Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

diviska
autor
30. bře 2012

@petra.vavra moc teď nechápu, na co se ptáte?! Přečtěte si prosím ještě jednou můj úvodní příspěvěk - mám pocit, že jste to pochopila opačně, než to bylo psané..

takyja
30. bře 2012

@ikarkulka Hele, zklidni se prosím - diskuze je na obě strany, takže na to, abys tady diskutující zastávající jeden názor poučovala o tom, o čem JINÍ diskutující chtějí nebo nechtějí diskutovat, jsi trochu malý pán (cit. "ale my tady opravdu nechceme polemizovat o škodlivosti vakcíny na dětský organismus"). Já třeba chci. Zastávám osobně názor, že trochu hliníku je nutné zlo. Jiná adjuvans jsou větší katastrofa.
A když jsme u toho, kde pracuješ ty? 😎

takyja
30. bře 2012

@kami1984 Bohužel i očkované děti po očkování končí v nemocnicích a sem tam i v márnici, takže to je trochu argument mimo... Jenom se to zametá pod koberec. Mám s tím výtečnou osobní zkušenost. 😝

ikarkulka
30. bře 2012

@takyja nepřeháněj. napsala jsem svůj názor. nechtěla jsem, aby se to tady zvrtlo v hádku a osočování, kdo má a nemá pravdu.

kde pracuji já, je asi jedno, protože moje zaměstnání nemá nic společného s vakcínami. tam směřovala moje otázka.
s racerunner jsme si to dopsaly do ip.

petra.vavra
30. bře 2012

@racerunner to není otázka filozofická....to je otázka praktická....
@diviska....no ptám se na to, co budete dělat až naočkujete a něco se stane.....já jen, že v tomto tématu to není o otázkách, ale o přesvědčení....bohužel, vím, proč to píšu ☹

mitote
30. bře 2012

tak ja teda nemam pocit, ze by tu @racerunner na nekoho utocila, pouze pise svuj nazor a sve zkusenosti a prijde me to naprosto v poradku... jeslti tady vam to nekomu pripada jako osocovani a nadavani si, tak jste asi jeste nic nezazili v jinych diskusich....
jinak souhlasim s @takyja
vsichni tady cpeme do deti sajrajty, kdo rika ze ne, lze si do vlastni kapsy, uz jen treba tim, ze bydlime ve meste a dychame ten "uzasne cisty" vzduch. Stejne tak pokud jde o jidlo, kosmetiku, domaci cistici prostredky atd atd atd a jestli si myslite, ze kdyz dite budete krmit jen bio, kupovat jen bio obleceni, bio kosmetiku, atd tak dite pred tim usetrite, tak jste dost na omyu, ono totiz take neni bio jako bio a stejne nezabranite tomu ze dit epujde ke kamaradovi na navstevu a nesezere tam hamburger nebi neumyje ruce nebio mydlem...

scai
30. bře 2012

taky bych se chtěla zastat @racerunner. Napsala jen svůj názor a teda diskuze snad o škodlivosti očkování je! Nechápu prč na ní ikarkulka útočí, že není a že je to o tom zda očkovat nebo ne. To přece s tou škodlivostí a debatou o ní úzce souvisí.
Proč zakazovat o něčem diskutovat? no nechápu....

Jinak k tématu. Já dítě očkovat nechávám. Věřím, že někdo může mít následky, ale po těch enmcoech kdyby se neočkovalo by byly následky mnohem plošnější... A tomu, že v tom jsou takové sajrajty nevěřím. Respektive nejsou tam v množství, které škodí. To by opravdu SÚKL nepovolil. Ti fakt řeší každou kravinu a je třeba jedna věta v příbaláku špatně a už se stahuje... natož nějaké zdraví poškozující součásti!

takyja
30. bře 2012

@scai Já jsem taky zastánce očkování, ale na některé věci se po nepříjemné osobní zkušenosti bohužel už koukám jinak... Pokud by to bylo tvé dítě, které by schytalo následky jako jedno z x set tisíc, tak se na to taky budeš dívat. To tak prostě je, i já jsem spoléhala na to, že nebudeme jedni z x set tisíc a spletla jsem se. Každý si myslí, že jeho dítě to zvládne.

