Co pro mně znamená navýšení rodičáku

18. pro 2019

Když jsem zůstala na miminko sama, musela jsem nám zabezpečit bydlení a proto jsem na čas musela zvýšit sumu, která mi byla měsíčně vyplácena z rodičáku. Později jsem sumu opět upravila na nižší, ale bylo to pak jen 4 tis na měsíc. Pracovala jsem, ale i tak jsem brutálně šetřila na sobě (jídlo-max. brambory, cibule v akcii, sýr občas jako vrchol luxusu, díry na sepraném oblečení už ani nešlo zašívat) Díky navýšení budu moct opět normálně žít. Bolelo, když všichni říkali, že jenom blbec na to spoléhá..

jjasmina
18. pro 2019

Tak v dbešní době se nedá na nic spoléhat. No už bylo řečeno , že to navýšení se bude týkat jen rodiček , které aktivně pobírají rodičák, mě osobně se zdálo i nesmyslné, proč by to měly pobírat rodičky , které svuj rodičák již vyčerpaly..

hezz17
18. pro 2019

@jjasmina ano, souhlasím.

pathan
18. pro 2019

@jjasmina Stát umožnil rychlejší čerpání rodičáku, aby motivoval střední třídu k rychlejšímu návratu do práce. A teď ten samý stát trestá rodiče, co to udělali, tím, že je připravil o zvýšení. Samozřejmě to nikdy nebude fér, což vychází už z toho, že je tato dávka pro všechny stejná.

llluckaaa
18. pro 2019

@pathan Nechápu, co na tom mělo motivovat střední třídu k rychlejšímu návratu do práce. Vždyť přece ať už jsou doma nebo v práci, vyčerpali by na RP to samé, jen holt pomaleji.

mourovatakocka
18. pro 2019

Rozumím, proč je to anonymní, ale kdybys byla z Prahy, napiš, ráda bych někomu před Vánoci udělala nějak radost a po dle možností pomohla.

lachtanice86
18. pro 2019

Alimenty a výživné na tebe?

ah1234
18. pro 2019

@llluckaaa keby sa ta vyska rodicaku nedala urcit, tak sa niekto rozhodol neist skor do prace a dobrat rodicak do konca, nie ? Takze by nebol doma 2 roky povedzme ale 3.

Je to tazke, lebo samozrjeme vzdy to bude pre niekoho nefer, ale to v zasade kazda davka od statu, netreba sa nad tym vobec pozastavovat podla mna, ale brat co pride. Uz to mozeme byt radi, jak dlho mozeme byt s dietatom doma . aeste za to dostavame nejake peniaze 🙂

llluckaaa
18. pro 2019

@ah1234 Ale RP přece pobíráš, i když už pracuješ a ukončila jsi rodičovskou dovolenou. Tyhle dvě věci spolu nesouvisí, takže nechápu, v čem to má motivovat do práce, když ta celková částka bude stejná. Spíš mi to přijde jako motivace, aby si ženy pořizovaly děti dřív po sobě, aby na první RP vyčerpali co nejvíc, pak mateřská a pak RP na další dítě.

ah1234
18. pro 2019

@llluckaaa do dvoch rokov nie, to mozes dat dieta do jasly len na 46 hodin mesacne

ah1234
18. pro 2019

@llluckaaa inak neber to, ze ti oponujem, suhlasim s tvojim argumentom, ale myslim, ze z casti to skutocne moze pomoct aj mamicke ktora chce ist do prace po 1.5 roku doma

llluckaaa
18. pro 2019

@ah1234 Já taky nechci oponovat, spíš mi to přišlo jako podpora porodnosti než rychlejšího návratu do práce 😉 Tak přínosné to bude určitě pro všechny, hlavně si to můžou přizpůsobit svým potřebám. Asi bude vždy někomu připadat tato změna nespravedlivá, mně by zase přišlo logičtější, aby to platilo až pro ty, co začnou RP čerpat od 1.1.2020.

ah1234
18. pro 2019

@llluckaaa suhlasim 😀 ale kazdemu sa to vidi proste inak, tomas jak s dochodkami napr..

jjasmina
18. pro 2019

@llluckaaa jj to je jasny, jim šlo asi o to žekdyby některá porodila třeba koncem prosince , tak kvuli pár dnum... Jinak teda souhlas, když si představim, že některá bude pobírat rodičá třeba už jen pul roku a dostane 80 000 , moc spravedlivé to není no.. Teda jestli to tak bude, tohle jsem tedy nezkoumala ..

llluckaaa
18. pro 2019

@jjasmina Ono možná ani nepůjde za 6 měsíců vyčerpat těch 80 tisíc, to by někdo musel mít nastavenou úplně minimální výši RP a mít nějakých těch 219 950,- už vyčerpaných, ne? Mmch. to je zajímavá matematická úloha, docela by mě zajímalo, jestli ji někdo vyřešil a takto chytře si to zorganizoval, aby dostal co nejvíc 🙂

jjasmina
18. pro 2019

@llluckaaa Tak v dnešní době je možný všechno

pathan
18. pro 2019

@llluckaaa Protože když je díte malinké, můžou zůstat doma s důstojným příjmem, aniž by se muselo sahat do rezerv? RP, co dostanu za dva roky, hypotéku ani kvalitní potraviny nezaplatí.

jjasmina
18. pro 2019

No tak prej vlada to ještě dala k ustavnimu soudu, tak třeba bude šance i pro matky, které svuj rodičák již vyčerpaly..

viki999
18. pro 2019

@llluckaaa určitě to jde vyčerpat, stačí mít měsíční max třeba 25.000 a máš to i se zbytkem nevyplaceneho RP.. hodně holek si to teď třeba mení na výpočet DVZ přes chlapa, aby dosáhly na vyšší měsíční částku...

meronym
18. pro 2019

@jjasmina Stat tresta matky (otce), kteri se vratili do prace drive (odvadi tedy drive dane, z cehoz stat profituje) tim, ze na zvyseni rodicovske nedosáhnou. Mne to naopak pripada velice nespravedlive. Je hezky videt, jak koalice miri pouze na svoje volice, coz zajistena stredni trida povacsinou neni...

llluckaaa
18. pro 2019

@viki999 Aha, on se zvyšoval ten maximální měsíční limit na 25 tisíc nebo víc? Dřív to bylo jen 11 tisíc maximálně, co si pamatuji.

atekram42
18. pro 2019

@llluckaaa Měsíční maximum je teď něco kolem 37 tisíc. Ale na to dosáhne málokdo...

caitlin7
18. pro 2019

@llluckaaa měsíční maximum je výše PPM, pokud byl nárok

atekram42
19. pro 2019

@caitlin7 a nebo se to může vypočítat z příjmů otce, jsou-li vyšší než PPM

caitlin7
19. pro 2019

@atekram42 jasný, ja jen, že ne každý může mít tech 37 tisíc

viki999
19. pro 2019

@caitlin7 ale je daný i strop.. nemůžeš si vzít 220 000 na jeden zátah...

viki999
19. pro 2019

@llluckaaa 25 tis jsem dávala jako příklad... je to ke 40 tis teď myslím ten strop..

caitlin7
19. pro 2019

@viki999 taky jsem nic takoveho nepsala