Zrušení stavebního spoření nezletilého dítěte

kasyma
8. únor 2016

Ahoj všem, nikde jsem nenašla diskuzi,která by se týkala zrušení spoření nezletilého dítěte jako takovou. Budu moc ráda když se tady všechny podělíme o svoje zkušenosti 🙂 Tak u nás je to tak,že v dubnu bude mít dcera 6 let výročí smlouvy a jelikož čekáme druhé mimčo potřebujeme jí v podkroví udělat nový pokojíček, protože ještě ke všemu půjde v září do školy a bude potřebovat mít svoje zázemí, ale teď k problému. Rozhodla jsem se situaci řešit "včas" ať nemusíme tak dlouho potom čekat. Chápu sice,že musí být nějaká opatření pro výběr peněz dítěte,ale tohle co nás čeká jsem fakt netušila a vědět to dopředu tak jí stavební spoření NIKDY nezaložím a už vůbec ne u lišky. V lednu jsem zaslala žádost o výpověď spoření na lišku odsud mi přišel cca po týdnu dopis,že musím ještě zažádat soud takže to jsem taky udělala už máme i předvolání,kde bude mimo jiné sedět i sociální pracovnice. K tomu se musím tento týden dostavit přímo na sociální odbor,kde mám doložit mraky papírů, smlouvu o st. spoření (to bych pochopila) smlouvu o účtu na,který budou peníze připsány,ale pozor musí být prý veden na dítě a já tam budu jako zák. zástupce takže zase zbytečné zakládání účtu, když stejně peníze nebude moct vybrat dcera,ale já ne ono by to nešlo jednoduše poslat na účet z kterého platby pro tohle spoření odcházejí fakt nechápu a jsem mírně řečeno pěkně nas...á 😠 Procházel jste teď někdo něčím podobným? Prosím podělte se se mnou o vaše zkušenosti moc děkuju předem a omlouvám se za chyby a překlepy 🙂

berenika39
8. únor 2016

Čeká mě přesně to samé v listopadu. Syn bude mít osm, budeme dělat podkroví domu, kde bude mít on pokoj, když jsme smlouvu podepisovali, nebylo to ještě takto ošetřené. Přeji pevné nervy. S tím zakládáním účtu, na který budou peníze připsané, je to tedy haluz, to jsem nevěděla. Založíš, vybereš, zrušíš..k čemu to je?
Jsem zvědavá na zkušenosti ostatních.

medved09
8. únor 2016

Ano, ano, ano - nejde o Lišku, je to tak všude - sociálka, soud (paní soudkyně byla fajn, ale museli jsme tam). Papírů hromady. Náš syn má dětské konto, tedy peníze šly tam. Přesný postup by Vám měla říci stavební spořitelna. Nám poslali i vzor podání k soudu. Měli jsme tam pár desítek tisíc, ale buzerace děsná!!!! Taky už spoříme jinak, stavebko na děti fakt neeeee

barborka09
8. únor 2016

@kasyma Celkem se tady o tom kdysi dost diskutovalo. https://www.modrykonik.cz/forum/rodinny-rozpocet/akceptovatelne-duvody-pro-ukonceni-stavebniho-sporeni/
Ono je to dané novým občanským zákoníkem. Někdo se zrušením neměl problém, někdo jo. Záleží na soc. pracovníci a soudci. My už spoříme malé sedmým rokem a jak to čtu, tak nemám sílu se do toho pouštět. Pořád se mluví že by se to snad mohlo zrušit, tak to zatím nechávám tak.

kasyma
autor
8. únor 2016

@barborka09 když nás čas vzhledem k situaci dost tlačí 🙂 jinak bych to taky nechala třeba ještě dýl běžet,ale vzhledem k novému přírůstku atomu,že dcera půjde v září do školy potřebujeme máknout 🙂 já chápu,že musí být nějaká pravidla,ale tohle je moc,aby po mě někdo chtěl výpisy z mého bank. účtu to už je trochu moc. Připadám si jako nějakej "zločinec" fakt kdyby tohle člověk věděl při zakládání jenže ono to v té době ještě uzákoněné nebylo. Nejvíc mě štve to nesmyslné zakládání dětského účtu naprosto zbytečně....

sara84
8. únor 2016

No prave diky teto buzerace jsem ted detem zalozila investovani na me jmeno! Uz proto, co kdyz mu v 18 "hrabne" a misto skolneho nebo bydleni si bude chtit koupit motorku 🙂

pety91
8. únor 2016

Cože, nás čeká toto 2/2018. Co to je za novou hrůzu ?? Co to je za nesmysl, pokud souhlasí oba rodiče. ☹ ☹

j.a.n.i
8. únor 2016

@kasyma Ono to ale platilo vždycky, akorát k tomu měli stavební spořitelny celkem flegmatický přístup... ale od NOZ a par žalob ze strany dětí, které prohrály se bojí.

