Příspěvek na bydlení v pronájmu od rodiny. Je možný?

13. led 2024

Ahoj, chci se zeptat, dostala jsem se do tíživé situace. Zůstali jsme se synem sami a moje mamka má k dispozici byt, může mi na byt udělat nájemní smlouvu, abych si mohla zažádat o příspěvek na bydlení? Trvalé bydliště tam nemá ani ona a ani já. Je to nějak takto možné nebo se někdo pídí po tom, proč máme stejné příjmení a jestli jsme rodina?

zrzinda
13. led 2024

Já bych předpokládala, ze vás tam maminka nechá bydlet zadarmo do doby, než se postavíte na vlastní nohy.
Přijde mi to trochu jako vycuranost🤷‍♀️

alpakovo
13. led 2024

@zrzinda těžko ji maminka bude platit energie, služby a poplatky,na to hlavně je příspěvek na bydlení

Autorka: nemyslím že by je to zajímalo, když jsem chtěla žádat já, bylo jedno že bydlím v patře u rodičů, prostě musí být nájemní smlouva 🤷

zuzkasim
13. led 2024

Tak maminka a její příjem by měl být součást okruhu společně posuzovaných osob, ne? Pokud spolu budete sdílet domácnost. Kdyby to byl byt v patře rodinného domu, potom je to myslím jiná. Ale odborník na tyhle věci nejsem.

janule0123
13. led 2024

@zuzkasim tak já pochopila, ze maminka bydlí jinde, ale má byt který dceři muže pronajmout …

zuzkasim
13. led 2024

@janule0123 Aha, tak to pak jo. Pak je asi jedno, kdo ten byt pronajímá, ne?

kristyn86
14. led 2024

V praxi se to dela tak,ze najemni smlouva se uzavre na 1 Kc a zapocitavaji se jen energie a sluzby. Ja delam jine davky,ale tam pokud pronajimaji rodinni prislusnici,tak se jim nepocita najem-je to vyuzivani majetku osoby blizke.
Trvale bydliste je jedno.

kristyn86
14. led 2024

Jo a jeste pozor na odvod dani z pronajmu financaku.