Zapsat otce dítěte do rodného listu nebo ne?

lucinecka28
26. čer 2018

Ahoj chtěla jsem vas poprosit o radu přítel me opustil ve 3 měsíci . Nechce komunikovat nereaguje na sms no proste srab. Chci po nem aby podepsal otcovstvi a platil alimenty . Ale komunikuje jen jeho nova pritelkyne ze on dite nechce a ze pro me bude lepsi ho nenapsat do RL ..ze budu mit vyhody u socialky a pridavkach atd. Ja ho chci napsat do RL nebo je vyhoda ho nenapsat na co budu mit nakor ? Ma nekdo nejake zkusenosti prosim

zuzangel
26. čer 2018

Ahoj, to me mrzi, ze jsi v takove situaci. Osobni zkusenost nemam ale nemyslim ze by to byla nejaka vyhoda nemit otce zapsaneho, aj kdyby tak nejakych par korun od statu neni vic jak kdyz tam bude on a bude platit alimenty. Kdyz ti nepodepise, nezoufej, bude to trochu trvat, ale pozadas si soud o urceni otcovstvi a ten ho donuti a budes ho v RL mit. Preji hodne sil 🙏🍀⚘

ariadna12
26. čer 2018

Vyznamna vyhoda zapisu do rodneho listu je vyzivne pro dite a vyzivne (naklady) na vybavicku ditete pred porodem a hlavne - pravo dedit po otci majetek!!! Neverila bych te jeho nove (pokud existuje a nepise si s tebou takhle sam), ta to s tebou fakt dobre nemysli☺. A expartner evidentne taky ne, pokud neni schopen normalne komunikovat. Veskerou komunikaci s nimi (i jen z tve strany) bych nemazala, muze se ti jednou hodit. Pri nezapsani do rodneho listu vyvstava problem, co rict diteti, proc nema otce, kdo je jeho otec, apod. Nevim, jaky mas prijem a situaci, ale ne kazdy ma narok na socialni davky. Na druhou stranu, mam spoluzacku, ktera nema zapsaneho otce v rodnem liste, byl pry to nekdo zenaty, vychovala ji jen mamka a prarodice, a vyrostla z ni super zenska. Mamka ji odmitla rict, kdo je jeji otec, a dost se tim trapila. Taky ale mam kamaradku, ktera se potacela mezi znesvarenymi rodici a nemela dobry vztah s nevlastni matkou a trpela zase tim.

misa357
27. čer 2018

@lucinecka28 Nebudeš mít z pohledu dávek žádné výhody. Spíš naopak, budou někteří úředníci nevybíravě řešit, proč nemáš pro dítě otce. Jediná "výhoda" nezapsání je, že zploditel nebude mít na potomka nárok. Je otázka, jak moc by tohle bylo, či nebylo problematické.

kepu
27. čer 2018

@lucinecka28 ahoj do RL ho urcite napis za jedno kvuli vyzivnemu ... Nevim proc by nemel platit ...ale hlavne kdyz budes potrebovat nejake davky tak na to hodne koukaj protoze prece ti nebude platit stat kdyz ti neplati ani otec ditete ... Tak mi to bylo kdysi receno na socialce ...

baris
27. čer 2018

@lucinecka28 výhodu na sociálce mít nebudeš. Máš jen 2 možnosti a rozhodnout se můžeš jen ty sama:
1. zapíšeš ho do RL, i kdyby se vztekal, tak můžeš požádat soud o určení otcovství. Bývalý partner bude muset platit (pokud bude platit). Ale pozor - také může chtít časem střídavou péči.
2. nezapíšeš ho do RL, budeš mít méně peněz, ale větší klid.

Sama nevím, jak by jsem se zachovala já.

anetka1701
27. čer 2018

výhody to nemá. Madam chce vyvázat chlapa z otcovství a mít ho s čistým štítem! Je to pěkně vypočítáve. Máš narok na alimenty, půlku vybavicky a nákladů v průběhu těhotenství, výživné na sebe do dvou let dítěte a výživné na dítě od narození. Je to pěkná sumicka a chapu ze se mu to nechce platit....

priefi
27. čer 2018

@lucinecka28 nova pritelkyne s Tebou manipuluje, alimenty jsou vzdy lepsi 😉 dite je ma po dobu studia, davky od statu nemusis mit vzdy 😉 a vyhody u socialky muzes mit taky, zalezi od toho, jak vysoky bude Tvuj prijem a vyse alimentu. Nenech ze sebe delat blbku 😉 Je to jednou otec, byl u toho, kdyz jste splodili dite, tak at se k tomu ted stavi jako chlap a ne poseroutka. Navic je tady i dedicke pravo, o ktere by dite teoreticky mohlo prijit

