Bradavky - suché, svědí, bolí, napuchlé. Plíseň?

klarina_f
13. dub 2013

Už jsem tady zakládala otázku. Její znění dávám níže, abych to nemusela psát znovu. Chci si potvrdit, že to je furt to samé. Koupila jsem si na doporučení mast Canesten a mažu, větrám. Prasklinu jsem vyléčila, ale vrátila se mi na druhé prso. Teď jsem ji doléčila a vypadá to, že mi upadnou bradavky.
Otřu se o ně, syn mě kopne do prsou, přisaje se... bradavky bolí jako čert. Je to pořád ta "plíseň" nebo něco jiného? :( A pod bradavkou se mi zdá, že to mám lehce napuchlé.

I přes stydlivost přikládám foto.

Předem dík.

"Kojím 9 měsíců. Ze začátku jsem měla problémy asi jako každá nová maminka. Potom jsem se pořádně rozkojila a po devíti měsících můžu pořád kojit další dvě děti.
Před asi dvěma měsíci jsem synovi objevila moučnivku v pusince. Dr. jsem na to upozornila, dala mi nějakou bílou vodičku, kterou jsem měla pusu vytírat + sobě natírat bradavky. Podotýkám, že syna sání nebolelo a mě taky ne. Ve vytírání pusy a potírání bradavek jsem byla krapet nespolehlivá, ale po asi 14 dnech se synovi moučnivka ztratila, ovšem moje bradavky se začaly zhoršovat. Na dvorcích jsem měla červené skvrny, které byli hodně suché. Potírala jsem bepanthenem, mlíčkem, potom ještě něčím... větrala jsem... . Přišlo období, kdy se to lehce zlepšilo, potom zhoršilo, potom to jakoby vymizelo.
Teď jsem ve fázi, kdy mě levá bradavka vůbec nebolí, pravá jako čert. Červené skvrny mám pořád, suché to je taky... v pravé bradavce mám jakoby bílý flíček, který z ničeho nic zrudne. Je hodně háklivá na oblečení, když se syn přisaje, je to utrpení, potom se jakoby znecitlivý a pak začne bolet zase až na konci kojení. Potom je chvíli zase ok a tak 10 minut po kojení přijde zase bolest. Štípe to, bolest je jakoby pulzující.

Kloboučky jsem zkoušela, ale syn je odmítá. Bolest to je velká, ale kojit chci i přes to dál.

Myslíte, že to jsou "unavené" bradavky, nebo nějaký ten syndrom bílé bradavky, pořád moučnivka??? :/
Ve vytírání jsem nespolehlivá, ale táhne se to už tak dlouho, že i přes každovečerní větrání a potírání mlíčkem myslím, že by se to mělo už ztratit.

Moc dík, kdo poradí. ;)"

hamma
17. dub 2013

@klarina_f S kortikoidy se to má tak, že se velice rychle vstřebají do kůže, takže se k miminku nedostanou. A při lokální aplikaci se ani nevylučují do mléka, takže se nemusíte bát. Je to opravdu vyzkoušené a bezpečné. Navíc mnohem větší riziko pro vaše dítě by bylo, kdybyste kvůli bolesti přestala kojit.
Co znamenají flíčky nedovedu posoudit, úplně nejlepší by bylo, kdybyste se mohla sejít s poradkyní.

klarina_f
autor
18. dub 2013

@hamma včera jsem to nestihla, dneska nebudu skoro doma, ale zavolám na kožní.
Nejhorší je, že když už se to zdá ok, tak se z ničeho nic objeví zase praskliny a to je teda pošušňáníčko při tom tahání. 🙂

Moc vám děkuji!!! Snad se s tím už nějak poperu. Zdá se mi, že to nemá konce. :(

katja77
11. pro 2013

@klarina_f Ahojky, mám jen dotaz, jak si to nakonec vyřešila? Já mám stejný problém☹ Poraď mastičku...... moc díky.....

klarina_f
autor
11. pro 2013

Ahoj @katja77 . Přes den jsem odstříkávala do lahvičky, malý pil z ní. Půjčila jsem si ruční odsávačku, zvítězilo ruční odstříkávání. Mazala jsem nějakou drahou mastičkou (název si nevzpomenu:( ), ale nic moc nepomohla. Když jsem v noci kojila, prsa jsem oplachovala před i po. Mám pocit, že jsem se potom vrátila k bepanthenu a dokonce jsem zkusila zázračný kelímek od Oriflame. Zmizelo to, ale trvalo to fakt dlouho, byl to boj. :(
Ale pak jsem ještě pár měsíců krásně kojila. ;)