Jinak co se SUKLu týká... je to malinko jinak, oni mají své limity, takže se jen tak do čehokoliv nemohou pustit. Trpí obrovskou podhlášeností, protože pediatři, ani rodiče jim nehlásí nežádoucí účinky vakcín. A když nemají hlášené nežádoucí účinky, nemohou zasáhnout.

Navíc, pokud se nepletu, očkování je v kompetenci hlavního hygienika (který kupodivu přežil mnoho ministrů zdravotnictví, než ho teď sestřelili a obvinili) a není bez zajímavosti, že všechny povinné vakcíny u nás získala a má jediná farma firma. 😉 Navíc se všechny očkují v těch nejširších schématech (4x hexa, 4x prevenar, někde se jede jen 3x hexa a 3x synflorix). Neříkám, že je to výsledek nekalých praktik, ale může to vzbudit otázky.

scai
30. bře 2012

@takyja tak samozřejmě beru, že pokud se někomu po očkování něco stalo, že to vidí jinak. Fakt chápu... A ibez tohodle na to má každý na to má svůj názor. A tys to teda hlásila? A můžu se zeptat co se stalo tvému dítěti po očkování a po kterém? Dík
Mě jen vadilo, že tady někdo někoho osočuje z jeho názoru a nařizuje o čem se může a o čem nemůže diskutovat 😠

takyja
30. bře 2012

@scai Psala jsem o tom 3 stránky zpět: postvakcinační meningoencefalitida (pravděpodobně spalničkového původu), s kolísavýma horečkama 40,5 stupně, které se nedaly srazit, se spalničkovou konjunktivitidou, spalničkovou vyrážkou po celém těle, otoky uzlin na 1,5 cm, neurologické komplikace, atd. po MMR očkování.

Jinak to mně vadilo taky, reagovaly jsme obě stejně 🙂

mitote
30. bře 2012

@takyja no jo, ale to ze pediatri a rodice nehlasi vedlejsi ucinky, je zase jen a jen chyba peditatru a rodicu...ono to jak vidime neni vzd tak jednostrane, ja kdyz jsem ted mela alergickou reakci na jedny leky, take jsem ihned volala lekari a ten ihned zasahl...je to pouze o nas samotnych

takyja
30. bře 2012

@mitote Jasně, že je to o nás... holt jsme jako národ pěkné stádo... co už... Na druhou stranu, pediatři mají své povinnosti, za nehlášení nežádoucích účinků jim hrozí pěkná pokuta, takže stačí na ně trochu tlačit. Nenahlásíš? Dobře, nahlásím sám a ještě jim připomenu, že odmítáš hlásit. 😎 Jenže to se pediatr zasekne a bude SUKLu tvrdit, že si rodič vymýšlí a SUKL potřebuje spolehlivá data. 😝 No a jsme zase u lidí...

scai
30. bře 2012

@takyja tak to je mi moc líto, že malá měla takové potíže. A je v pořádku? A hlásila si to teda nebo doktor?

ikarkulka
30. bře 2012

@mitote to máš sice pravdu (že dítě přijímá škodlivé látky z okolí a že ho od nich nelze úplně separovat), ale proč ho tím vědomě zatěžovat ještě víc?

to jako že když je v ostravě špatný vzduch, tak to má být tamním maminkám jedno a mají děti naočkovat vším možným, však to už je fuk, jestli to do sebe nabere ze vzduchu nebo z vakcíny?

ikarkulka
30. bře 2012

@scai na nikoho jsem neútočila, napsala jsem jí slušně svůj názor, jako ostatní. nezakázala jsem jí tady diskutovat, ale nechci, aby se to tady zase stočilo k hádkám, jako ve všech tématech o očkování.
kdo chce, ať si očkuje, kdo nechce, ať má právo to odmítnout.

to, co napsala racerunner, jsme už asi každá slyšela několikrát. bylo by mi milejší, kdyby ze svého pohledu lékařky nám nabídla třeba alternativní vakcíny apod.

