Při kojení trpím bolestí. Nekojit - je to tak špatný?

tezu
21. čer 2010

Ahoj vsem maminkam!
Chtela jsem se Vas zeptat na nazor, jestli rozhodnout se nekojit je opravdu tak spatny, jak mi po precteni nejruznejsich clanku a diskuzi pripada. Mam sestitydenni holcicku, a hned na zacatku mi prokousla obe bradavky. Diky pitomym clankum, ze kojeni neboli, a ze ragady se zahoji za par dni jsem nakoupila a postupne vyzkousela bepanthen, purelan, gencianku, propolisovou masticku i hydrogely, a kojila zurive i pres neuveritelnou bolest dal s tim, ze je to normalni a ze to prejde. Po 14 dnech jsem uz myslela, ze to nevydrzim a pozvala jsem si lakt. poradkyni. Ta mi techniku schvalila, a dala na zkousku mast od welledy. Bohuzel po ni se mi obe bradavky otevrely do zivyho, tak jsem na jeji radu druhy den jen odstrikavala(rucne),a vesele jsem si privodila zanet prsu s teplotou 39,4. ..Takze jsem kojit zase musela..Bylo to priserny, obe bradavky rozsklebeny a zhnisany a ja na dne. Tak mi poradkyne dala kloboucky. Pravda, zpocatku byla bolest mirnejsi, ale pak se vratila, a ke vsemu se bradavky pod kloboucky vubec nehojily. Tak jsme si pujcili el. odsavacku a krmili strikackou. Je to uz 14 dni a bradavky se teprve zahojuji (i lakt. poradkyne rekla, ze byly neskutecne hluboky), zato moje holcicka pribrala za dva tydny 700g, takze ji to evidentne prospelo🙂 Vcera jsem s poradkyni zkusila kojit, a bylo to temer bezbolestny, jenze dneska je bolest zpatky a jizvy na bradavkach vypadaji hur. A ja uz po sty brecela. Neumim si predstavit, ze kojim, ale stejne tak je mi smutno z predstavy, ze takovy mrne bude pit z lahvicky umely mliko jen proto, ze ja nevydrziim nejakou bolest.
A tak se Vas tady chci zeptat, co si o tom myslite. Zacinam mit pocit, ze se z toho zblaznim. Kvuli odstrikavani nemuzem na zadnou delsi prochazku ani na vylet, a kvuli bolestivym prsum si mrnouska po kojeni ci odstrikani ani nepochovam. Pripada mi to jako zly sen. Myslela jsem si, ze kojeni je samozrejmost a ted mam za se bou probreceny sestinedeli a vyhlidky nejsou o moc lepsi.

jaru30
24. čer 2010

je to tahle a stála kolem 700,- 🙂

strouzek
24. čer 2010

aha tak to jo 😵

strouzek
24. čer 2010

já jsem teď viděla nějakou ohřívačku v lídlu za 3 stovky ale pak jsem si řekla že je to pro mě zbytečnost, jsem si už zvykla na termosku a hlavně za 3 týdny začínáme s příkrmama takže už nebude potřeba tolik sunárkovat 😀

strouzek
24. čer 2010

četla jsem si tvůj příběh z porodu, s tím otvíráním jsme to měli podobný, já měla vyvolávačku před termínem kvůi cukrovky a tělo nebylo totálně připravený, bez předchozích signálů prdla voda a ihned začli kontrakce co 2 minuty ty trvali několik hodin a já pořád otevřená jen na prst, zkoušeli mě roztahovat ručně největší bolest v životě a stejně k prdu, nakonec pomohl až epidurál po tom jsem se otevřela, bez něch bych asi rodila doteď 😝