Hlavně pevné nervy, to zvládneš. ;)

katja77
11. pro 2013

@klarina_f Moc.díky.....zkusím to tak....Koukám, ze už jsi znovu těhotná, tak moooc.gratuluju,, to je teda.rychlovka;-)

klarina_f
autor
11. pro 2013

@katja77 🙂 jsou tu i rychlejší. 🙂 Ale děkuji. 🙂 Tak pak napiš, jak jsi dopadla. Je to fakt boj na dlouho dobu, já to několikrát chtěla vzdát, ale nakonec to šlo vyléčit. Nejhorší bylo, že se mi to zlepšilo a v noci se mi to tím kojením zhoršilo.

katja77
11. pro 2013

@klarina_f Tak to mám úplně stejně..... už to pár dní trvá a v noci se to.vzdycky zhorší, dnes jsem to ze zoufalství obrečela.....No, snad to nějak dopadne. Můj malý je závislák na prsu, tak nevím jak bych jej odstsvovala......☹

klarina_f
autor
11. pro 2013

@katja77 já se snažila ze začátku i v noci odstříkávat. Vždy jsem si odstříkala do skleniček, dala do lednice, pak jenom přihřála. Problém byl, že o půl 2 ráno se mi fakt nechtělo vstávat, ohřívat, tak jsem omyla prso, dala, omyla a bylo... . Byl i problém, že z lahve syn mléko moc nechtěl, hlavně v noci, třeba kolem té desáté. Prostě prso je prso. Já to obrečela taky několikrát.
Pokud nechceš přestávat kojit, buď odhodlaná, to udělá taky své. 🙂 Čím mažeš? Odstříkáváš nebo kojíš? Já zkoušela i kloboučky, ale syn je razantně odmítal (nebo jsem je neuměla používat 😀 ).
Jo, v jednu dobu jsem kojila převážně jen z jednoho prsu, protože ten druhý byl fakt tak hrozně popraskaný.

katja77
11. pro 2013

@klarina_f On právě z flašky taky moc nechce... Teď jsem koupila Tommy Tippee, a tam to vypadá, že snad už z téhle pít bude.... Mažu na střídačku Bepanthen a ta zázračná mastička z DM, dnes chci zajít do lékarny pro ten Canesten nebo Pevaryl. Klouboučky jsem ještě nezkoušela....Jedno prso mám fakt horší, zdálo se mi minulý týden, že tam mám ucpaný mlékovod, pak to přešlo a za tři dny zase tohle... Prostě ty bradavky pálí jako čert.... Nejhorší to je zpočátku, než začne sát....pak už trochu míň☹Ách jo☹(( Snad to nějak přejde, nedokážu si představit Vánoce s touhle bolestí ☹

klarina_f
autor
11. pro 2013

@katja77 u nás odmítání z flašky bylo kvůli tomu, že mléko dostával vždy z prsa. Flaška mu takto jinak nevadila.
Jinak to měnění mastí není taky moc ok. Já vlastně místo toho kelímku z Oriflame zkoušela obyč bambucké máslo od Hádka. To si myslím, že taky udělalo hodně. Promastilo mi to bradavku, byla pořád mastná, suchá skoro nikdy.
Je to boj. :( Já si vzpomínám na ty krátery. Bradavku jsem chytla a trošku "posunula" a hned se objevila díra v záhybu. Jak píšeš... ze začátku ta bolest... pak už to šlo.
Zkus odstříkávat, namáhej jedno prso, to druhé se zlepší a pak jdi k tomu lepšímu a zkus vyléčit to špatné.

hrozinka80
17. pro 2013

Já bych doporučila ještě 100% lanolin - poptat se v lékárně, dělá ho i Medela a jmenuje se Purelan 😉

aknyret69
31. pro 2013

ahoj! chtěla bych se zeptat. kojim už měsíc a půl,bolest byla ukrutná ze začátku. až k nevydržení :( vytrskli mi párkrát i slzy. patama jsem se zabořovala do země tou bolestí :( .. no šílený! začala jsem používat kloboučky,moc mi pomohli,akorát tedka řešim problém se svědění bradavek po kojení :/ .. mám uplně stejný problém jako jsou tydhle fotografie.. ikdyž to mě tak netrápí jako to svědění :( .. po kojení v noci mě ta bradavka svědí a i jemně pálí :/ musím si lehnout na břicho aby to ustoupilo.. děkuji za odpověd!

kachidlo
31. pro 2013

Ještě teď se mi kroutí palce u nohou když si vzpomenu na kojení a problémy co tu popisujete. Mně zabralo nakonec to nejjednodušší. Pořád jsem si prsa sprchovala. Před kojením, po kojení umýt, osušit, rozetřít trochu mléka, nebo lehce máznout Bepanthenem.Stále čisté tamponky v podprsence. Kojila jsem pořád. Hlavně v noci se nechtělo vstávat a jít se umývat a to jsem pak plakala a nadávala si.Holky držte se.