blahova_andrea
27. čer 2018

sama od sebe otce do RL zapsat nemůžeš. buď to musí jít dobrovolně podepsat nebo se budeš po porodu soudit o určení otcovství a poté o úpravu styku a výživné. známá to zrovna řeší tou soudní cestou. také nekomunikuje od druhého trimestru a po dobrém to prostě nešlo. na úřadě rozhodně výhody nečekej. ženy, které neví, s kým dítě mají, těch tolik není a ani na ně není hleděno kdo ví jak hezky. všeobecně je to bráno jako vypočítavost a s tím úspěch nikde slavit nebudeš. v první řadě se o potomky mají starat rodiče a až poté případně pomůže stát. pokud nebudeš mít otce v RL a budeš chtít dávky, tak první, co bude úřednice řešit, je kde je otec, proč není v RL, proč nemáte stanovené alimenty apod. nic příjemného. další věc je jak tu bylo psáno. co jednou řekneš dítěti až se na otce bude ptát? děti dle zákonů mají právo znát své předky. dědictví je hezké, ale ošemetné, taky může dítě zdědit dluhy, že? :-/ rozhodně nemáš lehké rozhodování. jak tu zaznělo. s povinnostmi bude mít otec i práva, takže ti bude moct dělat zle, narušovat výchovu a tahat se s tebou pak o prcka. pokud otec nebude, budeš mít v tomto smyslu klid, ale nedělej to kvůli výhodám a dávkám. musíš být smířená s tím, že na to fakt budeš víceméně sama, pokud ti nepomůže rodina. vůbec ti tu situaci nezávidím, stejně jako ji nezávidím své známé ☹ ona to nejdřív neřešila, ale když byl dítěti rok, tak dozrála a řešit začala. hlavně se neřiď tím, co ti píše nějaká jeho nová. ona si hájí svoje a to je protiklad toho, co si potřebuješ hájit ty 😉

barchen
27. čer 2018

@lucinecka28 Žádné výhody tam nebudou, spíš se na Vás některé úřednice budou dívat poněkud pohrdavě. Určení otcovství (to musí mladý pán podstoupit i kdyby se jeho nová madam stavěla na hlavu) a na základě toho zapsání do RL. Jestli Vám platit bude nebo ne, s tím Vy sama nic neuděláte ale zapojí se stát. A pak dědictví, bude to jeho právoplatný potomek, takže cokoliv by se stalo, Vaše dítě něco dostane resp. má právní nárok i kdyby na něj někdo "omylem zapomněl" . A pokud to budou pouze dluhy, toho se dá zříct jedinou návštěvou notáře.

blahova_andrea
27. čer 2018

@barchen no často se o dluzích neví, když lidé přijímají dědictví a pak se nestačí divit. ale to už jsme někde jinde, to teď není aktuální v její situaci řešit.
@lucinecka28 jinak ještě můžeš osvítit novou madam tím, že pokud to vše nebude dobrovolné, tak je to bude stát o nemalé částky víc. protože nakonec zaplatí i ten soud a výlohy i třeba na tvého právníka, dna testy na základě kterých se určuje otcovství také nejsou zadarmo a vůbec na něj soudce nebude pohlížet dobře, když se vyhýbá svým povinnostem. fakt si tím jedině uškodí a na výsledku, že je otcem tím vyhýbáním nic nezmění.

lenka253
27. čer 2018

Nezapsala bych. On dítě nechce a třeba za rok nebo dva mu hrábne a najednou se o něj bude snažit? Zjistí, že s novou přítelkyní děti nejdou a bude ho chtít do péče? Ne, v takové situaci bych nezapsala. Nehledě na to, že když o něj nebude jevit zájem, tak to bude pozitivní pro tvůj budoucí vztah, nikdo vám nebude rodinu narušovat. Rozhoduji se stejně. A jsem rozhodnutá, že nezapíšu. On mě teda ještě nechal v těhotenství. Pokud to zvládneš bez alimentů, nepiš ho tam. A věř, že nová přítelkyně ti určitě pomoct nechce. Chce hlavně pomoct tomu, aby on neměl s ex a s jejím (vaším) dítětem nic společného a ona měla čistý štít. Moje rada je nevěřit jí a už vůbec si s ní nepsat, akorát se tím shazuješ. Přeji mnoho štěstí ❤️

barchen
27. čer 2018

@blahova_andrea Počkej, když ti jako dědici dorazí oficiální dopis od notáře/právníka, třeba po úmrtí, tak tam je výčet všeho majetku včetně dluhů. Všichni věřitelé mají určitou dobu, do které si mohou uplatnit pohledávky, úřady také, takže ty pokud obdržíš něco oficiálního, tam všechno stojí. Proto kolikrát po úmrtí to trvá měsíce až roky, než dostaneš dopis ohledně dědictví, pokud je to člověk, který nežije s tebou a ty nemáš doklady od majetku atd.