takyja
30. bře 2012

@scai Hlásila jsem to (promiň, nějak mi to vypadlo z odpovědi). V pořádku víceméně je. Drobné neuro potíže se zdá se časem (po 3/4 roce) pomalu vytrácejí...
@ikarkulka Tak třeba já bych si přála, aby ostatní očkovali své děti proto, že mé dítě tak bude také chráněno. Dcera přes to, že má očkování, si nevyvinula proti očkovaným nemocem imunitu. Bezdůvodné odmítání očkování je pro ni riziko, stejně jako pro jiné děti, které mají problém s imunitou (primární či sekundární deficit).
To, že se nemoci nevyskytují v určitém území je projev proočkovanosti populace. Nemíním tím teď vymýcená onemocnění jako jsou pravé neštovice, ale třeba spalničky či příušnice. Kolektivní imunita tedy prospívá všem. A celkem bezdůvodně z jejich výhod čerpají ti, kdo nechtějí děti očkovat kvůli nežádoucím účinkům, ale to, že jejich dítě nemoc neprodělá je na úkor toho, že ostatní naočkovat dali s případnými nepříjemnostmi s tím spojenými.

Prosím, můžeš mi vysvětlit pojem "alternativní vakcína"? To jako z netopýřího sádla? 😀

jaru30
30. bře 2012

@ikarkulka to je fakt, alternativní vakcíny bych uvítala 🙂

takyja
30. bře 2012

@jaru30 A to je nějaký problém si je najít? Proč by je tady někdo, jen protože je chudák lékař a nedejbože zastává jiný názor, měl odpřednášet? Nemáte pediatra ani internet (stránky výrobce vakcín, lekarna.cz, vakciny.net, atd.) nebo je to moc práce???

ikarkulka
30. bře 2012

@takyja alternativní vakcínou jsem myslela alternativu například k hexa nebo mmr vakcíně. například jako tu uváděla tuším @diviska tu infanrix.

měla jsem za to, že pokud je dítě očkované, tak by ho to očkování mělo právě před tou nemocí chránit. nebo ne?
jak už tu psala @kachen, na západ od nás (a vůbec ve spoustě zemí) neexistuje nic jako povinný očkovací kalendář, nebo obsahuje jen minimum vakcín, začíná se očkovat později a přístup je individuální a více liberální. a přesto tam není žádný zvýšený výskyt nemocí, také tam neočkují všichni vše. takže kolektivní imunita je podle mého naprosto vymyšlený a nepodložený argument.

já bych si přála, aby lékaři informovali objektivně, aby nezatajovali vážné vedlejší účinky vakcín, aby k očkování přistupovali individuálně, neočkovali malé, nemocné děti, aby měl každý možnost volby, aby mě nikdo nenutil do rozhodnutí, se kterým se neztotožňuji a které může potenciálně ohrozit moje dítě. kdo převezme zodpovědnost za následky spojené s očkováním u mého dítěte? lékař, který dítě dostatečně neprohlédl, dostatečně mě neinformoval? stát, který nařizuje plošné povinné očkování? všechny matky, které lobbují za plošné očkování? ne.
a i kdyby nakrásně někdo tuto zodpovědnost přijal a snad mě i nějak finančně odškodnili, k čemu mi to bude?

proč matky, které se rozhodly neočkovat, nebo očkování omezit či oddálit, nenapadají každou matku, která očkuje vzorně vše? a proč naopak to nefunguje?

ikarkulka
30. bře 2012

@takyja a ty si myslíš, že holky, které se o tuto problematiku zajímají, se o tom nebavily s pediatrem, nečetly žádnou knihu nebo nepátraly na netu?
nadnesla jsem, že když už tu tedy byla lékařka, která navíc tedy asi má k vakcínám blízko (jestli jsem dobře pochopila), tak by přece bylo fajn, kdyby nám pomohla tímto směrem.

jaru30
30. bře 2012

@takyja chudák lékař??....tak ty jsi taky dobře mimo 😀 Nikdo tady nechce přednášku, ale jen třeba radu. Tu tady, na tomhle webu, většina mamin hledá. Myslíš, že jsem ještě nic nehledala? že tady sedím s rukama v klíně? 😀 Příště trochu přemýšlej. Díky.

