icon

Kdy se nahlásit na úřad práce po ukončení rodičovského příspěvku?

avatar
bt85
27. dub 2022

Ahoj holky, je tu někdo kdo pracuje na ÚP nebo se vyzná? Mladší syn bude mít 29.5. 4 roky, pobírání RP jsem měla do jeho 4 let, ale protože květnová suma by byla nižší než ty předtím, došel mi teď dopis, že mi dubnovou a květnou sumu slučují a dojde mi za duben, tzn. v květnu, dopis o ukončení pobírání RP zatím nemám. Jde mi o to, kdy se mám nahlásit na úřad práce, protože předchozí práce mi zanikla smlouvou na dobu určitou, a vzhledem k tomu, že syn půjde do školky až v září, tak potřebuju tu dobu ještě pokrýt s ním doma. Mám se tedy na pracák nahlásit ještě teď v dubnu, když mi slučují peníze za duben a květen, nebo až v květnu po jeho narozeninách, nebo v květnu po tom co mi dorazí ty peníze? A na pojišťovnu musím pak také, nebo to si s pracákem už nějak předávají sami? Před dětmi jsem na ÚP nikdy nebyla, tak se v tom vůbec nevyznám. A kromě občanského průkazu si musím sebou vzít co? Díky moc 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 8. čer 2026 · 57 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Po skončení rodičovského příspěvku lze buď podat žádost a registrovat se na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, nebo se nahlásit u zdravotní pojišťovny jako osoba pečující o dítě do 7 let, aby bylo pokryté zdravotní pojištění.
  • Evidence na Úřadu práce obvykle vyžaduje aktivní hledání zaměstnání, účast na pohovorech a podpis prohlášení o zajištění péče o dítě; nepřijetí vhodné nabídky práce může vést k sankcím nebo vyřazení z evidence.
  • Termín nahlášení je sporný: v diskusi se uvádělo nahlásit se na ÚP v květnu po skončení RP, nahlásit změnu zdravotní pojišťovně „do 8 dnů“ nebo „do 3 dnů“, a také zaznělo, že registrace na ÚP je dobrovolná, zatímco dřívější registrace urychlí nástup podpory.


Nejčastější otázky

Q: Kdy se mám nahlásit na Úřad práce po skončení rodičovského příspěvku?
A: V několika příspěvcích se doporučovalo nahlásit se na Úřad práce v květnu po skončení rodičovského příspěvku; zároveň zazněla poznámka, že registrace na ÚP je dobrovolná, ale čím dříve se registrovat jako uchazeč, tím dříve může začít vyplácení podpory.

Q: Jak zajistit, aby nebyla přetržka ve zdravotním pojištění po skončení RP?
A: Doporučovaná možnost je nahlásit se na zdravotní pojišťovně jako „osoba pečující o dítě do 7 let“, případně se zaregistrovat na Úřadu práce, který většinou zdravotní pojišťovnu o změně informuje.

Q: Jaké mám povinnosti, když se zaregistruji na Úřadu práce?
A: Evidence na ÚP obvykle vyžaduje aktivní hledání zaměstnání, docházení na pohovory a podepsání prohlášení o zajištění péče o dítě; v diskuzi bylo uvedeno, že při nabídce vhodného zaměstnání je nutné nastoupit, jinak hrozí sankce.

Q: Mohu zůstat doma do září a místo na ÚP se nahlásit jen na pojišťovnu?
A: Ano, v diskuzi lidé uváděli, že se lze přihlásit u zdravotní pojišťovny jako osoba, která pečuje o dítě do 7 let, což kryje zdravotní pojištění, ale tato možnost nezajišťuje výplatu podpory z Úřadu práce.

Q: Kdy začne vyplácení podpory z Úřadu práce?
A: Některé zkušenosti v diskuzi uváděly, že podpora se začne vyplácet až po vyplacení rodičovského příspěvku, jiné píší, že podpora se vyplácí od doby, kdy o ní registrovaný uchazeč požádá; v diskuzi bylo také opakovaně zmíněno, že podpora se může vyplácet po dobu 5 měsíců.

