Úřad práce. Vyřazení z evidence ?

18. dub 2022

Zdravím, jsem momentálně vedená na ÚP jelikož mi v lednu skončil rodičovský příspěvek a druhé dítě čekáme a jsem na rizikovém, takže jsem bohužel nemohla ani na brigádu. Ale k dotazu ... Měla sem přijít 07.04. jako vždy na posezení abych odchodila co musím a domluvit další ,,schůzku,, ale jelikož sem byla nachlazená a nebylo mi dobře, nechtěla sem nikam chodit a po telefonu se omluvila, jenže madam z úřadu chtěla papír od doktora, jejich pravidla samozřejmě znám ale jasně sem paní říkala, že sem jen nachlazená a že k doktorovi nepůjdu s rýmou a slabým kašlem a navíc když sem se tedy k doktorovi snažila aspoň dovolat aby mi napsal alespoň ten papír, tak mi celou pracovní dobu nikdo nezvedal telefon, tudíž tedy papír od doktora nemám. Mohou mě tedy kvůli tomu vyřadit z evidence ? .. Termín porodu mám tedy v květnu ale i tak bych nerada přišla o peníze za poslední měsíc.
Děkuji za odpověď.

journals
19. dub 2022

@sebestka otazkou je, jestli to na gyn vidi stejne. Dnes ma totiz dle sveho uvazeni “rizikove” kazda druha… a jestli je s prvnim doma, nac neschopenka?

daisymaminka
19. dub 2022

Já myslím, že paní skončil rodičák, je bez práce, tak se přihlásila na UP, aby do května brala podporu a nebyla bez příjmu. Nárok na mateřskou předpokládám, že ani nemá, protože i kdyby měla termín až 31.5., už by teď byla na mateřské. No bůhví jak to je. Moje kolegyně, zrovna tedy též z pracáku, taky nastoupila jako těhotná, úmyslně to zatajila, 3 měsíce si kryla břicho. Možné už je vše.

bublina03
19. dub 2022

@sebestka no já tedka nevím, jestli neschopenku nedá jen v případě, že byla zaměstnaná 😏 pokud nebyla před prvním dítětem zaměstnaná a nebo pokud byla propuštěna, tak klasická pracovní neschopnost se asi nevydá, ale to zase ví spíš někdo, kdo dělá na OSSZ.

moudivlacek
19. dub 2022

@j.a.n.i pokud ma termin porodu kveten, stejne ji nikdo nezamestna, nevim, je to o lidech, ja vyuzila Up jednou v zivote a nebyl naprosto zadny problem se s pani telefonicky ci mailem spojit a domluvit jiny termin, nastesti...

j.a.n.i
19. dub 2022

@moudivlacek No, takže je zcela evidentní, že práci nehledá a registrovala se jen a pouze kvůli podpoře, takže celkem chápu, že po ní úřednice chce alespoň ty blbé návštěvy, když už podvádí, protože dle zákona se tam mají registrovat pouze ti kdož práci hledají.

nat
19. dub 2022

@j.a.n.i no nechapu,jak ji registrovaly na UP,ja kdyz byla tehotna ,bez naroku na MD a bez prace me nechtely registrovat,rovnou me poslaly na pojistovnu...

sebestka
19. dub 2022

@journals a jo, vlastně. Ale ona ta neschopenka právě řeší to, že nemusí na UP, je v ochranné lhůtě, právě.

j.a.n.i
19. dub 2022

@nat Tak ale UP nema co rozhodovat o tom, zda tehotna muze ci nemuze pracovat, oni jsou povinni ji zaregistrovat, pokud je prace schopna. Ale na druhou stranu ona je pak povinna plnit ppvinnosti uchazeče o zaměstnání a ne se vymlouvat na to, ze je tehotna.

j.a.n.i
19. dub 2022

@sebestka No, pochybuju, ze tehule, která je schopna se postarat o starsi dite, je na tom tak desne špatně, ze není schopna docházet na schuzky na up.