tezu
autor
24. čer 2010

Zdravim vsechny!
Nechci tady z toho delat vlastni blog, ale jelikz jsem to tema vlastne zacala, tak si troufam pridat sem dnesni ranni novinky, treba s tim nekdo mate zkusenosti.
Byla jsem na kontrole po sestinedeli,vsecko je v cajku, ale zastavu laktace mi taknejak nedovolila, prej ze je takovy mlikarny skoda, a tak jsem dostala dalsi rady. Pisu to proto, ze sama doktorka rikala, ze ne vzdy je idealni obracet se na laktacni poradkyne, a ne vsecky poskozeni bradavek jsou stejny a staci na ne bepanthen, zkratka byvalo by bylo lepsi, jit rovnou k ni. Kazdopadne, novej pohled na vec: ragady co mam se nezhoji ani pod odsavackou, takze je treba neodsavat, jen odstrikavat, a to celou plochou ruky, zadny dojeni prstama jak nas ucili v porodnici, ze..Mliko pomuzou spustit kapky Secatoxin, a pokud prsa nekde presto zatvrdnou, namazat Ketonalem. A na ragady Sanagel Plus, prej je to zazrak. Za dva tri dny by to melo bejt zhojeny, a pak je treba trenovat bradavky manualne s pomoci kalciovky. Je to mast, a je to prej lepsi nez bepanthen, kterej je na bazi kremu. Jakoby je tvarovat. A teprve pak prilozit mimco.
Tak jsem zase na zacatku..

tezu
autor
24. čer 2010

@strouzek Vidis, aspon ti ten epidural dali, u mne to zkouseli presne hodinu a nepovedlo se jim to, a zkouseli by to asi doted, kdybych jim nerekla at se na to vyprdnou..ty bolesti byly ukrutny a jeste se pritom valez na jednom boku anemoct se hnout, to bylo trosku moc..

strouzek
24. čer 2010

ahoj tezu no teda to je mazec, koukám máš stejnýho kojosektáře doktora jako jsem zažila já, hele vykašli se na něj, je to tvoje věc a tvoje dítě, přece neskončíš s nervama v kýblu jen pro jeho názory jak je úžasný kojit. zajímavý že jiný věci ti dr. neřeší (jak je dítě čistý, jak se mu mamina věnuje..) ale řešit kojo furt a neustále to je jejich obliba 🙄
no je to na tobě ale podle mě budeš mít zase další a další trápení, rukou se to odsává blbě a zdlouhavě, hlavně mě když mačkali v prsa v porodce tak taky ne prstala ale celou rukou a prsa bolavý vytahaný až hrůza. já osobně si to neumím představit si neustále mazat prsa, mačkat, tvarovat aj. věci, to bych fakt nedělala nic jinýho

strouzek
24. čer 2010

jj tak já bolesti taky šílenost, moc jsem nechápala proč mi třeba nedali klystýr hnedka ze začátku ale až těsně před porodem, stejně už nebyl potřeba neboť jsem byla vykaděná z podoby, pokadila jsem se těma bolestma ve sprše před manžou no hrůza. epidurál mi ale samy nabídli, zprvu když jsem do porodky nastupovala tak hrozně říkali ať si ho nedávám že zbytečně budu blokovaná tím strachem a spoléhat jen na něho ale pak sami přišli že bude lepší když si ho dám jednak nebudu tak hotová z těch bolestí a pomůže to otevřít. akorát mi museli vzít krev na tu srážlivost, bože nejdelší hodina v mým životě. pak to teda přišli napíchnout ale taky to byl děs, vydržet bez hnutí při těch kontrakcích se nedalo muselo mě držet několik lidí já se klepala už nikdy. příště jdu na císaře 😀

hancazivocich
24. čer 2010

No, mně doma prdla voda, tak se jelo - 10.45, od 15 začly kontrakce, v 22 se začly brzdit, přestal porod postupovat, přítel zdrh domů, ať mu dám ráno vědět, co máme.........
Takže to začly podporovat - oxytocin, atd.... No, žrádlo... Spíš takovej ten strach - jestli je vše ok - od začátku špatný ozvy, pak jedna kontrakce za druhou, ale holky - to zapomenete, já už si to nějak nevybavuju... Akorát malou nenechaly nány dorotovat, tlačit bez kontrakcí, stejně mi padly na břicho, vyšívaná jak gobelínek, s malou hned pryč, volala se JIp, naštěstí nebyla potřeba. A pak se mě slavnej šéf porodky ptal, jestli hejbe malá horníma rukama!! Jak kdyby měla i dolní, ne? A že za to může má tělesná konzistence!! Místo konstituce. Kdybych nevěděla, že je pondělí, tak bych řekla, že je totálně na mol! Nesnáším ho. To se dostal do Senátu...

