Sociální a zdravotní pojištění na RD a následném neplaceném volnu. Jak to je?

katerinamilcova
21. led 2021

Dobrý den , rada bych se zeptala , jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění . 12.6. Mi konci rodičovská dovolená a zaměstnavatele bych chtela požádat o poskytnutí neplaceneho volna do 31.12.2021. Kdo za mne v tuto dobu bude platit pojištění a co když mi zaměstnavatel nevyhoví s neplacenym volném? Budu si pojištění platit sama ?

klokanka31
21. led 2021

@katerinamilcova Zdravotní ti bude platit stát (budeš osoba pečující o dítě do 7 let věku)

gramar
21. led 2021

@katerinamilcova Pokud ti nevyhoví tak budeš muset dát výpověď nebo nastoupit (pokud tomu nebrání vážné důvody)...

katerinamilcova
autor
21. led 2021

@klokanka31 děkuji za odpověď a musím si o to někde zažádat ? :-O

klokanka31
21. led 2021

@katerinamilcova Jen to nahlásíš na zdravotní pojišťovně.

katerinamilcova
autor
21. led 2021

@gramar děkuji za odpověď . Dcera by měla nastoupit v září do školky ale vzhledem k této nepříznivé epidemiologicke situaci nevím , jak její adaptace bude probíhat, proto jsem se rozhodla si nástup do práce o půl roku oddálit . Jen jsem nevěděla jak se zdravotním pojištěním . Zda ho za mne někdo platí , pokud budu do 12/2021 pobírat RP , nebo mám někde podat zadost.

katerinamilcova
autor
21. led 2021

@klokanka31 super , děkuji za odpověď 🙂 Doufám , ze zaměstnavatel neplacené volno povolí . Pokud ne, zůstanu i tak doma s dcerou . Ale jak potom postupovat , když dam výpověď , normálně se nahlásit na ÚP ?

klokanka31
21. led 2021

@katerinamilcova Pokud dáš výpověď tak to je na tobě, buď se přihlásit na ÚP a zdravotní bude platit stát, a nebo pokud máš manžela a je schopný vás uživit, tak můžeš zůstat jako žena v domácnosti, a zdravotní ti bude platit stát do těch 7 let věku dítěte. A potom by sis zdravotní musela platit sama jako OBZP.

katerinamilcova
autor
21. led 2021

@klokanka31 zatím je svatba pouze v přípravách a tolik zase nevydělává aby za mne mohl platit . Takže uvidíme , jak to dopadne . 🙂 snad mi bude neplacené volno poskytnuto 🙂

slun1cko
21. led 2021

Neplacené volno na skoro rok? Narovinu, ještě jsem neslyšela o žádném zaměstnavateli, který by na to přistoupil.

ckei
21. led 2021

@katerinamilcova pokud budeš brát RP až do 12/2021, tak nemusíš vůbec nic 😉 prostě budeš doma,zdravotní platí stát.

ckei
21. led 2021

@slun1cko jde o půl roku,to je tady u nás v okolí běžné,že to zaměstnavatel povolí.....

gramar
21. led 2021

@slun1cko Já zase vím o mnoho případech kdy s tím zaměstnavatel neměl problém. Navíc teď je otázka co bude, některým zaměstnavatelům by to teď mohlo i pomoci, ale záleží na oboru a situaci...

j.a.n.i
21. led 2021

@slun1cko tak jak muj minuly, tak soucasny neplacene volno do 4 let bez problémů dava.

malenka3
22. led 2021

@slun1cko u nás se dává naprosto standardně vzhledem k situaci, že ve 3 letech se tu dítě do školky prakticky nedostane

katerinamilcova
autor
22. led 2021

@slun1cko šlo by o půl roku . Ne o rok . Ale ptám se na sociální a zdravotní pojištění , ne na to zda je to možné nebo ne, to se teprve uvidí , jak se vyjádří zaměstnavatel . Ve školkách nabírají vždy nejstarší děti . Nicméně , všem děkuji za ochotu a názor 🙂

j.a.n.i
23. led 2021

@katerinamilcova Ja jen opravim jednu nepřesnost, pokud si zamestnana, tak se zdravotni pojistovnou komunikuje tvuj zamestnavatel a ne ty, takze ty das jemu cestne prohlaseni, ze pecujes o ditko do 7 let a on to nahlasi na ZP.

luciejahoda
26. led 2021

Zkuste se zeptat ve čtvrtek na chatu v téhle bezplatné poradně. Tam jsou odborníci, kteří vám to řeknou přesně.