bublina03
19. dub 2022

@j.a.n.i přesně tak UP přijme žádost o zprostředkování zaměstnání a z toho plynou uchazeči nějaká práva, ale také povinnosti. Nicméně, je uchazeč poučen při vstupu do evidence o těchto jeho právech a povinnostech a jednou z povinností je dostavit se na UP ve stanovené lm termínu a pokud se prostě dostavit nemůžu, tak jsem byla poučena přeci o povinnosti doložit, proč jsem se nedostavila. Co já vím, tak UP je jakoby,,náhradní zaměstnavatel"😏

ilonne
19. dub 2022

Pokud jsi na rizikovém, PN máš stejně vystavenou. Každopádně holky mají pravdu, že pokud jsi na UP jen kvůli dávkám, nemáš tam co dělat. A když už tam jsi, tak máš povinnost plnit základní povinnosti. Rymicka není omluva ani pro zaměstnavatele ani pro UP.

moudivlacek
19. dub 2022

@j.a.n.i ja se priznam,ze v tomhle se neorientuju, co by mela, ci nemela delat, kde se hlasit, ja sla na MD a pote na RD ze zamestnani

j.a.n.i
19. dub 2022

@ilonne Tak PN nejspíš vystavenou nemá, neb nejspíš neměla trvající pracovní poměr a tedy ji ani doktor žádnou PN nevystavoval.

autor
19. dub 2022

Vidím, že spousta chytrých hlav se tu zase sešlo a dělají tady ze mě podvodnici a ,, barevnou ,, která jde po penězích 🙂
Jelikož sem před prvním těhotenstvím nestihla oddělat ani rok, protože sem byla na střední škole, tak nemám nárok na nic.
Co mě zarazilo od jisté dámy, že každá druhá těhotná je na rizikovém ?! Nevím jak to dělají ostatní ale já rozhodně nemám zapotřebí schválně celé těhotenství prosedět doma na rizikovém ale bohužel od začátku jsem brala léky na udržení, hrozilo mi několik hospitalizací v nemocnici, takže ostatní to možná hrají, já opravdu ne.
Další věc, možná někdo s rýmičkou doma nezůstává ale já bohužel po covidu snažím nemoci hůř a ještě k tomu, když mám chvíli před porodem, takže to se teda omlouvám, že mám starší dítě, které je schopné se zabavit a já mohu odpočívat, když jsem nemocná a necítím se dobře, tudíž sem nešla na úřad a mohla šetřit síly před porodem, když byla ta možnost.
Pak je údajně můj problém, že doktor nezvedá celou pracovní dobu telefony ? To mě neomlouvá ? Tak sorry ale u nás se bohužel nemocní bez zavolání nedostanou k doktorovi což úřednice moc dobře ví, takže co sem měla asi dělat ?! Neřeknu kdybych jakože ze snahy volala dvakrát za den a on to shodou náhodou nezvedal ale volala jsem denně minimálně 10x, což mám doložené 😉
A proč jsem na ÚP na rizikovém, když vím, že nemůžu pracovat ?
Protože muž sice vydělává ale zase ne tolik, aby jsme si teď mohli dovolit žít bez mého příjmu, ze všech úspor co jsme měli jsme koupili celou výbavu pro miminko, což mi přijde nejdůležitější. Takže mi bylo řečeno na sociálce, že si mohu zažádat na ÚP o podporu v nezaměstnanosti, kde sem samozřejmě dokládala papír od doktora o rizikovém i termín porodu, takže určitě sem nic nezatajila a mimochodem když mám za chvíli termín, tak by to asi poznali ne? 🙂 Toť vše pro ,, dámy ,, které mě tady odsuzují, že neoprávněně cucám peníze od státu. Kdyby to nebylo možné, tak by mě asi paní úřednice poslala někam, takže tak.

Všem ostatním holkám děkuji za rozumné odpovědi, teď se na úřad sice nedostanu, jelikož mám už i horečky a skolilo mě to úplně ale zkusím se nějak spojit s vedoucí a ještě jednou to nějak dořešit.

autor
19. dub 2022

A ještě jedna věc pro rypálky, nejednou jsem psala, že sem vždy přišla na domluvenou schůzku, omluvila sem se pouze jednou, kdy sem musela ráno do nemocnice v ten den, což sem od lékaře doložila, jinak sem chodila poctivě a vždy s úřednicí jednala slušně a snažili jsme se vymyslet alespoň nějakou brigádu přes internet.
Až teď to prostě nešlo a nejen kvůli rýmě ale prostě se toho sešlo více a už sem to fyzicky nezvládala ale slušně sem se omluvila včas a to je podle mě dost zásadní věc, kolik různých lidí žije na podpoře a nejsou schopni se ani omluvit a nechodí...

