Jsem špatná máma?

klara2606
14. črc 2019

Ahoj holky mate taky někdy ten pocit? Mám kluka 3 roky a holku 10 mesicu. Babičky nemame a pritel hodne pracuje. Syn nema zadnou stanovenou diagnózu, ale je z tech "je jiny". Je hrozne citlivej, neni tolik prubojnej. V kolektivu tichy, radsi si hraje sam. Ke vsemu je beran a po zlem snim nejde nic. Porad se chce mazlit, vysi na me, zarli na segru a vyzaduje hrozne pozornosti.

vitezove
15. črc 2019

@trdelnik234 njn, v té době to bylo normální. Co naděláš. A ano, byla cholerik. Teď už není, nevím jak to zní odešlo ale s věkem se změnila a změnila i pohled na tohle všechno a tak no. Nemá smysl to řešit, je to dvacet, třicet let. Ale uvedla jsem to jako příklad, jak se tak cítí to dítě.

bayt
15. črc 2019

@zelenaesmolda Ale mamu jim nedela a jsou uz starsi.

trdelnik234
15. črc 2019

@vitezove
Je fajn,ze si to tu napisala,urcite to niekomu pomoze.

priefi
15. črc 2019

@vitezove no.... normalni... asi jak kde 😉 u nas treba tohle nebylo (nastesti). Jednou mamce ujely nervy ac ja nic neprovedla, schytala jsem to za blbost hrebenem (bolelo to fest)... do dneska me tohle mrzi, ze to udelala, ale ja jsem zareagovala tak, ze se to uz pak neopakovalo... nechapala jsem, co se deje a zeptala se, jestli me uz nema rada a ona se hrozne rozplakala, coz jsem opet tehdy brala, ze jsem neco provedla... ted uz chapu, co se delo a i tak nechapu, ze to udelala. Ale pamatuji si to do dneska no...

bayt
15. črc 2019

@vitezove Přiznám se, že jsem nechtěla původně nic psát, ale když už začala Priefi, tak musím napsat, že ani mně to nepřijde tedy úplně normální, ani v kontextu doby.

vitezove
15. črc 2019

@bayt
@priefi hm.. a co mám dělat, zažalovat jí? 😀 Já nejsem ráda, že to tak bylo. Ona teď už taky ne. Už se s tím nedá nic dělat, takže tahle diskuze je celkem ztráta času. Už to nenapravíme ani jedna.

bayt
15. črc 2019

@vitezove To jo, myslela jsem spíš to, že člověk někdy nevědomky omlouvá rodiče, aspoň já to tak dělala, a pak to vlastně vypadá, že za to může to dítě. Já vím, na první pohled asi blbost, ale když se nad tím člověk zamyslí, každé podobné týrání a bití si děcka nějakým způsobem kladou za vinu...

vitezove
15. črc 2019

@bayt myslím, že ji neomlouvám. Nejsem ráda, že se to stalo a nemyslím si, že jsem si to zasloužila. Byla jsem poměrně hodný dítě. Sice akční, měla jsem trochu svoji hlavu a nechtěla jsem uklízet. Ale jinak jsem byla hodná a tohle mě fakt mrzí. Jinak jsem měla skvělé dětství. Jen se s tím už nedá nic dělat tak je zbytečné o tom mluvit a vzpomínat.

lucka662006
15. črc 2019

@sister05 Špatná matka nemůže být ta, která má vůli to změnit a myslí na to, jak zlepšit vztah se svým chlapečkem 🙂 Špatná matka je podle mě feťačka s nezájmem o dítě. Ty máš o svého malého velký zájem. Možná to naopak moc řešíš, chce to trochu klidu, zaměřit se také na sebe. Někde jsem četla "nezachraňovat dítě od emocí". Když je dítě citlivé, nechat jej ty emoce naplno prožít, v bezpečném prostředí. Naše děti si taky nechtějí stříhat nehty a vždy se nějak domluvíme.( teď je jim 5 a 7 let). Měla jsem děti 21 měsíců od sebe, vím, o čem píšeš. Dnes vidím, že to chce trochu nadhledu, klidu, užij si děti, dokud jsou malé 🙂 Neprožívat to tak. Nálada matky se hrozně přenáší na děti. Dcera také od rána do večera "nezavřela pusinku", stále mluvila, zpívala si apod. Někdy jsem jí řekla, ať už "nehučí", na 5 min přestala a začala znovu. Dnes vidím, že to chtělo prostě jen více klidu na straně matky - mojí straně.