hancazivocich
24. čer 2010

@strouzek - s klystýrem se čeká, protože se neví, jak dlouho bude porod čekat. Dává se před koncem, aby event. hovíno nezpůsobilo překážku v porod. cestách a aby sis mímo nepokadila 😉

strouzek
24. čer 2010

hanči jj já si už to taky moc nepamatuju a na porod nevzpomínám ve špatným ( i když v tu chvíli jsem si byla jistá že je moje poslední hodinka) hůř si pamatuju to trauma z porodky poté na to asi nezapomenu nikdy 🙄 každopádně šéf porodky to je maso, hnus 😠 já mám zase hrozný vzpomínky na naší nemocnici při potratu, jela jsem tam v noci že krvácím, dr. mi suše oznámil že prcek nežije a poslal mě domů prej v pondělí mám přijít s papučema a 60 kč a nazdar. já se sesypala nervově a začla jsem hlavně krvácet tak že jsem málem vykrvácela, druhej den jsem jela zpět to si mě tam nechali s tím že nemůžou čekat do pondělí na revizi ale nemohli sehnat anesteziiloga tak mě tam nechali pomalu vykrvácet ještě mnoho hodin. krvácela jsem tak že jsem to nabírala rukama. ovšem největší zážitek mám z vyplňování papíru před potratem, já psychicky totálně na dně a musela jsem odpovídat na dotazy typu"máte byt nebo dům,máte ústřední topení a vodu? ...!" no mazec, prej je to nařízení vedení nemocnice, ale já se v tu chvíli cítila jak nejhorší spodina jakobych si snad potratu udělala sama

strouzek
24. čer 2010

s tím klistýrem no právě že ta moje spolubydlící z pokoje to měla jinak, přijela do porodky že už asi rodí,měla ten den termín a začla špinit a pobolívalo jí břicho tak si jí tam nechali, píchli jí taky oxy na rozjetí a hned při příjmu udělali i klistýr, nakonec ta chudina rodila až druhej den večer a celou tu dobu už nesměla jíst protože ten klistým měla udělanej. mě právě nejvíc vadilo to že já cítila hrozný bolesti do zadku, pořád jsem lítala na záchod a pak už jsem svěrače několikrát neudržela a klistýr mi pak dělala fakt až těsně před porodem a dle mě už naprosto zbytečně protože už tam nebylo nic

hancazivocich
24. čer 2010

@strouzek
Já si právě porodi už taky moc nevybavuju, ale hlavně ten pobyt tam, ten byl něco!! A příště si napíšu do papírů, že chci aby byla o všem informována ,,teta" JUDr...něco 😉 AŤ se tam třeba potentujou...

Stroužek - tyhle praštěný dotazy se ptát musí - ale my to v práci neprožívaly... Na tohle se neptaly - hlavní - nejbližší příbuzní + jejich adresa, event. telefon, u starých lidí, naslouchátka, brejle, atd 😉

hancazivocich
24. čer 2010

Jo, já ho dostala, když si myslely, že je nejvyšší čas - a to do porodu bylo 8hodin 😠

jaru30
24. čer 2010

holky, i přes to všecho, jak ten porod nešel...mám na něj ty nejbáječnější vzpomínky. Fakt. Super lidi kolem vás a klidný příjemný prostředí, to dělá hodně 😵
Jo a yal gel mi zaváděli krátce po příjmu, v devět večer. A mrňous se narodil až druhej den dopoledne.....celou dobu jsem nejedla (jsme si zapomněli sváču), což bylo pro mě-jako pro cukrovkářku děsný. Když máte několik měsíců dietu a jíte pravidelně každý 3 hodiny a najednou nic...tak jsem aspoň celou dobu chlemtala Coca-colu, abych aspoň měla nějakou energii 😀

strouzek
24. čer 2010

no to jo, mě se před porodem taky ptali na zaměstnání, bydliště aj. věci které jsou normální ale na topení se mě teda neptali, to se ptali jen u toho potratu 🙄 právě proto mi to přišlo o to horší že se na takový věci ptají holky která je psychicky totálně na dně má bolesti a šíleně krvácí