aleks
9. únor 2016

Je to o tom,že peníze,které se sporipro dítě,náleží prostě dítěti,i když je spori rodiče nebo jiní příbuzní. Vybráni těchto peněz musí být v zájmu dítěte a nesmí tím být nijak poškozeno,aby v budoucnu necítili újmu,že nemohlo s penězi samo disponovat. To říká zákon. Pokud je dítě ve věku,kdy je schopno formulovat svůj názor,udělá s ním sociální pracovnice OSPOD pohovor a zjistí,co je jeho přáním,zda opravdu trba nový pokojik chce. Platí ještě pravidlo,že peníze by neměly být použity na zvelebování majetku rodičů. Tzn.,že zetepleni baráků,který je ve výlučně vlastnictví rodičů,by soud schválit neměl. Všeobecně lze schválit jakékoliv vybavení pokojíku pro dítě,které si event. jednou dítko může odnést nebo např. zaplacení školného ve škole apod

berenika39
9. únor 2016

@aleks Já rozumím tomu, že zákon je zákon, a i když blbý, musí se dodržovat (sama s jedním takovým paskvilem denně pracuji a čelím výtkám ze strany klientů-zákazníků), taky se tomu zákonu podřídím a budu se soudit o své peníze🙂. Jen mi zůstává rozum stát nad tou logikou - dítě třeba v tu chvíli pokoj tak úplně nechce, chtělo by radši nové kolo a lyže (to by s klidem řeklo moje dítě soud nesoud), ale my jako rodiče prostě na základě zkušenosti víme, že do budoucna pro něj ten pokoj je třeba...u soudu může nastat rozpor a co potom?
Vím, že prakticky to takhle nefunguje, že je to formalita, která jen naplňuje literu zákona, ale tohle prostě pánové a dámy nedomysleli.

aleks
9. únor 2016

Reknu to asi takhle. Pokud mas normálně vychovaný dítě,reknes mu,že dostane novej pokojik, že to bude fajn,zapremyslite spolu,co by se mu tam líbilo a tak,tak si myslím,že nemůže nastat situace,kdy by pak na OSPOD řeklo,že zadnej pokoj nechce....z praxe jsem problém zažila jen jednou,ale nebyli to rodiče,ale prarodiče,kteří dítě vychovávali....řekli,že mu pořídí pokojik,ale pak se jim rozbil kotel a oni pořídili kotel. A protože bylo dítko "naockovane" od mámy,která se prarodičům pletla do výchovy,přišlo samo na OSPOD nabonzovat,že ten pokoj nedostalo. Z pozice opatrovník a dítěte musel OSPOD podat civilní žalobu na prarodiče,že vlastně zpronevěřil peníze dítěte....ale to je fakt ojedinělý případ.....

kasyma
autor
9. únor 2016

holky dítě jde tedy k tomu soudu s námi????

medved09
9. únor 2016

@kasyma u nás syn - tehdy 6 let nebyl. Zaplatili jsme mu dětský koutek ve vedlejším obchodním centru. Ale paní soudkyně byla strašně milá, říkala, že jsme neměli utrácet a měli jsme ho vzít s sebou. Předvolán nebyl. Je to hodně o lidech.

aleks
9. únor 2016

@kasyma - záleží na soudkyni a na tom,kolik dítěti je. Některe soudy si starší deti zvou i do soudní síně,ale to se jedna určité o děti starší 12 let. Slyšela jsem o téhle praxi na ostravsku a ještě asi někde....ale většinou dítě k soudí nemusí,jen starší deti na OSPO

kasyma
autor
9. únor 2016

Tak to jsem celkem v klidu malé je 6 let tak to by mi přišlo jako extrém. Starší děti to chápu. Jinak co je zkratka OSPO 🙂 ?

malinka_02
12. únor 2016

Ahoj holky, dnes jsem narazila stejně s dětským kontem a tak hledám informace. Založila jsem dětské konto a na něj si posílala část rodičovské s tím, že pokud neotěhotním, tak peníze použiju na 3 rok, a pokud ano tak se pak uvidí. Jenže jsem nakonec založila i stavebko a z rodičovské mu ho platila. No a teď teda stavíme a potřebujeme peníze použít, chceme mu zařídit pokoj a vestavěnou palandu a prostě vše. Aktuálně nemáme ani na dostavbu, ale chtěli jsme dům aby byli děti venku. No a řekli mi, že můžu vybrat jen 30 tis a víc prostě ne. Navíc to konto proti stavebku je děsně nevýhodné. Takže i tak bych ho radši zrušila a platila stavebko. A prý do 18 můžu vybrat jen s povolením soudu! Na tohle mě tedy rozhodně nikdo neupozornil, paní říkala že výběry na pobočce. Navíc mi v bance řekli, že to trvá tak půl roku.
Můžu se tedy zeptat jak to u vás bylo se soudy? Na jaký soud se musím obrátit? Jak dlouho to trvá, platí se něco za to, synovi jsou 2,to tam těžko něco řekne. Navíc peníze potřebuji teď, nemá ani postel, to když mezitím pokoj zařídíme tak pak mi řeknou že už sem to na pokojík nevydala?
Děkuji moc.

aleks
13. únor 2016

@kasyma - oddělení sociálně právní ochrany. Lidové "socialka"

aleks
13. únor 2016

@malinka_02 - nevim,proč jen 30 tis,v tom se nevýznamné. Je nutné k soudu v místě bydliště dítěte podat návrh na schválení právního jednání - výběr peněz. Nic platit nebudeš,podání návrhu je zdarma. Nikdo ti taky neřekne,jak dlouho bude trvat,než se u soudu dostanete na řadu. Záleží na regionu a napadovosti soudu. U nas je to třeba v rozmezí 2 měsíce až půl roku, v ojedinělých případech i dele

aleks
13. únor 2016

@malinka_02 - má tam být "v tom se nevyznam". 🙂

malinka_02
13. únor 2016

@aleks děkuju moc 😉

prosinka
23. srp 2016

Ahoj, sice je to stará debata, ale někomu pomůže do budoucna toto (tedy konec dlouhého procesu - soudu): http://www.stavebky.cz/jak-na-smlouvy-deti-po-n...