Q: Jaké doklady si vzít s sebou na Úřad práce či pojišťovnu?
A: V diskuzi byly doporučeny občanský průkaz, potvrzení o ukončení rodičovského příspěvku (dopis o ukončení), doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání a certifikáty rekvalifikací či kurzů.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Možnosti jsou dvě: registrace na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání nebo přihlášení na zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let.
  • Evidence na ÚP obnáší aktivní hledání práce, docházení na pohovory a podepisování prohlášení o zajištění péče o dítě.
  • Při registraci na ÚP lze očekávat nabídky práce a nutnost je akceptovat, jinak hrozí sankce.


Sporné názory

  • Někteří uvádějí, že je třeba nahlásit změnu na zdravotní pojišťovně „do 8 dnů“, jiní tvrdí „do 3 dnů“ po datu narozenin dítěte.
  • Některé příspěvky uvádějí, že podpora z ÚP začíná až po vyplacení rodičovského příspěvku, jiné uvádějí, že podpora začíná od okamžiku žádosti registrovaného uchazeče a není vázána na vyplacení RP.
  • Někteří píší, že registrace na ÚP je dobrovolná, jiní zdůrazňují, že podmínkou evidence je schopnost nastoupit do práce, tedy implicitní povinnost hledat zaměstnání.


Otevřené otázky

  • Jaký je definitivní oficiální lhůtový termín pro nahlášení změny zdravotního pojištění po skončení RP (3 dny, 8 dnů nebo jinak)?
  • Jak Úřad práce konkrétně posuzuje krátkodobé absence žadatelů (např. pobyt v ozdravovně s dětmi) při nabízení zaměstnání a povinnosti nastoupit?
  • Jak přesně postupovat, když dopis o ukončení RP přijde opožděně a termíny pro registraci kolidují?


Zmíněné značky a firmy

Úřad práce, Úřad práce ČR, zdravotní pojišťovna, sociální odbor (sociálka)

Zmíněné produkty a metody

rodičovský příspěvek (RP), registrace na Úřadu práce (evidence uchazeče), přihlášení na zdravotní pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let, podpora v nezaměstnanosti (uveřejněno 5 měsíců podpory v diskuzi), rodičovská dovolená (RD), prohlášení o zajištění péče o dítě, ozdravovna

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
veronikav31
28. dub 2022

@bt85 tak zkuste jiný Up,on to nemusí být přímo up pod který spadate

avatar
nicedaisy
1. kvě 2022

@bt85 zkuste normálně tu infolinku pro celou ČR, která je na stránkách ÚP. Takovou základní otázku by měli být schopni Vám poradit 😊. Občas to bývá oříšek, dovolat se na pracoviště. A nebo si udělat chvilku a jít se tam informovat osobně

avatar
merope
1. kvě 2022

@bt85 A ty od září už máš domluvené zaměstnání nebo ještě nemáš nic? Protože pokud nemáš nic, tak klidně se zařaď jako uchazeč o zaměstnání a třeba ti pomůžou něco najít. To, že jedeš s dětmi do ozdravovny určitě nahlaš rovnou a poptej se, co k tomu budou chtít za papíry, ať s ozdravovny nemusíš na pohovory / na pracák. Zcela reálně - i kdybys v květnu šla na pohovor a vzali tě, tak se určitě bude dát domluvit nástup od září. A pravděpodobnější je, že tě na první místo nevezmou, takže spíše budeš ráda, když něco najdeš před létem.

avatar
bt85
autor
1. kvě 2022

@merope Zatím práci nemám, poslala jsem pár životopisů, ale bez odezvy, když vidí, že jsem stále zatím na RP tak se oni neozývají...

