Kojíte na veřejnosti? Řešíte to?

karlajasmine
8. bře 2016

Mám 4 měsíčního plně kojeného chlapečka a zatím se kojení na veřejnosti víceméně vyhýbám.. kojím doma a výlety plánuju tak, abych se na další kojení domů vrátila.. což je ovšem značně omezující, tak si říkám, že mi asi nezbyde než začít kojit na veřejnosti.
Problém je v tom, že mám hodně velká prsa a tím pádem mi to kojení připadá míň diskrétní, než bych si představovala. Na návštěvách už jsem občas kojila, když jsem musela.. před kamarádkami mi to nevadí, občas se tam připletl i jejich přítel nebo manžel a bylo mi trochu trapně... Připadá mi, že v dnešní době je tolik dětí na UM, že to miminko v nákupním centru s flaškou je normální a kojící maminka v nákupním centru je trošku výjimka..
Myslíte, že to moc řeším a že se trapně cítit nemusím? Jak to máte vy?

lennus
8. bře 2016

@karlajasmine Kojila jsem na veřejnosti dost, je fakt, že nejsem stydlivá a mám malá prsa, ale i tak jsem se vždy snažila nepohoršovat a šla někam do koutu. Chápu, že někomu to nemusí být příjemné. Koupila jsem si sice kojicí zástěrku (z eBay, u nás byly dost drahé), fajn věc, možná bys využila a pomohlo by Ti to, ale nakonec právě tím, že mám malá prsa, to nebylo nutné a spíš mě to otravovalo.

floresta
8. bře 2016

Kojim, zakryji to v ramci moznosti, ale nejak to neresim. Lidi se tam taky cpou hamburgrama a rohlikama, tak proc by si miminko nemohlo dat mliko.... 🙂

floresta
8. bře 2016

... osvedcilo se mi nekojici volne triko, ktere se vyhrne od pasu. Vyhrnute triko tak zakryje prso, zbytek zakryje dite svou hlavou, ev. lze doplnit o plinu pres moje rameno.
S kojicim trikem jsem venku nekojila, protoze to mi prislo, ze je vsechno videt. S normalnim trikem se mi to zdalo uplne v poradku a naprosto vyjimecne opravdu vyjimecne nekdo vykulil oci, ale nesetkala jsem se s tim, ze by se nekdo vylozene pohorsoval, nebo mel potrebu nejake sve nazory ventilovat. Ze zacatku se mi to zdalo zvlastni, ale casem jsem to prestala resit. Trefit se tak, abychom byli obleceni a vyrazili kdyz byva dite v dobre nalade, neunavene pred spanim mi prislo uz tak dost omezujici (syn neumel spat v kocarku, jen doma).

Spis se casteji ruzne pani rozplyvaly a taly nad tim, jak je to roztomile, asi si zavzpominaly na sebe 🙂

majlucie
8. bře 2016

Já jsem kojení u první dcerky na veřejnosti ze začátku skrývala. Kdyz jsme se sehrály a malá se rychle přisála, tak jsem to přestala řešit. Teď u druhé holčičky to neřeším vůbec.. Kojim kdykoliv a kdekoliv, max. se pootočím nebo kousek odsednu, záleží kdo je okolo. A je fakt, že patřím mezi maminky s dost velkým poprsím ;) Vždyť přece ta prsa nevytahujeme, abysme je ukazovaly okolí, ale abysme nakrmily dítě. Myslím, že to je dostačující argument 🙂

sasetkap
8. bře 2016

Kojila, kojím (21měsíční dítě -teď už si málokdy přes den říká) a kojit budu (i druhé dítě) vždy a kdekoliv si řeknou. Nestrkám nikomu prso až k nosu (jak některé rády o kojících mluví) , ale nevidím důvod, proč svému hladovému dítěti nedat najíst, případně řvoucí dítě odnést někam pryč a ať si počká? Vždyť maminky svým nekojeným dětem dávají pít s lahvičky i na veřejnosti, tak proč já bych se měla s dítětem schovávat? Nemyslím si, že je stud na místě, udělej (nos takové oblečení, které ti dovolí pohodlně své dítě nakrmit a přitom i tobě to nebude nepříjemné z hlediska intimity) to podle sebe a tak jak to cítíš ty ke svému dítěti. Ty a tvoje dítě v tu chvíli jste nejdůležitější, ne okolí a jejich názory.

