Kojíte na veřejnosti? Řešíte to?

karlajasmine
8. bře 2016

Mám 4 měsíčního plně kojeného chlapečka a zatím se kojení na veřejnosti víceméně vyhýbám.. kojím doma a výlety plánuju tak, abych se na další kojení domů vrátila.. což je ovšem značně omezující, tak si říkám, že mi asi nezbyde než začít kojit na veřejnosti.
Problém je v tom, že mám hodně velká prsa a tím pádem mi to kojení připadá míň diskrétní, než bych si představovala. Na návštěvách už jsem občas kojila, když jsem musela.. před kamarádkami mi to nevadí, občas se tam připletl i jejich přítel nebo manžel a bylo mi trochu trapně... Připadá mi, že v dnešní době je tolik dětí na UM, že to miminko v nákupním centru s flaškou je normální a kojící maminka v nákupním centru je trošku výjimka..
Myslíte, že to moc řeším a že se trapně cítit nemusím? Jak to máte vy?

madulinka
8. bře 2016

Já myslím, že to záleží na každé individuálně... já jsem stydlivá, a neumím si představit, že bych kojila jinde než doma, i u našich bych se šla schovat někam do místnosti, kde jsem sama 😅 Kojila jsem jen minimálně (malá se neuměla moc přisát a byla celkově línější, tak se nám kojení úplně nepovedlo). Kojení na veřejnosti si já u sebe neumím představit.. Ale zas, na druhou stranu, pokud by tě to mělo omezovat, a umíš si to představit, na veřejnosti bych kojila... Jsou i takové, kterým to vůbec nevadí, takže je to na tobě.. Hlavně, když dítě bude spokojené a nebude křičet hlady 😅

bajana
8. bře 2016

Keď kojim na verejnosti, snažím sa o maximálnu diskrétnosť. Nezastávam názor že sú mi iní ukradnutí a že kojenie je prirodzené a že to nie je môj problém, keď to niekomu vadi...atd. Parkrat som kojila v restike chrbtom k ostatným stolom, v NC sú väčšinou pri WC aj miestnosti na kojenie. Nevadí mi to v cakarni u dr.

kariii
8. bře 2016

Ze začátku mi to taky dělalo problém, pak jsem si říkala, že na lidi kašlu, prostě moje dítě chce jist, tak mu dám přece prso... Oni když mají hlad, tak se taky nají a neřeší... Teď dám prso kdekoliv a taky je mám větší 🙂 zrovna včera jsem cestovala 400 km vlakem a autobusem, kojila jsem snad stokrát 😀

kariii
8. bře 2016

Ale zakreju nás, furt nás nikdo ocumovat taky nemusí 🙂

kacca11
8. bře 2016

Já si myslím, že kojení je velice intimní a osobní záležitost, tedy patří spíš do soukromí a klidu. Tím neříkám omezit se striktně jen na domov, ale vybrat na veřejnosti vhodné místo - lavičku někde ústraní bokem od davů a podobně, otočit se bokem od lidí a podobně. Přiznávám, že kojení všem na odiv opravdu nechápu.

Abych to shrnula, kojit na veřejných místech klidně, ale v rámci možnosti si vytvořit klid a soukromí.

katharinka4222
8. bře 2016

Ahoj, já mám taky 4 měsíčního prcka a kojení na veřejnosti teda nevyhledávám, ale nevadí mi. Pokud má malej hlad, tak si sednu třeba do kavárny, otočím se ke zdi a kojím. Nebo si vyhledám taková místa, kde je to určeno pro rodiny. Dětské koutky, herny, a tak. Ale kamarádka s tím má taky trochu problém. Taky jí to není nijak moc příjemné. Ale určitě si myslím, že to není nic, kvůli čemu by ses ,usela cítit trapně. Já naopak jsem spíš hrdá na to, že kojím 🙂 Protože s první dcerou jsem byla v té skupině matek s flaškou 🙂 Ale záleží na každé, jak se při tom cítí. Pokud je ti to nepříjemné, bude to vadit i malému..