jaru30
30. bře 2012

@takyja Myslím, že Karkulka to napsala velmi srozumitelně...." nadnesla jsem, že když už tu tedy byla lékařka, která navíc tedy asi má k vakcínám blízko (jestli jsem dobře pochopila), tak by přece bylo fajn, kdyby nám pomohla tímto směrem".
😉

diviska
autor
30. bře 2012

@petra.vavra pořád špatně chápu důvod vaší otázky?! Možná je to můj problém, ale nerozumím tomu, co po mě chcete vědět?! Já se snažím, stejně jako jiné maminky, najít takovou alternativu, aby se právě po očkování nic nestalo

takyja
30. bře 2012

@ikarkulka Prezentujete se tady všechny jako přebornice v informacích o očkování (lékařku okřikujíc) a neznáte ani jiná schémata očkování, popř. jiné druhy vakcín? Děláš si legraci? 😅

Ale k faktům:
Ne, pokud má dítě nějaký imunodeficit, tak si ani po podání očkovací látky, nemusí vytvořit protilátky a není tedy chráněno (náš případ). Stejně tak nejsou chráněné děti, které vakcínu nesmí dostat (neurologické potíže, rakovina, atd.).

Co se cicích zemí týká, není pravda, že v nich není zvýšený výskyt nemocí. Spousta zemí MMR neočkuje či neočkovala v blízké minulosti, ale také tam probíhají epidemie s úmrtími malých dětí. Ve Francii proběhla v roce 2011 epidemie s více než 15.000 nakaženými spalničkami s úmrtími 9 osob, z toho 6 byly děti do 10 let. U nás je výskyt spalniček díky očkování - pokud je mi známo - řádech jednotek, maximálně desítek případů, úmrtí minimálně. Z Francie se to po neočkované populaci rozšířilo po Evropě, takže celkový počet případů byl přes 26.000. Stačí ti to jako argument, že nemáš pravdu?
Zdroj např: http://www.khsova.cz/01_odborna_cinnost/files/s...

Víš, nezlob se, ale myslím si, že máš načteno pár článků "o škodlivosti očkování" a prohlásila ses za samozvanou odbornici. Neznáš přitom "alternativní vakcíny", jak to nazýváš, nevíš, že podání očkování nemusí vyvolat imunitní odpověď, nevíš o dětech s imunodeficiencí, uvádíš nepravdy, že jiné země nemají problémy, i když očko není povinné, atd. Za to nemáš problém vyjet na lidi.. super...

takyja
30. bře 2012

@diviska Taková alternativa bohužel neexistuje. Není postup očkování, kterým by se dalo vyloučit, že dítě nebude mít jakékoliv následky, a také neočkovat je riziko...

racerunner
30. bře 2012

Holky, já jsem na pohotovosti, až budu mít čas, ráda vám ty alternativy vypíšu, to pak můžete po svém pediatrovi vyžadovat....jen je to na dýl a já nemam moc čas...večer to tu bude. Jenom už se nechci hádat, nestojí to za to.

ikarkulka
30. bře 2012

@takyja nezlob se ty, ale kde jsem psala, že neznáme jiná schémata očkování nebo jiné druhy vakcín? že jsem napsala, že by bylo fajn se o tom pobavit s lékařkou? z toho soudíš?
taky super...

diviska
autor
30. bře 2012

Prosím vás, pojďme se vyvarovat útokům! Přála bych si konstruktivní diskuzi, což bohužel posledních pár stránek není :(

ikarkulka
30. bře 2012

@diviska jsem za, tohle nemá smysl.

takyja
30. bře 2012

@jaru30 Super, a jaké zdroje používáš? Které studie jsi četla? Které odborníky jsi oslovila? Které státní instituce jsi oslovila? Za sebe: používám lékařské zdroje, čerpám ze studií o očkování a odborných článků v CZ i angličtině. Hovořila jsem asi s několika 5 kapacitami na očkování v ČR a s několika institucemi, které mají nějakou vazbu na očko. Hlavně že já jsem mimo 🙂. Nejsem, jen mi vadí samozvané odbornice, které mají potřebu usměrňovat jiné účastníky diskuze.