cattus
8. bře 2016

Ja tedy zatim na vetejnosti byla "nucena" kojit asi 3x. Jinak nam to vzdycky vyslo vratit se domu. Pokazde kdyz jdeme ven pocitam s tim ze muze chtit jist kdykoliv a osvedcilo se mi mit tricko s velkym vystrihem a kojici podprsenku. Stahla ksem triko a podprdu vytahla prso (mam je dost velky) a proste kojila, v poloprazdne restauraci. Behem kojeni se zacala plnit tak jsem si pres rameno prehodila plinu, ze mi jennprekryvala vystrih a prso.. a zbytek zakryl prcek. Sedela jsem stranou od lidi a uplne me dostal personal kdyz se me pak ptali jestli nepotrebuju teplou vodu na umyti (na wc tekla jen studena).
Za me plati kojit kdekoliv kde mi prcek nenastydne. Pokud musim byt mezi lidmi tak co nejvic diskretne. Opravdu ne kazdy snasi pohled na kojici matku. Minuly tyden jsem musela na dulezite jednani do banky. Kdyz jsem domlouvala schuzku varovala jsem predem ze budu mit s sebou mesicni.miminko a ze se muze stat ze budu muset v prubehu jednani kojit. Pan byl velmi vstricny a rekl ze nema problem a zamluvil jednaci mistnost mimo hlavni cast banky a jeste se zaluziema. Nastesti jsme toho vyuzit nemuseli.
A pred rodinou normalne kojim. Akorat tatka je na to trosku citlivejsi tak to vetsinou s prckem jdeme do loznice, ale jinak v pohode.

frufrunka
9. bře 2016

Ano, kojila jsem na veřejnosti všechny svoje tři děti, kdykoliv a kdekoliv. Vždycky jsem tomu přizpůsobila oblečení (zakrývající kojící podprsenka, kojící tričko a nějaká vestička nebo svetřík - něco propínacího), takže pro ty, co vyloženě nepátrali po tom, co se děje, to vypadalo spíš jako že miminko jenom chovám, z prsou nebylo vidět absolutně nic. Byly spokojené děti i já... 🙂

karolka01
9. bře 2016

Kojim vsude. Pouzivam kojici zasteru/kryt, takze opravdu neni nic videt.

pety91
9. bře 2016

Taky jsem kojila všude, přimeřeně jsem se zakryla a dál jsem to neřešila 😲 😲

petrasipkova1
9. bře 2016

kojim všude, jen se prostě stočím někam do kouta, bokem, zády k lidem, atd, prostě trošku diskrétně, jinak si z toho hlavu nedělám, prso zakrývá hlavička, pak ho rychle schovám, je to pro mě přirozené.

ivular
9. bře 2016

Já jsem taky stydlivá a kojení beru jako intimní záležitost, ovšem pokud člověk má i jiné povinnosti než miminko a babičky nefungují, není jiná možnost než kojit na veřejnosti. Vždy jsem se snažila jít do ústraní, otočit se, nebo aspoň zakrýt - ale i toto záleží na aktuálních možnostech a ne vždy to jde na 100 %.
Zkrátka snažila jsem se brát ohledy na ty, kterým by to mohlo vadit, ale když to nešlo, říkala jsem si, že taky ostatní musí brát ohled na mě, že nemám jinou možnost..

sisstin
9. bře 2016

U nas smula, dcera se nakoji uz dva mesice jen vleze, coz venku moc proveditelne neni 😖

kuliseks
9. bře 2016

Taky me ceka to zacit resit, ale holt si vzdycky najdu nejlepsi mozny koutek 🙂 nedavno jsem videla maminku kojit v autobuse uz starsi mimco na miste pro kocarky, ta mi prisla az moc sebevedoma a propagujici takove kojeni. To bylo divne i na me. Ale jinak to naprosto chapu a sama bych se nepohorsovala. Je to to nejlepsi pro dite, at si kdo chce co chce rika a propaguje UM sebevehementne 🙂

