Jak financujete vzdělání svých dětí?

jiri_wustenrot
5. říj 2017

Někdo si dopředu šetří, mnozí rodiče šáhnou po půjčce a splátkou zatíží rodinný rozpočet, což rozhodně není správná cesta. Vhodnějším způsobem, jak se na podobné situace a potřeby dětí připravit, je uzavřít stavební spoření hned od jejich narození. Vázací doba stavebka je šest let a téměř ideálně se kryje s potřebou rostoucích dětí. Využít úvěr ze stavebního spoření na financování studia sice nejde, na druhou stranu je však možné studium financovat z prostředků naspořených na účtu stavebního spoření. Použití financí na účtu na rozdíl od úvěrů není totiž účelově vázáno.

Když založíte stavební spoření novorozenci, po šesti letech máte naspořeno na úpravu dětského pokojíku pro potřeby školáka, po dalších šesti letech můžete mít naspořeno na blížící se úpravy bydlení studentovi střední školy a po dalším období zase pomoci vysokoškolákovi. A když budete ve spoření pokračovat dál, pomůžete svému potomkovi postavit se na vlastní nohy.

Jak jste se chystali vy na výdaje spojené se školou?

konidana
5. říj 2017

nijak prostě jsme to nějak poplatili:D Od stavebních spoření jsme už nadobro upustili protože peníze jsou natvrdo vázané a nemůže se k nim. Nemáme tolik peněz, aby nám mohly jen tak někde několik let ležet.

malinkaelinka
5. říj 2017

Naši na moje jméno sice stavebko měli, v 18 vypršelo, ale mamka peníze použila na podnikání 🙂 na VŠ mi prispivali 2 roky, pak jsem si začala vydělávat a už jsem od nic nic neměla 🙂 segre sporili taky, ale když ve tretaku na střední propadla, usoudili, že není srudijni typ a na VŠ nejspíš nepůjde, tak si z jejího stavebka koupili auto 🙂 ale nasporene peníze se hodili v obou případech, to ano 🙂

babanci
6. říj 2017

Děti chodí na brigádu, to jim většinou prospěje. 😀

chris_n
6. říj 2017

Chodime do prace?

blahova_andrea
6. říj 2017

nikdy by mě nenapadlo založit stavební spoření s tím, že to jednou použiju na vzdělání dítěte 😲 😅 a pokojíky měnit každých šest let? no to raději udělám univerzálnější rostoucí pokojík a peníze vrazím do něčeho jiného. to mi přijde docela mrhání. když počítám běžnou rodinu bez nadstandardním příjmů 😉

marcinek
6. říj 2017

@jiri_wustenrot nijak a ani nehodlám něco k tomu zakládat. Ať si děti jdou vydělat na brigádu. Já se od 18 taky živila sama a studovala, to je vyškolí dost. Nějak nechápu pointu stavebního spoření, abych měla peníze někde vázané a nemohla k nim kdykoliv potřebuji a pak mi ještě někdo říkal na co je můžu použít a na co ne. To mi přijde úplně směšné, jsou to přece moje peníze. Proto dětem zaplatíme co je potřeba do školy a když náhodou budou peníze bokem, tak se domluvíme s manželem jestli je dětem darujem nebo se budou muset použít na koupi nového auta.

brunetka11
7. říj 2017

@jiri_wustenrot Zajímalo by mne, jak je to s onou tzv. úpravou dětského pokoje a stavebním spořením.
I tady na MK zde bylo několikrát řešeno, že jim na to ona finanční instituce, kde měli stavební spoření, peníze neuvolnila.
Po podobných referencích nemám v plánu něco podobného riskovat.

Takže ano, stavební spoření mít, ale máme jej jen jako dospělí.

mymetka
8. říj 2017

Stavebni sporeni jsme se sestrou sice mely, ale na studia se nikdy nepouzily. Studia nasi financovali mesicne z platu.