Odstříkávání mléka. Doporuče odsávačku

gimik
3. zář 2008

Ahojky maminky, máte některá zkušenosti s odsáváním mléka?
Můžete mi doporučit nějakou dobrou odsávačku.
Jsem studentka a 3x za měsím budu muset do školy na přednášky, školu mám daleko, tak bych ráda řešila tento problém s kojením, odstříkáváním mléka. Špunt zůstane doma s manželem a tak bych vždycky odstříkala dopředu mléko a zmrazila, aby měl mrňousek co baštit. Snad bude chtít z láhve.
Když bych jela do školy, tak bych nebyla s malím 15 hodin a tak bych si mléko muselá odsávat ve škole a na cestě a tahat ho po škole v batohu, myslíte, že to mléko pak bude použitelné. Odsávačku bych neměla kde sterilizovat, před dalším odsátím.
Můžete mi prosím poradit, kdo máte nějaké zkušenosti. Moc děkuji
🙂 🙂 🙂

kacerice
3. zář 2008

Ahoj, já mám dvoufázovou odsávačku od medely a jsem moc spokojená, stála něco kolem 1500. Spíš bych měla strach to odsáté mléko mimču dát, když ho budeš celý den vozit a nebudeš ho mít v lednici.

gimik
autor
3. zář 2008

kacerice: Právě, z toho mám taky strach, tak ho budu muset asi vylít, ale to mi přijde strašná škoda ☹ . Miminko čekám teď v září a do školy bych jela tak v listopadu, sice už bude chladněji a nemuselo by se zkazit, ale přece jen se mi to nechce riskovat. ☹

kacerice
3. zář 2008

Nebo možná zkus nějakou termo lahev, něco jako chladicí box v láhvi, i když nevím, jestli něco takového existuje.

gabka32
3. zář 2008

ahoj, já jsem s dvoufázovou medelou moc spokojená nebyla a teď mám AVENT a vyhovuje 🙂 ale je to i tím že odsávám pořád, protože nám kojení nešlo ☹ pořídila jsem si nakonec i elektrickou a u mě tedy nelze říci že by to šlo rychleji nebo lépe, ale aspon šetří ruce.
obvykle doporučují mlíko při pokojové teplotě spotřebovat do 4hod, ale možná kdybys zkusila přenosnou lednici nebo nějaké chladící sáčky či tašku vydrželo by délé. já když jsem někde na návštěvě na dýl, tak odsaju a dám do termosky .

gimik
autor
3. zář 2008

🙂 hmm, to by možná nebyl špatný nápad. Počítám, že budu tak ve škole 4x až 5x odstříkávat a nevím, jestli pak to mlíčko slít dohromady do jedné láhve nebo nechat s každýho odsátím mléko samostatně. 😉

gabka32
3. zář 2008

nevím jestli to dělám správně ale slívám to a žádný problém malá zatím neměla 🙂 jen by se měly slívat mlíka stejné teploty

paratko
3. zář 2008

Od porodnice jsme pouze odsátém MM. 😉 Mám el. AVENT, naprostá spokojenost, sice stála 3500,- (je u ní i mechanická, kterou používám na návštěvách, v autě apod. 🙂). Mlíčko na cesty dávám do termoobalu od AVENTu, takže bys do něho mohla sbírat odsáté MM, je prý nejlepší. Hlavně, abys měla mlíčko, snad ano. 😉 Některé maminky kojí, ale nejde jim nic odsát, tak abys pak neměla odsávačku zbytečně, nevím, no... 😒

gimik
autor
3. zář 2008

🙂 😉 , tak to abych raději počkala s koupí odsávačky po porodu, až uvidím, jak bude moc mlíčka,že?
paratko: A ty termoobaly se dají obědnat samostatně?
A miminka vám normálně pijí z láhve a pak zase s prsu, nedělá jim to problém 🙂 ? Z toho mám taky strach ☹

annag
3. zář 2008

kacerko, bolo by veľmi vhodné, aby si si laktáciu nastavila tak, že si mlieko pre malú odstriekaš v noci a ráno, a to jej bude manžel potom dávať. S laktáciou sa dá pohrať. Môžeš ju podľa potrieb umelo zvýšiť i znížiť. Čiže pomedzi nočné kojenia a ráno, si môžeš úplne jednoducho odstriekať dosť mliečka na celý deň. Mliečka sa tvorí toľko, koľko sa z prsníkov vyprázdni. Čím častejšie a viac sa prsník vyprázdňuje, tým viac sa ho tvorí. Mliečko cez deň mamičky, ktoré nie sú s bábetkom, potom síce odstrekujú, ale ak ho nemôžu dobre uskladniť, tak ho vylejú. Nebolo by vhodné dávať malej mliečko zle uskladnené, pokiaľ by Ti v škole neumožnili mliečko niekde skladovať. Ale možno by Ti ho dobrá pani vrátnička, kuchárka, sekretárka v nejakej chladničke uschovala. A na prepravu domov by si využila chladiacu tašku.

