Strach u zubaře - neošetřitelné dítě

chanellka
9. čer 2017

Ahoj holky jdu si k vam pro radu.. Mam syna 5 let a po drivejsi spatne zkusenosti s jeho prvnim zubarem se strasne zubare boji a je zarazen do skupiny neosetritelne dite 😔 Minuly tyden jsme mu nasli novou zubarku, ktera je super hodna mila trpeliva v ordinaci u ni jsme stravili 2 hodiny ale jak mile vzala do ruky jakykoliv nastroj zacala synova hysterie... pusu sice otevrel pani doktorka se podivala zjistila ze ma 5 kazu 😔 Obcas si syn stezuje ze ho zoubky boli a tak se musi osetrit.. dala mi doporuceni do decke nemocnice v Brne aby jej osetrili pod narkozou... holky muzu vam rict ze tonpro me byl nejhorsi zazitek.. pani doktorka i sestra byly dost neprijemne i pres to ze jsem ji vypovedela cely naš pribeh tak me sjela jak malou holku ze za to muzu ja ze ma takto pokazene zuby a jestli s tim souhlasim ze po narkoze muze mit nasledky a spostu dalsich perlicek 😭😭😭odchazela jsem ze synem z ordinace a brecela jsem taky... se synem chodim na pravidelne prohliky od prvniho zoubku ktery mu narost v jednom roce, zoubky cistime ale byla chyba ze jsem verila nasemu doktorovi ktery tvrdil ze detske zouby se nijak neosetruji az v unoru kdy syna zub bolel jsem ho musela premlouvat aby mu zub osetril a to byla posledni kapka na syna byl neprijemny a nadaval mu 😩😩😩 na to konto jsme zmenili zubniho lekare... holky poradte co mam delat?? Slibiju hory doly snazim se mu vse vysvetlit, vzdy minslibi zento zvladne ale jak mile jsme v cekarne je to pohroma, mam strach ho nechat uspat narkozou kdyz jsem si vcera cetla ty papiry vsechny tak jsem zntoho vyplasena.. Nemate nakou radu nebo nejakeho zubare co takove deti zvlada? Klidne pojedu pres celou republiku jen aby nas nekdo osetril... 😔 Podotykam, ze uz jsme zkouseli dat synovi i diazepam pred osetrenim ale melo opacny ucinek nez utlumujici a syn byl jako kdyby vylip litr energetaku 😔 Holky omlouvam se za tak dlouhy vylev ale jsem pravdu nestastna a vubec nevim co s tim....

blgl
29. lis 2017

@verdos tak to bylo hodně dobře popsáno ,obavám se ,že jsem na hranici mezi tím vším . Srdce radi něco a stádní vychova,ve které většina nás třicátnic a z čtyřicátnic byla vedena , mě tlačí do pozice jiné . Nikdy nezapomenu ,když starší syn byl těžce nemocný s vzácnou chorobou (naštěstí jsme se z toho dostali )a já litala k dětskému,že se mi to nelíbí ,doktor se na mě díval jak na kozu hysterku ,sestřička se ke mě nachomytla a šeptá mi ,dejte na instinkt,matka to pozná . Manžel dupnul okamžitě hospitalizaci ,ve špitále se zhrozili ,v jakém stavu nás "pan doktor " chtěl "léčit "doma ,po třech dnech na JIP jsme akutně byli převezeni do Brna na dětskoi kliniku ,kde ho měsíc dávali dokupy a další rok dojíždění . A pan doktor se pak vyjádřil ,že si nemyslí ,že měl pan profesor dětské kliniky tak zcela úplnou pravdu. Ale my máme prostě pech ,mě málem před třemi lety praskl žlučník ucpaný kameny. Proč ? Protože když mě manžel po probdělé noci s bolestmi,které střílely do zad ,zvracení atd, odvezl na neurolu ,tak mi dal Dr opich ,a řekl ,že jsem hysterka , napsal mi léky na uklidnění na den a noc a že až me bude něco bolet ,mám si dýchat že sáčku ,proti panickému strachu . Já říkám ,že jsem normální ,nového se nebojím ,ale je mi špatně jak hrom ,mám bolesti vystřelující do zad a že jen tak bych celou noc neprobdela,kdyby mi nebylo zlé . No nic ,udělal ze mě volá ,já už si říkala ,že asi jsem .no nic ,vzala jsem di jak to blbe stádo pilule ,a jala jsem se přesvědčovat se ,že jsem v poho . Za tři dny repete ,ovšem to už mělo větší grady ,lezla jsem po čtyřech ,manžel říkal ,že jsem vypadala jak nad hrobem,já byla tak mimo ,že nevím ,no zavolal záchranku ,měla jsem šílené nízký tlak ,tak mě brali vyšetřit . Závěr ? Vše ok , ultrazvuk bez nálezu ,žlučník ok .druhy den jsem šla domů ,to už teda jsem se sama sebe lekla v zrcadle a jak největší blázen odcházela z chiry . Tentýž večer jsem začala žloutnout ,manžel té prý odraz od žárovky ,ráno jsem byla zluta úplně a telefon že špitálu okamzite přijeďte ,přišly odběry a máte šílené hodnoty . Tak jsem šla na ambulanci ,tam řekli ,ať si koupím vitamíny na játra anebo ze mám možná rakovinu krve . Načež jsem šla za kamarádem,který mě vzal k nim na ultrazvuk a světe div se ,kámen zasekly ve žlučovodu ,akutně čistit a pak odstranění žlučníku s 9 ! Kameny ,které předešlý Dr na ultrazvuku jaksi neviděl . Kamarád mi říká ,že to je na žalobu ,kdyby mi doma prasknul žlučník tak mám náhlou přihodu břišní a byli by rádi ,jak by mě dali dokupy . Ale hlavně ,že jsem hysterka a nic mi není . A takových nemilých překvapení máme bohužel více . A pak někomu věřte a nechte se uhojdat ,že jste jen střelena matka,která kvůli zubům či něčemu jinému nadělá . Stádo se přece lékařům ,učitelum atd .neozývá ,že ....