radkan91
27. čer 2018

@lucinecka 28 pokud je otec v rodném listě,má povinnost platit alimenty,přispět ti na vybavicku apod...,ale má na dítě taky svoje práva,může ho chtít vídat,pokud casem změní názor,může do toho prostě mluvit...pokud v rodném listě nebude,můžeš mít na příspěvcích od státu výhody,ale je pravda,že úřednice budou zkoumat,proc není otec v rodném listě,další otázka je,jestli by si měla na příspěvky vůbec nárok,záleží na výši tvých příjmů a příjmu dalších osob,ktere s tebou žijí...nebála bych se jít se poradit na městský úřad na odbor sociálních věcí,tam mají na starost poradenství v takových případech,určitě budou moudřejší,než my tady...

kristyn.g
27. čer 2018

tak neřešila bych že by neměl na dítě práva ... ty může mít i kdykoliv potom, když se mu zachce a nechá si určit otcovství...

raduushka
27. čer 2018

Tak já bych jej zapsat nechala, pokud sám nebude chtít tak bych to klidně řešila soudně. Matky na RD, pokud jsou na dítě samotné, to nemají jednoduché a mě by se asi nechtělo každého čtvrt roku běhat na úřady a vyřizovat přídavky a příspěvky od státu a neustále někomu vysvětlovat proč si nepožádám o alimenty. Máš nárok na alimenty pro prcka, proplacení výbavičky (tam ale nevím jak přesně to je) a výživné na sebe do dvou let od narození mimča a to vše až 3 roky zpětně! Takže pokud se nedohodnete a budete to řešit soudně, můžeš mu tím pěkně zavařit a dostat jej do krásných dluhů. A nemyslím si že by s ním ta jeho nová chytrolínka zůstala....

blahova_andrea
27. čer 2018

@barchen nejsem právník, ale jsou případy, kdy lidé myslí, že dědí majetek a nakonec pláčou nad exekucemi, o kterých v té době nevěděli ☹ vždyť si vem, kolik lidí platí dluhy někoho jiného.

blahova_andrea
27. čer 2018

@kristyn.g kdykoliv ne, myslím, že je tam nějaká promlčecí doba 😉

dominikaromanova
27. čer 2018

@lucinecka28, je mi líto co se Ti stalo, ale jak již bylo psáno výše, když otec nebude zapsán v RL, výhodu to žádnou nemá.
Pritelkyne ho chce jen vyvazat z povinnosti hradit výživné.

Navíc pokud otce nenechas zapsat do RL v podstate tím dite “okrades” o výživné na které má ze zákona nárok. Pokud se otec nenechá zapsat do RL dobrovolně (souhlasnym prohlášením na Matrice), okamžitě po porodu a vydání RL ditete podej Žalobu na určení otcovství k příslušnému soudu kde bude mít dite trvale bydliště (bydliště ne stejně jako u matky).

Také mas nárok na výživné na sebe a na část vybavicky pro dite. Cokoliv pro dite koupíš, vždy si schovej uctenku, fakturu atd.. Nebudeš to mít sice snadné, ale uvědom si, ze to děláš pro dite. Preji pevné nervy, hodně síly a štěstí. Bude dobre, uvidíš. 🍀🍀🍀

dominikaromanova
27. čer 2018

@blahova_andrea u Žaloby na popření otcovství je lhůta 6 měsíců od narození ditete (ale i zde to lze sice podstatně složitěji řešit) u Žaloby na určení otcovství lhůta není jestli si tedy ještě dobre pamatuji.

barchen
27. čer 2018

@blahova_andrea Ale to je v blízké rodině, kde si lidi myslí, že existuje majetek a dál neřeší. Perou se o barák ale ty fin. závazky nikoho nezajímají. Ale v tomto případě by dítě nebo jeho zákonného zástupce kontaktoval notář/právník s dopisem, kde by mu oznamoval konání děd. řízení. (údaje by měl z matriky na základě právě RL). Na základě návštěvy by rodič nebo dítě viděl soupis majetku, závazků a pohledávek a podle toho se může rozhodnout, jestli to bere, nebo se vzdává.

blahova_andrea
27. čer 2018

@dominikaromanova já se v tom teda neorientuju, ale znám případ, když holčičce bylo už tak 6 let a otec si nechal zrušit otcovství, prokázalo se, že není jeho. no a určení otcovství jsem slýchala, že snad bylo dva roky ta lhůta, ale třeba si to s něčím pletu :-/ přijdou mi hrozné pro dítě obě varianty. jak o otce v pozdějším věku přijít,tak i to, kdyby najednou po letech někdo cizí došel a začal si hrát na tatínka ☹

dominikaromanova
27. čer 2018

@blahova_andrea, já nepsala, ze to nelze, ale je to složitější o na toto již existuje judikat. Mimochodem Žaloba na popření otcovství se používá celkem často a to v případech, kdy manžele neřeší rozvod včas, ženě se narodí dite s jiným partnerem v době rozvojového řízení nebo v době hájení po rozvodu. Automaticky do RL je zapsán manžel nebo bývalý manžel.