No manžel by mal bojovú úlohu - musel by malú kŕmiť len lyžičkou, striekačkou, určite nie fľašou. Fľaša je nepriateľ plnohodnotného kojenia číslo jeden. Väčšina bábetiek začne rýchlo preferovať fľašu a začne prsník odmietať. Technika sania z prsníka a z fľaše je úplne odlišná a z fľaše mliečko ľahko tečie, bábetká si na ňu rýchlo zvyknú, mamička nedojčí, prsník sa nedosatočne stimulujem dôjde k úbytku mliečka, laktačnej kríze a je po kojení.

tiež odporúčam elektrickú odsávačku, ak mamička potrebuje mliečko často a veľa odstriekavať.

radka.m.
3. zář 2008

ahojda,tak já odsávám 10měs.odsávačkou od Aventu a jsem s ní spokojená.ale jak radí holky,tak bych s koupí počkala,není to zrovna lehká záležitost,protože opravdu ne každá mamina může odsávat.kamarádce jsem půjčovala dokonce i el.od Medely,protože malá přestala od ní chtít a neodsála vůbec nic a takhle se zbytečně trápila 2měs.počkala bych do porodu a v porodnici odsávačky půjčují,tak to můžeš zkusit.jinak určitě mléko které odsaješ musíš dát do chladničky,aby jsi ho pak mohla dát mimču a hlavně nesmíš míchat studené s teplým,jinak ho můžeš střádat celý den a určitě je lepší pravidelně odsát třeba o přestávkách,přesně jako když budeš doma kojit,tak jak bude tvé tělo zvyklé a taky pozor na lžičku,chytré děti a zvlášt ty,které jsou línější tahat se dovedou odstavit i lžičkou,můj malý se taky odstavil lžičkou po pár krmeních a dodnes si MM neveme jinak,než lžičkou.kdyby jsi něco ještě chtěla vědět,tak se ozvi,co se týče odsávání,tak to nemám od nikud vyčtené,ale z vlastní zkušenosti

annag
3. zář 2008

radka.m. súhlasím , ja som si pri prvom bábetku dopredu kúpila odsávačku a to bola len taká balóniková, skrátka katastrofa, v nemocnici mali medelu piestovú, manžel mi hneď išiel kúpiť takú istú a bola výborná. Ja som ich však zodrala dve, pri druhom bábetku som si už musela kúpiť novú, riskla som to na elektrickú Aventku a je výborná. A presne tak, detičky, ktoré sú lenivé alebo slabé, so slabím sacím reflexom, ľahko odmietnajú prsník a radi prejdú na iný spôsob kŕmenia, no fľaša absoútna vedie. Preto je vždy jednoduchšie kojiť ako odsávať, predsa len je to drina. 🙂

eva.konczynova
3. zář 2008

mám podobnou zkušenost - koupila jsem si odsávačku, ale když jsem zkoušela odsát, podařilo se mi max. 60ml 😖 Teď jsem si chtěla udělat zásoby mlíčka protože mně čeká operace, ale teď už odsaju max. 30 a to s velkým úsilím.. Myslela jsem, že je problém v odsávačce, tak jsme to přemožně zkoušeli, co by tam mohlo nefungovat, nakonec jsem ale zjistila, že prostě bude problém v mém mozku, prostě to není kojení a mléko se mi nespouští 😠

gimik
autor
4. zář 2008

Holky, moc vám všem děkuji za odpovědi 🙂 a ještě jsem se chtěla zeptat, jak mlíčko ohříváte a rozmrazujete pro miminko? 🙂

radka.m.
4. zář 2008

ahojda,MM nikdy nemáš rozmrazovat a ohřívat na přímém ohni,nebo v mikrovlnce,tím by ztrácelo na své bohatosti.takže bud ve vodní lázni,nebo počkat až rozmrzne samo a přihřát.když ho budeš zamražovat,tak ho můžeš do mražáku dávat postupně,tzv.více vrstev na sebe.když odsaješ např.20ml,tak zchladit a dát do mražáku a jak odsaješ další,tak zchladit a dát zmrazit na tu první vrstvu,nezapomen ale napsat datum spotřeby od první vrstvy,to znamená,že můžeš přidat mlíčko klidně i po týdnu,ale spotřebovat by jsi to měla do 3měs.od prvního mlíčka.když ho budeš mít rozmražené,tak se nelekej,ale může ti tak trochu smrdět,mě se z toho až zvedal žaludek a zbytečně jsem tak vyházela dost kelímků,než přišla kamarádka a řekla mi,že je to naprosto normální a měla pravdu,malému po tom opravdu nic nebylo.