blgl
29. lis 2017

@marketa11112 volte příjemného lékaře ,který se specializuje na děti . Hodně uděla příprava před ,vy doma s nim . Dnes jsem obvolavala zase dalsi a další zubaře a říkali ,že je třeba děti zvykat ,někdo už to tu psal ,chodí třeba každý týden na pět deset minut ,několik návštěv ,povozit v křesle ,ukazovat ,povídat si...pak ,až bude mít důvěru ,tak něco řešte . Nešila byvh to horkou jehlou ,ať se vám neblokne jak můj syn . Do tří byl v poho ,jak jsem tu psala ,dvě plomby zvládl . Pak blba zkušenost a bojujeme . Tak ať nemusíte taky . Držím palce . Věřte ,zabere to ,pokud se vám to nepodela nemilou zkušeností s necitlivym přístupem.

marketa11112
29. lis 2017

@blgl dekuji...k nasemu zubaro deti chodi, videla jsem jich v cekarne uz dost, ale co se deje vevnitr nevim...ale pochybuji, ze by na nas mel tolik casu..i ted nez syna vezme trva 3 tydny..manzel rekl, ze tam pojede se synem sam, asi se boji, ze bych synovi proste nenechala ublizovat...no ano, nenechala...uzila jsem si s nim po porodu dost a bala se, ze o nej prijdu...ted mi vse rve srdce...on je fakt divocak a bojim se toho, co se tam bude dit ....po narozeni mel krvaceni do mozku a ja se moc bojim, aby se mu pri nejakem silenem hysteraku neco nestalo...
Asi vy to chtelo nejak oblbovak...

blgl
30. lis 2017

@marketa11112 tak nevím ,psala jsem tu a nějak mi zmizela odpověď ... Pokud jakoby zahajujete chození k Vasemu zubaři ,tak dnes opravdu jen seznamovací,povozit na křesle atd . Pokud je syn dráždivý ,což si dovedu představit,můj je šikula ,ale jak se sprajcne ,protože na něj bafne bílý plast ,tak to je amen.,tak bude třeba s ním pomaličku ,opatrně . Správný doktor ví co a jak ,postupně ho seznámí ,málokteré dítě přijde poprvé ,otevře pusu ,nechá si kouknout zrcátkem, potukat,ofoukat. Natož dat plombu. Sama víte ,že potřebuje jiný přístup ,jako každá matka víme ,co naše děti rozhodí a jak na ně ,správným přístupem třeba nikdy nebudete muset anestezie podstupovat,prcek to díky dobrému lékaři zvládne . V té pusine na třeba afty nebo tak ? Chápu jak vám je a držím vám palce .

