Jak zvýším tvorbu mateřského mléka?

coreprincess
6. srp 2014

Holky poradíte mi jak zvýšit tvorbu mateřského mléka?
Malej má 12 dní z prsa pít nechce, protože to teče pomalu.
Koupila sem si tedy odsávačku Medela Swing jenže.... po ránu ..natočím" cca 100-120ml ..další odsávání třeba 75ml, další zase 75ml a pak třeba už jen k večru 25 ml..
Nemáte nějakej typ jak zvýšit tvorbu mlíčka?

frantiska85
6. srp 2014

Hodně pít, čaje pro kojicí ženy, melta s mlékem a večer malé černé pivo. Častěji kojit nebo odstříkávat.

zuzi.111
6. srp 2014

Co pise frantiska85 mi pomaha skvele a staci to. Pokud je stale problem, kamaradka si nemohla vynachvalit bylinku Recke seno neboli piskavice.

smitkovaj
6. srp 2014

Ahoj, stejně jak píše frantiska85, plus ještě doplním jíst mandle. Mě teda docela stačily ty čaje, tak 2-3 litry denně. Méně mléka jsem pak měla ještě při menstruaci a to nám s malým dobře zabrala metoda jednoho dne v posteli-udělat si volný den a celý ho proválet společně v posteli, nejlépe oba nahatý a mimčo hodně na těle a často kojit.

chezzie
6. srp 2014

dobrý je třeba i kopr (dát si koprovku, nebo do tvarohu - to pomáhalo mě), plus to co psaly hoky už výše - hlavně hodně pít a častěji buď přikládat mimčo nebo odsavat.. jinak pozor na mátu a šalvěj - naopak snižují laktaci...

lv
7. srp 2014

a odsávat pravidelně v noci, kdy se nejvíc tvoří mlíko, po 3h

gala_rediviva
7. srp 2014

Mě teda nejvíc zabraly homeopatika... Ricinus communis 5ch. Už po rozpuštění druhých pěti kuliček jsem cítila, jak se prsa nalévají a od té doby bez problémů, jedla jsem to den a půl (takže 3x). Do té doby mi malá moc nepřibírala, dokonce mi doktorka doporučila bebu, ale tohle bylo teda lepší řešení. Teď má 9kg a je jí půl roku! 🙂

espada
7. srp 2014

Mě pomohlo hodně pít vodu, k tomu meltu a gravimilk. A nedržet dietu. V noci odsávat po 3 h pokud nekojíš. Prý kojení podporuje i pití sektu 😉

katyxq
7. srp 2014
coreprincess
autor
7. srp 2014

@gala_rediviva tak sem ty homeopatika dneska taky koupila tak sem na to zvedava zda to u me taky zabere 🙂

angeldevildarling
11. srp 2014

Holky, taky jsem si koupila ten Ricinus commudis 5CH a chtěla jsem se zeptat, jak jste je braly? Vůbec nevím ☹
Díky za radu...

zunem
11. srp 2014

Brala jsem to 2x denně 10 kuliček, 30 minut před a po nejíst. Pak jsem to snížila na polovinu, takže 2x denně 5 kuliček.

tonna
11. srp 2014

Já dostala v lékárně letáček a tam bylo 4x denně 5 kuliček a po nastoupení laktace postupně vysazovat. A u mě to funguje.

evulina77
11. srp 2014

hlavně si sama sobě nenamluv, že máš mlíčka málo a nepřeváděj se bezhlavě na UM. Kojení je hodně o psychice a když si člověk nevěří, jde to do kytek. Obecně na podporu kojení je nejlepší zvýšit kojení v noci a přikládat hodně i přes den. Zkusila bych zkonzultovat techniku kojení s laktační poradkyní (na netu najdeš jejich seznam a můžeš se domluvit, že přijedou k tobě domů). Já jsem hodě čerpala na kojeni.net. Mě hodně aspoň ze začátku pomáhalo myslet na něco hezkýho a být v klidu. U mě pomáhala ranní louka s kapkami rosy a já jsem se tam procházela 😀 ..., no a u toho kojila

zarucha
11. srp 2014

kromě uvedeného (pískavice řecké seno výtečné, obsahují ji i některé kojící čaje přímo) a ricinus (výborné) nejen hodně pít, ale taky dobře jíst - žádné diety, žádné "nízkotučné a light" výrobky, ale pořádné, kvalitní potraviny, zejména bílkovinu a vlákninu - plnotučné kvalitní jogurty, máslo, mléko (ne moc, spíše kefíry), ovoce (meloun výborný), zelenina (nenadýmavé, samozřejmě), Vajíčka, kvalitní maso a málo slanou kvalitní šunku od kosti (pokud nejsi vegetarián), zkrátka pestrý jídelníček.. ale ne moc sladkého, slaného, smaženého, těžkého, to je asi jasné....hlavně ale nehladovět (ať už záměrně, nebo protože se člověk nestíhá najít a je o suchém rohlíku....to se mlíko dělá blbě 🙂) co se týče potravin vhodných ke kojení, každému miminku sedí něco jiného, obecná pravidla v uvedených diskusních fórech, a postupem času zjistíš, co vyhovuje. A taky doporučuji kojení v noci, u nás výborné i ve třech měsících, kdy malá přibývá. Je parádní, když miminko spí devět hodin v kuse, ale to je pak reálně skoro postupné odstavování dítěte. Čím častěji se přikládá, tím víc mléka se tvoří.

zarucha
11. srp 2014

a teda na mě okamžitě působí teplé nápoje - melta, kojící čaje - nejraděj mám ten od weledy - teplé granko atd. to pak mlíko teče jedna básen. a neboj se, podle těch objemů co odstříkáš se ti mlíčko dělá slušně, bude ho stále víc, když vydržíš....