j.a.n.i
20. dub 2022

No, ty taky nejsi schopna doložit duvod proc si neprisla a na up jsi akorat kvulu prachum, takue si uplne stejna jako tech kolik ruznych lidi...
A melas tam byt 7, dnes mame 20, takze si to nebyla schopna vyresit za 2 tydny.

mimi1004
20. dub 2022

Ty po 2 týdnech řešíš absenci na úřadu práce a čekáš shovívavost? Tvoji povinností je řádně doložit, proč ses nedostavila a to, že ti dr. nebral telefon není omluva. Měla ses sebrat a dojít si tam. Nevykládej, že by tě neošetřil nebo aspoň nevydal to potvrzení. A opravdu si myslíš, že když ukážeš výpis hovorů z mobilu, že to bude stačit? Kdybys takto řešila absenci i v práci, dostala bys áčko bez debat.

autor
20. dub 2022

Vidím, že obě jste zase chytré jak rádio. To, že sem se zeptala až tady po 2 týdnech na koníkovi neznamená, že to řeším až teď, řešila sem to mnohem dřív ale tady si dotyčné stejně pojedou pořád to samé dokola, takže raději pokračujte dále na diskuzi o dušíkách na těhotenských testech a mě přeskočte, děkuji.

autor
20. dub 2022

A NE! bez zavolání vás nemocnou doktor prostě dovnitř nepozve a ještě dostanete sprda za to, že jste ohrozili ostatní v čekárně, doba covidu je hold taková.

mimi1004
20. dub 2022

Laskavě se uklidni, my tu nemůžeme za to, že si neplníš povinnosti. Na rozdíl od tebe.

sebestka
20. dub 2022

Hele, ono je vždycky lepší vše řešit dřív než později. Takže já bych asi na tvém místě zkusila lékaře poprosit, zda by mně to nenapsal zpětně (ale hned samozřejmě druhý den a ne až po 14 dnech). Ale, spíš mě zajímá, jestli teda nechceš odpovídat-tak nemusíš, ale proč ti lékař nenapsal neschopenku, o to víc, když jsi na rizikovém?

moudivlacek
20. dub 2022

@sebestka a neschopenku muze mit nezamestnany clovek? ja jsem zila v domneni, ze je jen pro zamestnane

sebestka
20. dub 2022

@moudivlacek Může, jsou v ochranné době a vlastně někteří tím oddalují Úřad práce. Takže třeba budou dostávat 8 měsíců peníze za neschopenku (když to napíšu blbě a budou to protahovat) a pak teprve jde na UP.
Osoba, která je uznána dočasně práce neschopnou se totiž nemůže registrovat na úřadu práce a ani nemůže být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání. Po dobu čerpání nemocenského pak máte vyřešeno i zdravotní a sociální pojištění, neboť se jedná o vyloučenou dobu pojištění.

sebestka
20. dub 2022

@moudivlacek taky bych to nevěděla, ale měla jsem takový exemplář před 2 lety v práci a ani nevíš, co jsem se díky němu naučila.

veroniquecz
20. dub 2022

Tak za prvé: doktor nemá právo ordinovat po telefonu, normálně bych došla a pokud tě odmítne ošetřit, chtěla to písemně a za druhé (to píši z pozice úředníka) to, ze jsi nedoložila důvod nedostavení se na schůzku je porušení tvých povinností a ano, lze za to vyloučit. A za třetí: mohla jsi důvod nemoci doložit do 8 dnů, stačí blby mail od doktora s elektronickym podpisem, který preposles své kurátorce na ÚP. A nemusíš se hnout z domu.
Takže kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod.

veroniquecz
20. dub 2022

@moudivlacek ano může. Neschopenku může mít dokonce i student ;)

bublina03
20. dub 2022

@moudivlacek neschopenku může mít i uchazeč o zaměstnání, je na to zvláštní tiskopis pro UP.

journals
20. dub 2022

@bublina03 jen neschopenku na rymu asi nikdo neda 🤦🏻‍♀️🙊😅

bublina03
20. dub 2022

@journals to já to myslela tak,že pokud má rizikové, měla mít pro UP dočasnou neschopnost 😊 ne na tu rýmu a že je opravdu možné mit DN i pro UP 😁

j.a.n.i
20. dub 2022

@bublina03 Je, ale to by musela byt neschopna plnit povinnosti uchazece o zaměstnání, coz pokud je schopna se starat o dite, tak je schopna dojit i na schuzku.