blahova_andrea
8. bře 2016

pokud krmíš své hladové dítě, tak rozhodně nemáš důvod se cítit trapně! jedna věc je tvé nastavení, stydlivost, vnitřní pocity...ale trapně se fakt neciť 😉 i mimo domov se dá kojit decentně. můžeš se k tomu vhodně obléct, najít si klidnější místo, otočit se zády, někde jsou k tomu i určené koutky. všechno se dá řešit. nemůžu říct, že by mi bylo příjemně se někde odhalovat a kojit na požádání, ale prostě občas to nejde jinak a ukonejšit nebo nakrmit dítě je mi přednější než případné blbé , pohledy kolemjdoucích. dcera už je teď "veliká", takže mimo domov se snažím opravdu nekojit, ale pokud ji to uklidní po očkování a budeme v čekárně pediatra, tak proč ne. pokud je to nutné třeba u přítelových rodičů, tak jdu prostě do vedlejšího pokoje. když byla maličká, tak jsem to neřešila vůbec. prostě byla mimi a měla hlad, separovat se kvůli tomu nehodlám, kojila se třeba i hodinu. spíš jsem řešila, co si oblékám, abych tedy měla pohodlí a nebyla u toho prakticky "nahá" 😅 kojila jsem prostě stále a kdekoliv bylo potřeba. za kojení se přece člověk nemusí stydět. nemusí kvůli tomu být zavřený doma dokud dítě neodstaví. stačí, že kvůli kojení člověk nemůžu nikam moc na dlouho sám. nemoct nikam ani s kojencem, to už bych teda skončila v blázinci 😅 ☹

shine2015
8. bře 2016

@karlajasmine ja se kojeni na verejnosti vyhybam...v nakupnich centrech maji koutky na kojeni uz snad vsude a venku se da vzdy popojit stranou....uprimne mi prijde kolikrat nevhodne kdyz zena kdekoliv v kavarne restauraci apod vytahne uplne v klidu prso a vedle treba zrovna nekdo ji....nerikam nekdy se to neda ale kdyz to trochu jde,myslim ze neni na skodu poodejit...kojeni je zdrave i normalni ale netreba se ukazovat zbytecne...

Mimo to prodavaji kojici perelynky - podle me fajn vec i kdyz ji nepouzivam (chodim kojit do auta nebo koutku vyhrazeneho na kojeni.....

lrg
8. bře 2016

Pohled na kojící ženu mi nevadí, ale mě samotné to bylo hodně nepříjemné a když to nebylo životně nutné, nekojila jsem a také plánovala čas tak, abych mohla kojit někde v soukromí. Připadá mi to hodně intimní a myslím, že spoustě lidem je to trapné, neví kam se dívat, jak se tvářit. Obdivuju ženy, které dokáží kojit v restauraci u stolu a ještě si povídat s kamarády 🙂

andelka
8. bře 2016

Kojila jsem vsude možně, musela jsem. Mám jarní děti plně kojene do podzimu, takže často,a venku. Nosila jsem v létě tilko a na to tenkou halenku,takže bok jsem měla krytý tím,když se ochladilo tak svetr na tričko. Plinka mi nevyhovovala moc.

linchilli
8. bře 2016

Sama mam opravdu velka prsa, me kojeni na verejnosti nevadilo. Nasla jsem si klidnejsi misto a bylo. Jinak vim, že existuji neco jako satky na kojeni http://www.fler.cz/zbozi/prehoz-na-kojeni-styli... je to takovy ukryt pro miminko a vy mate soukromi. 😉

alicam
8. bře 2016

Kojím a neriešim. Keď je dieťa hladné, prostě mu dám prso. Najprv som si tiež hľadala menej nápadné miesta (v centre Brna sa hľadajú veľmi zle keď to tam človek nepozná, tak som sa bála chodiť kamkoľvek), ale odkedy nosím v šátku tak nie je ani čo riešiť, je tam schúlené, prso má pri tváričke a keď na mňa niekto nepozerá z výšky alebo nie je nadmieru zvedavý, ani nevidí že som odhalená.. V šátku vždy a všade, kľudne aj pri dobiehaní na MHD :D

PS: nemyslím šátek ako prehoz ale šátek ako nosítko.. http://www.satkomanie.cz/cs/

mandala
8. bře 2016

Když to jinak nešlo, našla jsem si nějaké diskrétní místo a nebo se prostě otočila- např. v čekárně u lékaře- a prostě nakojila. Já teda měla vždy u sebe plínu a hodila si ji přes prso, abych náhodou nepohoršovala 😀

snehurka38
8. bře 2016

Dceru jsem kojila na veřejnosti když bylo třeba a syna se chystám kojit taktéž.Občas to opravdu nejde jinak - člověk je mimo domov a nestíhá se vrátit. Synkovi jsou teď tři měsíce a já už se nemůžu dočkat, až bude venku teplo a já ho budu moci nakrmit diskrétně třeba na lavičce a ne uhánět honem domů, když se mi to nehodí. Samozřejmě se nebudu vystavovat, zachovám dekòrum 🙂 , ale krmení miminka mi přijde úplně přirozená věc.

