ÚP z důvodu zajištění povinné školní docházky dítěte. Máte zkušenosti?
Zdravím, chtěla jsem se poradit, zda nemá někdo zkušenosti s prokazováním ukončení zaměstnaneckého poměru z vážného důvodu zajištění povinné školní docházky dítěte. Paní na ÚP bude chtít prokázat, moc se jí to nezdálo. Důvod, respektive změna, která nastala, kvůli které dle mého názoru nemohu vždy zajistit dítě, je povýšení manžela na ředitele vzdělávacího zařízení, tj. z učitele se k 1.7. stal ředitel. Do té samé ZŠ nastoupilo dítě do 1. třídy, již po dvou měsících jsme měli jasno, že abychom věnovali dítěti čas, který potřebuje, nemůže mít oba rodiče v klíčové funkci s tím, že já jsem dojížděla 35 minu do zaměstnání (autem, busem by to bylo ještě horší). Hledám práci bez dojíždění a s flexibilní pracovní dobou. Jenže jak tohle vše prokázat, abyc měla 60% a ne jen 45%.
Máte nějaké zkušenosti? Paní po mě chce snad pracovní dobu ředitele atd. což mi přijde směšné, je v práci 18 hodin denně, když ne fyzicky, tak doma u PC nebo na telefonu či se mu vše honí hlavou..
Děkuji
Stručné shrnutí
- Ukončení pracovního poměru z vážného důvodu „zajištění povinné školní docházky dítěte“ může zvýšit výši podpory v nezaměstnanosti z běžných 45 % na 60 % základní výměry podpory.
- Úřad práce vyžaduje prokázání vážného důvodu; běžně požadované doklady jsou písemné potvrzení zaměstnavatele o nemožnosti úpravy úvazku nebo pracovní doby, potvrzení o docházce dítěte do školy nebo školní družiny a další důkazy o nemožnosti zajistit péči.
- V praxi je prokazování často obtížné u případů s dojížděním (např. 35 minut), u rodiče pracujícího ve stejné škole jako dítě nebo pokud jde jen o krátké období (např. 3 týdny), a finanční rozdíl mezi 60 % a 45 % může být v krátkém intervalu marginální.
Nejčastější otázky
Q: Jaké procento podpory mohu získat při ukončení pracovního poměru z důvodu zajištění školní docházky?
A: V diskuzi byly uváděny dvě základní sazby podpory v nezaměstnanosti: 45 % a zvýšená sazba 60 % při prokázaném vážném důvodu.
Q: Jaké doklady by měl úřad práce akceptovat jako důkaz vážného důvodu?
A: Jako relevantní doklady byly zmíněny písemné potvrzení zaměstnavatele o nemožnosti snížit úvazek nebo změnit pracovní dobu, potvrzení o docházce dítěte do školy či družiny a potvrzení o provozních důvodech zaměstnavatele.
Q: Projde to snadněji, když jeden rodič pracuje ve stejné škole jako dítě?
A: V diskuzi zaznělo, že situace, kdy rodič pracuje ve stejné škole, se u Úřadu práce prokazuje obtížně a úřady k takovým případům často přistupují skepticky.
Q: Má smysl žádat o vyšší sazbu podpory, pokud jde jen o krátké přechodné období (např. 3 týdny)?
A: Diskutující uvedli, že u krátkého období (např. 3 týdny) může být rozdíl v částce minimální a shánění dodatečných potvrzení se nemusí finančně vyplatit.
Q: Kde najdu další informace o tom, jak důvod ukončení pracovního poměru ovlivní výši podpory?
A: V diskuzi byl sdílen článek na portálu Pohoda (portal.pohoda.cz) věnovaný vlivu důvodů skončení pracovního poměru na výši podpory; také bylo doporučeno obrátit se na linku Úřadu práce pro konkrétní poradenské informace.
Q: Kdy úřad práce obvykle přistupuje příznivěji k žádosti o zvýšenou podporu z důvodu školní docházky?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že častěji jsou uznávány případy, kdy dítě vyžaduje speciální vzdělávání (např. dysfázie, mentální nebo tělesné postižení) nebo když v oblasti chybí dopravní spojení či dostupná práce.
Závěry z diskuze
Shoda
- Je nutné prokázat vážný důvod před Úřadem práce písemnými doklady.
