Trénujete s dětmi rozhodování?

bara_lego
4. říj 2016

Jak nám na blogu řekla odbornice Paula Fassati, je důležité učit děti přijímat zodpovědnost za vlastní rozhodnutí. Tuto schopnost můžete trénovat už u malých dětí každý den, stačí jim dát na výběr ze dvou věcí. V nízkém věku je to pro ně spíš zábava. Jaké kalhoty si vyberu dnes? Jak to funguje u vás? Necháváte vašim dětem prostor, aby se rozhodly? A zvládají to? Zkouší samy najít řešení?

Tip od Pauly najdete na našem blogu každý den. 🙂
https://www.modrykonik.cz/blog/bara_lego/messag...

jardicka
4. říj 2016

synovi jsou dva roky a řekla bych že už ví co chce. Dávám mu například vybírat co chce k svačině. Nabídnu mu třeba ovoce, jogurt nebo namazané pečivo a on si z toho vždy vybere na co má zrovna chuť. Také rád vybírá jakou pohádku si večer přečteme před spaním. Největší význam má ale u nás volba cesty, když jdeme na procházku. Pokud si může sám vybírat cestu kudy půjdeme, tak ho procházka daleko víc baví a statečně šlape po svých aniž by vyžadoval abych ho nesla. 🙂

laisobel
4. říj 2016

@jardicka musim naprosto souhlasit! Mam dvouletou holcicku a funguje to u nas stejně.
Zjistujeme ze je pekne tvrdohlava a uz se snazi si prosadit svou, takze v nekterych pripadech ji nechame, kdyz to jde.
Navic ji odmala ucim ze kdyz ma hkad, ji to,co mame. Kdyz dane jidlo nechce, je to jeji volba, ale dalsi dostane az v dobe jako normalne bez ohledu na to,ze jedno vynechala. Sve rozhodnuti si myslim uvedomuje.

petra_pf
4. říj 2016

U mé téměř čtyřleté dcery fungujeme na principech spoluúčasti a rozhodování, ale jak bylo řečeno, výběr z možností určuji sama, když přijde s nápadem, se kterým souhlasím, samozřejmě ho jen uvítám 🙂

viky2007
4. říj 2016

já mám tedy děti starší 12, 9 a 5 roků- holky, ale od mala jsem je nechávala ať si vybírají téměř vše sami, takže opravdu nemám problém že by nevěděli třeba kde co najdou atd.., Vědí kde maj které oblečení, spodní prádlo, ponožky, ví kde je kjakékoliv jídlo, zelenina, ovoce a sami se obsluhují.

germaine
4. říj 2016

Starší syn nechává většinou rozhodovat mě (většinou ve výběru oblečení, zábavy apod..) zato ten menší většinou prosazuje svoje názory a tužby...každý je jiný ;)

sara84
4. říj 2016

Syn (5 let) si velmi rad rozhoduje sam. Casto se zlobi, kdyz to udelam za nej. A pokud se rozhodne,pak trvam na tom, aby si nesl nasledky 🙂 tj nenajis se, mas hlad. Nenachystas si hracky na navstevu,nudis se..atd. Kde ma obleceni vi, obsluhuje se sam. Tj vem si triko a kalhoty, a vyber si ktere chces.Ale ne napr. Kratasy. Jidlo se zeptam, a kdyz si vybere,nachystam.mu ale nic jineho. Napr. Na snidani rohlik nebo krupky, a to ma, nic jineho. Samozrejmne nedostane bonbony 🙂 a mladsi je dite s nazorem 🙂 ji, spi, hraje si jak chce a zatim.nic s nim nehne..rad nerad. Je to maly nerad 🙂

bimmka
4. říj 2016

U nás na výběru fungujeme od začátku. Je jasné, že něco nejde, třeba jít ven bez mikiny, když je chladno. ale výběr trika respektive obrázku, trenek, co chce snídat atd. Musím říct, že syn to zvládá dobře. Stejně tak si vymýšlí, s čím si bude hrát. U dcery máme trochu boj, ta je tvrdohlavější, a trvá si na své volbě, i když není nejlepší. ještě neví, že kokyna jsou kokyna a snídaně je snídaně, ale to přijde.