jaru no mě tu udělali naopak, jako cukrovkářce mi dali zřejmě omylem totálně necukrovkářský oběd i večeři(sladkou omáčku s knedlíkem a pak marmeládu) ale po porodu mi jí už dávali ač jsem měla od dr. napsáno že už jí držet nemusím. prostě zmatek. jinak mě teda jídlo při porodu nechybělo, já jsem zvracela měla jsem i zimnici a totálně jsem neměla ani chuť pít natož jíst

jaru30
24. čer 2010

@strouzek brrrr, to je mi tě líto, to si tedy užila 😔 Já bych zase u porodu klidně jedla 🙂 ale pak nevim, jak by to bylo s císařem, když se dělá jen na lačno.....
S tou dietou jsem to měla taky tak. I když už jsem jí už po porodu držet nemusela, měla jsem dietní jídla a hotovo. Fuuuj. Přitom já tu dietku doma až tak nehrotila. Kromě bílýho pečiva, buchet a zákusků jsem jedla fakt všechno, jen v menších porcích a pravidelně a cukr jsem měla vždycky v pohodě.
No, možná mi tu dietu nechali i proto, že mi během kontrakcí brali krev na cukr...a jak tam byla ta cola, tak jsme trochu s glykemkou vylítli 😅 😀

strouzek
24. čer 2010

no já jsem právě řekla diabetologovi ať mi napíše do zprávy pro porodku jak to bude po porodu a on napsal přímo po porodu už bez omezení ale oni na to stejně prděli a nosili mi suchý rohlíky 😀 akorát jsem nepochopila dietu typu suchý rohlík a supersladký čaj. když jsem jim to několikrát říkala ať se kouknou do papírů že už nic držet nemusím tak oni že je to nezajímá že se tím radši jistí kdyby něco a když jsem chtěla vzít krev tak mi řekli že to ať si vyřídím u svýho dr. 😝 doma jsem už vůbec dietu nedržela
kolik si přibrala celkem za těhu? já jen 3 kilča

marggitka
24. čer 2010

@jaru30 mě manžel koupil tu 2 fázovou odsávačku od Medely za 1500 Kč ale moc dobře mi posloužila když jsem měla ragády na jedné bradavce.Měly tam tu obyčejnou plastovou a stou to vůbec nešlo.A ty nekojíš?Jak je to dlouho co jsi byly v Krumlově?

jaru30
24. čer 2010

já 4 kilča 🙂 To jsme dopadly dobře, co? 😉 Neumim si představit mít nahoře třeba 15 kilo. Takže jsem nakonec ráda, že jsem dietku měla. Cejtila jsem furt dobře, žádný těhu potíže, nic mě nebolelo. A taky pak nebyl problém se shazováním 😀
U nás v porodnici jídlo neřešili (kromě té mé dietky, tu zrovna dodržovali) Ale jinak jídlo naprosto nevhodný pro koj. maminy. Takže k obědu měly kynutý knedlíky, ke snídani čerstvý pečivo, pomeranč, kiwi 😀 jedno lepší než druhý.....

jaru30
24. čer 2010

@marggitka Já mám od Medely nějakou mini electric. Je fajn, naprosto mi vyhovuje 🙂 Měla jsem jí úrávě i v porodce.

Já nekojim, protože mám krátký bradavky a přes kloboučky to mrňousovi nešlo. V porodce jsme ho krmili stříkačkou, ale doma jsem se na to pak vyflákla, páč jsem zjistila, že z lahvičky je to mnohem pohodlnější 😀 Zkoušela jsem ho přiložit, jednou se i přicucnul a pil asi 10 minut, ale podruhý už zase nechtěl. To víš, tak rychle jako z flašky, to z prsu neteče a mladý pán je netrpělivý 😀
Z krumlova jsem přijela před 14 dny 🙂

marggitka
24. čer 2010

@strouzek to já taky kvůli těhu cukrovce jsem rodila den po termínu žádné přenášení.porod mi vyvolávaly dávali mi čtvrtku prášku do děložního hrdla asi 5 minut trvalo než mi ho tam daly jestli se to nespustí pak znova a asi v půl jedný mi pustily vodu a až do půl 7 kontrakce po 2 minutách no hrůza to dýchání mě vyčerpávalo ale nejhorší to psí dýchání vůbec nefungovalo.

