Jak odstavit dítě závislé na prsu?

lucipech
27. zář 2018

Ahoj, mám doma holčičku 20 měsícu a chtěla bych pomalu snižovat počet kojení. U prsa usíná, to ji chci ponechat, ale jinak je schopna se kojit klidně i 10x denne. Přitom už hezky všechno jí, takže je to opravdu spíš závislost než nutnost. Jde o to, že už kojím 4 roky v kuse (předtím jsem do porodu kojila starší holčičku, a jsem už opravdu moc unavená. Nějak mě to bere energii. Ale hlavně jsme chtěli jeste třetí dítko a protože hodně kojím, nemám vubec menstruaci a tím ani ovulaci. Nechci ji uplne odstavit, chtela bych i nechat ty dvě kojení denne, ale trošku omezit bych potřebovala. Zkusila jsem všechno, už i dávat citron na prsa, aby byla kysela, to ji moc chutna. Lepila jsem prsa náplastí jako, že jsou nemocná, tak do 2 dny akceptovala a pak zase totální křik, vztekaní, pláč, že se nedostane k prsu a tak je to pokaždé. Prostě se začne vztekat tak, že skoro ani nedycha a ja ji nakonec prso dám. Nemáte některá zkušenost co treba vám pomohlo u takoveho malého závisláka? Děkuji Lucka

blondynka400
1. říj 2018

@no_title neříkám, že je dudlík úplně ok, ale to si opravdu myslíte, že je v pořádku, aby prso sloužilo neustále jako "dudlík" a v roce dítě pilo třeba dvacetkrát? To samé prso na bolest při růstu stoliček, kdyby jste napsala řezáků, ok, tak určitě souhlas, ale stoliček?.... To samé řešit třeba "stres" ze školy prsem? ... Nějak tu dnešní dobu přehánění fakt nechápu. A co pak roste z těch dětí je kolem krásně vidět...

no_title
2. říj 2018

@blondynka400 dotaz - prořezávala se vám někdy stolička? 😉 Třeba taková osmička, to je fakt chuťovka. A to dítě zažívá třeba několik zubů naráz. Mateřské mléko je přirozené analgetikum. Opravdu je rozumné nechat dítě kvůli tomu plakat, protože si společnost myslí, že kojení po roce už je špatné? Nebo mu místo toho dávat Nurofen a jiné chemikálie?

lluucc
2. říj 2018

@no_title ,,ono je to přesně obráceně. Dudlík se používá místo prsu ne prso místo dudlíku 😉."
...protože dudlík je naprosto přirozený narozdíl od prsa. S dudlíkem už se přece každá máma rodí, ne jako s prsama.. Nesmysl. Příroda to má vymyšlené dobře a dudlík je jen reklamní lákátko.. 🙂

lluucc
2. říj 2018

@blondynka400 Ano, jak píšete, je to vidět - rozdíly mezi kojenými a nekojenými dětmi. Dlouhodobě kojené děti se vyvíjí tak jak mají, postupně, a jsou v budoucnu daleko sebevědomnější, jelikož v době kdy mají období že si musí ujasnit že mají maminku, která je podpoří, daleko líp se potom adaptujou do dalšího života. Jak píšete, tuhle dobu taky nechápu, ale z hlediska toho, že matky chtějí všechno jenom uspěchat a nenechají dítě v klidu samo dozrát, tak jak by to mělo být, ale raději ho násilně a samořejmě se stresem (dítěte) odstaví, jelikož vidí v reklamě jaké je super to UM, lepší než MM, a šoupnou do školky, nebo někomu na hlídání a jdou si po svém.. To zase nechápu já. Každé dítě má svůj čas kdy dozraje, tak proč to nenechat na něm, když se jedná o věc, která je pro všechny zůčastněné prospěšná...

no_title
2. říj 2018

@lluucc no však jasné, při porodu jsem ze sebe vytlačila dítě, placentu a hned nato i dudlík 😀. Upřímně řečeno, ten dudlík se rodil nejlíp 😀

baris
2. říj 2018

@lluucc tím mi chcete říct, že když jsem své dcery nekojila, tak budou vystresované a s nulovým sebevědomí? To, že jsem nekojila obě mé dcery neznamená, že je nemám ráda, ani to, že s nimi nemám pouto. Místo kojení jsme se mazlily a chodí se pomazlit pořád.

A rozhodně si nemyslím, že by matky cpaly svému dítěti UM jenom proto, že na to viděly reklamu 😈, ale většinou proto, že kojení z nějakého důvodu už nejde. Nemusíte hned z nekojících matek dělat přihlouplé slepice.