mysakm
4. říj 2016

Se starším synem to máme v rozhodování těžké. Je narozen ve znamení vah, což jej dost poznamenalo, nedokáže se rozhodnout pro jednu věc. Opravdu velice zapeklitý oříšek. Nevím zda se to někdy změní.

kuliseks
5. říj 2016

Ja sama se neumim moc rychle rozhodovat, takze to pripadne u syna pochopim, kdyz mu to pujde hur. Ale urcite to budeme zkouset, az trochu povyroste, ted je jeste miminko😊

brendamonique
5. říj 2016

Správná otázka, prozatím mám pocit že ve dvou letech dává na výběr spíš víc on mě než já jemu. Třebas když potřebuje nutně koupit svůj oblíbený džus v obchodě. Dá mi na výběr zda mu ho koupím nebo se budu snažit bezúspěšně oponovat 🙂 ... ale vážně 🙂 většinou se už ve 2 letech rozhodně co a jak chce mít, má už svá jasná pevná stanoviska co se volby týká, jen musí být v dobrém rozpoložení a mít náladu, aby o tom dokázal vést diskuzi 🙂 když je nervózní, že něco potřebuje - netřeba se rozhodovat 🙂 jekot a brekot vyřeší vždy vše. Ale když je hodný, je s ním řeč, poprosí, řekne si a je zlatý 😉

jiritemjak
5. říj 2016

jo dnešní děti mají tu možnost si vybrat z čehokoli a naše malá se ve třech rozhodně nebojí.Párkrát jsem jí dal možnost výběru a dnes div nedostanu vynadáno že kupuji něco jiného.Třeba včera jsem dostal vyhubováno tímto způsobem ,,TATI TY UŽ ZASE NEVÍŠ CO MÁM RÁDA?TY JSI ALE TRONDA ZÍTRA PŮJDU NAKUPOVAT RAČI S TEBOU ,, .Co pak nato říct tříleté,

bara_lego
autor
5. říj 2016

@jardicka je super, že jste rozhodování dovedli ke spokojenosti všech. 🙂 volba cesty je skvělý příkladm díky! 🙂

bara_lego
autor
5. říj 2016

@mysakm určitě se to zlepší 😉 ale problémy rozhodnout se máme často i my, dospělí, je to složité. 🙂

bara_lego
autor
5. říj 2016

@brendamonique to je ve dvou letech moc šikovný! 🙂

sylvinka
5. říj 2016

Vybírat jídlo nebo oblečení to poměrně často děláme, ale vůbec mě nenapadlo, na tom pracovat cíleně. Přitom u sebe to beru jako velkou slabinu .... a čím víc nad věcí pak přemýšlím, tím víc pak trpím. Takže - DÍKY ZA TIP!

luckamb
5. říj 2016

Řekla bych, ze teď co jsem těhotná, zvládají děti rozhodování líp než já 😂

nikola_w
5. říj 2016

Syn ma 16 mesicu, ale ano trénujeme😄 Jak uz tady padlo ohledne obleceni, svačinky i hraček 😊 Ale uz si umí "rict" co chce.. kdy týž chce napít ukáže na flašku, kdyz chce jit ven donese mi svetr ,nebo ukáže na ovoce a rekne ňam 😄

kaja2016
5. říj 2016

Ja nevim. Mam zatim jen sesti mesicni holcicku, ale prijde mi, ze dneska se ta vychova a rozvoj deti moc resi. Pracuji v oboru, kde se setkavam i s detskymi psychology a casto slycham, ze soucasne deti jsou tzv. "prepodmetovane". Maji k dispozici velke mnozstvi stimulu, vcetne mnozstvi hracek ruznych barev, tvaru a zvuku. Nechci Vam to tu kazit, ale zase je to nazor z druhe strany, ja o dcerku pecuju intutivne, se zakladni vybavickou, a myslim, ze to je lepsi 😉 Mam zatim cas, nez zacne chodit ze skolky s tim ze Verunka ma doma duplo a ze ho chce taky🙂