petruci6
30. lis 2017

@blgl male deti male starosti,no nasa ma kazy od 2r... a kym vypadnu je dlha cesta.. :-/ mamka ma pravdu,skuste inu kliniku a predtym sa doma hrajte na potapacov,skusajte akoze nejaku masku,cez kt potapaci dychaju pod vodou a este by ste mohli predtym skusit bachove esencie,ak to poznate,nam to zabera na strach,predtym ani pusu neotvorila,teraz si s bachovkami necha aspon pozriet do ust http://www.bachovy-esence.com/p/148/mimulus-kej... mohlo by ho to ukludnit a pekne sa nadychat drzim palce

petruci6
30. lis 2017

@marketa11112 ako to dopado? ja som to celkom nepochopila,vy idete prvy x k zubarovi,este nie je ani jasne,ci ma kaz a uz ho chcu uspavat? sak to je sialeneeee ako pise bigl najprv len povozit v kresle a zoznamovat

marketa11112
30. lis 2017

@blgl nene , afty nemá.. vse ok... spatnou sklovinu ma manzel, mozna to syn zdedil...a jak pije na noc sunar....ted jsme ho alespoň vymenili za obyc mleko...k zubari jdeme 7.... tak uvidíme...jinak pak musim objednat do Chomutova.. ted jsem volala kamarádce... pry tam davaji nejaky sirup, aby ditko bylo mimo....i to u nas bude problém, syn totiž pije jen vodu, sirup.. třeba i na kasel u nas jde stříkačkou .. nekdy vyjimecne cucne sam, jindy to muselo byt nasilim...clovek s nim nekdy proste nehne...
@petruci6 ted jdeme 7 poprvé k nasemu zubari a uvidi se.. kaz ma urcite, dokonce myslim, ze dva... na me pusinku otevre... ale pochybuji, ze to udela u zubare...nenecha na sebe cizího člověka sahnout..... uspani by byla poslední moznost.. v chomutove, ale dnes mi kamarádka rikala, ze davaji i nejaky sirup... tak pro me pripadne mensi zlo.. uspani se bojim...

verdos
30. lis 2017

@marketa11112 Ten sirup to bude asi zase to tady už několikrát zmíněné Dormicum (Midazolam). U toho může nastat tzv. paradoxní reakce, třeba u nás na jedné klinice mi psali, že máme být připraveni, že se může (i když nemusí) stát, že dítě prostě bude bojovat a je nutné ho násilím držet, akorát si pak nebude nic pamatovat. Jsou děti, na které to ale funguje. Je to trošku loterie, prostě je to strašně individuální ta reakce (jak moc bude vláčný či excitovaný, jak moc si toho bude nebo nebude pamatovat, atd.).

marketa11112
30. lis 2017

@verdos no parada... ach jo...jsem zvedava, jak dopadneme...

verdos
30. lis 2017

@marketa11112 Ale tak třeba budete zrovna ti, na které to působí dobře... Na někoho to (alespoň statisticky vzato) musí působit, jak to působit má :D...

marketa11112
30. lis 2017

@verdos .. tak snad.. uvidíme co u normálního zubare.. ale bojim se ted spis ja..syn ještě nevi..

petruci6
1. pro 2017

no nam zrovna ten sirup nechcela dat zubarka,ze to si nikto nedovoli ked je este taka mala /o mesiac bude mat 3/ tak teraz vobec netusim ako kde maju nastavene hranice veku

petruci6
1. pro 2017

@marketa11112 tak to mate este dost casu ho na to doma pripravovat,pustite si rozpravky napr Prasatko Pepina u zubare,hovor mu,preco sa tam ide,ako treba otvorit pusu aby sa dr mohol pozriet,ze si krasne cisti zubky atd..motivuj ho aby sa na to tesil a neukazuj mu svoj strach,deti to vycitia na poprve mu aj tak nebudu nic robit

marketa11112
1. pro 2017

@petruci6 tak maly uz na kontrolach byL, pusinku moc otevirat nechtel. Tim kazem jsem si jista. Ale dohodli jsme se s manzelem, ze pokud nastane scena, skoncime to a zkusime nejakou kliniku..nechci ho trapit, uz si toho zazil dost..jen se bojim, aby nas vzali vcas...synka to poboliva..
Mluvim o zubari , o ukazovani zoubku..na me pusu otevre, ale boji se cizich...dnes jsme byli na mikulasske a sam nesel ani mezi deti..je to trumbelin..

