Problém při kojení 😭. Čím by to mohlo být?

10. únor 2024

Ahoj ženy, potřebuju nutně poradit 😭... Mám klučinu jde mu na 4 měs, kojím na požádání, celou noc na prsu, krásně roste, je pohodář. Před měsícem a pár dny jsem se vzbudila v noci s bolestí levého prsa. Bolavé hrudky, pidimidi bílá tečka na bradavce. Evidentně ucpaný mlékovod. Po pár hodinách nahřívání a propíchnutí se mi podařilo uvolnit.... Mléka jak pro regiment. Prso bylo od té doby bolavé, kojila jsem normálně. A uklidnilo se to. Jenže poslední týden jsem měla opět pocit, že mě uvnitř prsa bolí... No a teď poslední tři dny opět cítím ze spodku prsa bolavé, malé hrudky. A je to čím dál horší. Kojení mě nebolelo a dneska při kojení, když malý saje mám v bradavce tupou, řezavou bolest. Je to fakt nepříjemný... Nechápu proč se to děje. Kojím fakt často, nemám pocit že bych měla nějak moc mléka... Ale přesto se ten problém evidentně opakuje a pořád v tom jednom prsu. U první dcery jsem tohle vůbec neměla. Kojila jsem 18m. Nevíte čím by to mohlo být 😶🙏

levandule_k
10. únor 2024

Neudělal se ti zánět? Řešila bych to s doktorkou...

autor
10. únor 2024

@levandule_k vezmou mě s tím někde v nemocnici?? Úplně se bojím zítřka jestli dám celý den. Jsem už dvě hodiny naložená v horké vaně. Chtěla jsem tomu pomoci ale stojí to za nic 😭😭

krisstina93
10. únor 2024

A zkoušíš různé polohy při kojení? Nebo to chce to prso masírovat a během kojení ty boule jakoby tlacit ven.

lujhu
10. únor 2024

@krisstina93 Při začátku kojení jsem to měla taky ,ale ja zas na opak mela hodně mléka teklo to i když malej nepil bylo to jak vodotrysk ,bolest jsem měla taky dělaly se my i bulky v prsů tzv. sraženiny doktorka radila 2× až 3× denně pod horkou sprchu a masírovat si prsa moc jsem úlevu nepocejtila, ale zkoušela jsem to celý týden pak to odezněnělo samo ,

krisstina93
10. únor 2024

@lujhu v začátku je to normalni, to se musí nahrat, rozmasirovat a pak odsat, novorozenec na to nemá takový tah, ale 4 měsíční dítě už by to vytáhnout mohlo, když to bude masírovat během kojení.

mysh_me
10. únor 2024

Dobre prohlidni bradavku, jestli nenajdes zase ucpavku. Pak poradne nahrat to misto s boulema pred kojenim, klidne i behem, ja jsem na to pouzivala ten maly nahrivaci polstarek s peckama, co se dava na bolave brisko. A behem kojeni masirovat to misto smerem k bradavce, snazit se to rozmasirovat i treba ve sprse, ale me to nejvic zabiralo kdyz dite tahalo. Jeste se doporucuje poloha tak, aby brada ditete smerovala k te zatvrdline, ja kolikrat delala psi kusy treba vklece na ctyrech na posteli nad miminem 😂 ale vzdy mi to dite nakonec vytahlo. At se podari i u vas 🍀

palja
10. únor 2024

Jak je tu psáno výše, já jsem vždy dělala to, co píše @mysh_me a ještě pokud mě prso bolelo, tak jsem odsála osavačkou do úlevy.
Prso se nahřívá před kojením a mezi kojeními dávat studený obklad, za mne se radilo dát obyčejný tvaroh do latkoveho kapesníku a dát na to bolavé místo, že to vytáhne zánět (tady mi to radily maminky na MK před 5ti lety) a opravdu to pomohlo. Při zimnici a horečce si můžeš vzít Paralen, ale pokud horečky a zimnice přetrvávají déle než 2 dny, tak je nutné zajít k dr pro antibiotika. Můžeš jít na gyndu nebo i obvoďák by to měl napsat.
Jo a ještě jak píšeš o té řezavé bolesti, nemá miminko v puse moučnivku? Mohla se rankou na bradavce přenést kvasinka do prsa, to taky může způsobit potíže. To je pak nutné dítěti natřít v puse a tobě na prso - já jsem dávala gencianku, neocide gel nepomáhal.
Moje sestra to měla horší, takže dostala rovnou antibiotika.

ajja87
10. únor 2024

Přesně jak se píše nade mnou dej tvaroh, případně nahrej a odsavej do úlevy....a v pondělí bez pro antibiotika, lepší nez se trápit

levandule_k
10. únor 2024

Asi tak, nemám úplně zkušenosti s řešením akutních gyn. potíží v nemocnici, ale když jsem si natáhla vazy v kotníku, tak jsem s tím jela na traumatologii normálně mezi 9-10 večer, protože jsem nedokázala posoudit, jak moc je to vážné. (Byla to velká nemocnice v krajském městě.) Doktor se tvářil úplně v pohodě, žádné, že to mohlo počkat do rána. Takže bych s tím jela přímo na gynekologicko-porodnické oddělení.
Buď bych jela hned, nebo počkala do rána, jako úplně bych tam nejezdila třeba ve dvě ráno.

jancaroul
10. únor 2024

Trápilo mě to několikrát, pomohlo před kojením nahřát prso ve sprše, bradičku dítěte dát směrem k té zatvrdlině, aby ten tah při kojení byl k tomu místu - dělaly se mi zatvrdliny ve spodní části prsou z boku, takže jsem kojila v poloze, hlava dítěte před prsem a jeho nohy směřovaly podél mých boků. Po nakojení jsem potřela tvarohem v kostce prso, dala kapesník nebo plínu a vyčkala do dalšího kojení.

sorboni30
10. únor 2024

Já jsem měla prsa tvrdé jak kameny, hrudky a velké bolesti. Nahrivala jsem ve sprše, odsávala a dávala Priessnitzův zábal. Pomohlo.. Asi budeš muset nechat před krmením odsávat aby toho nebylo tolik a jestli to malý celé nevytahne tak ty prsa pak dostávají zabrat.

eviicka
10. únor 2024

Mívala jsem to také, pomáhala ta brada směrem k zatvrdlině (často to byla fakt gymnastika) a obklad z tvarohu.