vojtisek2007
4. zář 2008

tak jsem si přečetla vaši diskuzi a třebam i poradíte - je to týden - chtěly jsme se ségrou vyrazit na večeři do cca 20km vzdáleného města - malá mi spí od 20.00 - do těch 3-4 ráno - ale říkala jsem si, pro jistotu, že manžovi přes den odstříkám mlíčko - kdyby náhodou se vzbudila, abychom nemuseli letěch zpátky - a odstříkala jsem 25ml (za celý den!!!!!!) - tragédie - tak teď nevím, příští sobotu mám seminář (16.00 - 22.00) a to bude to mlíko potřebovat - tak jak ho mám z těch prsou dostat ?????? díky za rady

paratko
4. zář 2008

gimik: termoobal se prodává normálně zvlášť 😉 je na dvě lahvičky a mlíčko v něm vydrží teplé 2 hoďky a další dvě už o něco vlažnější: http://www.babyportal.cz/univerzalni-termoobal-...
je tedy dost drahý, ale klasický za 100,- prý je na dvě věci, tak nevím, nemám srovnání...

nekojím, malej měl malou pusinku a nemohl se v porodnici přisát, resp. jen na chvilenku (s kloboučkem to šlo o něco lépe), takže už tam jsem zkusila mechanickou Chicco, ale prstíky za chvíli nestíhaly 🙄 pak mi manža koupila tu AVENTku, doma jsem ještě zkoušela kojit, ale z druhého prsa to teklo jak o závod... a tak po 5 minutách malej stejně vyžahl lahvičku, je to teď pro mě o hodně praktičtější, odsaju vše, mám zásoby, dokonce i kelímky v mrazáku, tchyně si ho může vzít na pár hodin a pohoda
možná, že se prsa už navykla z té porodky, takže není problém 😎

vojtisek2007: na podporu MM: čaje pro kojící matky (Teekanne, Bio z DM, Leros, Megafyt...), pak je dobrá bílá káva (Caro), někdo zkouší černé pivo´...teplé obklady před odsáváním 😉

vojtisek2007
4. zář 2008

paratko - já mám mlíka dost, ale tou odsávačkou prostě téměř ani kapka....

radka.m.
4. zář 2008

vojtišek2007-ne každé mamince jde odsávat,i když si myslím,že když se ti podařilo i tak málo,tak by ti to mohlo jít.ale píšeš,že ti malá spí od 20.00-3do noci.v noci je laktace nejvyšší,tak pokud by se ti chtělo,tak bych do toho příštího týdne v noci třeba kolem té půlnoci vstala a to mlíčko zkusila odsát.do mražáku můžeš přidávat každou noc i tu trošku,co by jsi odsála.myslím,že v noci by jsi měla rozhodně odsát alespon o trochu víc,než přes den.klidně by ti to dalo i na dvě odsávání,kdyby se ti chtělo vstávat,když ti prcek tak krásně spinká,kdyby jsi se rozhodla to vyzkoušet,tak budu ráda,když pek písneš,jak to šlo.

janula34
4. zář 2008

Radko, tak to si ma ukludnila, mne to tiež strašne smrdelo. Myslite ze môžem použiť aj mlieko co mám zamrazené viac ako 3mes.? Mám zásoby a niektore dávky mlieka sú tam už 4-5 mes.

mysinka
4. zář 2008

Holky a do čeho ukládáte to mm v mrazáku? Máte na to nějaké ty special kelímky (Avent aj.), nebo to je to fuk? 🙂 Napadl mě takový ten zásobníček na led...

radka.m.
4. zář 2008

já myslím,že můžeš,pokud jsi ho správně zamrazila,já taky používám někdy starší,než 3měs,podle toho,jak to vyjde.všude jinde je ta doba delší,dokonce i doba na uchování v chladničce,v ČR je to nejpřísnější.ale mám to vyzkoušené,že můžu používat i 6měs.

