Neočkované nebo částečně očkované děti

tahejhula
24. dub 2021

Pěkný den, pokud jsou zde rodiče takových dětí, zajímá mne, co vás vedlo k úplnému neočkování nebo redukované vakcinaci.
Proč jste se takto rozhodli, jaká omezení to přineslo, jak na takový požadavek reagoval praktický lékař dítěte…
Vy, kteří jste se rozhodli očkovat jen proti některým nemocem, jaká byla vaše cesta za vybranými vakcínami?
Uvítala bych poklidnou debatu, děkuji.

neomenia
24. dub 2021

@tahejhula záleží, jal dlouho. Hexa třeba se ockuje od 9 týdnů, takže když reknou, že chtějí odklad par měsíců, ok, ale na roce už je dlouho, tak dáváme revers.

tahejhula
autor
24. dub 2021

@neomenia proč by to mělo být dlouho? Tomu nerozumím.

aliishaa
24. dub 2021

@tahejhula Jsme v zahraničí, ale občas jsme i v ČR, kde nás chce jednou za čas doktorka vidět, takže mám srovnání a je to někdy vážně zajímavé (nejenom očkování 🙂 ). S prvním očkováním jsem si nebyla jistá, německý doktor mi řekl, že dokud plně kojím, je miminko chráněné, takže není kam spěchat a nakonec jsme s očkováním začali myslím v 9 měsících (Hexa). Česká doktorka se zhrozila, ale nemotala se nám do toho. S druhou dcerou jsem to chtěla udělat stejně, ale přišla corona (březen 2020) a doktor mi řekl, že vzhledem k situaci by vyčkal. Očkovali jsme nakonec v létě, když byla klidnější situace. Doktorka v Čechách si tukala na čelo, že ona kvůli koroně neodložila ani jedno očkování. Ona je dobrá, lidi k ní jezdí z daleka, ale je celkem nekompromisní a nebere v potaz jiné názory, jede podle nějakých postupů a předpisů...

neomenia
24. dub 2021

@tahejhula pro většinu lékařů už je to dost dlouhý interval zbytečné prodlevy očkování, kdy dítě může chytit nemoc, proti které už mohlo být dávno chráněné.

tahejhula
autor
24. dub 2021

@neomenia dobře, pak bych pochopila, že se od rodičů chce podpis o odkladu, nikoli odmítnutí vakcinace, jak vnímám onen revers. Respektive, spousta lékařů si nechává podepsat onen odklad i dříve a ten poté platí.

tahejhula
autor
24. dub 2021

@aliishaa nám tady trochu chybí individuální přístup. To je fakt. Nedostává se nám příliš často partnerského přístupu.

neomenia
24. dub 2021

@tahejhula necháváme podepsat revers plus zminku o odkladu na xxx měsíců.

tahejhula
autor
24. dub 2021

@neomenia osobně bych určitě nepodepsala odmítnutí vakcinace, pokud bych pouze odkládala. Především bych tedy sepsala vlastní vyjádření.

fifinka2020
24. dub 2021

Mame skveleho pediatra - a uprimne jsem ho vybirala uz pred narozenim ditete tak, aby se s nim dalo domluvit. Ja tedy nemela (a stale nemam) vyhraneny a ujasneny nazor, co jo a co ne (porad hledam), kazdopadne pediatr sam odkladal prvni ockovani az do temer roku ditete - syn min pribiral, tak uplne automaticky...a tim se odlozilo i vse dalsi a jsem za to moc vdecna. A u kamaradky problem s nicim nebyl - sama nechtela neco ockovat a vse v piradlu, nic nikdo podepisovat nemusel. On do niceho netlaci, doporuci s ohledem na dite, ale kdyz je maminka pro neco rozhodnuta, podpori ji. Jsem za nej moc vdecna... je mlady, hodne se vzdelava a vidi i druhou stranku ockovani...

