Jakého pohlaví čekáte nebo máte dvojčátka?
ahoj maminky,dělám menší průzkum 🙂 hodně mě zajímá,která z vás má dvojčátka ať už jedno nebo dvou-vaječné a jakého jsou pohlaví?anebo ty z vás,které jsou v očekávání a už vědí,co se uvnitř skrývá 🙂)četla jsem totiž na internetu statistiku že u dvojvaječných dvojčat se nejčastěji rodí holčičky,méně chlapečci a ve vzácnějších případech páreček.Chtěla bych se přesvědčit..děkuji za odpovědi 🙂
Stručné shrnutí
- Podle statistik ČSÚ z roku 2008 byla nejčastější kombinace u dvojčat "1 kluk + 1 holka" (967 porodů), následují dva kluci (714 porodů) a dvě holky (700 porodů.
- V České republice připadá zhruba 20 % dvojčátek na jednovaječná dvojčata.
- Pohlaví dvojčat lze u mnoha těhotenství určit ultrazvukem již kolem 13. týdne těhotenství.
Nejčastější otázky
Q: Jak častý je "páreček" (1 kluk + 1 holka) u dvojčat v ČR?
A: Podle ČSÚ za rok 2008 se páreček vyskytl u 967 porodů dvojčat, zatímco dva kluci byly 714 porodů a dvě holky 700 porodů.
Q: Kdy se pohlaví dvojčat obvykle určuje ultrazvukem?
A: V diskuzi byly uvedeny zkušenosti s určením pohlaví už kolem 13. týdne těhotenství při prvním ultrazvuku.
Q: Ovlivňuje asistované oplodnění (IVF/KET) pohlaví dvojčat?
A: V diskuzi se objevily rozporné tvrzení; někteří uváděli případy z IVF a KET (včetně "mražáků z KETu"), zatímco jiní tvrdili, že na pohlaví nezáleží, zda je početí přirozené nebo asistované; z diskuze nelze učinit vědecké závěry.
Q: Jaký podíl dvojčat tvoří jednovaječná dvojčata v ČR?
A: V uvedené statistice ČSÚ je uvedeno, že jednovaječná dvojčata představují zhruba 20 % všech dvojčat.
Q: Existují speciální kočárky pro dvojčata a jaké konkrétní modely se zmiňovaly?
A: V inzerci v diskuzi byl zmíněn model Dorjan Danny Sport Twin včetně kombinace s autosedačkami, hlubokými korbičkami, sporťákem a adaptéry pro autosedačky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Páreček (1 kluk + 1 holka) byl v diskuzi nejčastěji zmiňovanou kombinací pohlaví dvojčat.
- V diskuzi byly uváděny případy dvojčat počatých přirozeně i pomocí IVF/KET.
- V diskuzi byla citována statistika ČSÚ, která uvádí rozložení pohlaví a podíl jednovaječných dvojčat (20 %).
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že asistované oplodnění (IVF/KET) může ovlivnit rozložení pohlaví dvojčat.
- Jiné příspěvky tvrdily, že na pohlaví dvojčat nezáleží, zda jsou počata přirozeně nebo asistovaně.
Otevřené otázky
- Zda se rozložení pohlaví u dvojčat změnilo od dat ČSÚ z roku 2008 do současnosti.
- Jaký přesný vliv má IVF nebo KET na pohlaví embryí z pohledu statistických studií.
- Proč je v praxi často hlášená vyšší frekvence párečku u dvojčat.
Zmíněné značky a firmy
ČSÚ, Dorjan, Evropa2
Zmíněné produkty a metody
IVF, KET, "mražáci z KETu", Dorjan Danny Sport Twin, autosedačky, hluboké korbičky, sporťák, adaptéry pro autosedačky, ultrazvuk v 13. týdnu, jednovaječná dvojčata, dvojvaječná dvojčata
Místa a osoby
Brno, Česká republika
ahoj..tak já čekám dvojčátka....já a ani přítel je v rodině nemáme takže pro nás docela šok 😀 příjemný! 😉 ted jsem 22 týden.Můj dr mi řekl že tam vidí 2 chlapečky....ale zítra jedu do Brna na sceering takže tam to bude na 100%.už se těším až ty drobečky uvidím 🙂 🙂 🙂
Taky dvojcata nemam, ale moje kamaradka ano...dvouvajecne holcicky 🙂 Pak dva z mych spoluzaku dvouvajecne chlapce a sestrina kolegyne z prace take dvouvajecne holcicky 😀 A pokud bych zapatrala, jeste bych si povzpominala na nejake dalsi zname. Pro statistiku bys tady mela mit spise jen 3 odpovedi: chlapce, holcicky a mix a kdo ma ktere, tak by jen "lajknul" a vedela bys hned 🙂
já nemám, ale známá má chlapce a děvča, ovšem netuším, jestli přirozeně nebo asistovaně - to bych řekla, že tvojí statistiku velmi ovlivní, zda jsou dvojčata počata přirozeně nebo asistovaně 😉
Kamarádka, přirozeně dvouvaječní chlapečci, moje teta pochází z jednovaječných dvojčat a sousedka má přirozeně páreček.)
Já nemám, ale kámoška měla mít přirozeně jednovaječný kluky, to bohužel nedopadlo 😔 a druhá má z IVF kluka a holku 😵
mam 2 kamaradky co maji dvojcata ,obe prirozene a jedna ma 2 kluky a druha kluka a holku...
já znám samý přirozený....
dvojvaječné - tchýně a její sestra....
jednovaječné - 2x holky....
Po umělku a taky jsme teda ten vzácnější případ-kluk a holka,ale mám dvě kamarádky co mají přirozeně obě a jedna má dva kluky-jednovaječné a druhá kluk a holka 😉
tak my jsme byli jako třída na VŠ extrém...
Měli jsme tam dvojčata - holky - dvojvaječné
další dvojčata holky - dvojvaječné
a pak dvojčata holku a kluka - dvojvaječné
v té době samozřejmě jsou všichni přirozeně...
My teda dvojčátka nemáme ,ale manžel je z dvojvačených (holka ,kluk)-přirozeně. Tchýně se prý u porodu pěkně divila,pupek sotva na jedno a prcci 2 😀 😀 😀
@schnek já čekám dvojčata přirozenou cestou...Statistika není má 🙂 ale celková,uvádí se i na internetu.
Jestli je otěhotnění asistovaně anebo přirozeně,na tom nezáleží,co se týče pohlaví.
Jinak vám maminky děkuji za odpovědi a klidně pokračujte 🙂 jsem zvědavá..
máme holčičky tak teď tiše doufám,že to bude aspoň jeden chlapec i když nevím nevím.. 😵
Máme holčičku a chlapečka ;), podle ČSÚ je statistika taková: V roce 2008 u dvojčat převládalo pohlaví: 1 kluk, 1 holka - páreček se vyskytoval u 967 porodů. Následují dvojčata kluci (714 porodů) a v těsném závěsu jsou dvě holky (700 porodů.) Dvacet procent všech dvojčátkových porodů u nás připadá na jednovaječná dvojčata.

Ahoj, ja sice dvojcatka nemam, ale moje sestrenice ano. Dvouvajecny - chlapecka a holcicku