lucianapolis
5. říj 2016

Trénujeme, dávám vybrat ze dvou věcí, protože má období vzdoru a cítí se tak důležitě 🙂 často se ale rozhoduji já, do jakého blázince se nechám zavřít 😀 😉

jiritemjak
6. říj 2016

Je pravdou že by se mělo dítě nechat rozvíjet přirozenou cestou a to také u naší malé děláme,ale je nutné aby brzo začali poznávat důsledky když dělají něco špatně.
Tím mám namysli například-
něco je hajs
,,Pokut na to sáhneš budeš mít bebí a bude tě to bolet,, (velmi opatrně jsem jí ukázal že to hodně hřeje a může to udělat bebí) OD TÉ DOBY UŽ UD 15 měsíců KE KAMNŮM,SPORÁKU SAMA ODSEBE NECHODÍ
úklid hraček
,,Když si nebudeš hračky uklízet budu ti je vyhazovat a nebudeš mít nic,,(dvě hračky které měla ráda a neuklidila jsem jí na týden schoval) DNES STAČÍ JEN PŘIPOMENOUT ŽE TO VYHODÍM A UŽ JE TO HNED UKLIZENÉ.
dopolední spaní
,,Pokud nebudeš chodit spinkat nebudeš moct jít do školky (těšila se už od doby co byla na zápisu),, OD TÉ DOBY CHODÍ SPÁT BEZ LAMENTOVÁNÍ
jídlo
S tím nemáme žádný problém a co se týče výběru že něco papat nebude tak tam řeknu ,,když to nebude papat nebudeš silná,zdravá,, JÍDLO JE PAK HNED PRYČ

PAK SPOUSTY DALŠÍCH VĚCÍ,ALE DŮLEŽITÉ JE TO ŽE KDYŽ JÍ TOUTO FORMOU DÁM NA VÝBĚR A DODRŽÍM PAK I TO JEJÍ ŠPATNÉ ROZHODNUTÍ POZNÁ JAK ŠPATNÉ TO JE.
TAKŽE NA OTÁZKU ,,Trénujete s dětmi rozhodování?,, ŘÍKÁME ANO
TED JE SPÍŠE OTÁZKA ,,Děláme to správně?,, NATO ŘÍKÁM ŽE U NÁS FUNGUJE UŽ OD 12měsíců TATO METODA A MALÁ SI CELKEM DOST UVĚDOMUJE CO JE DOBRÉ ROZHODNUTÍ A CO ŠPATNÉ.
Je jasné že se vše odvíjí od povahy daného dítěte a také zda je to chlapec či dívka (je všeobecně známo že holčičky jsou více nadané).

denisehn
6. říj 2016

Paní Fassati věřím 🙂
Dítě musí cítit volnost i vedení. Volnost mu dávám třeba v tom zmíněném rozhodování, co chce k snídani nebo na sebe (jasně, nepůjde v šortkách do deště, výběr zúžím předem), s čím si chce hrát... ale o připoutání pásem v autu nebo chození přes přechod za ruku nediskutuju.
Někdy se rád rozhoduje, někdy řekne "nevím" a na to má právo 🙂

