Neočkované dítě do státní školky
Ahoj, chtěla bych poprosit, jestli někdo znáte lékaře v Praze (ideálně Praha 3 a okolí), který by byl ochotný potvrdit přihlášku do státní školky neočkovaného dítěte, aby nás do školky vzali. Podařilo se nám sehnat místo ve státní školce teď na podzim, od listopadu pracuju a potřebuju rychle potvrdit přihlášku. Naše dětská doktorka mě odmítla. Jestli někoho znáte, pošlete mi prosím jméno doktora.
A netušíte, jak funguje "Udělení výjimky"? V případě, že by nám žádný doktor nepotvrdil přihlášku. Nevím, jestli je na to potřeba vyplnit nějaký formulář a jaká je úspěšnost přijetí?
Předem moc děkuji
Stručné shrnutí
- Státní školky obvykle požadují doložené očkování a výjimku povolí lékař pouze při prokázané kontraindikaci, jinak dítě do státní školky většinou nepřijmou.
- Lékaři v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by šlo o podvod s rizikem vysoké pokuty pro lékaře i školku; rodiče uvádějí, že takové kontakty nejsou veřejně sdílené.
- Jako řešení v diskuzi zazněly možnosti: umístit dítě do soukromé nebo lesní školky, odložit nebo rozložit očkování, zvolit šetrnější variantu vakcín za úhradu, nebo organizovat domácí péči a vzájemné hlídání; v ČR podle diskuze nejsou monovakcíny pro MMR.
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje udělení výjimky z očkování pro přijetí do státní školky?
A: Výjimku může udělit pouze lékař na základě prokazatelné kontraindikace (závažné zdravotní důvody) a musí být doložená; bez takového potvrzení ředitelé školek většinou dítě nepřijmou.
Q: Může lékař potvrdit, že dítě je očkované, i když není?
A: V diskuzi lékaři i rodiče uváděli, že falešné potvrzení je považováno za podvod, lékař i školka by tak riskovali vysoké sankce, a proto většina lékařů takové potvrzení odmítne.
Q: Kde přijmou neočkované dítě, pokud ho nechci/neumím nechat očkovat?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že některé soukromé a lesní školky akceptují neočkované děti, ale není to zaručené; dalšími možnostmi jsou domácí péče, vzájemné hlídání nebo placená soukromá školka.
Q: Jsou v ČR dostupné monovakcíny pro spalničky/příušnice/zarděnky (MMR)?
A: Podle příspěvků v diskuzi v ČR monovakcíny nejsou dostupné a proti spalničkám/příušnicím/zarděnkám se běžně používá kombinovaná vakcína Priorix.
Q: Jaké sankce hrozí rodičům za neplnění očkovacího povinného režimu?
A: V diskuzi se zmiňovalo aktuálně „5000“ pro každého (pokuta) a návrhy na zvýšení až na „10000“; uplatňování sankcí a jejich vymáhání bylo diskutované a lidé zmiňovali, že často vyžaduje soudní řízení.
Q: Lze očkování legálně odložit nebo rozložit tak, aby dítě školku přeci jen navštěvovalo?
A: Ano, diskutované možnosti zahrnují odložení očkování nebo rozložení vakcín na více dávek či delší intervaly a doočkování později; přijetí do školky pak závisí na tom, jak ředitel a školka posoudí doloženou dokumentaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři obecně nechtějí a v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by to bylo považováno za podvod a nese to právní rizika.
- Výjimka z očkování je vnímána jako možná jen při doložené kontraindikaci zdravotního stavu.
- Jako praktické alternativy pro neočkované rodiče se uvádějí soukromé nebo lesní školky, domácí péče, odložení či rozložení očkování.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že soukromé a lesní školky neočkované děti berou; jiní to popírají a upozorňují, že to není pravidlem a záleží na konkrétní školce.
- Někteří účastníci považují současné vakcíny za účinné a nezbytné pro veřejné zdraví; jiní zpochybňují účinnost některých vakcín a obávají se nežádoucích účinků.
Otevřené otázky
- Jaká je reálná úspěšnost žádostí o výjimku pro přijetí do státní školky v praxi?
- Jak přesně budou uplatňovány a vymáhány pokuty (u koho, v jaké výši) v souvislosti s neočkováním?
- Jak se projeví zavedení povinného posledního roku MŠ (zmíněno od školního roku 2017/18) na přijetí neočkovaných dětí do státních školek?
Zmíněné značky a firmy
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, Rozalio, Ministerstvo zdravotnictví, MŠMT, Ústav sér a očkovacích látek
Zmíněné produkty a metody
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, MMR, monovakcíny (zmíněno jako nedostupné v ČR), odložení očkování, rozložení očkování, doočkování, přeočkování, testy na protilátky, udělení výjimky, kontraindikace, povinný předškolní rok, pokuta za neočkování
Místa a osoby
Praha, Praha 3, Střední východ, Anglie, Madagaskar, Zambie, Indie, Malawi, Kongo
Jste trapny'. Měli by jste se vzpamatovat a ne se dohadovat - ještě můžete být rády, že si můžete očkování vybrat - teď myslim hexa atd.
