Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Poradna: spoření pro děti

jiri_wustenrot
5. zář 2017

Na šťastnou budoucnost svých dětí myslí téměř každý rodič v Česku. Podle našeho posledního průzkumu chce přibližně 90 % rodičů své děti do budoucna zajistit a k tomu využívají různé formy. Tou nejoblíbenější je právě stavební spoření pro děti, které po menším útlumu zažívá opět boom.

Stavební spoření - ten pojem zná každý z nás. Za 25 let už v Česku více než zdomácnělo, ale ne každý z nás je finanční poradce a vyzná se ve všech pojmech, novinkách či detailech. A to platí i o stavebním spoření pro děti.

Cokoliv vás bude zajímat nejen o stavebním spoření pro děti, nebojte se zeptat.

chocolady
5. zář 2017

Dobry den, zajimalo by me jak je v dnesni dobe stavebni sporeni pro deti vyhodne - po jake dobe jej lze vybrat a podobne..protoze kdyz si spocitam ze bych mesicne odlozila tisicovku do 18 let maleho tak to je neco malo pres 200 000 coz za 18 let pri vsi te inflaci a zmenach bude mit realnou hodnotu treba dnesnich 70 tisic..

babunka1
5. zář 2017

Dobrý den, je prosím možnost i jiného spoření pro děti než konkrétně stavební spoření? děkuji za informaci.

martinato1989
5. zář 2017

@babunka1 investiční životní pojištění 🙂

babunka1
5. zář 2017

@martinato1989 máš zkušenosti s nějakým konkrétním?

martinato1989
5. zář 2017

Já osobně mám investicko u generali. Mají i dětské penzijko a to je možná úplně nejlepší. Za 300 měsíčně je tam 90kc státní příspěvek. V 18 muže třetinu vybrat. A je tam zhodnocení asi 4%. Zkus mrknout k nim na stránky.
@babunka1

babunka1
5. zář 2017

@martinato1989 díky za info 🙂

makynaeliska
6. zář 2017

A me by zajimalo jedno, kdyz jsem chtela udelat dceři sporeni u jiste banky, bylo mo receno, ze vzdy maji prava ke sporeni oba rodice.... A me teda zajima, pokud nechci aby k uctu mel otec jakkakoliv prava, da se to nejak udelat nebo ne? Netusim proc by otec, ktery s nama nezije, mel mit prava k uctu kde budu sporit ja s manzelem

jiri_wustenrot
autor
6. zář 2017

@chocolady
Pěkný den,
uzavřít smlouvu o stavebním spoření je určité přínosem pro děti a to zejména ze dvou důvodů.
Jedním důvodem je spoření finančních prostředků dítěti, kdy můžeme nyní dosáhnout průměrného ročního výnosu až 3,95 % (včetně státní podpory až dva tisíce korun). Takový výnos je vyšší i než inflace, takže skutečně lze mluvit zhodnocení úspor.

Dalším důvodem je oblast bydlení. V současné době zdražují hypotéky a předpokládá se, že úrokové sazby budou stoupat i nadále. Při sjednání smlouvy o stavebním spoření má klient pevnou úrokovou sazbu nejen na vkladové části po dobu 6 let, ale pokud by v budoucnu čerpal řádný úvěr ze stavebního spoření, tak klient získá garantovanou úrokovou sazbu (sazba již od 1,99 % ročně). Máte tak dopředu jistotu, za kolik si můžete na vlastní bydlení půjčit.

Neméně důležitý je i požadavek České národní banky na zvýšení podílu vlastních prostředků klientem při pořízení bydlení. Díky naspořením prostředkům je jednodušší splnit tyto požadavky.

jiri_wustenrot
autor
6. zář 2017

@babunka1
Pěkný den,
možnosti spoření jsou širší. Při výběru je potřeba si říct, jak dlouho chci spořit (investiční horizont), kolik prostředků mohou spořit, jak rizikovou investici zvolím, jaký výnos požaduji.
Lze proto spořit nejen formou stavebního spoření (bezpečný produkt s nízkým rizikem a státní podporou), ale i pomocí investičního životního pojištění (vyšší riziko, vyšší výnos), různé vkladní knížky, spořicí účty až po například penzijní připojištění.
Pokud klient má dostatek prostředků, určitě je vhodné kombinovat produkty s nízkou míra rizika, které tvoří základní pilíř spoření, s produkty, které generují vyšší výnos, ale jsou rizikovější a nemusí vždy zajistit návratnost vložených prostředků.

jiri_wustenrot
autor
6. zář 2017

@martinato1989
Pěkný den,
investiční životní pojištění lze ke spoření také využít. Jak název produktu deklaruje, jedná se o investiční pojištění. Platby do tohoto pojištění jsou zhodnocovány v investičních fondech, které mají různou strategii, výnos a rizikovost. Z pohledu spoření pro děti bych požadoval po takovém produktu, aby byla garantovaná částka při dožití (u dětí například při dosažení 18 let věku) s možností dalšího výnosu nad rámec garantované částky, a to v návaznosti na obchodní úspěšnost daného investičního fondu. Je třeba si ale uvědomit, že dodatečný výnos nemusím získat a to i přes veškerou snahu investičního fondu. Na rozdíl od stavebního spoření ale nemáte nárok na příspěvek od státu až 2 000 korun ročně.

jiri_wustenrot
autor
6. zář 2017

@babunka1

Pěkný den,
penzijní připojištění pro děti zatím není tak rozšířené jako připojištění pro dospělé. Penzijní připojištění je určitě běh na dlouhou trať. Přece jenom primárním účelem je naspořit prostředky na penzi. Možnost výběru 1/3 prostředků z penzijního fondu je jistě atraktivní benefit. Osobně bych si pro naspoření na důchod poskládal z více investičních nástrojů, nevyužíval bych jen jeden produkt.

Obecná pravidla každé investice jsou: diverzifikovat rozložení prostředků, tj. vhodně kombinovat více a méně výnosové nástroje s adekvátním rizikem, nedávat všechny prostředky do investičních nástrojů najednou, ale postupně. Současně držet časový horizont, po který chci investovat.

jiri_wustenrot
autor
13. zář 2017

@makynaeliska
Pěkný den,
omlouvám se pozdní odpověď. V rámci sjednání, správy a ukončení smlouvy o stavebním spoření se řídíme, stejně jako všechny stavební spořitelny v ČR, zejména zákonem o stavebním spoření, který doplňuje, případně upravuje obecnou legislativu, a to nový občanský zákoník. K ochraně dětí je v legislativě zakotveno, že rodiče mají povinnost a právo zastupovat dítě v těch záležitostech, ke kterým není právně způsobilé; zastupují dítě společně.
V souladu s §5 odst. 13 zákona o stavebním spoření vyžadují všechny stavební spořitelny souhlas obou rodičů s ukončením smlouvy o stavebním spoření. Historicky bohužel došlo k případům, kdy ukončil smlouvu jeden ze zákonných zástupců i přes nesouhlas druhého rodiče a následné řešení těchto případů bylo velmi nepříjemné pro všechny strany.

marecek4
15. zář 2017

A jak je to s ukoncenim smlouvy ze strany stavebni sporitelny,coz se momentalne deje,ze sporitelny smlouvy vypovidaji po tech sesti letech,nebo jak je to s upravami,navysovanim cilove castky a dalsimi ukony ?

evusk
16. zář 2017

Dobrý den, zajímalo by mne, zda jste schopni nabídnout nějaké výhodnější podmínky při uzavření dvou smluv najednou pro dvě osoby. Děkuji předem za odpověď.