sisstin
9. bře 2016

Jinak jsem kojila, kdyz jsem byla ve skole a par lidi melo potrebu si ke mne sednout a cumet na to, coz mi teda lehce vadilo 😅 protoze mala se furt pousti 😅 no ale tak od dvou mesicu jen poloha v leze a tim moje kojeni nekde skoncilo a musim proste bejt doma, minule se nechala nakojit v autosedacce, ale to teda bylo znacne nepohodlne pro me 😅 mozna, ze kdyby mela nejakej obri hlad, tak by se nechala i jinak. Zatim to moc neresim, protoze nikam na dlouho nechodim....

soda365
9. bře 2016

Já většinou kojím v sedě takže to by u kojení na veřejnosti nebyl problém.. Hlavní problém je v tomto směru ve mě - je mi to tak nějak nepříjemné (chlapi koukají a ženské mají ve tváři doslova odpor-nevím proč, ale je to tak).. Ale když má dítě hlad tak se podle mě nakrmit prostě musí - stůj co stůj.. V obchodních centrech mají většinou místa kde se dá přebalit a i pohodlně nakojit na židli 🙂 takže toho jsem několikrát využila, zamkla jsem se a bylo po problému - obzvlášť musím vychválit obchod IKEA - tam jsem se cítila nejpříjemněji.. pokud jsem kojila jinde tak jsem si přes sebe přehazovala plenu, aby bylo vidět co nejméně..

U příbuzných jsem také kojila s plenou přes sebe - u nich mi to snad bylo nejvíc nepříjemné - aby mi můj strejda koukal na prsa když kojím - připadalo mi to nějakým způsobem doslova nevhodné.. Pouze v nemocnici na kontrole kyčlí jsem se zahalením moc neobtěžovala - nevím proč, ale tam mi to připadalo přirozené (i přes čekárnu plnou lidí - maminek+tatínků+miminek) - u těch jsem si říkala: "mají tu samou situaci doma - tihle to pochopí"..

martiniquest
9. bře 2016

Zatím jsem na druhé straně barikady, ale musím se podělit o sobotní zážitek. Byli jsme v Ikee a jak je za pokladnami místo s lavickami, seděla tam nějaká cizinka a jedine,co si pamatuju bylo obří prso na odiv všem. Vůbec nevim,kde mela mam,ani jsem si ho nevšimla. Mam v hlavě jen obrázek sedící ženy s mega prsem venku. Kojeni na veřejnosti me nepohorsuje, ale předpokládám u něj alespoň castecne zachování intimity. Můj chlap z toho byl v šoku taky :D

vbrnejezdisaliny
9. bře 2016

@sisstin U nás to stejné - jenom vleže, jinak ani ťuk. Teď za poslední měsíc se to o dost zlepšilo, chtělo to jenom vydržet a nešílet, což se s mou povahou těžko slučuje :D.

odula
9. bře 2016

@martiniquest ja jsem si nosila velkej satek a hodila si ho přes rameno. Mimco melo klid a ja taky. Navic kojení vnimam jako neco co je mezi mnou a mimisem a nepotřebuju u toho asistenci ani publikum. Je to "naše chvilka". 😉