- Prokazování je v praxi často obtížné, zejména u dojíždění nebo u rodiče pracujícího ve stejné škole.
- U krátkých přechodných období může být finanční přínos navýšené podpory marginální.
Sporné názory
- Někteří považují změnu pracovní situace (např. povýšení na ředitele) a potřebu rodičovské péče za vážný důvod k navýšení podpory; jiní argumentují, že přítomnost dítěte ve škole a dostupnost školní družiny činí tento důvod nevyhovujícím.
Otevřené otázky
- Jak přesně Úřad práce hodnotí pracovní nasazení ředitele školy při posuzování vážného důvodu?
- Jaké konkrétní typy písemných dokladů Úřad práce považuje za dostatečné v podobných případech?
- Jak úřad posuzuje dojíždění v délce například 35 minut jako důvod pro zvýšení podpory?
Zmíněné značky a firmy
Úřad práce, portal.pohoda.cz
Zmíněné produkty a metody
60 % podpory, 45 % podpory, maximální výše podpory ~19 000 Kč (uváděno v diskuzi), dohoda o ukončení pracovního poměru, výpověď, žádost o změnu úvazku, potvrzení zaměstnavatele, potvrzení o docházce dítěte, speciální vzdělávání, dysfázie, mentální postižení, fyzické postižení, provozní důvody, školní družina
Místa a osoby
Praha, Brno
@brunetka11 Neděláš se chytrou, jsi chytrá 😉 Zrovna jsem přemýšlela, jaké máš povolání. Nevím proč, ale myslela jsem si, že jsi učitelka, na předchozí stránce jsem si říkala, že asi děláš na pracáku a jak jsem četla poslední příspěvek, tak jsem to přehodnotila na právničku se specializací na pracovní právo 😀
Tak o tom slyším poprvé, ale asi by to využilo dost zdejší maminek.
@brunetka11 Tak by měl zajímalo proč mi samoživitelce nevyhověl zaměstnavatel když jsem žádala o ranní smenu.Musela jsem jít na směny když jsem nechtěla skončit na UP.A následne na to bydlet pod mostem.Musela jsem sehnat chůvu.
@brunetka11 a když je volné místo v jiné školce v daném městě? Selsky chápu tenhle argument někde na vesnici, kde je jediná školka, ale zase aby mi ve městě někdo držel místo, protože se moje dítě nedostalo do jedné školky, kam chci, mi přijde absurdní.
Jinak zadavatelka, může, ale nechce. Což je naprosto pochopitelný, ale pak mi ta pokrácená podpora přijde fér. A nemyslím si, že se dá u někoho prokázat, že pracuje i když není v práci a práce se mu honí hlavou. To bych si taky mohla nechat proplatit přesčasy za to, že doma přemýšlím o pacientech 😂
@llluckaaa Tak to bylo naprosto špatně pochopeno. Nabyla jsem dojmu, že pracuješ jako úřednice na ÚP nebo v nějakém příbuzném oboru, žádný sarkasmus v tom nebyl. Já třeba vůbec netušila, že existují možnosti, o kterých jsi tu psala. Právě že kvůli směnnému provozu a práci, kdy je muž evidentně několik dnů v kuse pryč, je velmi složité zorganizovat si péči o docházku dětí do institucí. Naproti tomu práce ředitele školy, ač je velmi složitá a takový člověk je jednou nohou v kriminálu, časově až tak náročná obvykle není. Ti lidi se neflákají, ale psát o 18h práce denně, to tak možná před příchodem ohlášené inspekce a pokud v tom měl doposud totální binec. Píšu z vlastní zkušenosti, nejsem ředitelka, mám mezi nimi několik známých a velmi úzce s nimi spolupracuji.
@klea81 Protože ne všichni jako životní náplň vidí nechat se živit manželem?
@susanitademacho Tak tady se pripichnu, tohle mě také zajímá. Já jsem ze podobných důvodů opustila pro mě skvělé placenou práci a šla jsem učit na 1.stupen a kvůli tomu studuji již druhou VŠ. Tenhle způsob mě popravdě ani nenapadl. Muj manžel práci náročnou jak pro psychické stránce, tak i časové. Někdy odjede v noci, někdy přijede třeba za 3 dny apod..
