Amoksiklav při kojení? Jaká jsou rizika ATB při kojení?

dasula10
30. lis 2014

Dobrý večer maminky, mám doma 3,5 měsíčního chlapečka, kterého plně kojím. Už měsíc se ale plácám v nemoci. Nejdřív to začalo bolestí v krku, ta cca po 14dnech přešla, ale pak se mi to vrazilo do rýmy. Před týdnem jsem byla u dr., ta mi vzala CRP, které bylo menší než 8, takže atb nebylo nutné nasadit a měla jsem pokračovat v používání dostupných medikamentů pro kojící maminky, což byl v mém př.Pinosol a Quixx. Jenže mě tento pátek chytly strašně dutiny, ukrutná bolest mezi očima a pod očima. Volala jsem dr., ta mně předepsala lokální atb do nosu a pokud mě to přes víkend nepřejde, mám začít brát Amoksiklav po 12h. Mám strach, co to provede s prckem, máte některá zkušenost? Musím už fungovat normálně a tak si myslím, že už je pro mě braní atb nevyhnutelné ☹ . Moc děkuji 🙂

anetadr
30. lis 2014

Mám 12 denního prcka, kojím a zrovna Amoksiklav beru. Určitě je lepší ho brát, než mít zánět v těle - to se o mlíčko podle mě přijde snadněji. Pokud máš pochybnosti, nech si ještě jednou nabrat CRP - tam by mělo být jasně vidět, zda jsou atb nutné, nebo ne. Já ho měla zvýšené a přidaly se horečky, tak jsem neváhala - i když osobně jsem hodně proti atb a snažím se je brát jen v nutných případech. Kojení to prý nevadí.

lenkavd
30. lis 2014

@dasula10 já bych amoksiklav při kojení rozhodně nebrala. Když už, tak nejobyčejnější penicilín....
Jinak ATB můžou změnit chůť mléka, takže dítě ho může odmítat, nebo ho potom může bolet bříško, být podrážděné. Hodně záleží na zvolených ATB, jestli jsou chemické nebo "přírodní", kolik toho do mléka přechází a jak je dítě citlivé.

pistalinda35
30. lis 2014

@dasula10 ja chytila anginu od meho tehdy 9mes. chlapecka. On dobral antibiotika a zacala jsem je brat ja. Pry pri kojeni to nevadi. Ale doma jsem pak nosila rousku 😉 aby to prcek opet nechytil. Mlicko mu chutna porad a to uz mu bude rok 😉

elana
30. lis 2014

@dasula10 když byly dceři 4m, dostala jsem zánět do rány po vytrženém zubu, tou dobou byla tudíž plně kojená, stomatolog věděl že kojím, pro zajímavost jsem se ptala i praktického doktora a taky v lékárně a všichni řekli Amoksiklav v pohodě. Užívala jsem ho nejdřív 2x, pak dokonce 3x denně a dvě balení, protože se to nelepšilo. Jsou to atb, která nejsou při kojení kontraindikována a prostě když je zánět, tak co se dá dělat , takže radši vyléčit atb.

dasula10
autor
30. lis 2014

@anetadr Děkuju moc za zkušenost. Já už se v tom plácám tak dlouho ☹ a musím fungovat i kvůli starší dcerce. Je to jak na potvoru...člověk X let není nucen atb brát, přišlo to v nejmíň vhodnou dobu. Tak brzk 😉 é uzdravení přeji

dasula10
autor
30. lis 2014

@lenkavd Tak snad to bude v pohodě, koupila jsem si k tom i probiotika a malému tak dávám Bio Gaia. Děkuji za názor 🙂

paja.83
30. lis 2014

Ahoj ,já ho brala taky asi 10 dní po porodu, rozjelo se mi celé šití po porodu, nasadili mi Amoksiklav a znova šili. Malej ležel po porodu v dětské nemocnici, já tam byla jako doprovovod s ním a ten Amoksiklav jsem tam hlásila, že ho mám brát a doktoři mi řekli, že můžu a to bylo malémi pár dní.