angeldevildarling
11. srp 2014

@zunem, @zarucha, @zunem Tak já zkusím nejdřív tu Meltičku ( snad zabere, protože v levém nemám nic-odsaju z něho jen pár kapiček a v pravém se mi tvoří jen v noci-před spaním odsaju skoro 150ml po sprše a pak malou ráno v 6-7 nakojím až se vzbudí, ale pak už po zbytek dne prostě není ☹ )... No a proložím to, když se to nezlepší do týdne Ricinusem podle Tebe @zunem. Zdá se mi lepší 4x5kuliček, než 2x10 kuliček, ať mi to neudělá s tělem nějaký Harakiri 🙂 Díky všem za radu, jste zlaté 😉

zarucha
11. srp 2014

@angeldevildarling ostatně dávkování 4x5 ti doporučí i v lékárně, mně to takhle doporučili i v podolí laktační poradkyně (měla jsem těžký porod a malá těžký start, musela jsem se rozkojit bez miminka, malá byla týden po porodu na resuscitační jednotce a nemohla jsem si ji ani pochovat, natož přiložit, byla v umělém spánku, po porodu nedýchala, nakonec to dopadlo dobře, ale rozjet laktaci bylo skoro náročnější než porod v tom všem stresu a strachu o malou...takže rady jak pomoct kojení všestranně ovládám 🙂, je dobré více to rozložit během dne. neboj, rozjede se to a upraví během pár dnů, 150ml je perfektní výkon, mlíka se ti dělá až dost. jen ustálit tok během celého dne. hlavně se nevypsychovat na všelijakých diskusích o tom, proč to komu prostě nejde a vzdal to, aby dítě nemělo hlad atd....mlíko se skvělá věc a pokud vysloveně nejsou potíže zdravotního rázu, které kojení vylučují, je třeba se jen hodit do klidu 🙂

angeldevildarling
11. srp 2014

@zarucha No, já jsem se právě v lékárně ptala a tam mi ta nádhera řekla, ať se zeptám lékaře 😀 No jo, ale ten je na dovče, tak jsem si řekla, že to zkusím tady 🙂 Tak sice teď malou přikrmuju přes den, odsávám průběžně během dne ( ale z levého pár kapek a z pravého tak max 10ml-což mi nejde s tím pravým do hlavy, když večer odsaju tolik, ráno normálně nakojím a pak prostě sahara ☹ 🙂 ). Asi jsem vadná. V levém mám zánět-dle gyn.není na ATB, ať malá ho prý vysaje, že je jen trošku slanější a že jí to nevadí, ale od té doby, co tam nemám mlíko, tak jí ho nedávám, protože když to udělám, tak mě šíleně bolí bradavka, jak saje nic ☹ , tak jen odsávám ( můžu si aspoň regulovat frekvenci sání ), ale mě to tak nebaví, když není vidět výsledek, ty 3 ubohý kapky je jak plivnutí do oceánu a mě akorát bolí ruka. Jo, z pravého to je večer něco jiného, to mačkám mačkám a pak jééé, plno 😀 Tak snad v tom levém není teď mlíko díky zánětu a snad to odsávačkou rozhejbu, ale už to dělám tak 14 dní a žádný výsledek ☹ To by jeden se na to vyprd 🙂 No, musím to rozhejbat, pomoct tomu, ať malá papá jen mé mlíčko po celý den a ne ten tupej Nutrilon, to pak večer zápasí s prdíkama a já to už několikrát psychicky nevydržela a začla jsem bulet jak malá, jak mi jí bylo líto, no a o zácpě radši ani nemluvím. Taky se budu muset hodit víc do klidu a ne všechno tak moc řešit. Kámoška chodí za mnou s problémy, ségra taky, do toho moje a já pak mám hlavu jak pátrací balon, jak chci každýmu pomoct. Mladej od po-pá v práci od rána do večera, v noci spím max.5 hod denně a já se pak divím, že nemám mlíko. 😀
Tak zítra si hned ráno skočím koupit Meltičku a čajíček, uvařím rýži v mlíku, že se mi z toho otočí žaludek jak bude v šoku 😀
Snad to zabere a když ne, tak příští týden začnu brát i Ricinusek a jestli to nezabere, tak snad začnu kupovat v ÚPMD mlíko pokud budou mít přebytek, což by mi asi pěkně provětralo peněženku 😀 Zkusíme a uvidíme.
Ježiš, já ty pracky budu mít jak kulturista, asi pořídím elektrickou, abych se pak vešla do dveří 🙂 🙂 🙂

zarucha
11. srp 2014

@angeldevildarling hele, jestli používáš manuální odsávačku, nedivím se, že je mlíka tři kapky, to bych nevymáčkla ani to, a ještě bych si způsobila zánět karpálního tunelu.... doporučuju medelu swing elektrickou, dá se i zapůjčit za nějakých třicet až sedmdesát korun denně, poptej se na fórech nebo v lékárnách (třeba v podolí ji půjčujou)...manuální odsávačka kojení nerozběhne, ta odsaje výrazný přebytek, na rozkojení je vhodnější ta elektrická. uvidíš, bude dobře.

espada
11. srp 2014

@angeldevildarling Souhlasím se @zarucha. Jedině el. odsávačku. Taky mám Medela Swing. Dá se koupit i z druhé ruky. Tak jsem ji sehnala já.

angeldevildarling
11. srp 2014

Jééé, super holky @zarucha a @espada , díky za typ na odsávačku, jdu se hned po nějaké juknout, ať jí mám co nejdříve doma a dám rukám voraz... 😀
Kuju kuju kuju 😉

sjuzalinka
15. říj 2014

Mám odsávačku Tomee Tepee elektrickou, stejnej system jak swing jen je levnější a je k tomu i lahvička a savička