Opálení u moře. Stačí opalovací krém nebo pořídit i UV trička?

16. srp 2023

Poprvé jedeme k moři (já tam tedy už jednou byla ale ještě jako dítě). Určitě je vás tady plno, které jezdíte častěji, a tak se chci zeptat - jak se vám daří udržovat děti,aby se nespálily od sluníčka? Stačí opalovací krémy s faktorem 50, nebo je nutné pořídit to tričko s ÚV ochranou? Dlouho nad nim váhám - popravdě nechce se mi pořizovat něco co se bude nosit jen pár dní, ale nemám s tím žádnou zkušenost a třeba by ty krémy stačily? Děti 6 a 8 let, světlejší typy. Děkuji

aspie83
17. srp 2023

Kluci mají UV trička a přijde mi to super 😊 jsou na ně zvyklí a já nemusím řešit pořád mazání, které nemají rádi. Někdo píše jako cvoci... Ale mně je spíš vždycky líto těch spálených prcku, co potkáváme i tady v ČR na koupalištích. Je to holt věc názoru.

mourovatakocka
17. srp 2023

@martinka_33 Ale no fuj, takové zpestření dovolené :D Tak to my s dcerou jen kašleme, dva roky zpátky by nás posypali kolemjdoucí vápnem a na úprku by se ještě křižovali, a to už počítáme dny do odletu.

dandaa
17. srp 2023

Jsme u moře často a dávám uv overal i čepici ,zbytek mažu. Když jdeme brzy ráno nebo už večer tak berou jen plavky. Mažu vždy 50tkou i v ČR.

alice180
17. srp 2023

@aspie83 no hlavně je to nebezpečný

aspie83
17. srp 2023

@alice180 jj, přesně tak

patypresdevaty
17. srp 2023

Mažu dvakrát denně, rizikové partie případně primaznu mezi tím. Cca mezi 12 a 15 nejsme na sluníčku. A děti v pohodě, nikdy se nespalily.
Dcera minule měla lehkou sluneční alergii, tak 2 dny nosila normální tričko i do vody a dobré, alergie se nerozjela víc a zase zmizela

ninive211
22. srp 2023

UV tričko bych kupovala pro batole nebo pro tříleťaka anebo kdyby se jelo někam hodně jižně, třeba Tunisko, Egypt. 50 používám jen na obličej a první den (ne příjezdový, ale první celý stravený u moře) ramena, výstřih, jinak stačí třicítka, a to i mně, co se velmi pomalu pomaluju a jdu do červena (na nohy mi stačí i 20, jinak by se mi v životě ani trochu neopálily). Byli jsme teda jen v Chorvatsku a dodržuji pokrývku hlavy a přes poledne siesta do stínu, taky na břehu mívají pončo anebo tričko na ramena. A po opalování vždy natřít krémem po opalování/panthenolem, klidně hned po koupání a pak těsně před spaním znovu (na nejvíc slunci vystavovaná místa).

ninive211
22. srp 2023

@aspie83 Já spíš než spálené děti dost často potkávám spálené pány či dámy, nejčastěji 50+, včera si do ruda spálili záda, tak dnes si jdou pro změnu do ruda spálit břicho...já už se v životě dostkrát spálila (jako starší dítě či teenager, kdy jsem se třicitkou, padesátkou fakt nemazala-to se snad ani OF 50+ nebyly, max byla 25 na obličej, na tělo OF 16), vždy když jsem se někde zapomněla namazat úplně nebo to prostě odflákla. Kdysi se mi třeba časem i ramena sloupaly. Ale puchýře jsem v životě neměla a u moře potkáváme vcelku pravidelně lidi s barvou raka s náznaky puchýře, jak se pečou na slunci...nechápu a trpím za ně.

alice180
22. srp 2023

@ninive211 no jo ono taky před dvaceti lety ta 25 stačila , ale teď už bohužel nestačí

dandaa
22. srp 2023

@ninive211 my se tedy mažeme 50 tkou i tady v ČR ,přeci jen je ta ochrana delší a to jsme fototyp 3 a 4. Vlastně i celý rok používám 50 na obličej.

ninive211
22. srp 2023

@alice180 Možná dnešní OF 25 je spíš jak dřívější OF 16...přijde mi to tak. Pamatuju moji první dovolenou u moře - r. 2000 a mazala jsem se 16 Daylongem jednou denně (obličej 2x a OF 25) a nespálila jsem se. Měla jsem teda alespoň trochu základ z ČR a 12-15 jsme nebyli na slunci, ale schovaní v apartmánu. Daylong jsem používala ještě další roky -před r. 2010 jsem vyšší IF jak 25 nekupovala vůbec. Vyšší faktor používám až poslední roky - kvůli vráskám a pigmentových skvrnám (přece jen už mi není 20).
@dandaa Mně 50 OF v tuzemsku (možná vyjma veder jako jsou zrovna teď, pokud plánuješ být na slunci u vody fakt od rána do večera) přijde úplně zbytečné (a to jsem světlejší kožní fototyp č.
2). I kdyby byl tvůj čas ke "spálení" bez OF 10 minut (což máš tak na začátku sezony, když nemáš žadný základ a jsi k tomu velmi světlý fototyp -1 či 2), tak 10x50 je 500 minut na slunci, což je přes 8 hodin v kuse (počítám samozřejmě s udržováním OF přemazaním po delším koupání a tak). To předpokládám snad nikdo v kuse není...
Pokud v tuzemsku na 50. rovnoběžce 50 OF, co by pak člověk musel používat v Karibiku u obratníku?

ninive211
22. srp 2023

Nemluvě o tom, že ten extrémně vysoký OF blokuje vstřebávání vitaminu D do kůže...a pak i celý den u moře je z hlediska "déčka" skoro stejný, jako bys byla zavřená v budově. Pak čteme o tom, že přes 80% obyvatel ČR má kritický nedostatek vitamínu D...

dandaa
22. srp 2023

@ninive211 zbytečné to vůbec není . Jde o ochranu pokožky(stárnutí atd) a je jedno zda jsi v ČR nebo v Karibiku. Přečti si něco o stárnutí pokožky, ženy utrácí za drahé krémy proti vráskám a přitom stačí používat spf po celý rok ,ten má největší vliv na stárnutí pokožky.

alice180
22. srp 2023

@ninive211 to sluníčko je mnohem agresivnější než bylo přece. Za druhý to, že používáním SPF neznamená, že nedochází ke vstřebávání vitamínu D. Určitá část UVB záření, který je potřebný pro tvorbu déčka se vždycky k pokožce dostane. Nikdo z nás se nenatira od pokožky hlavy až po kůži mezi prsty.

maciceksta
22. srp 2023

Byli jsme minulý týden v Řecku a dětem jsem UV trika koupila. Nenosili to moc do vody, ale spíš když se hrabali v písku atd. 5ti lety to měl fakt casto, třeba i celý den na lodi. Normalne si to oblékla i dcera 10 let. Ale ta spíš jen přes poledne. Sem tam to měla i do vody, když řádila na lehátku. K plavkám se jí to i líbilo. Jinak jsem je mazala 50tkou celou dovolenou.