@zuzkasim Aha, tak to jsem opravdu blbě pochopila 😉 Ne, nedělám na UP ani nic podobného, ale řešila jsem podobný problém, jak skloubit náročné povolání a péči o děti. Nemohla jsem se po RD vracet na původní místo, tak jsem hledala možnosti, jak ukončit původní pracovní poměr, aby to bylo pro mě nejvýhodnější. Nakonec to byla dohoda, právě pro ty důvody péče o dítě do 4 let, bývalý zaměstnavatel mi vyšel vstříc, nemusela jsem nastoupit a dávat výpověď s dlouhou výpovědní lhůtou. Teď nad tím přemýšlím proto, že mám časově náročnou práci, občas stresují a ráda bych něco, co bude víc vyhovovat našim potřebám. Navíc výpovědi, resp. nabídky na dohody o ukončení PP kolem mě v práci padají docela často, tak chci vědět, na jakém důvodu mám příp. trvat, aby se tam uvedl.
Nepodceňuji práci ředitele a učitelů obecně, ale přeci jen je to práce na stejném místě jako je dítě, vybíráš si dovolené v době, kdy má dítě prázdniny, prostě na zorganizování péče o děti mi to přijde jednodušší než u jiných povolání.
@zuzkasim to zase takto soudit nelze, my máme novou ředitelku od listopadu a věř tomu nebo ne, ale téměř všechny pracovní dny odchází domu až kolem 19te hodiny a často tam tráví víkendy a bere si práci domu. Je to hodně těžké na zorientovani se ve všem atd.... Moje mamka byla reditelkou ZŠ 20 let a ano už měla systém najety a celkem pohodu, ale přesto byly dny, kdy chodila domu pozdě. Několik dnů v každém měsíci.
@llluckaaa Naprostý souhlas s tou organizací práce, proto jsem práci změnila. U mě je bonus to, že jsem mamce léta vedla kroužky, jezdila na SVP na dětské tábory a prostě mě to k těm dětem stejně táhlo. Takže i když za méně peněz, jsem vlastně momentálně tam, kde jsem nejspíš vždycky měla být 😉.
@ilonne Ano, to vím, jsem řediteli hodně nablízku🙂 Proto jsem i zakladatelce psala, že je potřeba se ve všem zorientovat, nastudovat zákony a dobře vést své lidi. Nepodceňuji to. I já ve školství nakonec zůstávám, protože hlídací babičky nikdy nebyly, nemusíme krom přípravného týdne v srpnu řešit žádné prázdniny. Jsou období, kdy je to hodně náročné i časově, ale to ostatně asi ve většině prací (např. účetní má taky v době uzávěrek pracovní dobu výrazně delší a všude něco takového je). Vyváží mi to to, že děti si ráno vypravuju sama, zatímco muž chodí na pátou. Také bychom nemohli oba chodit na pátou či šestou ráno, prostě jsme si museli práci oba zařídit tak, aby rodina mohla fungovat.
@drep Absurdní to je a většinou se to řeší prostě spádovou oblastí. Což je tedy podstatně jednodušší právě na vesnici či malém městě, než třeba v Praze či Brně.
No nechtěla jsem svým příspěvkem vyvolat tolik reakcí, zvlášť, když spousta z nich jsou mimo to, co jsem chtěla zjistit (tj. čím to mohu doložit). Těm, které jste byly věcné a poradily děkuji. Ostatní dámy nechť si organizují a posuzují svůj život a rodinu, ne cizí (s úctou). Hezký včer.
@susanitademacho Ono je to docela zajímavé téma, které jsem tu ještě neviděla a ty informace od někoho, kdo tomu rozumí, se nám všem hodí, ne? 😉

@llluckaaa Ono už je sporné i ono "zaměstnavatel musí vyhovět" - zaměstnavatelé se setkávají s nadužíváním dané věci právě ve výše řešené věci, ale v reálu je pro firmu velmi snadné danou situaci vyřešit právě těmi "provozními důvody".
Ale když už jsme u zajímavostí v této oblasti - pokud zaměstnankyně má nastoupit po rodičáku do zaměstnání a dítě se nedostane z kapacitních důvodů do školky, pak je dobré si to nechat potvrdit a zaměstnavatel by jí měl nadále pracovní místo podržet až do doby, co jí školka dítě přijme.
Se dělám chytrou, mám za sebou čerstvě školení na danou oblast ,-)