letadlo13
8. bře 2016

Já jsem skoro exhybicionista 🙂 ale kojení mi taky vadilo. U přátel/příbuzných v pohodě, nebo v klubu maminek atd. Na to jsem si zvykla. Ale venku fakt mám problém. Vychytala jsem místa, kojící koutky v nákupku, ač pro invalidy v ikea 🙂 ale teď už jenom doma, nebo na nějakém srazu matek, malý má 14 měsíců a tak velké dítě prostě nechci na veřejnosti kojit. Už to stejně pomalu eliminuju na večer a noc.
Ale dost jsem si zvykla, když kámošky taky kojily, prostě se člověk přestane stydět, nakojíme všichni a hotovo.

berynka
8. bře 2016

Druhou dceru jsem kojila skoro do dvou let pořád a všude 😉. Nakonec jsme byly čtyři kamarádky/maminky, které dělaly určitou osvětu. Zpětně vidím, jaký to mělo pozitivní vliv na naše (vzájemné) partnery 😀... ti už ani nepovytáhli obočí a v restauraci se v klidu ládovali smažákem a hlavně na starší děti, kterým to připadalo naprosto přirozené a doufám, že si to ponesou do dalších let.

Pokud jsem byla v úplně cizím prostředí... třeba při nákupech, tak jsem se s ohledem na okolí natočila aspoň ke zdi 😉

olga_
8. bře 2016

Nemohlo by pomoci při velkých prsou tričko pro kojíci ženy? Sama žádné nevlastním, ale myslím, že se tam dá u těch prsou vyhrnout látka a člověk nemusí tím pádem rolovat tričko nahoru přes celé břicho a myslím, že i to prso by zůstalo více schované.

Já jsem na veřejnosti kojila - třeba na lavičce na náměstí apod. Ale když jsem měla možnost, vyhledávala jsem klid. Hlavně když už byl syn větší (cca od těch 6 měsíců), potřeboval i on klid. Zajímalo ho všechno kolem.

shine2015
8. bře 2016

@linchilli podobne vypada i kojici perelynka.... 😉

luciebx
8. bře 2016

ja kojila vzdy a vsude .. jakmile si malej rekl.. uz to slo ven... ne ze bych se vystavovala.. mam maly prsa.. ale I tak.. ze bych se nekam schovavala do ustrani jen aby se okoli nebourilo.. to bych z plna hrdla rvala... za me.. je to krmeni ditete.. takze klidne v kostele 😅 😅

lenkalenulka
8. bře 2016

Od malinka jsem kojila kdekoliv mezi svymi normalne venku kde byli chlapi tak jsem kojila tak ze jsem se otocila nebo si zakryla prso .. Jen pro muj dobry pocit 😉 a ted ma mala 21 mesicu tak uz mi to prijde pred cizima zvlastni tak jdem vzdycky nekam bokem pred rodinou a prateli ji prso normalne dam.. Delej to tak jak se citis ty dobre 😉

liska01
8. bře 2016

Do cca 3m dcery jsem se taky vracela na kojení domů, ale nějak mi to začalo být víc a víc jedno. Vlastně pokud by to někomu vadilo, tak se rozhodně koukat nemusí a stejně z těch prsou toho moc vidět není. Dceři je rok a kojím, kde je potřeba a okolí je mi celkem šumák. Když je na výběr hezký výhled, tak si sednu tam. 🙂 Teď jsem byli na výletě na Řípu a manžel mě fotil, jak kojím a vůbec bych to nepoznala, vypadá to, že se s dcerkou k sobě tulíme. Pokud by ses ale necítila dobře, tak si nějak diskrétně přehoď plenu a je to. 🙂

markyska88
8. bře 2016

Musim říct, že než se mi narodila dcera, tak jsem kojení na veřejnosti hrozně odsuzovala. Říkala jsem si proč ty blbky vystavujou prsa na odiv, že na cizí cecky není nikdo zvědavej atd atd.. No a od tý doby co kojim je mi to jedno a nakojim když je potřeba kdekoliv. Ale samozřejmě se snažim krýt plenou nebo se néjak otoćit bokem..