Já žiju venku a tu takový móresy nevedou aby si matky vymyšleli co a jak a kdy chtěji.
Očkování tu je jen jedno a to vám a dají a určo vám nedají na vybranou jakej že druh a jméno to vlastně chcete ba ani vám neřeknou jaký typ to je. 🙄
Nečetla jsem diskuzi, ale upřimne si myslim, že tohle si žádný doktor na triko nevezme, protože kdykoliv by se mohlo cokoliv stát a pak by to byla jeho "zodpovednost" a jeho podvod.....
@britney venku kde? v západních zemích je v drtivý většině očko dobrovolný ;)
@viridie - někdy koukám na morové sloupy ve městech a ptám se, jak ten mor mohl jen tak mirnixtýrnix vymizet?! Bylo očkováni?!
Jen pro zajímavost, když jsem odmítla u mého syna na pětileté prohlídce očkování proti černému kašli i proti záškrtu (tenus měl) a že bych spíše ráda vakcínu proti tuberkuléze, tak mi bylo dr řečeno, že momentálně není vakcína na trhu!!!!!
Jinak se zakladatelce omlouvám od odbočení od tématu..
@normalnimatka jojo, presne jak pises. jen me ted tacina stvat Pediacel. Zrovna byl syn po vice jak 1,5roce doockovan a uz zase nebude. To bych ho prave chtela pro druhe dite... skoda, preskoda 😒
@viridie nektere deti nemohou byt ockovane ze zdravotnich duvodu a do skoljy byvaji bezne prijate. I takove neockovane deti te znervoznuji?
@drakenn tak tohle ej přesný...očko proti tuberkulóe bych možná jako jediný brala...v porodnici se musí vyplňovat dementní dotazník, aby to bylo ošetřený, že jako to dítě to nemůže chytnout, ale i kdybych to očkování chtěla, enbo by se dítě vyskytovalo v rizikovým prostředí, má smůlu... lol
@normalnimatka to sice ano, ale neočkované dítě ti stejně do školky nevezmou. Takže takové "povinně dobrovolné"
USA, Japonsko, atd mají očkování povinné a to v mnohem větší míře, nežli my.
@normalnimatka tak ja jsem v nekolika zemich tretiho sveta byla a hygienu a stravu tam maji rozhodne lepsi-kvalitnejsi. Jasne asi me vsude. Ale vypovida to tedy o necem? Co se vody tyce, tak to je spis o klimatickem pasmu. Treba v zemich byvaleho SSSR snad problemy s vodou nemaji.
@normalnimatka Dobrovolný asi jako u nás 😉 Klidně si neočkuj my tě nenutíme, ale nevezmem ti dítě jak do státní školky, jeslí, tak do žádnýho zájmovýho kroužku, na tábor atd.
Holky, pardon, ale musím se usmát, jak se debata na téma neočkování - školka zvrhla v debatu očkování - neočkování. Já mám třeba kamarádku, která svých pět dětí neočkuje, ale od začátku má promyšlené, že nepůjdou do školky a jak to bude dělat.
Tak o blechách bych vám mohla holky vyprávět. Dva roky jsem po poštípání měla jizvy na nohou.. naštěstí to zmizelo, ale byl to velký hendicap - jestli víte, jak vypadá štípanec jednou blechou - natož 20 ti.. Pracujte v útulku jako dobrovolník a pak to dotáhněte domů.. i po skončení v práci 6 měsíců pekla.. zkuste si i zjistit, jak dlouho žije blecha např v koberci BEZ hostitele!
Stejně tak jak mnoho infekčních onemocnění a i novorozenecká úmrtnost? V Evropě se mor vyskytuje?
2001 březen Zambie 21 3
2002 únor Indie 19 4
2002 květen Malawi 71 2
2005 březen Kongo 130 57
2006 červen Kongo 100 15
2013 Madagaskar 256 80
Rok, mesic, oblast, pocet nakazenych, umrti
@panickatlamicka Proč hned ten jízlivý tón ? :D Já plně respektuju rozhodnutí rodičů neočkovat svoje dítě a pokud je kontraindikace k očkování- tak to se nedá nic dělat. Ale ano, stále si myslím,že takové dítě je více ohroženo nákazou a případným přenosem infekce. Rozhodně se ale nebudu křižovat, přecházet na druhou stranu ulice, sepisovat petice a budu se svým strachem užírat v soukromí svého domova..:D

@hz toje moudrý...hele tak se toho pak hlavně zbytečně nebát, vzít to za nutnej fakt a dítě to pak snáší nesčetněkrát líp, když se ty krásy hliníkový atd. rozpočítaj na mnohonásobně víc kg hmotnosti ;) já to s prvním určitě vydržim až do toho roku před školou...s druhým dítětem uvidíme. třeba bude třetí🙂)