renesme77
24. dub 2021

@tahejhula ano považuje manžela za lépe přemluvitelného. On přece jen více věří doktorům ,ale mě v životě doktoři zanedbali dost věcí teď nedávno zánět ledviny v těhotenství(15tt) a nakonec podle doktorky jen “slabý zánět močových cest” skončil operací. Studovala jsem kvůli svému zdraví právě zdravotní školu abych se uměla bránit a říct co a jak chci . A za změ přijde nesmysl malýho človíčka co se sotva narodil a začít píchat očkovací látky co mají stále dost nežádoucích účinků.

mamikry
24. dub 2021

@renesme77 Znám holčinu, která své děti očkovat nenechala a obě černý kašel prodělaly

tahejhula
autor
24. dub 2021

@fifinka2020 díky za odpověď a ať se takto parádně daří i nadále.

hojda
24. dub 2021

@renesme77 černý kašel už není tolik neobvyklý, manželka bratrance ho chytla cca před 2 lety.

vita_
24. dub 2021

Odkládali jsme u syna hexu i mmr. Lékař v klidu, vysvětlil vše na, co jsme se ptali a rozhodnouti o tom, kdy naočkujeme nechal na nás. Hexu jsme nechtěli dávat úplně malému miminku, lehce jsme konzultovali i s fyzio a očkovali v 5 měsících. Mmr až začal syn alespoň trochu mluvit, v některých diskuzích jsme vyčetli, že Mmr může zastavit/opozdit vývoj řeči. Tak tu jsme očkovali v 25 měsících. U Mmr jsme podepisovali papir u pediatra. Nic víc naočkováno nemá. V srpnu mu budou tři, a doteď měl 2x rýmu, jinak bez nemoci,a to od 2 chodí do školky.

azanka
24. dub 2021

@tahejhula sestra. Já osobně nejsem proti očkování - s opatrností a informovaně. Ale úplně nesnáším, když ze mě někdo dělá debila. Zůstavam hlavně kvůli doktorce, která je skvělá diagnostička.

tahejhula
autor
24. dub 2021

@renesme77 bohužel takové zkušenosti zrovna nenahrávají valné důvěře v lékaře. To je naprosto pochopitelné.

tahejhula
autor
24. dub 2021

@vita_ díky za odpověď a ať se daří i do budoucna. 🙂

tahejhula
autor
24. dub 2021

@azanka sestry takové bývají, myslím, že to bude zkušenost mnoha lidí. Nicméně pokud je dobrý lékař, dá se sestra hodit za hlavu. ;)

zuzita15
24. dub 2021

@tahejhula mně brácha říká antivaxer, já zas jemu totální provaxer 😂 Já si říkám informovaný rodič.
Starší dceru jsem očkovala první dávkou hexy letos v březnu, to jí byly 2 roky a 7 měsíců. Sháněla jsem pediatru, která nebude dělat problémy (už před narozením). Dcera byla lehké předčasňátko, takže s malým odkladem by bývala byla souhlasila, ale já chtěla víc 😂 podepisovala jsem klasicky negativní revers. Při každé návštěvě se mě sestra ptala, jestli už budeme očkovat, že smrtelné nemoci a bla bla bla bla. Dokonce mi doktorka napsala potvrzení do soukromé školky o odkladu z důvodu předčasného narození a z neurologického hlediska (k neurologovi jsme nikdy nechodily), ale zdravotní důvody pro odklad tam byly - nejdřív ložiska atopáku, které očkování může zhoršit, pak nateklé uzliny kvůli růstu stoliček, takže úplně na základě ničeho mi to nenapsala). Naštěstí od 1.7.2020 došlo k novele zákona o veřejném zdraví a bylo vyškrtnuté slovo “trvalá” u kontraindikace, tedy že je možná i dočasná kontraindikace. Toto by platilo i pro státní školku, takže bych žádné omezení kvůli neočkování nepocítila vůbec nikde, nicméně doktorka věděla, že očkovat chci, tak mi nedělala problémy. Druhou dceru se chystám očkovat dost podobně. A důvody? Načetla jsem o očkování hodně materiálů včetně zahraničních a rozhodla jsem se, že 9měsíčnímu dítěti tu nálož chemie píchnout nenechám, cca do půl roku se vyvíjí imunitní systém, kolem 2 let dozrává hematoencefalitická bariéra mozku atd atd. Pro mě jasná zpráva očkovat, až je na to to mini tělíčko alespoň jakž takž připravené. Když zvážím riziko nemocí, proti kterým se očkuje v hexa vakcíně, tak tam to riziko (u nás v ČR) v útlém dětském věku nevidím.

