icon

Jakého pohlaví čekáte nebo máte dvojčátka?

avatar
edicen
18. čer 2012

ahoj maminky,dělám menší průzkum 🙂 hodně mě zajímá,která z vás má dvojčátka ať už jedno nebo dvou-vaječné a jakého jsou pohlaví?anebo ty z vás,které jsou v očekávání a už vědí,co se uvnitř skrývá 🙂)četla jsem totiž na internetu statistiku že u dvojvaječných dvojčat se nejčastěji rodí holčičky,méně chlapečci a ve vzácnějších případech páreček.Chtěla bych se přesvědčit..děkuji za odpovědi 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 51 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Podle statistik ČSÚ z roku 2008 byla nejčastější kombinace u dvojčat "1 kluk + 1 holka" (967 porodů), následují dva kluci (714 porodů) a dvě holky (700 porodů.
  • V České republice připadá zhruba 20 % dvojčátek na jednovaječná dvojčata.
  • Pohlaví dvojčat lze u mnoha těhotenství určit ultrazvukem již kolem 13. týdne těhotenství.


Nejčastější otázky

Q: Jak častý je "páreček" (1 kluk + 1 holka) u dvojčat v ČR?
A: Podle ČSÚ za rok 2008 se páreček vyskytl u 967 porodů dvojčat, zatímco dva kluci byly 714 porodů a dvě holky 700 porodů.

Q: Kdy se pohlaví dvojčat obvykle určuje ultrazvukem?
A: V diskuzi byly uvedeny zkušenosti s určením pohlaví už kolem 13. týdne těhotenství při prvním ultrazvuku.

Q: Ovlivňuje asistované oplodnění (IVF/KET) pohlaví dvojčat?
A: V diskuzi se objevily rozporné tvrzení; někteří uváděli případy z IVF a KET (včetně "mražáků z KETu"), zatímco jiní tvrdili, že na pohlaví nezáleží, zda je početí přirozené nebo asistované; z diskuze nelze učinit vědecké závěry.

Q: Jaký podíl dvojčat tvoří jednovaječná dvojčata v ČR?
A: V uvedené statistice ČSÚ je uvedeno, že jednovaječná dvojčata představují zhruba 20 % všech dvojčat.

Q: Existují speciální kočárky pro dvojčata a jaké konkrétní modely se zmiňovaly?
A: V inzerci v diskuzi byl zmíněn model Dorjan Danny Sport Twin včetně kombinace s autosedačkami, hlubokými korbičkami, sporťákem a adaptéry pro autosedačky.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Páreček (1 kluk + 1 holka) byl v diskuzi nejčastěji zmiňovanou kombinací pohlaví dvojčat.
  • V diskuzi byly uváděny případy dvojčat počatých přirozeně i pomocí IVF/KET.
  • V diskuzi byla citována statistika ČSÚ, která uvádí rozložení pohlaví a podíl jednovaječných dvojčat (20 %).


Sporné názory

  • Některé příspěvky tvrdily, že asistované oplodnění (IVF/KET) může ovlivnit rozložení pohlaví dvojčat.
  • Jiné příspěvky tvrdily, že na pohlaví dvojčat nezáleží, zda jsou počata přirozeně nebo asistovaně.


Otevřené otázky

  • Zda se rozložení pohlaví u dvojčat změnilo od dat ČSÚ z roku 2008 do současnosti.
  • Jaký přesný vliv má IVF nebo KET na pohlaví embryí z pohledu statistických studií.
  • Proč je v praxi často hlášená vyšší frekvence párečku u dvojčat.


Zmíněné značky a firmy

ČSÚ, Dorjan, Evropa2

Zmíněné produkty a metody

IVF, KET, "mražáci z KETu", Dorjan Danny Sport Twin, autosedačky, hluboké korbičky, sporťák, adaptéry pro autosedačky, ultrazvuk v 13. týdnu, jednovaječná dvojčata, dvojvaječná dvojčata

Místa a osoby

Brno, Česká republika

Strana
z2
avatar
bureska
18. čer 2012

Ahoj, ja sice dvojcatka nemam, ale moje sestrenice ano. Dvouvajecny - chlapecka a holcicku

avatar
verysa
18. čer 2012

ahoj..tak já čekám dvojčátka....já a ani přítel je v rodině nemáme takže pro nás docela šok 😀 příjemný! 😉 ted jsem 22 týden.Můj dr mi řekl že tam vidí 2 chlapečky....ale zítra jedu do Brna na sceering takže tam to bude na 100%.už se těším až ty drobečky uvidím 🙂 🙂 🙂

avatar
safryy
18. čer 2012

Taky dvojcata nemam, ale moje kamaradka ano...dvouvajecne holcicky 🙂 Pak dva z mych spoluzaku dvouvajecne chlapce a sestrina kolegyne z prace take dvouvajecne holcicky 😀 A pokud bych zapatrala, jeste bych si povzpominala na nejake dalsi zname. Pro statistiku bys tady mela mit spise jen 3 odpovedi: chlapce, holcicky a mix a kdo ma ktere, tak by jen "lajknul" a vedela bys hned 🙂

avatar
gammaray
18. čer 2012

ahoj 😉 tak já mám doma teda ten " vzácnější případ" ....chlapce a dívku 😀 😀 😀

avatar
schnek
18. čer 2012

já nemám, ale známá má chlapce a děvča, ovšem netuším, jestli přirozeně nebo asistovaně - to bych řekla, že tvojí statistiku velmi ovlivní, zda jsou dvojčata počata přirozeně nebo asistovaně 😉

avatar
kami1984
18. čer 2012

Kamarádka, přirozeně dvouvaječní chlapečci, moje teta pochází z jednovaječných dvojčat a sousedka má přirozeně páreček.)