marggitka
24. čer 2010

@jaru30 taky jsem měla těhu cukrovku a přibrala jsem 8 kilo ted musím na testy jestli jí nemám doufám že ne celoživotní dieta by mě zabila 😀 to věřím že z lahvičky je to pohodlnější rychleji to teče.Tak to gratuluji k prckovi.To já kojím ale byly jsme u dr a ted moc nepřibívá tak snad nám ještě nedá příkrm.Takovou práci nám to dalo než jsme se sehráli a ted bych toho musela nechat?

wobludka
24. čer 2010

No já rodila skoro dva dny a na jídlo jsem teda neměla ani pomyšlení 😅 na kontrolní OGTT jdu zítra, tak snad si tam prďoch nevyšvihne nějakej hysteráček, ať maj v laborce veselo 😀 já měla nějdřív -9 a pak +20kg, ale do týdne byly dole (nebyl to tuk, ale samý otoky)
tezu, uvidíš, ty jo ale rukou já bych to teda nezvládla ☹
jaru, to jo, jak dáš párkrát lahev, tak je po kojení...

strouzek
24. čer 2010

tak to já jsem taky nakonec byla ráda že jsem tu dietu měla i když v těhu jsem z toho byla na prášky. stála jsem s břuchem v obchodě u regálu s koláčkama a brečela jsem že ho prostě chci a hotovo 😀 vždycky když jsem šla na diaporadnu se mě dr. ptal jak se cítím a já říkala že fyzicky super psychicky šíleně 😝 nejhorší pro mě bylo nejíst normálně, že jsem nemohla sladký by mi nevadilo ale mít zákaz brambor, omáček, knedlíků, džusů a hlavně ovoce to bylo peklo. já jsem rodila skoro týden před termínem a nakonec jsem byla ráda, protože i tak měla malá skoro 3,8 kg 😝 měla jsem kvůi cukrajdě rodit v osstravě císařem protože jsem měla ty hodnoty ke konci už hraniční ale přemluvila jsem dr. ať mi nedává inzulín že to mám za pár
každopádně s porodky jsem šla hubená jak už pár let ne, měla jsem o skoro 10 kilo méně než před otěhu 😵

jaru30
24. čer 2010

@marggitka děkuji 🙂 Taky už mám žádanku na kontrolní OGGt. Ale nějak se mi tam nechce 😅 Ale možná bych měla zejtra, když má ještě přítel dovču. Nechci tam mrňouse tahat s sebou, ještě tam ve špitále něco chytne a hlavně, ty dvě hodiny by tam v klidu nevydržel.....

@strouzek nesmělas brambory, knedlíky, omáčky, džusy, ovoce? ježkovo zraky 😒 taková přísná dieta. Tos měla ten cukr tak vysokej? mě vyšlo při testu po dvou hodinách 8,9. A diabetoložka mic nic nezakázala. Dokonce řekla, že si můžu dát i sladký, ale néé hned po hlavním jídle, ale až za ty 3 hodiny jako svačinu. Já jedla fakt všechno, kromě těch rohlíků, buchet...jen jsem ubrala porce, jedla pravidelně a malej se narodil s váhou 3050 gramů. Takže pohůdka 🙂 Jsem si řekla, že ten stres z toho, že něco nesmim, uškodí mimču mnohem víc, než když by mi občas vylítnul cukr.
On totiž vylítne i zdravým těhulkám a ani o tom neví. Stačí když na posezení slupnou třeba čokošku 😀

strouzek
25. čer 2010

jaru to mi ani neříkej 😕 já měla po 2 hodinách myslím 8,4 a hned mě nahnali k diabetologovi, chodila jsem tak co 14 dnů, dostala jsem ten elektrickýglukometr a okamžitě přísnou dietu. bylo zrovna před vánocema když na to přišli takže zákaz totálně všeho, sladký to je jasný ale zmenšit porce jídla,žádný přílohy(jen rýži) ovoce 1 mandarinka za den protože ovocný cukr je prej hrozný prevít atd. žila jsem následující měsíce jen na bílých jogurtech a graham rohlíku. je teda fakt že k něčemu to asi bylo a ten problém tam byl, stačilo když jsem si dala místo bílího jogurtu jahodový jogurt tak okamžitě mi hodnota vyletěla a měla jsem šílený čísla na glukomentru a cítila jsem se i po těle hrozně. mě strašil tím že malá bude velká(což byla i když jsem zdechala hlady) ale hlavně že by mohla mít problémy po porodu ale jsou i případy kdy nastali i komplikace kvůli nedodržování cukrovky před porodem takže já chodila každých těch 14 dnů z kontroly uřvaná vynervovaná a dostávala jsem hysteráky u každého manžového jídla protože on mohl a já ne a mě přišlo že tím že si zase koupil tatranku nebo pizzu mi dělá neskutečný naschvály 😀