zuzita15
24. dub 2021

@zuzita15 pardon, 9týdennímu dítěti

tahejhula
autor
25. dub 2021

@zuzita15 já jsem nedávno nechala poprvé očkovat čtyřleté dítě, přičemž jsem se k méněvalentní vakcíně snažila dostat dva a půl roku. Ze strany ordinace PLDD průběžně docházelo jak ke lhaní, tak snahám mě vyděsit. Tomu neříkám komunikace na profesionální úrovni. Nerada bych tady rozjížděla souboje mezi pro a antivax, máslo na hlavě mají obě strany. Jde mi vážně především o ty reálné zkušenosti rodičů ve chvíli, kdy lékaři oznámili, že něco bude jinak. 🙂

codal
25. dub 2021

@tahejhula já mám holky očkované povinným, ale se zpožděním. U starší jsem sehnala Pediacel a očkovala až po prvních narozeninách, MMR až ve třech letech a pak jsem musela ještě doockovat žloutenku, ta v Pediacelu není a je do školky povinná, tu jsem očkovala až ve čtyřech. U té mladší jsem Pediacel nesehnala, takže byla na roce očkovaná Hexou, teď ve dvou a půl musíme naočkovat MMR, protože od května jsou zápisy do školky. Očkuju později, protože jsem nechtěla takové dardy očkovat do 9 týdenního miminka, měla jsem velkou obavu z nežádoucích účinků, jsem přesvědčená, že po tom prvním roce už má dítě vybudovanou nějakou imunitu a očkování zvládne líp. MMR jsem odkládala co nejdál to šlo, protože z toho mám velký strach, naštěstí starší to zvládla bez problémů, budu doufat, že i ta mladší to zvládne bez žádných nežádoucích účinků. U prvního měl doktor samozřejmě monolog, ale ve finále si jen napsal nějaký papír do složky a nikam mě netlačil. Sestřička ta měla nepříjemné řeči, ale já si stála za svým. U té mladší už se na očkování nikdo neptal, čekali až s tím přijdu já, takže pohoda. Nikdy jsem nemusela nic podepsat.

tahejhula
autor
25. dub 2021

@codal díky za odpověď. Měla jste oporu v tatínkovi dětí, rodině? Po mých zkušenostech je mi víc než jasné, jak těžce se to musí ustát někomu, kdo podporu nemá...

codal
25. dub 2021

@tahejhula manžel mě podpořil.

tahejhula
autor
25. dub 2021

@codal tak to je skvělé.

sonnenaufgang
25. dub 2021

Já tedy odmítla je očkování proti TBC. Byla jsem riziková, protože jsem byla 5 měsíců v Rusku. Jenže se ta vakcína dává už ve 3 týdnech a mě z toho bylo dost úzko. Navíc by se pak musela odložit hexa (po TBC je pauza 3 měsíce). Postupně jsem to odkládala nebo se nám to nehodilo a nyní je dceři 19 měsíců a stále TBC nemáme. Plánuji, ale později. Mudr. nejdřív říkal, že by s tím mohl být problém z hygieny... Postupně si zvykl a nic neříká:D

tahejhula
autor
25. dub 2021

@sonnenaufgang je dobře, že se tedy uklidnil. :D Díky za sdílení zkušenosti.

barulina
25. dub 2021

Ja Hexu neodkladala, ale mmr jo. U dcery dr ani nic nerikala. Ted u syna, se mmr posune rovnez, kdy jsem to uz dopredu lekarce sdelila. Podepisu negativni reverz. Dal to nerozebirala, vi, ze na toto mam svuj nazor a nezmuze nic. Ovsem pred nastupem skolky, syn mmr dostane

klokanka31
25. dub 2021

@barulina Prosímtě co znamená mmr?

tahejhula
autor
25. dub 2021

@klokanka31 vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím - u nás Priorix.