Lze zrušit stavební spoření nezletilých dětí?

Zodpovězené
30. říj 2018

Přišla jsem si pro radu. Jde o stavební spoření nezletilých dětí u jedné nejmenované banky. Přiblížím problém.

Můj bývalý partner, se kterým už 6 let nežiju a který letos v dubnu zemřel, založil dětem (věk 9 a 13 let) účty a spořil. Ročně jen na poplatcích nechával teměř 1300 kč. Což teda mně se zdá moc. Nyní, když jsem byla jeho úmrtí nahlásit, mi bylo řečeno, že aby se dalo s účty cokoliv dělat musím převzít tyto účty jako zákonný zástupce na sebe, což jsem udělala. Ale jde o to, že bych chtěla toto spoření zrušit, jelikož mi moje banka nabídla lepší podmínky, a to především v tom, že nebudu platit poplatky za vedení účtů.

V bance jsem ovšem byla seznámena s tím, že vše půjde před opatrovnický soud a nemusí být schváleno to, aby účty byly zrušeny. Existuje něco, čím bych mohla věci pomoci, že bych třeba sepsala nějaké odůvodnění, proč chci tyto účty zrušit?

Známá dělá finanční poradkyni a řekla mi, že jakmile trvá spoření víc jak šest let, tak před opatrovnický soud to nejde. Upřesním, že starší dceři spořil bývalý partner cca 11 let a mladší cca 10 let.

Děkuji Vám.

Dobrý den,
Vaše známá má částečně pravdu. Dříve tomu bylo jinak a probíhaly boje s opatrovnickými soudy, ale teď je situace již lepší. K hladkému vypovězení Vámi zmiňované smlouvy o stavebním spoření musí být obecně splněny 2 podmínky.
První podmínkou je to, že musí s ukončením smlouvy o stavebním spoření souhlasit všichni zákonní zástupci dítěte - vzhledem k tomu, že jste v téhle chvíli jedinou zákonnou zástupkyní, tak je podmínka splněna.
Druhou podmínkou je pak to, že smlouva nesmí být ukončena předčasně, tedy před uplynutím šestileté vázací lhůty - i tato podmínka je dle Vašeho dotazu splněna.

Stačí tedy sepsat výpověď, podpis úředně ověřit a připojit rodný list daného dítěte. Pak stačí doporučeně zaslat na stavební spořitelnu. Počítejte ale s tím, že výpověď neproběhne ze dne na den.

Pokud plánujete i nadále spořit dětem peníze, tak je určitě namístě zvážit i další varianty, než je stavební spoření. Mezi zodpovězenými dotazy v poradně najdete odpověď i na toto.

Hezký zbytek dne

S pozdravem
Ing. Martin Sládek
martin.sladek@partners.cz