Od kolika let stačí dítěti v autě podsedák?

nikol60
21. říj 2021

Ahoj chtěla bych se s vámi poradi mam 2 synové jeden má 6let a váží 18kg druhej má 8let a váží 17kg. Můžu jim dát do auta podsedák? Máme už třetího syna je mu 1 měsíc a máme menší auto tak se tam mačkáme tak bych jim už chtěla dát ten podsedák. Předem děkuji za rady 😊

merope
22. říj 2021

@bara88 Vidíš, já třeba až teď tady čtu, že existují auta, která mají na středním sedadle něco jiného než jen pás přes břicho. Myslela jsem, že to je standard a pořád tak trošku nechápu, jak to tam je nacpané a kde ty pásy jsou (a jak pak jde třeba sedačky z auta úplně vytáhnout).

Jinak jsem měla za to, že prostě na prostředním sedadle je břišní pás a nejstarší dítě se tam vozí na podsedáku, že to je takový standard. Do drtivé většiny aut se 3 sedačky ani nenarvou. Ale teda auta nemám moc prozkoumaný, pro mě je to taková ta věc, co má 4 kola a volant a řídí ideálně chlap 🙂.

angelinie
22. říj 2021

@mdch91 Ze zákona ale děti musí jezdit výhradně v autosedačce (do těch 36kg samozřejmě). Jediná výjimka je vození dítěte na prostředním zadním sedadle bez sedačky a to pouze v případě, že se tam sedačka nevleze a stejně musí být připoutáno.

mdch91
22. říj 2021

@angelinie ja vim, ale nebudu kvuli tomu doporucovat podsedak jen proto, ze zakon to umoznuje, ne?

angelinie
22. říj 2021

@mdch91 no jasne, jak jsem psala, beru to jen jako nouzovku...i kdyz mam pocit, ze existuje i neco jako homologovane podsedaky, takze asi lepsi nez nic 🙂

felixfelicis
22. říj 2021

@merope máme uprostřed plnohodnotné místo na sezení s plnohodnotným pásy. Vyber sice nebyl neomezený, ale byl. V době narození třetího bylo nejstarsimu 3,5, tak by to ani s podsedakem nešlo.

cikitkapb
22. říj 2021

@konidana Ne, to by možná bylo fajn se zamyslet nad výměnou auta. 😉

mdch91
22. říj 2021

@angelinie existuje homologovana sedacka, kam muzes po smeru posadit nesedici dite, kdyz vazi 9 kilo, ale neznamena to, ze je to pro nej bezpecny. Ale samozrejme, ze treba podsedak na isofixu je lepsi nez nic, akorat tohle je zrovna neco, kde by se melo hledet na maximalni bezpecnost a ne na to, co je mensi zlo... A presto muze prijit dite o zivot v aute, co zrovna vyjelo od vyrobce a je tam v nejdrazsi a nejbezpecnejsi sedacce, kterou kdo kdy vymyslel.

andelka
22. říj 2021

@merope my máme více než 10 let starou Toyotu a normálně uprostřed je plnohodnotné sedadlo s pásy. S prckem a jeho sedačkou sibujeme, už byl i vzadu uprostřed ( máme sedačku joie na pásy), a vedle něj starší syn na podsedaku a z druhé strany já. Nejstarší už může sedět vepředu bez ničeho. Dřív bývali oba vzadu s podsedaky.

konidana
22. říj 2021

@merope pokud je tam jen břišní, tak by dítě nemělo mít podsedák vůbec, protože ten je jen kvůli tomu, aby se neuškrtilo na pásu přes rameno. V tomto případě podsedák nemá vůbec smysl.

merope
22. říj 2021

@konidana Aha, to jsem ani netušila. Ale já teda v autě snad nikdy nevezla víc jak 2 děti a neteř je tak velká, že sice s rodiči jezdí běžně ještě v sedačce, ale se mnou jezdí bez.

bara88
22. říj 2021

No dobře ale i tak ji musíte dát doprostřed s pásem jen přes to břicho,což je podle mě nebezpečné

rebe
22. říj 2021

Podsedák má význam pro malé lidi, aby je pás netlačil do krku. Ale na otázku, od kolika let stačí dítěti v autě podsedák, nelze odpovědět jinak, že dítěti nestačí nikdy. Děti mají v poměru k tělu velkou a těžkou hlavu, kterou je potřeba chránit, a to podsedák nedokáže. Z hlediska zákona, když máš tři děti, můžeš nejstarší dítě uprostřed převážet bez autosedačky. Ale bezpečné to není ☹

@merope Ano, jsou auta, která mají vzadu tři plnohodnotná sedadla s třemi plnocenými pásy. Rodiče tří dětí siprávě taková auta zpravidla pořizují, aby nemuseli řešit, které dítě nebudou vozit bezpečně,