anazuzzuzana
8. bře 2016

než se mi narodilo mimi, tak jsem taky moc nechápala, proč musí některé ženské kojit na veřejnosti... ne, že by mi to vadilo, jen jsem si říkala PROČ? no a pak se mi narodil malej hladovec, co měj hlad co hodinu a rozhodně se nebál to říct nahlas a já úplně přestala řešit, že kojím. Kdybych si měla podle jeho permanentního hladu plánovat den, tak sedím doma zavřená anebo se na celé kojení vykašlu. Takže jakmile se ozval, už jsem vyndavala prso... na případné pohledy nebo projevy nevůle jsem měla připavené dva argumenty: "nic nevystavuju, ale krmím svoje dítě, copak se schováváte, když se chcete napít?" A "věřte mi, že kdybych ho hned nenakojila, tak spustí takovej řev, že mě ještě budete prosit, abych je vytáhla" :D nikdy jsem se ale nesetkala s žádnou nevraživostí... rozhodně jsem nás nijak neschovávala, maximálně jsem si sedla stranou, když to bylo možné (rozhodně bych ale nešla do nějaké kojo místnosti nebo na wc), nosila jsem kojo podprdu a velký výstřih, takže břicho jsem měla kryté a nad bradavkou vršek podprdy, případně vyhrnutý svetr...

simone5
8. bře 2016

Za sebe se přiznám, že kojení nevnímám jako exhbicionismus: prostě dítě má hlad a prsa jsou primárně od toho, aby nakrmila dítě. To, že to někdo vnímá pouze jako sexuální objekt, za to to dítě nemůže. 🙂 Stejně tak bych se neomezovala jen proto, že existují ženy, které se kojením na veřejnosti vyžívají.
Já jsem zvyklá na to, že u nás v rodině se kojilo normálně a všude, když to dítě žádalo. Já nevím, mně kojení prostě vůbec nepohoršuje. 🙂 Venku kojit samozřejmě diskrétněji, ale upřímně bych to tolik neřešila. Chápu leda tvůj stud a pro tyto účely bych zvážila šátek.

zulitvi
8. bře 2016

Když už jsem byla pryč, zalezla jsem někam, kde mě nikdo nevidí. Jednou do cukrárny do přebalovací mistnosti, kde na to na kojení je i super křeslo, jindy jsem si poprosila, aby mě pustili do zavřené galerie. Ale když někde vidím, jak nějaká mamca koji, je mi to fuk, otočím se jinam a hotovo.

lucysmidkova
8. bře 2016

Ja kdyz jsem kojila tak jsem kojía normálně. Nestydela jsem se za to je to prirozene kdyz mela mala hlad tak jsem prso dala a komu se to nelíbilo tak jsem jim řekla at se na mě nedivaji. Přece se nebudu něčemu tak přirozenému vyhýbat ja se za to nestydela neprikryvala jsem se jen jsem se natočila. Pamatuju si jak jednou na me koukala holčička a rikala mamiiiii koukej miminko papa :D

lucysmidkova
8. bře 2016

A navíc jsem mela hodne velké prsa a kdyz jsem kojila teklo mi z druhého 😃 prsa jsem mela tal DD

evulina77
8. bře 2016

já kojila skoro vždy v manduce za chodu a málokdo si toho všiml. Tenhle zlepšovák "vynalezla" moje nejstarší dcera, která chtěla jíst a já ji měla v manduce a hledala klidné místo, kde by to šlo. No a hladovec smějdil a šmejdil až nakonec našel bradavku. Bylo to rychlé až náhlé, i jsem vyjekla, ale fungovalo to a od té doby to byl nejlepší způsob a dělaly a dělají to tak i druhý holky...

ssandy
8. bře 2016

Mam 4m dite a kojim bez problemu kdekoliv.Nosim kojo podprsenku, kojo tricko a rozepinaci svetr, takze kdyz je prisata, tak neni videt skoro nic.Sednu si bokem nebo zady, v centru jdu do koutku, u znamych sedim a prehodim plinku pres sebe, venku je ted zima, takze to resit nemusim.V restauraci si sednu do rohu.Proste to neresim, nikdy se nad tim nikdo nepozastavoval, ja teda nijak nevystavuju na odiv a ani mymu chlapovi to nevadi.

evulina77
8. bře 2016

@karlajasmine poradím oblečení pro kojení - kojící tričko, nebo tričko a na něm bolerko - lehce stáhneš tričko a nahoře na prsu máš bolerko a nikdo skoro nic nevidí. Nebo tričko a svetřík na něm. Proetě mít dvě vrstvy, jedna chrání prso pod bradavkou a druhá nad bradavkou. Plínkou se nezakrývám, taky nerada jím pod dekou. Ty osamělý lavičky taky nejsou úplně v pohodě, já takhle kojila a sedl si ke mě bezdomovec, no nebylo to úplně v pohodě. Od té doby raději blíž lidem...