englerova14
3. pro 2017

@verdos svatá pravda...bohužel tací dnes asi již nejsou. Dnes je to o kariéře a 💰. O nějaké empatii a lidskosti se nám může asi jen zdát, pokud člověk není VIP klient, nebo nemá dr. v rodině😏

petruci6
4. pro 2017

@englerova14 my name zubaru celkom milu a empaticku,ale je este mlada a boji sa s malymi detmi,kt nespolupracuju,preto nas radsej posiela na narkozu,ale ta jej sestricka to je hroza a des,boli sme tam nedavno s malou,ze vyskusame znovu po 3mes ci si neda opravit kaz,dr vysvetlovala,mala cas skusala bez vrtaka,ukazovala jej vodu atd a do toho sestricka/otevri pusu at tu nejsme do vecera!/ no ja som myslela,ze jej jednu vrazim

verdos
4. pro 2017

Tak jsme byli dnes u naší normální zubařky, schválila nám vyčkávací strategii, že i když plomby vypadly, že kaz se dále nešíří, zaplácla to něčím provizorním, ať je to aspoň trošku chráněné, i když prý máme počítat s tím, že to zase vypadne, ale lepší než nic. Takže teď se synem nebudu nic řešit, kromě zlepšování stravy, tedy především dodávání potřebných vitamínů a minerálů. Doporučila nám Elmex gel, to jsem teda řekla, že bych raděi nechtěla. A tím jsme to nějak ukončili (děti přišly a odtáhly mě z ordinace :D).

englerova14
4. pro 2017

@petruci6 😑asi uz byla vyhořelá...nekdo chodí do práce, která ho naplňuje a někdo si to tam chodí oddřepět (pro prachy). Smutné je, že to odnáší i děti, které sotva kdy mohly tomu nebožákovi stihnout něco zlého...

blgl
5. pro 2017

Tak se po odmlce ozývám jak jsme pokročili my .ten minulý týden mě úplně odrovnal ,telefony ,shánění schůdné varianty ,mazec . Nicméně sehnali jsme nakonec narychlo Entonox,který určitě ,podle Dr . Ve Fno ,zabere . Hahaha. Jako bylo to ó něco lepší než Midazolam,to byl extrém ,možná i to ,že to tam měli "pevně v rukou ",věděli jak chytit atd ,nicméně že by byl syn "happy" a bylo mu to "jedno " ,tak to fakt ne . Jako asi ó 20% byl ten boj slabší ,nebyl to ten masakr ,ale boj byl . A jsme tam ,kde jsme byli . Ale aspoň jeden zub je venku . Potřeboval by jít ještě jeden . U dalšího jsou na vážkách ,těžko říct ,jestli ho bolelo ,nebo šla ta bolest z horního zoubků a přenesla se i na spodní ,nebo se tam opravdu něco děje ,co zatím nelze vidět . Takže máme ještě možnost sehnat někde tu potenc.sedaci ,která je o něco hlubší než ta s Midazolamem a musí být u ní anesteziolog ,nebo zase Entonox . Už mě i napadlo ,jestli se obvodní dr nezeptat,jestli neexistuje něco ,čím bych syna utlumila ,nějaká tabletka... Když měl malý tři roky měl ošklivou laryngitidu ,byli jsme v nemocnici a tam mu dávali třikrát denně dithiaden ,no za dva dny měl "hladinku "a non stop spal . Je to hnusne ,ale už jinak nevím .

blgl
5. pro 2017

Jinak by mě fakt zajímalo ,v kolika letech se tak jako nechá normálně osetrit ,kdy přestane boj a začne normální spolupráce ,nemáte někdo zkušenost?

blgl
5. pro 2017

A taky teď absolutně netuším ,jak s ním teda teď doma probírat -věř zubaři . Po takových hororech .Se mi vysměje. Není blby ,včera jsem se ptala ,jestli ho něco bolelo ,říkal ,že ta vodička (anestezie) a že "mamko ,to jako bylo vedle jak ta jedle ,ta vodička ,dali mi to dásně . Takže si pamatuje, cítí a ví . Pecka ,jak mu teď mám vysvětlit,že jako to bude ok ,že je třeba prevence a zoubek spravit včas a nemusi se trhat ,to fakt netuším .

petruci6
5. pro 2017

@englerova14 mlada do 30let vyhorela? to sa mi nezda,skor je to o tej empatii voci detom,kt ona vobec nema

@blgl jedine uspat alebo este bachovkami skusit ukludnit,po zlych skusenostiach uz deti neuveria

@blgl spolupracovat muze dite zacit v 5 letech, ale i mnohem pozdeji, treba ve 12 letech...
hodne zalezi na povaze ditete, pristupu zubare a na tom jakou ma dite zkusenost

z vlastni zkusenosti doporucuji Bachovy esence a take doma trenovat, koupit si plastove zubarske "zrcatko", trenovat otevirani pusy, prohlizeni...nekterym detem pomuze i pouzivani elektr.kartacku, aby si zvykly, ze maji neco v puse co se hybe

Pokud je situace naprosto nezvladatelna, tak uspani.

