Očkování proti TBC. Jít či nejít?

16. led 2023

ahoj, chci se zeptat na názor ostatních, protože ve mě je to fakt 50 na 50. v porodnici nám bylo doporučeno očkováni proti TBC z důvodu že se manžel narodit v zemi která je vedena jako riziková. Manžel v té zemi nežije přes 20 let. jeho maminka tam jede jednou za 2 roky a brzy už tak přestane jezdit (tatínkovi je téměř krásných 100 let a pak už tam jezdit nebude). S paní doktorkou v ockovacim centru jsem se o tom bavila, říkala že odmítnout samozřejmě můžu, a že v našem případě to jako nutnost nevidí. zároveň mám ale strach abych něco nepodcenila. pere se to ve mne opravdu 50 na 50. zase si říkám že s přílivem ukrajinců který tu máme, bych třeba mohla být jednou ráda že to očkování má. proti očkování obecně nic nemám, je to skvělá věc. ale u toho na TBC (víceméně u všech) se uvádí že se má zvážit riziko vs přínos očkování. tak já nevím, šly byste v naši situaci ?

similenka
16. led 2023

Od roku 2009 se u nás už neockuje, bohužel. Co se teď bavím s lékaři, všichni doporučuji naockovat hlavně v souvislosti s Ukrajinou a migrací vůbec. Zvažuji nechat naockovat dítě 4 roky. Navíc naše rodina v Itálii teď měla TBC, léčba hrozná.

rnika
16. led 2023

Tak my jsme na tom stejně, také to měli kluci doporučené - protože manžel je také původem z ciziny. Já očkovat dala - všichni 4 kluci byli bez reakcí a jsem ráda, že to očko mají...

autor
16. led 2023

právě ten současný pohyb cizinců u nás je pro mě momentálně největší důvod pro. očkování se zrušilo údajně díky velmi příznivé situaci u nás, byli jsme mezi top státy v evropě s tbc (jakože nejmíň výskytu) ale to se teď může hodně rychle změnit že, a zrovna tak za rok bude malý nastupovat do školky...

merope
16. led 2023

Proč se to očkování dost nedoporučuje je, že mezi ním a hexou musí být minimálně 3 měsíce, ale doporučuje se spíše půl roku. Jinak je tam vysoké riziko nežádoucích účinků.

Pokud máš běžné a zdravé dítě, zvážila bych TBC očkovat (když už ti to nabízí) a posunout pak hexu.

krisstina93
16. led 2023

Já to nechávám dětem naockovat na vlastní zadost, i když nejsme přímo riziková skupina. Mám rodinu ve zdravotnictví a sem tam se s nakaženými setkávají.

amazonkajanik
16. led 2023

Chtěla jsem a doktor mi to vymluvil, že nejsme rizikový. Ale že naši bydlí ve městě, kde je fabrika plná lidí z Bulharska, Moldávie, Ukrajiny, to mu jako riziko nepřišlo 😔

amazonkajanik
16. led 2023

@krisstina93 partner je také ve zdravotnictví 🤔

autor
16. led 2023

@merope my už máme všechna ta základní očkování hotová, je mu rok a půl právě, a čekalo se s tím až bude mít po všech tech ostatních vakcínách 🙂

zelenaesmolda
16. led 2023

Pokud mate moznost tak bych urcite naockovala.TBC fakt lecit nechces.

rnika
16. led 2023

Pokud do toho chcete jít, tak ted co nejdříve....když jsem to tehdy zjišťovala tak ta účinnost pak tuším dost klesá, čím je dítě starší... (snad nesirim bludy )

zelenaesmolda
16. led 2023

@rnika
tak ucinnost asi klesa kdyz se nekdy v 10 letech preockovava

autor
16. led 2023

@rnika ano o tom vím, právě už je ti dost aktuální a musíme se už rozhodnout. po narození jsme s ockovanim začali později kvuli zdravotním problémům a jiné probíhající léčbě a teď právě máme konečně hotovo a je na řadě toto.

rnika
16. led 2023

Já u dvou mladších sýrů tím TBC začínala. U dvou starších jsem to také dávala az takto déle...

merope
17. led 2023

@zelenaesmolda Ona právě nějak klesá při aplikaci později, já četla, že po roce věku už se nevyplatí dávat.

zelenaesmolda
17. led 2023

@merope vzdyt I dospeli se ockuji kdyz jedou do rizikove oblasti

merope
17. led 2023

@zelenaesmolda Ano, když jedou do rizikové oblasti, tak se to hodí. Jde o riziko nežádoucích účinků vs. efekt té vakcíny. Ale snad jde i o přesný zdroj vakcíny (výrobce), kde ta rizika jsou různá.

margita_m
17. led 2023

@similenka jen upřesním… očkovat se přestalo v listopadu 2010. Vím to, protože syn se narodil červen 2010 a očkování proti TBC má. 🙂
Jinak k dotazu. Očkování bych dala i s ohledem na budoucnost. Pro mě stále převažují výhody očkování oproti riziku vedlejších účinků. Navíc máte doporučeno lékařem a nemusíte řešit, že chcete doočkovat potom na vlastní žádost později. 🍀

autor
17. led 2023

@merope nám právě už v porodnici řekli že to nás čeká až někdy po roce až bude mít všechna ostatní očkování. pak se to teda posunulo ještě víc kvůli jiné léčbě takže momentálně to vychází že mu bude tak 20-21 měsíců když na to půjde

tereza0111
17. led 2023

Ockovat se prestalo, protoze vyskyt tbc byl nizky a tak to vyslo jako "zbytecne". V poslednich letech zacina zase pocet pripadu dost stoupat - byt zejmena z pres neockovane cizince. Kazdopadne, je-li dite zdrave, tak bych ockovala, sama jsem ted deti doockovalva, byt uz jsou starsi a sance na trvalost ockovani je tedy nizsi. Misto vpichu je dost bolelo a uz mesic tam maji nepekny puchyrek (bude jizvicka), ale to je pry ocekavana reakce

pakeros
17. led 2023

Nechala bych naočkovat.Mám obě děti naočkovanéJá jsem TBC měla,vím co obnáší léčba.

elledh
17. led 2023

Mám taky obě děti očkované. První syn byl v roce a úplně v pořádku, ani to nijak výrazně nevyhnisávalo a jizvu má malinkou, světlou. Dcera měla jít taky v roce, ale díky neustálým nemocem se na očko dostala až ve 2 a půl. Vřídek hnisal hodně a dlouho. Jizvu má oproti klukovi větší a tmavou (časem snad zesvětlá). Prý čím dřív, tím líp, miminka nemívají žádné problémy.

blondynka400
17. led 2023

Jestli už má všechny očkování za sebou a je starší, tak už to nemá cenu. Očkování proti TBC funguje maličko jinak, má to smysl u toho úplného novorozence i vzhledem k dalším očkováním. Poté je to spíš už pak kontraproduktivní. Nejsem příznivcem očkovacího kalendáře v ČR, ale zrušení TBC byl jeden z největších omylů.