mysicka_lb
9. bře 2016

Ahojky, já jsem od přírody strašně stydlivá, ale hned od narození prcka jsem se setkávala s naprosto nepochopitelným chováním svého okolí. Když jsem měla návštěvu nebo byla někde na návštěvě a chtěla miminko nakojit, snažila jsem se vždy odejít do jiné místnosti, návštěvu taktně vykopnout nebo se alespoň otočit, aby mi nikdo nezíral na prsa. Ne kvůli nim, ale kvůli sobě, je mi to strašně nepříjemné. Nicméně to prakticky nikdo nepochopil, a když jsem šla kojit do jiné místnosti, chodili za mnou (?!), když jsem vysvětlovala, že budu muset kojit (a je na čase návštěvu ukončit), čekali, až nakojím, a má matka mi dokonce "pomáhala" tak, že mi mačkala prsa, aby z nich teklo více mléka. Kojení na veřejnosti mi oproti tomuto očistci nepřipadalo tak hrozné a více soukromí než u sebe doma bych kolikrát měla snad i uprostřed restaurace. A tak jsem i já, stydlín největší, na veřejnosti kojila. Snažila jsem se na místech, kde je velká koncentrace matek a dětí, abych nikoho nepobuřovala. Takže třeba na dětském hřišti, v dětské jídelničce, v čekárně u dětské doktorky, v mateřském klubu. Výjimečně jsem musela prso vytáhnout i na nedětském místě. Nikdy jsem ale nepoužívala žádné pleny a zástěny, protože ač jsem strašně stydlivá, kojení vnímám jako přirozenou věc a styděla bych se dávat najevo, že se za to stydím🙂. Někdy na půl roce syna jsem na veřejnosti přestala kojit úplně, dávala jsem UM a později klasické příkrmy. Teď jsou mu téměř dva roky, stále kojím, ale na veřejnosti už straaaašně dlouho ne. Takže se toho syn na veřejnosti ani nedožaduje, nesápe se mi do výstřihu a neřve.

odula
9. bře 2016

@mysicka_lb vidíš. A me satek nepřišel jako znamení toho, ze se stydím za kojeni. Proste jsem tim jenom vytvořila "intimčo". 😉

saaralota
9. bře 2016

Já jsem s kojením venku nikdy neměla problém, ale vždycky jsem se snažila si najít místo trochu stranou, abych neobtěžovala ostatní. Mě osobně to nevadí, ale nechci nikoho "pohoršovat". A mám výhodu v tom, že mám malá prsa, takže v podstatě stejně nemohlo být nic vidět. Prsa mi shora zakrývalo tričko a zbytek miminko...

martiniquest
9. bře 2016

@mysicka_lb Proboha,mackala Ti prsa? Tohle udělat me,nejspíš ji ode mě jedna pristane. Nesnáším,když mi někdo sahá na prsa,ani od partnera to nejprijmu pokaždé v pohodě. Každý mi na ne vždycky zíral nebo mel potřebu sahat,protože jsem byla vždycky dost vyvinutá,takže z toho mam nějaký blok nebo co. Az budu kojit,taky to budu dělat ideálně sama,případně schovana v šátku/manduce.

karlajasmine
autor
9. bře 2016

Ahoj vsem, diky za reakce a taky za tipy, jak se schovat/byt diskretni.
Jinak nemyslela jsem ''kojit na verejnosti'' tak, ze bych vytahla prso v MHD a vsem se tam ukazovala, spis tak, ze bydlim v Praze a tim padem pokud chci nekam prejet a nejakou dobu tam byt, tak mi nezbyde nez kojit mimo domov. Takze jsem spis myslela ''kojit diskretne mimo domov''.
Me kojici zeny nepohorsujou a nikdy nepohorsovaly, kdyz vidim kojici (I treba hodne obnazenou) zenu, vzdycky ji obdivuju, ze na to ma odvahu, a prala bych si odvahu mit taky.
Muj problem je ze mam prsa velikosti H/I, takze fakt velika, vetsi jak hlava meho ditete, takze kojeni v satku nepripada v uvahu - to bych ho akorat tak udusila :D a stejne by to diskretni nebylo..
Takze spis zkusim to, co jste navrhovaly - mit dve vrstvy obleceni, jednu ktera jde stahnout dolu a druha vyhrnout nahoru, abych byla co nejvic schovana, pripadne pres sebe prehodit plinku/satek a odvratit se bokem.
Mrzi me, ze jsou lidi, pro ktere je pohled na kojici zenu problem.. kdyby kojily vsude vsechny zensky, bylo by to vic spolecensky tolerovany.. je to prece jenom fakt prirozena vec a dite se potrebuje najist..
Budu se muset hecnout a nekam vyrazit a holt tam proste kdyztak nakojit... neminim se omezovat na moje sidliste do te doby, nez zacnu prikrmovat..