Pokud se zuby kazi vic, je dobre podivat se na celkovy zdravotni stav. Zuby se daji posilit nejen cistenim, gely, stravou, ale take pres byliny

blgl
6. pro 2017

@bachovy_esence_poradna zkusíme ty Bachovy esence a uvidíme dál . Trénování vše ,to už máme za sebou , momentálně jde o špatne zkušenosti ,které mu nemůžu vymluvit ,nejde o kontrolu ,to otevře pusu a nechá se prohlédnout. Ale toť vše ,nenechá si udělat plombu . Zuby se kazí asi i geneticky ,oba s manželem máme špatné zuby ,manžel tomu podle mě pomohl ,já čistím ,nepiju sladké ,dobroty výjimečně ,čistím klasický i mezizubní atd a stejně kazivost špatná . Takže to má holt po mě .
Uvidíme ,ještě zkoumám tu potenc. Sedaci,bohužel se mi zatím neozvali.

verdos
6. pro 2017

@blgl Jo, to mi připomíná teď situaci u naší zubařky - musela ukázat, že má prázdné ruce, když mu do pusy sahala :D. Pak se zasmál, vzorně otevřel a pohoda. Nám bachovky nezabraly, ale nestihli jsme je dobrat, takže snad budete mít štěstí.
Genetika určitě může hrát taky roli, ale tím spíše bych řešila stravu - dědí se totiž hodně i dispozice něco strávit (např. nevhodná střevní mikroflóra, vadný nějaký enzym, atp.), schopnost něco ve stravě "rozložit", "navázat", "transportovat" na správné místo... A to pak způsobuje různé zdravotní problémy. Teda pátrala bych po skutečné příčině. Tělo má ohromnou schopnost regenerace a pokud k tomu nedochází, je potřeba vystopovat ten problém, ať už je psychosomatický nebo dietologický nebo jiný. Rozhodně to není jen o cukru, ale vliv na sklovinu má třeba i kyselina fytová, atd. Co se týče stravování, není to vůbec tak "snadné" že člověk nejí sladké a cpe se vápníkem a tím pádem bude mít zdravé zuby, je to mnohem komplexnější problematika (a to si myslím, že pořád ví věda málo). Dědí se i špatné životní zkušenosti (už se tím zabývá epigenetika). Takže bych se nevzdávala a hledala, i když chápu, jak je ta cesta trnitá a bolestná.

englerova14
8. pro 2017

@petruci6 jo tak ve 30 asi ne😁 to by bylo hodne zlé... tak to ji to spíš nebaví a nebo jak říkáte- nemá vztah k dětem, což je při takovém povolání docela problém

lenaada
11. zář 2019

@chanellka Dobrý den, můžu se zeptat, jak jste nakonec dopadli? Dcera je také neošetřitelná 🙂 . Z počátku první kaz rychle spravit a to šlo, příště jen vyvrtat, na plombu již pusu neotevřela, poprvé kovový prst. Další návštěva už nás bylo 5 dospělých, po dobrém i po zlém, domluvou i uplácením. Zubařka vcelku empatická, ale ošetřit ji musela. Rozhodla jsem se tedy s doporučením pro rajský plyn u jiné. Tam nám po vstupní prohlídce bylo sděleno, že pod rajským plynem by šly ty špatné zoubky vytrhat, ale ne celkově ošetřit a zachránit. Bude jí 5 let, od prosince kaz na předních zubech - zatím neošetřen, další 3 vrtané a min. 2 ještě musí být také. Ačkoliv jsme CA nechtěli, došli jsme s mužem, že teď jí v celkové anestezii zoubky necháme ošetřit, ať jí vydrží co nejdéle. Bratr má 12 let a ještě má první 5, kazivost minimální. Prosím tedy o informaci, jestli jste byli v CA a jak to dopadlo. Děkuji 🙂

luciehakova
5. led 2022

Dobrý večer. Chci se zeptat kam jít s pětiletým chlapečkem. Když si nenechá vyvrtat zub? Paní zubařka byla velice neochotná. A hlavně byla na malého dost ostrá a od té doby se bojí a nenechá se ošetřit.