dasula10
autor
30. lis 2014

@pistalinda35 Děkuji za zkušenost 🙂 . Musím zaťukat, ale prcek odolává seč může 😉 ...mám doma čtyřletou dceru a ta už je také přes měsíc nemocná.

dasula10
autor
30. lis 2014

@elana Děkuji 🙂 , snad mi zabere rychle!!!

dasula10
autor
30. lis 2014

@paja.83 Jaj...tak to muselo být hodně nepříjemné ☹ . Moc děkuji za sdílení tvé zkušenosti 🙂

lenkavd
30. lis 2014

@dasula10 snad ano, ono těžko dopředu říct.... Já bych je pacientovi nedala. Ale vím, že jsem výjimka a kolegové je dávají běžně, bohužel se tohle moc neřeší a jak tu někdo psal, oficiálně kontraindikace není.

dasula10
autor
30. lis 2014

@lenkavd Jsem kvůli tomu hodně na vážkách, balení mi dnes v lékárně vyzvednul manžel a čekám ještě do rána, třeba přijde zázrak 😒 . A v uvozovkách obyčejný penicilin by mi měl také pomoci? Nebo jiná rada, jak se toho zánětu zbavit? Zkusila jsem inhalaci heřmánku, ale přišla ještě větší bolest, tak jsem s tím musela přestat. Děkuji 🙂

fifina86
30. lis 2014

@dasula10 tyto antibiotika jsem si odnesla rovnou z porodnice kvuli kompikacim,co jsem mela.Kojeni to neovlivnilo.

lenkavd
30. lis 2014

@dasula10 osobně si myslím, že ano. Jsou to ATB na stejné bázi. Ale nejsem ani praktik ani ORL, tedy nechci vynášet soudy.... Obyčejným mám na mysli toto: http://www.zentiva.cz/our-products/pages/produc....
Ono ty musíš vědět jak ti je, jestliže už to trvá dlouho a je tam akorát zhoršení, asi bych do ATB šla. Ale brala bych ty, co jsou nejmenší zlo, což pro mne Amoksiklav není, ale zase uznávám, že jsou mnohem horší, které se při kojení taky "standartně" berou....

werunqa
30. lis 2014

Já brala ATB hned v 6-nedělí-na zánět ledvin a v pohodě.Malej byl úplně spokojené mimčo (plně kojený)

dasula10
autor
30. lis 2014

@werunqa Tak snad to bude mit u nas stejny scenar 😉. Dekuji 🙂

alcar
30. lis 2014

Ja Augmentin (Amoksiklav) brala nedavno na zuby a je naprosto bezpecny. Jenom ber k tomu probiotika a pij hodne acidofilni mleka a zvys davku Biogaia i malemu, treba misto 5 kapek davej 7 (tohle mi poradili v lekarne). 😉 Takhle vydrz jeste tyden po dobrani atb.

dasula10
autor
30. lis 2014

@lenkavd Praveze zhorsuje :-\. Kazdopadne moc dekuji za radu, neni mi to lhostejne. Jeste budu nejspis rano jeste volat detske, jak ta se na to bude tvarit...preci jen, tyka se to i jejiho pacienta.

dasula10
autor
30. lis 2014

@alcar Tak to rada ctu...uz si nepripadam jako "neschpna"matka :-P. S probiotikama je to v pohode, ale acidofilni mleko se me bohuzel netyka...maly ma alergii na bilkovinu kravskeho mleka. Moc dekuji za prispevek 🙂

alcar
30. lis 2014

@dasula10 aha, tak to je skoda. No ale kazdopadne ber ty probiotika. Vasi dr zavolej, za to nic nedas, ale myslim, ze ti rekne totez. Atb nejsou sice uplne ok pri kojeni, to je jasne, furt je to chemie, ale jsou bezpecna a to je hlavni. Hlavne jejich efekt nekolikanasobne prevysi dusledek nelecene nemoci. Zeptej se ji i na tu biogaiu, jestli muzes malemu prechodne zvysit davkovani. Nemelo by mu to ublizit. Vyhnes se tak prujmu a opruzeninam. 😉