naho31
9. bře 2016

Ja sama myslim, ze je to o kazde zene jak se citi. Ja nikdy na verejnosti nekojila a ani nebudu. Vzdy jsem si vse nacasovala abych stihla byt doma. Nebo jsem mela odstrikane mlicko s sebou a dala malemu z lahvicky. 🙂

masotri
9. bře 2016

@karlajasmine jejda, mám taky velká prsa a když je třeba tak přes výstřih jedno vytáhnu a kojím... když se chci schovat tak si "připravím" plenu na říhání a trošku si s ní překryju prso... Lidi doma č*mí na péčko a na veřejnosti se tváří pohoršeně na kojící. 😀 😀 😀 😀 Ikdyž já jsem ještě nezažila, že by se na mě někdo špatně díval, nebo si toho nevšímám, nevím 😎

kika_21
9. bře 2016

@naho31 Někdy, zvláště s více dětmi, to načasovat nejde. Myslím, že pokud mám s sebou šátek, není nic vidět. Děti měly takový hlas, že bych byla mnohem více středem pozornosti, kdyby byly hladové. A z lahve jsem je neučila pít, to je tedy fakt.Doufám, že nikdo normální nebude kojící ženu pozorovat.Více mi tedy vadily návštěvy-třeba takové, které člověk vidí málokdy a pak neodejdou ,nebo přijdou za mnou, když kojím-ale to už někdo psal. Bylo mi hloupé říkat třeba švagrovi, ať odejde. Tak jsem se cítila hůř než v anonymním prostředí třeba v OC, přikrytá šátkem. 🙂

naomi6
9. bře 2016

@karlajasmine Já jsem kojila obě děti dost dlouho, ale nikdy ne na veřejnosti. Jen jednou jsem byla nucena kojit venku, když se dcerka neplánovaně vzbudila v kočárku a plakala. Jsem stydlivá, takže mi to vadilo, kojit venku, navíc jsem si chtěla udělat pohodlí a být prostě v klidu. Jinak třeba před kamarádkou na návštěvě mi to nevadilo. Každá jsme jiná, takže záleží na tom, co komu vyhovuje. Rozhodně mi nevadí, když někdo kojí v restauraci, ve vlaku, nebo v parku, je to každého věc 😉.

aselinka
9. bře 2016

Obě děti jsem kojila dva roky a zvykla jsem si, že to mnohdy jinak nejde - než kojit v terénu. Ale určitě jde kojit tzv. diskrétně a to prakticky kdekoli. Abych dítě kojila někde na záchodě - aby to jako někoho nepohoršovalo - to opravdu ne. Ale maminky, které nechávají téměř celé prso vidět hezky na celou kavárnu nechápu. Opravdu to jde - nakrmit svoje miminko esteticky, aby to nikoho nenutilo odvracet hlavu. A nesetkala jsem se proto nikdy s negativní reakcí. Otázkou je, zda kojení již staršího dítěte nepřesunout do úplného soukromí. Osobně jsem již venku velké děti nekojila. Myslím si, že už nešlo o přežití a jedly a pily normálně - kojení bylo jen třešnička na dortu. Vadilo mi, že se od jistého věku dožadovaly dost nepříjemně, trhaly mi tričko. Tak jsem je naučila, že dostanou až doma. A kupodivu to šlo (a to jsem měla zuřivé děti). Nebylo mi to příjemné, že každou bolístku chtěly řešit kojením.

linchilli
9. bře 2016

@karlajasmine jeste doporucuju tricka v HM na kojeni oni celkem dost chovají a kouka jen opravdu malinko (něco jak radily holky dve vrstvy obleceni 🙂
http://data.emimino.cz/emimino/images/400x300/2...

cattus
10. bře 2016

Zrovna vcera kdyz jsme byli na prochazce ozval se kamarad ktery prijel po dlouhe dobe ze zahranici. Taknjsme se domluvili ze zajdeme "na kafe". Vybrali jsme nekurackou restauraci sedli si v klidnem koute. Samozrejme ze prisel cas kojeni. Slusne jsem se zeptala jestli mu to nebude vadit. Rekl ze i mimino se musi najist takze at delam co je potreba. Tak jsem se od nej jen odvratila bokem aby na nas nemusel koukat, malej hned zacal pit a my si normalne dal povidali. Akorat teda jsem si zakryla hrudnik plenkou, aby nemel ujmu nekdo jinej. A mela jsem rozepinaci mikinu a tricko s vystrihem.