avatar
petaov
1. kvě 2022

Ahoj, já jsem se tam hlásila do tří dnů po synových narozeninách. Řekli mi, že tak to mám udělat. Oni ale asi sami moc neví. Ta podpora se pak začne vyplácet až po vyplacení rodičáku. Určitě ti nikdo nebude nutit jakoukoliv práci, ale když ti něco nabídnout, měla bys tam poslat životopis, protože to si můžou ověřit. Jinak na děti ohledy neberou. Na začátku jsem musela podepsat papír, že mám o děti postaráno a že si aktivně hledám zaměstnání. Bylo to v době covidu a zavřených školek, o prázdninách to samé... Jestli hlídá školka, nebo babička je jim jedno. Prostě jsi aktivní uchazeč. Je nutné chodit na schůzky, ale když dopředu řekneš, že nemůžeš kvůli lázním, tak ti tam schválně schůzku nedají.

avatar
j.a.n.i
1. kvě 2022

@petaov Proc furt maji potrebu reagovat lidi, kzeri o tom nic nevi? Tafy bezi soutez a největší pitomost nebo jak?

avatar
bublina03
1. kvě 2022

@petaov ale pokud nemáte děti zajištěné, tak Vás přeci na úřadě nemůže nikdo donutit podepsat nějaké prohlášení, že je zajištěné máte.

avatar
j.a.n.i
1. kvě 2022

@bublina03 No, pak na UP nemas co delat, jednoduché...
Podmínkou registrace na UP je, ze hledas praci a jsi schopna do ni nastoupit.

avatar
petaov
1. kvě 2022

@j.a.n.i Mám čerstvou zkušenost, proto reaguju, jak to bylo u mě. Tehdy jsem tam volala. Ale jak říkám, měla jsem pocit, že sami moc neví. Každopádně jsem to udělala, jak mi řekli. Proč by to měla být pitomost? Nevymýšlím si to.
@bublina03 Nikdo tě nenutí to podepisovat, pak tě tam ale nezapíšou. Řekli mi, že je to podmínka.

avatar
1eso1
1. kvě 2022

@jjasmina Jsem na ÚP dva měsíce a žádnou práci mi nenabídli. Akorát jednu a ta byla mimo požadavky. 🤦🏼‍♀️

avatar
j.a.n.i
1. kvě 2022

@petaov No, jednak narozeniny dítěte nehrají žádnou roli a druhak podporu jde klidně pobírat souběžně s rodičákem, takže 3 informace a z toho 2 nepravdivé...

avatar
petaov
1. kvě 2022

@j.a.n.i Ona ji ale nechce pobírat současně. Chce tam jít až po ukončení RD.

avatar
j.a.n.i
1. kvě 2022

@petaov Ona na žádné RD není, to jen tak na okraj. A je úplně jedno co chce nebo nechce, podstatné je, že ty píšeš, že podporu začnou vyplácet až po ukončení rodičovského příspěvku, což není pravda, podporu začnou vyplácet od doby, kdy o ni člověk registrovaný na UP požádá a nemá to s vyplacením rodičáku nic společného.

avatar
bt85
autor
2. kvě 2022

@j.a.n.i ale já opravdu ještě pořád pobírám rodičák, takže jsem na RD

avatar
j.a.n.i
2. kvě 2022

@bt85 RD je volno od zamestnavatele, které muze trvat maximálně do 3 let. Takže to, ze pobiras rodicak nema s RD nic společného. A tedy pokud budeme presni, tak uz nepobiras ani ten rodicak, když ti projde posledni za duben.

avatar
drep
2. kvě 2022

@bt85 a proč jdeš teda na prácak, když jsi na RD, tj. Tvůj zaměstnavatel ti DOVOLIL nechodit do práce? RP a RD jsou dvě naprosto nesouvisející věci. Na RD jsem byla asi dva měsiće, RP jsou pobírala do skoro tří let dcery.

avatar
j.a.n.i
2. kvě 2022

@drep Tak hlavně píše, ze ditku budou v květnu 4 roky, tak to by nebyla na RD ani kdyby to zamestnani mela.