pkanonym
26. kvě 2014

Ahoj, je mi 14 ,taze nekojim 🙂 ,ale 1 bradavku mam uplne cervenou,kdyz si vlezu do vody zacne neskutecne bolet☹ prosim poradte 😢 mam si zajit na gynekologii 😒 DEKUJI MOC ZA KAZDOU ( I MALOU )POMOC

radooza
6. čer 2014

Řešila jsem nedávno to stejné a vyřešila.. Měla jsem několik měsíců bradavky červené, loupající se a svědivé po celých dvorcích. Myslela jsem, že kvasinky z vysazení prsních vložek. Canesten zabral trošku. Obklady z ovesné koupele trochu. Pak už jsem šla ke kožní. Řekla, že spíš než kvasinky je to ekzém a napsala mi kortikoidy. Ano, do 10 dnů bylo vyléčeno, ale za další 1-2 týdny se to vrátilo. Pak jsem vyčetla jednu radu a docvaklo mi, že problémem může být synovo prostředí v ústech, když už jí skoro běžnou stravu (18 měs). Takže doporučuji po každém kojení vydesinfikovat bradavky vodou s trošičkou octa. Do týdne jsem měla po problému. Na noc jsem natírala pro hydrataci čistým Purelanem od Medely. Nebo modrou indulonou, kterou používají atopici na ekzémy. Od té doby po kojení většinou omývám mýdlem s ovesnými vločkami a mám klid 🙂

k_jitka
3. lis 2014

Od osmi měsíců malého jsem měla taky tyto problémy.
Pomohla protikvasinková dieta, hlavně pohanka.
Tedy, pohankové těstoviny, kaše z pohanky. Bez omezení pak také jogurt, zelenina, brambory, jáhly, 100% pohankové křupky, pohankové vločky. Mohla jsem omezeně ořechy a mandle (10 ks/den), mrkev, občas kousek jablka a na mlsání brambůrky 🙂 Vařila jsem si knedlíky z pohanky, pohankové livance...
Vůbec jsem nesměla cukr, pečivo, ovoce, tvrdé sýry, arašídy, luštěniny.
Nepomohly kortikoidy ani jakási snad borová kyselina(?) od doktorů. Fungicidin fungoval, ale nic neřešil i při mírné dietě (bez cukru a ovoce, jen občas celozrnné pečivo).
Mazala jsem prsa slunečnicovým olejem s kapkou tea tree oleje.
Když se to zhoršilo, tak nejvíc pomohla pohanka, doporučovaná zelenina jako zelí a česnek, to nefungovalo na zlepšení stavu.
Dieta asi půl roku. Když se jí dost pohanky, nehubne se.
Už mám klid asi 3 měsíce, tak zkouším přidávat potraviny.

ptjj
27. led 2016

@katyxq ahoj Katko, mám teď stejný problém jako tady popisovala @klarina_f, i když asi ne v tak velké míře (zatím).......tys tady doporučovala Citrovital, mám ho doma, ale na krabičce je napsáno s vykřičníkem, že není určen pro kojící ženy ani děti, víš o tom něco víc? používáš ho běžně? nemám se bát ho použít?

katyxq
27. led 2016

@ptjj dneska bych jela trochu jiný postup - https://www.modrykonik.cz/kvasinkova-infekce-u-... ... je tu i skupina Protikvasinková dieta (odkaz na ni by měl být pod článkem). Jinak Citrovital můžeš.

ptjj
27. led 2016

@katyxq aha, ale to se spíš týká dětí, malá žádný problém nemá, ani v puse, ani nikde po těle jsem nic ne pozorovala a ani jiné problémy, nic, jen ta moje prsa.... o protikvasinkove dietě už jsem něco četla, ale asi to pro mě bude až poslední stupeň, když nic jiného nezabere.... bojím se, abych po ní nepřišla o mléko, zatím jsem nasadila laktobacily, jím víc jogurtů, omezila jsem částečně sladké a vyřadila bílé pečivo

ptjj
27. led 2016

@katyxq zkusím přidat ještě Hylak, ten tady taky mám... ten Citrovital jsem chtěla mazat hlavně proto, že bych ho nemusela v noci smývat

katyxq
27. led 2016

@ptjj to platí úplně stejné i pro dospělé - já bych na bradavky dala genciánku, je bezpečná a funguje dobře, nemusí se smývat, akorát je blbý, že barví (ale to by mělo jít vyprat, akorát to možná bude chtít 2-3 cykly v pračce). A na dietě (blbé slovo, spíš je to zdravá strava, nic jiného) o mléko nepřijdeš, sama ji (v nijak extrémní verzi) držím 😉 - a ty jogurty naopak vynech úplně (z mléčného si dej jen máslo)

ptjj
27. led 2016

@katyxq no, nevím, jestli budu schopná to dodržet, život bez mléčných výrobků si neumím představit... tím spíš, že na vesnici se bez toho i dost blbě nakupuje a do zdravé výživy se tak často nedostanu, ale když nic jiného nepomůže, zkusím to.... gencianou to někdy mažu, ale připadá mi to po ní spíš horší, vždycky mi to pak někde praskne

drakenn
27. led 2016

Co zkusit čajovnikovy olejicek?