avatar
janca_dobi
18. čer 2012

Moje kamarádka má dvouvaječné chlapečky. 🙂

avatar
katcha21
18. čer 2012

Já nemám, ale kámoška měla mít přirozeně jednovaječný kluky, to bohužel nedopadlo 😔 a druhá má z IVF kluka a holku 😵

avatar
jasekd
18. čer 2012

Znama - 2vajecni kluci.
Moji spoluzaci - kluk a holka.

avatar
iira
18. čer 2012

mam 2 kamaradky co maji dvojcata ,obe prirozene a jedna ma 2 kluky a druha kluka a holku...

avatar
gilotek
18. čer 2012

přirozeně dvojvaječná a holka + kluk 😉

avatar
etinka
18. čer 2012

Moje sestra má přirozená dvojčátka, jednovaječná a holky 🙂

avatar
brisalek
18. čer 2012

ja jsem z dvojcat dvojvajecna, prirozene a jsme 2holky

avatar
alenadj
18. čer 2012

Mám dvojvaječná dvojčata - holka a kluk

avatar
bocinka
18. čer 2012

já znám samý přirozený....
dvojvaječné - tchýně a její sestra....
jednovaječné - 2x holky....

avatar
marton
20. čer 2012

Naši kluci jsou dvojvaječní:Dárečci od přírody 😉

avatar
leeela
20. čer 2012

Dvojvajecni chlapeček a holcicka -asistovane 🙂

avatar
crca
20. čer 2012

Po umělku a taky jsme teda ten vzácnější případ-kluk a holka,ale mám dvě kamarádky co mají přirozeně obě a jedna má dva kluky-jednovaječné a druhá kluk a holka 😉

avatar
carodejnice
21. čer 2012

Ahoj, mám dvojčátka - holku a kluka. Jsou z IVF, vlastně mražáci z KETu 🙂

avatar
eficenka
21. čer 2012

tak my jsme byli jako třída na VŠ extrém...
Měli jsme tam dvojčata - holky - dvojvaječné
další dvojčata holky - dvojvaječné
a pak dvojčata holku a kluka - dvojvaječné
v té době samozřejmě jsou všichni přirozeně...

avatar
betuse
21. čer 2012

Ahoj čekám dvoj. dvojčátka- kluky 😉

avatar
kathy.skal
21. čer 2012

ahojky, tak já dvojvaječné holky, počaté přirozeně 🙂

avatar
kargi
21. čer 2012

muj bratr ma chlapecka + holčičku🙂 počati přirozeně🙂

avatar
maminkazelvinka
21. čer 2012

My teda dvojčátka nemáme ,ale manžel je z dvojvačených (holka ,kluk)-přirozeně. Tchýně se prý u porodu pěkně divila,pupek sotva na jedno a prcci 2 😀 😀 😀

avatar
edicen
autor
22. čer 2012

@schnek já čekám dvojčata přirozenou cestou...Statistika není má 🙂 ale celková,uvádí se i na internetu.
Jestli je otěhotnění asistovaně anebo přirozeně,na tom nezáleží,co se týče pohlaví.
Jinak vám maminky děkuji za odpovědi a klidně pokračujte 🙂 jsem zvědavá..
máme holčičky tak teď tiše doufám,že to bude aspoň jeden chlapec i když nevím nevím.. 😵

avatar
romcovaklarka
22. čer 2012

@edicen No @schnek asi myslela, že to ovlivní ten tvůj průzkum 🙂
Jinak kamarádka čeká dva kluky přirozeně.

avatar
janakar
11. črc 2012

Dvouvaječní-holčička a chlapeček

avatar
ducky
11. črc 2012

Moje kamarádka má dvojvaječné a je to holka a kluk 😉 A jsou počaté přirozeně 😉

avatar
ivarei
11. črc 2012

Máme holčičku a chlapečka ;), podle ČSÚ je statistika taková: V roce 2008 u dvojčat převládalo pohlaví: 1 kluk, 1 holka - páreček se vyskytoval u 967 porodů. Následují dvojčata kluci (714 porodů) a v těsném závěsu jsou dvě holky (700 porodů.) Dvacet procent všech dvojčátkových porodů u nás připadá na jednovaječná dvojčata.

avatar
kacci
14. črc 2012

páreček...

Strana
z2