

konidana
18. led 2018

@pekosek podle mne neni potreba pouzivat kojeneckou vodu vubec. Prevarovat pro deti na um tak do pul roku?. Moje kojene pily od pul roku normálně vodu z vodovodu (od roka z řeky 😅)

prejeta_zaba
18. led 2018

@konidana akorát co jiného čekat za odpověď od paní z Rajecu, že? :D Prostě reklama - voda z vodovodu je pravidelně kontrolovaná a jedna z nejkvalitnějších, něco jiného by to bylo u vlastní studny, ale takhle si myslím, že není třeba to nijak hrotit 🙂

jana_rajec
autorModerátor
18. led 2018

@konidana @prejeta_zaba Holky, je na každém, jakou vodu si zvolí! 😉 Nekdo má rád tu, jiný onu. Na tom není nic špatného... Ne všude je kohoutková voda vhodná pro kojence. Kojenecká voda splňuje ta nejpřísnější kritéria a má například nízký obsah dusičnanů. Díky nízkému obsahu minerálních látek nezatěžuje ledviny, což je nesmírně důležité! Ledviny se dětem vyvíjejí až kolem druhého roku života a jejich tělo tedy neumí hospodařit se solemi a minerály. To, co dospělý organismus ani nepocítí, může organismus dítěte zatížit... Pro mne osobně jsou tam i další benefity, jak to, že se oproti ostatním vodám nemusí převařovat, což mě, rozlétané sýkorce, šetří čas. 👍 Ale jak píšu, každý máme právo rozhodnout se podle vlastního uvážení! 😉

hermanecka
18. led 2018

@absintka19 mam 2 deti,ale ani jedno nespalo takhle krasne..pres den 2x20min a noci hrozne..tak tady zaaavidim a jestli mate figl tak sem s nim 🙂)