eva.konczynova
4. zář 2008

vojtisek - přesně ten samý problém mám já, mléka mám dost, když kojím, když chci odsát, odsaju max. 30 ml a to můžu zkoušet jak dlouho chci... naposledy mi dost pomohlo se maximálně uvolnit a být v předklonu, mlíko začalo téct trochu více, ale teče jen chvíli, pak se zastaví a já zuřím a už nic neodsaju. Myslela jsem že je to tou odsávačkou, už jsem ji chtěla reklamovat nebo kupovat novou, až pak jsem si přečetla tuto diskuzi a zjistila, že některé holky prostě mají problém odsát... Zkoušej to dál, když jsem zkoušela odsávat úplně poprvé, odsála jsem najednou 60 ml a celkem bez problému, pak když jsem věděla že to mlíčko potřebuju, už mi to nešlo 😒

paratko
5. zář 2008

na zmrazení jsou nejlepší ty kelímky AVENT, hlavně jsou napořád, sáčky od Medely na jedno použití 😖 v kelímku se dá později připravovat i hutnější strava

s tou nocí má Radka pravdu 😵

vojtisek2007
5. zář 2008

holky, zkoušela jsem to i v noci - a nic, prostě nic, prsa mám nalitý jak balóny a ani kapka - teda kapka jo - zase těch 20ml ( a to jsem vstávala po 3 hodinách, nahrívala teplou žínkouv a málem si zhuntovala obě prsa) - tak to snad do soboty nastřádám po těch dvackách, když to můžu zmrazovat "na sebe" - jestli jsem to dobře pochopila - možná bych ještě zkusila koupit jinou odsávačku - mám takovou balónkovou - přijde mi to nic moc - uvidím přes víkend a v pondělí kdyžtak něco koupím.... 😠

radka.m.
5. zář 2008

ahojda,tak si myslím,že budeš asi z těch mamin,co jim to moc odsávat nepůjde,ale po těch 20 to do tý soboty stihneš,ta odsávačka je dost drahá investice,tak nevím,jestli se ti vyplatí ji kupovat a takhle si huntovat prsa,jak píšeš.jestli to potřebuješ jednou za čas,tak já jsem to řešila vždycky tak,že jsem si bud od doktorky a nebo v lékárně poprosila o vzorek mlíčka,abych nemusela kupovat celou krabici a manžel vždycky udělal to UM a nakrmil malýho lžičkou.pro něj to prý bylo jednodušší,než rozmražovat z mražáku,to prý trvá díl ve vodní lázni.a když malý řval hlady,tak to UM měl hned.tak nevím,myslím,že když párkrát dáš UM tak se nic nestane,záleží na tobě.

vojtisek2007
5. zář 2008

myslíte že můžu občas dát UM a jinak normálně kojit ???? ikdyž se obávám, že můj manžel lžičkou malou nenakrmí....kor když se mu vzbudí hlady a bude ječet....aby to pak nebylo horší než lepší a z flašky by se asi dávat nemělo 😠

eva.konczynova
5. zář 2008

vojti tak já dneska odsávala v noci, malý usnul v půl 9 a probudil se až v 5 ráno, ovšem mně ve 4 probudily prsa - byly jak kameny, vzhledem k tomu, že kojím na střídačku z jednoho prsu/1 kojení tak to jedno prso, které bylo na řadě mně teda už šíleně bolelo, nešlo ležet ani spát, tak jsem vzala odsávajdu a teklo to teda bez problému a fakt hodně... ale když čtu že máš balónkovou odsávačku, tak problém bude možná v tom - slyšela jsem, že s těmi je hodně problém něco odsát. Já mám pákovou od Canpol babies Lovi, stála kolem 1000 Kč, ale hodně si chválí i tu ruční od Aventu. Za pokus to stojí

konja
5. zář 2008

vojtisek2007: Já měla taky balónkovou odsáčku a nešlo mě to.Teď jsem si koupila od Aventu a paráda! 🙂

kolca
5. zář 2008

ahojky,

s tím UM by mě to taky zajímalo, teďka beru malýho sebou, když potřebuju jet na přednášku a vozí mi babička, ale v zimě ho sebou brávat nechci ☹

Jinak ohledně odsávaček, v porodnici nám půjčovali elektrickou Medelu - nešla mi ani kapka, a doma mám pákovou od Aventu - a supr.

dnada
5. zář 2008

ahojky,
taky mám odsávačku od Aventu,a supr.A ohledně toho spouštění MM při odsávání,odsávám v sedu v předklonu,chce to průběžně prsa masírovat a mírně proklepávat a nahřívat,pak to jde v poho,hlavně žádnej stres,ono to půjde 😉