avatar
geonisa
2. kvě 2022

Dnem kdy ti skončí rodičovský příspěvek . Tak mas povinnost se do 8 dnů nahlásit . Teď už to skoro všude mají propojené up a socialku . A pak mas nárok 5 měsíců na podporu . Určitě mezi tím té pošlou na nějakou nabídku práce . Já jsem u syna měla domluveny nástup do práce od září . Narodil se v dubnu . Stačilo jim to .

avatar
j.a.n.i
2. kvě 2022

@geonisa Dalsi snuska totalnich nesmyslu... Do 8 dnu je povinnost nahlasit zmwnu na zdravotni pojostovnu. Tegistrace na UP je dobrovolna, takze se logicky muzes prihlasit kdy chces.

avatar
petaov
3. kvě 2022

@j.a.n.i Mi podpora opravdu přišla až po vyplacení rodičovského příspěvku. Napsala jsem jen svou zkušenost s ÚP, kdy jsem tam šla až po 4. narozeninách dítěte. Neříkám, že to tak musí udělat. Ale z její zprávy vyplývá, že tak to zamýšlí.

avatar
j.a.n.i
3. kvě 2022

@petaov Ale nikoho nezajímá, kdy přišla podpora tobě, podstatné je, jak je to podle zákona a možnost čerpání podpory pobírání rodičáku nijak neomezuje. A jinak ji samozřejmě podpora přijde taky až po rodičáku, když už ji skončil a na UP zatím není.

avatar
bt85
autor
3. kvě 2022

Tak na ÚP mi bylo řečeno, že být v evidenci není povinnost, takže je jim to úplně jedno, od kdy se nahlásím, na pojišťovně mi řekli, že jsem u nich vedena na RP do 29.5 (synových 4 let) takže mám pojištěný celý květen a tudíž abych neměla přetržku v pojištěná měla bych se u nich nahlásit v červnu.

avatar
j.a.n.i
3. kvě 2022

@bt85 Hele bacha, kdyby došlo na lámání chleba, tak RP ti skončil ke konci dubna, takže by ses na ZP měla nahlásit v květnu, jasně, mají tam nahlášeno do 4 let, ale správně si to ty, kdo by jim měl nahlásit, že ti už rodičák ke 30.4. skončil a tedy bys měla v průběhu května jít buď na UP nebo se na tu ZP nahlásit jako osoba pečující.

avatar
bt85
autor
3. kvě 2022

@j.a.n.i Já to paní dnes říkala, že mi dávky sloučili do jedné a to dubnové, ale dopis o ukončení ještě nemám a řekla mi toto 😕

avatar
j.a.n.i
3. kvě 2022

@bt85 To je fuk, prostě se v květnu nahlaš buď tam nebo tam a je to. Ideálně až ti přijde ten dopis. Nebo tedy pokud půjdeš kvuli podpoře na UP, tak bych šla klidně hned, čím dříve se přihlásíš, tím dříve ti pojede podpora. Pokud chceš jen pokrýt zdravotní, počkala bych na dopis a pak šla na ZP.

avatar
bt85
autor
3. kvě 2022

@j.a.n.i takže tedy ne v červnu?

avatar
j.a.n.i
3. kvě 2022

@bt85 Ne, v květnu, řekla ti to blbě. Jako ona ta péče o dítě do 7 let se dá na ZP dohlásit i zpětně, ale proč si to komplikovat.

avatar
elwe
3. kvě 2022

@bt85 měla jsem to loni stejně jako ty, za duben poslední rodičák, na začátku května jsem se přihlásila na úřadu práce, s tím, že práci hledám, ale nastoupit můžu až od září. Problém s tím neměli, stejně v mé kvalifikaci žádnou neměli a já si ji našla sama. A nechci kecat, ale mám za to, že jsem sice podepisovala prohlášení, že zaměstnání hledám, ale nemyslím si, že by tam bylo něco o tom, že musím být schopna ihned nastoupit.

Strana
z2