2hanah
27. čer 2018

@lucinecka28 Já bych zapsala, dítě je jeho, ať platí a pokud se nebude chtít nijak podílet aspoň na občasném hlídání - péči, o to větší nárok máš na alimenty, tak to je, řešila bych to i přes sociálku a soud, protože jestli není změna, měla bys mít od něj nárok i na výživné pro těhotnou matku a peníze na část výbavičky, takže schovávat účtenky a počítat. Pokud by jsi i tak na tom byla blbě, je možné zažádat příspěvěk na bydlení, na to můžeš mít nárok i přes alimenty, ale jinak nikdo za něho Ti alimenty nedá, měla bys jen o něco větší třeba ten příspěvek na bydlení nebo Ti přiznají přídavek na dítě. Výhoda by byla jen ta, že ikdyby si pak vzpomněl, neměl by na dítě vůbec žádný nárok, ovšem pokud by na tom trval, tak by se zřejmě pak domohl zase soudně a to už pak nevím, jak by bylo s těmi soc.příspěvky, kdyby se otec najednou ukázal a Vy před tím tvrdila, že otec je neznámý, pokud byste ho nezapsala do RL. Držím pěsti, je to náročné rozhodnutí.

dominikaromanova
27. čer 2018

@lenka253, jen je v Tvé úvaze maly háček, pokud se biologicky otec (jak autorky tak Tvůj) rozhodne dříve či později, ze zapsán být chce a chce uplatnit svá rodičovská práva, má na to ze zákona nárok a Žalobu na určení otcovství podá k příslušnému soudu sám. S tím neudelas nic, můžeš být i vdaná. Ano, je to sice složité a na dlouho, ale když někdo chce....

verena
27. čer 2018

Ahoj, ja si také myslím, že kdyby si vzpomněl, že chce dělat tatinka, tak se určení otcovství domuže soudne. Takže nezapsání nemá výhodu, že by ses ho zbavila. Pak bych v zájmu ditete chtěla od něj finanční zajištění, ted ti třeba přijde, že vše zvládneš sama, ale ber, že každou tisícovku, co nyní usetris, můžeš jednou dat diteti třeba na bydlení nebo na studia a tam už to bude znát. Otcem už bývalý je tak či tak, takže by měl také nést odpovědnost.

priefi
27. čer 2018

@lenka253 kdyz otec neni v rl, neznamena to, ze uz nikdy nebude mit narok. Pokud se mu zachce, urci si otcovstvi a do rl se zapise a najednou bude "milujicim tatinkem".

eviicka
27. čer 2018

@barchen jenže ten soupis majetku nemusí být definitivní, dítě dědictví přijme a následně se ukáže nový věřitel s dluhy přesahujícími majetek a je to. Notářka nás varovala, že jakmile dědictví přijmeme, přijímáme i odpovědnost v takové situaci. Ale to je mimo téma.

Jak už tu bylo řečeno, rozhodně bych se neřídila tím, co říká nová přítelkyně. Té určitě o tvé dobro nejde... protože žádné dávky nevyrovnají povinnosti druhého rodiče. A být někde za tu, která ani neví s kým to má... Druhá věc je ta, že ty všechny soudy apod. nebudou nic příjemného ☹. Je to těžké.

barchen
27. čer 2018

@eviicka Je to mimo téma ale zajímavé. Já jsem dorazila k notářce (našla jsem si dopis, jelikož jsem neměla tušení, kde otec celé ty léta žil), předložila mi kompletní soupis a na základě toho jsem se měla rozhodnout. Věřitel se přece může přihlásit do určité doby. Promlčecí lhůta je dána zákonem. Protože jestli to tak je jak píšete, tak se divím, že v této zemi vůbec někdo podepíše dědictví. Ale třeba je tady někdo erudovaný, kdo ví, jak to přesně podle zákona je.

eviicka
27. čer 2018

@barchen no jen vím, že dříve to ručení bylo jen do výše dědictví. Nově to je takto (já konkrétně byla u notářsky letos v lednu). Promlčecí doba zní logicky, možná nějaká je, my to řešili dva měsíce od úmrtí.

blahova_andrea
27. čer 2018

@eviicka podle mě toto není pro dědice ideálně ošetřené. že se může věřitel přihlásit až do xy a přitom už je o dědictví rozhodnuto. dědicové nemají šanci se těm dluhům vyhnout, když není podmínka, že se musí věřitelé ozvat do x a poté teprve proběhne přijmutí nebo odmítnutí dědictví. po té už by se přihlásit nemohli a mají smůlu. z pohledu věřitele chápu...ale z pohledu dědice ☹