Kdyby jste mi pořádně přečetla úvodní zprávu, zjistila by jste, že zakladatelka nechce přestat kojit kvůli reklamě na UM, ale protože jí to už vysiluje a ráda by měla 3 dítě. Navíc nechce přestat úplně, ale jen omezit. Chtěla vědět, jak se to podařilo ostatní matkám beze scén.

dora13
2. říj 2018

@lluucc takze jako tvrdis, ze deti, ktere nejsou kojene, tu maminku, ktera je podpori, nemaji? Jakoze kojeni je podle tebe jediny zpusob, jak dite podporit a vybudovat mu sebevedomi? No tak, to prece nemuzes myslet vazne😅 Sama jsem velky zastance kojeni, obe deti mam kojene dele nez je bezny prumer, ale tohle je takova hloupost, ze to musi pripadat absurdni i vetsine kojicich matek.

kerstinka
2. říj 2018

kojím dceru, v listopadu bude mít dva roky..kojila jsem taky na požádání, ale potřebovala sjem léky, se kterými lze kojit jen velmi omezeně...sice jsem na lacmedu našla že lze normálně, ale přece jen, pro svůj klid.......
takže kojím po probuzení ráno, pak na uspání v poledne a na noc..lék beru hned po ranním nakojení......ale to je jedno,..k věci...
dceři jsem řekla, že ted prostě mlíčko není, že jej vypila, a maminka zas musí uvařit🙂)...aby měla na spinkání....sice zkraje chodila, zkoušela,, chytala...já říklaa vždy auuu, pálí, pozor...🙂) nedala jsem....ale vím že to chápala....zkuste.....ale prostě opravdu když se rozhodnete kojit jen na uspání jak píšete...vydržet...dítě už to chápe, a zkouší...držím palce

blondynka400
2. říj 2018

@no_title vzhledem k tomu, že už mám nějaký ten rok plný počet zubů, tak se mi asi nějaká prořezala 😀 Nikdo neříká, dítě nechat plakat, dávat léky, proč argumentujete extrémy? Jsou i jiné možnosti, nemyslíte?
@lluucc na tohle fakt nevím co napsat, asi jak psaly holky výše.... Co takhle použít zdravý rozum a vynechat oba extrémy?... Já jsem příznivcem kojení, jednu jsem kojila do roku a půl (sama se odstavila) druhou do cca 28 měsíců, ale to co tu čtu, třeba prs 20x za den a pod mi prostě nepřijde normální a co znám podobné děti v okolí, je to na nich prostě znát a fakt si nemyslím, že je to zdravý vývoj.

naste
2. říj 2018

@lluucc Já tedy nepoznám, které dítě je kojené a které ne, pokud se zrovna mámě nesápe pod svetr.Jste dobrá, že to poznáte.
Dítě na UM se vyvíjí zrovna tak, jako to kojené. To by musely být v zemích, kde je mateřská pár týdnů a kojí se tam krátce, samé nemocné, nesebevědomé, vystresované, neadaptilní, špatně vyvinuté děti.
A to, že má dítě maminku, která ho miluje a která ho podpoří,neznamená, že ho musí kojit ještě ve školce, kam ho chudinku místo kojení šoupne.

no_title
3. říj 2018

@blondynka400 jenom tak naokraj... Samoodstav v roce a půl je nesmysl. Jednalo se o bojkot, který způsobilo pravděpodobně šidítko nebo jiné věci. Přirozený samoodstav nepřichází dříve než ve 2 letech. Už jsem xkrát slyšela, "sám se odstavil v 8 měsících", ale ve skutečnosti šlo o bojkot ne samoodstav.

blondynka400
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lluucc
3. říj 2018

Je zbytečné vysvětlovat výhody kojení někomu, kdo o to nestojí. Jen jsem napsala svůj názor a pravdu o kojení a pokud to něko nechce slyšet, tak ať to nečte, nikomu to nenutím. A když si někdo myslí že kojil dlouho a pak napíše že kojil do cca 2 let, tak se nejedná o dlouhodobé kojení a přirozený samoodstav. A někdo kdo napíše, že není normální dlouhodobé kojení, nemůže říct že média a společnost nehatí kojení maminkám, protože kojení do samoodstavu je normální, ale pokud to není v podvědomí okolí, maminka která nemá podporu je zviklaná v to že to normální není a pak šíří tyto bludy dál...