marggitka
25. čer 2010

@jaru30 taky se mi tam nechce říkala mi diabetoložka že až po 6ti nedělí a nejdéle do půl roku mám jít na testy nechodila si k diabetoložce Váchové?jo přísnou dietu jsem také držela nic jsem nesměla a jíst po 3 hodinách pravidelně také jsem to měla přes Vánoce a to jsem pekla ani jsem neochutnala. 🙂 jezdila jsem tam každých 14 dní 60km daleko.Nejhorší to bylo po ránu když jsem jela dělaly se mi mžitky před očima tak jsem kolikrát zastavovala ted nad tím přemýšlím bylo to nebezpečné.Měla jsem po ruce bonbon,zvýkačku nebo jablko.

jaru30
25. čer 2010

holky moje zlatý, to je mi vás líto. Ono je to asi, co doktor, to jinej názor.

Strouzku ten tvůj dr. by zasloužil. Takovýhle stresy jsou pro mimi špatný.........

Mě diabetoložka fakt nic nezakázala, jen doporuičila ubrat porce a jíst hlavně pravidelně....no a mimísek byl zdravej a hubeňoučkej, v tom apgar skore měl maximum bodíků...takže pohoda.
Já jsem se jí ptala na všechny ty možné komplikace a ona říkala, že to se týká hlavně těch, co mají cukrovku furt, nééé jen tu těhu. Jedinej možnej problém u nás těhu cukrovek je prý ten, že bude miminko velké....ale vidíte, já jedla skoro všechno a měli jsme 51 cm a 3050 gramů 🙂
A taky říkala, že ten test je hodně extrémení, že při nornálním jídle takovej "sladkej šok" nezažiješ.
Jo a bacha, já se taky měřila glukometrem. Dr. mě varovala, i výrobce v návodu píše, že maj odchylky. Prostě naměří ti nepatrně víc, než máš ve skutečnosti. No, jenže pak se ukázalo, že ukazuje mnohem víc než smí!!!!!!!! 🙄
Porovnávali jsme to s labrokou a nestačili se divit. Na glukometru jsem měla třeba 8,5 a v laborce v tu chvíli jen 5,7!!!!!!! Takhle jsme to párkrát zopakovali a pak jsme usoudili, že to nemá cenu, glukometr jsem přestaa používat a chodila jsem jednou za 14 dní na měření akorát do laborky.....a vždycky v pohodě.

Mezi náma, takhle přísná dieta....těhulky by taky měly mít pestrou stravu, no ne?

Marggitko, já jsem z Budějc, takže chodím na poliknilku Jih k Boukalové. Úžasná doktorka 😵

strouzek
25. čer 2010

teda holky vy jste ale měli dobrou dietu,to já měla přímo hladovku proti vám 😝 byla jsem z toho fakt vyřízená věděla jsem že dělám co můžu a pak jsem přišla na kontrolu on mrknul do tý dia knížečky kde byli výkyvy jen občas a pokaždý mi řekl že moc žeru 😠 přitom já nejedla vůbec nic skoro. u mě to asi nebyla odchylka glukometru, sama jsem cítila na sobě že když neuhlídám to jídlo či porci tak je mi divně . mě se zhoršovala i ta hodnota v laborce, pořád jsem se držela v dobrý normě ale těsně před porodem to vyskočilo že mi chtěl dát inzulín ale tím že jsem měla domluvenou vyvoálvačku tak jsem ho přemluvila ať ho nedává protože s inzulínem bych musela rodit císařem v ostravě(no když si to zpětně proberu možná by to bylo lepší)
já jsem to taky nechápala proč mi zakazují ovoce aj. jak jsem měla ty vitamíny pro mimčo do sebe dostat že?