Kojím a zhoršila se mi lupénka. Máte stejný problém?

surynka44
23. dub 2009

Zdravím všechny. Snad se najde někdo se stejným problémem. Mám lupénku a stále plně kojím. Za poslední dobu se mi lupénka hodně rozjela a docela to bolí a někteří tvrdí, že je to tím kojením, že malá ze mě vše vysává!! Tak by mě zajímal názor maminky která je na tom jako já. V pondělí jdu k doktorce a zeptám se ji, ale přesto mě zajímá co se dozvím tady. Moje sestra mi řekla, že mám malou odstavit, mě je to ale líto když mám pořád dost mléka 😒

artuse
23. dub 2009

ahoj surynko, já také trpím lupénkou, a po porodu se mi rozjela šíleným způsobem, měla jsem zasaženo 70% těla, ale nerozjelo se to jen samotným porodem, ale taky vyčerpáním, nevyspáním a virózou, kožní dr.mě chtěla i na chvíli hospitalizovat, ale to samozřejmě nešlo, když jsem měla malé mimino a taky jsem plně kojila. Odmítla jsem i léčbu kortikoidy právě kvůli kojení, nechtěla jsem, aby kortikoidy měla malá v MM, i když dr. tvrdila, že v malé míře to nevadí. Nakonec jsem se v nemocnici domluvila na fototerapii, na kterou jsem dojížděla 2x týdně a to mi skutečně moc pomohlo. Také jsem začala používat léčebnou kosmetiku Dr. Michaels - http://www.lupenka-lecba.cz/lupenka-dr-michaels/ , ta mi taky pomáhá.

Malou bych určitě neodstavovala, je ještě maličká, já s tím taky bojovala, vypadala jsem fakt hrozně, ale pak jsem začala i při kojení chodit na tu fototerapii a bylo to fakt lepší. Myslím, že lupénka se ti nehorší tím, že by tě malá vysávala, ale spíš únavou, nevyspáním, prostě ten kolotoč kolem malého mimi 😝. Hodně odpočívej, spi, a hlavně se nestresuj, bude zase líp 🙂 já mam dcerku nespavce, a když se dýl nevyspím, tak se mi lupénka taky horší, naštěstí mě moc pomáhá MM, že v noci vstává k malé 🙂

surynka44
autor
23. dub 2009

Zítra jdu za doktorkou před chvíli mi to známá domluvila, tak snad mi pomůže.Jsem objednaná až na pondělí a prý toho mají moc,ale mám si tam dojít sednout.Tu kosmetiku Dr. Michaels mám taky ale po třech dnech používání mě strašně všechno pálilo a svědilo a taky mi to zčervenalo,tak jsem to vysadila.Pak jsem si na těch stránkách přečetla,že ten gel se má používat 3-10 min. a já ho na sobě měla 35 min.!!! Bohužel jsem se řídila českým návodem a tam byl nejspíš překlep bylo tam psané 35 minuty. Když jsem přečetla ten angliký tam je myslím 3-6 jsem prostě tele.No takže jsem to znova používat nezačla. Tak nevím, co dál. Jinak malá je taky nespavec přes den má problém usnout a pak je protivka a vzteká se a to je nejspíš to co mi dávaá nejvíc zabrat. U nás je ta fototerapie taky, ale já myslela, že na to když kojím nesmím, tak se optám. JInak mě se právě lupénka po porodu ztratila, ale tak měsíc od porodu to začlo 😢

artuse
23. dub 2009

surynko, no ten Dr. Michaels nepomáhá bohužel každému, v nemocnici mi říkali, že tak třem z deseti... 😒 možná to zkus na nějakém místě znovu, ten gel jen tak 5 minut 😅 Ta fototerapie se při kojení může, je to prostě jako silné solárko a to se při kojení může, ptala jsem se více doktorů...pro mě ta fototerapie byla prostě přijatelnější než si mazat celé tělo kortikoidy 😖 z těch já mám strach...akorát bylo nepříjemné na tu fototerapii pořád dojíždět, jo a chodila jsem na ni při kojení tři měsíce...ono je to silní UV a UVB záření, není to zdravé jakože obecně pro kůži, ale že by to nějak přecházelo do MM se mi nezdá...tak moc držím pěsti ať ti dr. nějak pomůže, ale oni často dávaji jen kortikoidy 😒 a fakt zkus hodně odpočívat a spát, organismus je oslabený péčí o malou, atd., proto to zhoršení

jennyska
13. led 2014

Ahoj @surynka44 @artuse a ostatní snažilky, těhulky a maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti s Lupénkou do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do https://www.modrykonik.cz/lupenka/ pomůžete ostatním snažilkám, těhulkám a maminkám, které zajímá např. to, jak s lupénkou bojovat, co na ní zabírá, s čím máte dobré zkušenosti, s čím naopak špatné a tady na MK hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

helcacopylach
2. bře 2019

Lupénku mám už od 14 let. Teď je mi čerstvě 30 let a mám dvě děti. Dvě krásné dcery, obě dvě kojené. První dceru jsem kojila do šesti měsíců, protože se mi lupénka rozjela způsobem, který jsem bohužel tehdy nezvládla ukočírovat.

Ložiska se mi rozjely hlavně na bradavkách a při každém přiložení se mi otevřela ranka do krve. Psychicky jsem to nevydržela, potřebovala jsem si ulevit a kojení jsem ukončila předčasně.

U druhé dcery jsem si na to dala pozor. Nechtěla jsem, abych skrze lupénku kojení muselo skončit. Přeci jen kojení je to nejlepší, co mohu svému dítěti dát. A sobě samozřejmě také. Také jsem se už posunula mnohem dál a věděla jsem o lupénce víc. Mrkněte na celý článek o kojení a lupénce na mém blogu. https://www.vevlastnikuzi.cz/o-lupenkce/lupenka...