dora13
3. říj 2018

@lluucc ja bych rada odpoved na svoji otazku, kdyz evidentne znas tu pravdu o kojeni😀 Rada ji zopakuju: opravdu si myslis, ze jediny zpusob, jak v diteti vybudovat sebeduveru a pocit, ze se o maminku muze oprit, je skrze dlouhodobe kojeni a prirozeny samoodstav? A ze maminky, ktere deti nekoji, je okamzite soupnou do skolek nebo na hlidani a jdou si po svych a diteti se nevenuji?

vendes
3. říj 2018

Chudák zakladatelka, kromě 2 - 3 rad žádnou další nedostala. Ale může si číst o tom, jak se míra a kvalita mateřské lásky a péče měří podle míry kojení nebo nekojení. To je přeci blbost.

lucipech
autor
3. říj 2018

@kerstinka děkuji za názor, děláme pokroky, malá už se většinou kojí jen na spaní. Nezakazuji kojení jen to vždy nejak rozmluvim a jdeme na jinou činnost a je spokojena. Vetsinou uz ani prso nevyuzaduje, plac uz taky ustal. A zacla jeste vic papat, coz si myslim ze je dobre. Kojim na spani a v noci, takze mlicko jeste ma, snad to tak bude stacit.

aklin
3. říj 2018

Nechci se dotknout maminek, ktere koji, protoze jsem tu moznost nemela. Ale kdyz jsem cetla ty nazory o kojeni a prosazovani, prijde mi to az nucene snazit se za kazdou cenu, doslo mi ze je kojeni jen urcity druh fanatismu. Nekojis jsi spatna matka. Deti, ktere dostavaji UM maji stejne tolik lasky jako dite kojene. Nelibi se mi ty rozdily. Je jen na zakladatelce jak se rozhodne. Kdybych mela tuhle situaci resit, rozhodne ne pres konika a jim podobne stranky.

dora13
3. říj 2018

@aklin kojeni neni druh fanatismu, kojeni za to nemuze🙂Naprosta vetsina zen ma ke kojeni zdravy a tolerantni pristup a chape, ze co funguje u nich, nemusi fungovat jinde a hlavne vi, ze materska laska nema s kojenim nic spolecneho. Bohuzel se ale obcas najde par fanaticek, jako treba takove, ktere tvrdi, ze jedina cesta je samoodstav a ze kdo nekoji do samoodstavu, vychova ze sveho ditete zamindrakovaneho frustrata, a ty delaji kojeni a ostatnim kojicim maminkam velmi spatnou reklamu. Bohuzel.

prcekverunka
3. říj 2018

@lucipech Nechala bych to na dítěti. Až uzraje, odpadne. Mám 3 dcery brzy po sobě, prostřední byla také prsomil, v jejích dvou letech jsem otěhotněla potřetí, kojila se velmi často, mléko se pak tvořilo málo a během prvních 4 měsíců těhotenství se postupně sama odstavila. Po porodu jsem jí nabídla a prý je to fuj 😅
Zkusila bych se s dítětem popř.domluvit. Odstavovala jsem tu prostřední v 18 měs. v noci, protože nepila, jen dudlala, tak už mi to přišlo zbytečné. Spala se mnou v posteli, takže domluva byla, jestli chce spát dál se mnou, nebude v noci papat, protože je už velká a velké holky už v noci nepapají a spinkají 😉 Během 2 nocí se přestala budit a záhy se dobrovolně odstěhovala do svojí postele do pokoje. A kojila se dál dost intenzivně přes den.
Takže asi tak, zkuste se rozumně domluvit.

novuska
17. únor 2019

@ivuska1986 přesne tak. Kojení musí vyhovovat oběma stranám. Je mi trochu proti srsti tlačit maminy do kojení po dobu přesně 24 měsíců a ani o chlup míň. Přece kojení není jediná možnost, jak dát děťátku dobrý emocionální základ do života. Má se snad unavená máma i dítě protrápit k nějakýmu číslu, (který osobně chápu jako doporučení, ne jako dogma)? To se potom celý doporučení ale mine účinkem.
Mám podobnou zkušenost, co jsem odstavila 21 m dcerku, mnohem líp spí a potřebu kontakt si obě uskutečňujeme mazlenim. Nevidím v tom žádný problém.
Kojení je jedna z nejkrásnějších "odrůd" vztahu mezi mámou a dítětem, proč kolem toho ale dělat dusno a při nedodržení jakési cifry ukazovatat na dotyčnou zdvižený prst.

journals
18. únor 2019

Ty jo... ctu tuhle diskuzi a nestacim se divit, co tu pada za nazory! Nektere zenske berou kojeni fakt az fanaticky. Kdybych byla maminkou, ktera kojit nemuze, tak je mi z nekterych stupidnich nazoru tady asi pekne smutno 😖