jiritemjak
6. říj 2016

Nejčastější citace naší malé.
,,TY JSI TAK ŠIKOVNÝ,, -když jí něco vyrobím,dobře obléknu,vymyslím zábavu ..... 😀
,,JE TO MOC DOBRÝ UMÍŠ DOBŘE VAŘIT,, to říká neustále hrozně ráda papá..... 😅
,,POČKEJ TADY JÁ SE HNED VRÁTÍM,, když na něco sama přijde chce se pochlubit 😕
,,AŽ PŮJDEME NAKOUPIT MUSÍME KOUPIT... JÁ TO ZAPLATÍM,, už má přehled co kupujeme častěji 😝
,,MUSÍŠ JÍT TAKY SPÁT JSI UNAVENÝ,, to když jde dopoledne spát 😔
,,UDĚLÁME RYCHLOU SPRCHU,, to proto že než půjde večer spát chce ještě stihnout pohádky na satelitu (JIM JAME)

luciska82
6. říj 2016

Rozhodování "trénujeme" od malička (ale ne cíleně, prostě to vyplyne ze situace). Samík si vybere, co chce k svačince a taky to spapá (cukrátka si nevybere, protože je prostě doma nemáme 😀 ) Když jsem přes internet objednávala holinky, tak si pro sebe i malinkého brášku vybral obrázek, který je na holinkách (oba budou mít krokouše 🙂 ) Miluje vybírání, rozhodování se🙂 U mladšího Honzíčka postupuje stejně, tak uvidíme, jak u to půjde🙂

bara_lego
autor
6. říj 2016

@sylvinka mám radost, že jsme vám takto trochu pomohli 🙂

bara_lego
autor
6. říj 2016

@jiritemjak to je skvělé, jak má ve všem jasno! 😀

luckamb
6. říj 2016

A holky naše dvojčata se včera rozhodla ze jsou ven. Sice o měsíc dřív, ale všechny jsme ok. 😂😂 Nevim, jestli jim pomohlo s rozhodováním Duplo 😂😂😂

tulikiss
6. říj 2016

snazim se detem davat moznost volby v hodne vecech, co by chtely delat, i co si oblecou, teda pokud nechteji v zime kratasy 😀 . s jidlem davam na vyber, ale ne na obed, protoze kdyz se zeptam co mam uvarit tak dostanu jedinou odpoved...kure na paprice ...uz ho nemuzu ani videt. obcas to ale dopadne tak ze si vyberou a pak jeci ze si vybraly spatne, ale to maji smulu, musi se naucit ze nase volby maji nejaky nasledek a nejde to jenom tak zmenit.

pitrsova
6. říj 2016

Dávám na výběr ze dvou věcí a je na nich,jak se rozhodnout.Funguje to zatím dobře 🙂

kika_21
6. říj 2016

Kdybych se doma zeptala, co kdo chce uvařit, bude chtít každý něco jiného. Nejstarší dcera ještě zdůrazní, že bez cibule, což je dobré zejména u guláše a podobných jídel. Kdybych malému dala vybrat , které chce kalhoty ze dvou kusů, vrhne se do skříně, pokácí celou hromadu a bude si vybírat třetí-zaručeně teď na podzim kraťasy. Potom bude velmi podrobně řešit, proč vlastně kraťasy nemůže a proč není sníh, když je zima.Musím přiznat, že jsem často diktátor.Odmítám vařit pět různých jídel a rovnat stále skříň... 🙂

olga_
6. říj 2016

Dávám synovi často vybrat ze dvou možností (jídlo, oblečení, směr chůze, aktivita apod.). On se ale dokáže rozhodovat tak nějak přirozeně sám. Za týden mu budou dva roky a před dvěma měsíci večer přišel, strčil do skříně látkovou plenu, která byla nachystaná na noc a řekl: "Plenka ne. Dnes bez plenky! Schovat!" Tak jsem mu řekla, že mu ji dám, až usne. Druhý den se to opakovalo, tak jsem v něho vložila důvěru, pod něho kupu nepromokavých podložek a od té doby je to bezplenkoš. Prostě věděl, že je připravený. Pár nehod bylo, ale tento týden jsme měli po dlouhé době problém sesbírat prádlo na jednu pračku. Za mě je fajn nechat rozhodovat a vložit do dítěte důvěru, že je jeho rozhodnutí správné 😉.