ivaze
15. črc 2019

@vitezove Diky za tenhle post, az budu utahana, nervni s protivná na dceru a treba budu mit chuť jecet, tak si na to (doufam) vzpomenu.

klara2606
autor
21. črc 2019

Chvíli jsem váhala a nakonec jsem koupila ne levný kurz nevychovy. Za pár týdnů dam vedet jestli jsme se se synem nekam hýbli. Drzte nam prosim palce.

martiina_k
21. črc 2019

@klara2606 tak to jsem zvědavá na odpověď, jak vám to doma pomohlo. Já tedy kurz nemám, ale mám pročtené volně dostupné články, nebo videa, nebo webináře. Mám dost podobný názor na paní Královou, že mi není moc sympatická, že to co by se dalo říct za 15 minut rozpitvává na hodinu, nicméně uznávám, že některá videa z pohledu dítěte jsou dobře udělaná a člověk se nad tím zamyslí. My vychováváme prcka tak, aby z něj byl slušný člověk, dáváme mu na výběr ve věcech, co pro nás nejsou důležité, ale jsou věci, přes které prostě nejede vlak a přes ručičky dostal, né že né… Nemyslím si, že by ho to poznamenalo. Už pochopil, že se některé věci nedělají a sám ukáže, že tohle dělat nemá (jsou mu dva). Začala jsem mu víc věci vysvětlovat, co se bude dít apod... třeba u doktorky při odběru krve nebrečí, kouká se (před tím mu řeknu, že ho sestřička píchne do prstíku, že to asi bude trošku bolet, ale že je to můj statečný chlapeček a zvládne to) - otázka je, když bych mu to neřekla, zda by byl taky takhle v klidu nebo ne... dost možná že jo 🙂) Některé věci jsem si z Nevýchovy vzala, myslím že mi stačily ty volně dostupné webináře... možná jsi se neměla tak unáhlovat a pročíst a zkouknout ta volně dostupná videa a zkoušet pomalu měnit systém vaší komunikace.
Můj vypozorovaný pohled je ten, že si můžu tisíckrát říkat, že ho přes ručičku neplácnu, že na něj nezakřičím apod. a ve chvíli kdy jsem hodně utahaná a už nemám energii na nic, tak prostě vyletím ☹ to tak prostě je. Rodiče nejsou roboti a nejsou stoprocentně dokonalí a děti nejsou hlupáci a ví to moc dobře.

zelenaesmolda
21. črc 2019

@martiina_k
to je synator statecnejsi nez ja co se tech odberu tyce :D
ja jim normalne zdrhla kdyz mi v tehu brali krev :D

klara2606
autor
22. črc 2019

@martiina_k ja jsem prave koukla na nějaké dostupne veci a protoze se mi to " jadro" líbilo a finančně na tom nejsme uplne nejhůř, zkusila jsem. Chci to zkusit v takovém pořadí jak to rika ta katka.

martinkamn
22. črc 2019

@klara2606 Ahoj ač moc do diskusí nepíšu,musím udělat vyjímku,protože jsem na tom úplně stejně.Mám 4 letého klučinu a téměř roční holčičku a můžu říct,že jsem kolikrát úplně na dně. Přijdu si jako ta nejhorší máma na světě,chci to brát s nadhledem a být v klidu,ale když mi tu dítě hystericky řve třeba hodinu tak už mu dám taky přes zadek a je mi jasný,že bych neměla taky je to citlivá dušiška a nechci aby to dopadlo jako s mojí mamkou,kterou nemám ráda.Já se to opravdu snažím řešit,ale.moje kapacity jsou omezené.Sama si totiž z dětství nesu psychické problémy.My jsme nakonec s klučinou zkončili u psychologa a má dyagnostikovany hyperkinetický syndrom s.možností ADHD.Prý díky předčasnému porodu,podle dr.jeho to neomezuje,ale pro rodiče je to záhul.Ano nějaké rady mi dala,načetla jsem hodně knížek.Jenže teď když je malí doma a nemá,pořádný řád(školka),tak je to strašný.Já už jsem opravdu vyřízená.Musím stále vymýšlet program,zabavovar ho,musí být zaměstnany,pořád ho okřikovat,všechno je u nás problém od stříhání nehtů,oblíkání,koupání prostě všechno a to kolikrát nemluvím co jsem už měla ostudy na veřejnosti.Pak tu mam dcerku,která je úplně hodný zlatíčko a kolikrát se přistihnu jak k ní tíhnu a to je taky špatně.Takže tě naprosto chápu a ten kdo v tom není tak nemůže moc soudit.Dej pak vědět jak pomohl kurz nevýchovy.