Ošetřovné v srpnu, než mi dítě vezmou do skolky. Jde si vzít?

ma33
4. kvě 2020

Dobrý den, nejdříve bych chtěla nastínit svou situaci. Dcera bude mít třetí narozeniny 4. srpna. A já jsem těhotná. Žádala jsem zamestnavatele- učím na soukromé škole, o neplacené volno na péči o dítě do 4 let, abych nějak překlenula 2 měsíce než bych nastoupila na mateřskou. Bohužel mě reakce zaměstnavatele překvapila a přestože věděli, že čekám miminko, tak mou žádost neschválili a přikázali mi, že musím 5. srpna, kdy budu v sedmém měsíci, nastoupit do práce nebo dát výpověď. Vůbec to nechápu. Pracovala jsem tam 11 let, ví, že těhotná jsem, že stejně bych nenastoupila, nemám tam ani jednu vec, prostě asi nejaky naschvál. Opravdu se mi tam těhotné v této koronavirovirove době nechce. Nemocenska je až poslední možnost, jak bych chtěla s dcerou trávit léto, navíc jsme si museli posunout již zaplacenou dovolenou z června na září kvůli koronaviru. Konečně tedy dotaz... Jde si vzít paragraf- osetrovné na dceru, ktera je zapsána do školky až od září? V srpnu nemám hlídání. Školky mají provizorní prázdninový režim a neberou jen tak děti, když nejsou nikde zapsané. Navíc naše školka bude mít v srpnu zavřeno. Nikdo jiný si ošetřovné vzít nemůže, protože na ní budu v té době ještě brát rodičák. Jen pak nevím, kdo mi na tuto situaci dá potvrzení na paragraf.

lv
4. kvě 2020

Ošetřování ne, když nechodí do skolky a navíc přes prázdniny osetrovne nebude, tusim.

leniczka23
4. kvě 2020

@ma33 Ne to opravdu nejde..nebo takhle..OČR jedine na nemoc a to je placenych 9 dni pak doma zadarmo.
Neprijde mi to od zamestnavatele jako naschval. Proste pro tebe nemaj misto si myslim a hodilo se jim do kramu ze chces umoznit neplacene volno. Myslim ze kdyby si jim rekla ze teda chces nastoupit nakonec by si dostala odstupne, zkus to.
Na vic, hestli myslis ze by si pobirala to osetrovne z duvodu zavreni skolskych zarizeni tak to je uplna blbost kdyz tva dcera do skolky nechodi a za dalsi to se o prazdninach vyplacet nebude.

ma33
autor
4. kvě 2020

No právě já vůbec nevím... Místo mě tam nikoho zatím nemají. Myslela jsem, že budu s nimi jednat fér a nahlásim to dopředu a bohužel jsem se přepočítala. Nechtěla jsem právě po nich nic, ani korunu. Takže mi zbývá sedet doma na nemocenské až do mateřské....to jsem právě nechtěla. Nebo jedině si to domluvit s dětskou lékařkou na paragraf na nemoc a pak zůstat doma déle, i když neplaceně. Já po zaměstnavateli stejně nic nechtěla. Pořád mi není jasné, proč chtějí abych nastoupila. Pak mi budou platit nemocenskou a stejně dopadnou stejně, jako kdybych měla neplacenou dovolenou. Jestli si myslí, že podám sama výpověď v těhotenství, tak jsou naivní.... Musím to řešit, když nemám pro malou hlídání....

ma33
autor
4. kvě 2020

@leniczka23 právě pro mě místo mají....Nabízeli mi to, mají dokonce hodin pro víc než jednoho učitele. A já jim řekla, že jsem těhotná, že stejně nemůžu nastoupit. Že bych stejně šla na nemocenskou. Takže budou muset stejně hledat jiného učitele místo me. Já jim to právě chtěla ulehčit a chtěla jsem neplacené volno.

leniczka23
4. kvě 2020

@ma33 Hmm..a tak to neres a jdi na neschopenku nez nastoupis na PPM. Ale musis myslim aspon jeden nebo dva dny do prace nastoupit.

eva118
4. kvě 2020

@leniczka23 myslím, že nastoupit nemusí. Já šla taky po RD hned na nemocenskou, pak na mateřskou a pak druhou rodičovskou.

ma33
autor
4. kvě 2020

@leniczka23 no je to naprd. Je to jediná možnost. Jen jsem se toho chtěla nějak vyhnout. Sedět doma v lete na nemocenské s tříletým dětskem se mi nechce. Nikam nemůžete, to je na nic. Ale co...stejně jsem s ničím od zaměstnavatele nepočítala. Tak prostě pojedeme na chatu a uvidíme.... Já si právě rodičák rozvrhla tak, abych to do další mateřské vybrala- budu mít 15 tisíc měsíčně. Tak mě nějaká nemocenská netrhne....

ma33
autor
4. kvě 2020

No asi se tam budu muset první den objevit a od druhého dne nastoupim na nemocenskou, nebo se domluvím s doktorkou na paragrafu na malou. Ještě uvidím....

ckei
4. kvě 2020

@ma33 schválně bych na to kývla,že teda ano a uvidíš. Někteří takto zkoušejí se "zadarmo" zaměstnanců zbavit. Stejně za Tebe budou muset mít náhradu,takze by případně hledali tak nebo tak. Jen prostě tuší,že by to mohl být pro tebe problém,vrátit se,tak to třeba jen zkouší.

ma33
autor
4. kvě 2020

@ckei no tak jasně, že nastoupim. Výpověď dávat nebudu. Takovou radost jim neudělám. Ještě budou naštvání, že mi budou muset platit nemocenskou nebo myslím zdravotní u paragrafu. Asi mi chtějí jen znepříjemnit kontrolami poslední měsíce.

leniczka23
4. kvě 2020

@ma33 Ja taky radim rict jim ze teda chces nastoupit a uvidis..tu vypoved nebo neschopenku muzes mut vzdycky

ivuska1986
4. kvě 2020

@ma33 ukončila bych rodičovský příspěvek, dohodla se s doktorem na nástup nemocenské. Vycházky Ti dá, pár týdnů do nástupu na mateřskou se to dá přežít.

eviicka
4. kvě 2020

To je fakt zvláštní přístup, neplacené volno by se jim vyplatilo mnohem více (při PN ti předpokládám budou platit prvních 14 dní a ještě ušlou dovolenou). Také bych normálně nastoupila do práce a vidělo by se.

ma33
autor
5. kvě 2020

@eviicka No právě. Taky to nechápu. Chtěla jsem být fér a nahlásila jsem jim to hodně dopředu, aby právě nebyli naštvání, že jim to oznamuji na poslední chvíli a oni by měli problém s náhradou. Bohužel zrovna asi neměl pan ředitel svůj den, či co...ale myslet si, že podám výpověď? To fakt nehrozí... Asi mi chce znepříjemnit těhotenství....nedivila bych se... už jsem tam zažila tolik věcí, že by mě to nepřekvapilo.