Rozkojení po porodu - jak tomu pomoct?

alex97
7. říj 2021

Už jsem marná..
3 dny po porodu.A kojení nic ani maz..Chodím každý 3 h pro UM k sestřičkám a ty jejích výrazy opravdu přispějou k tomu abych byla ve stresu,že nekojím..Do toho mi trhá srdce budit malou každé 3h na UM.Když taak krásně spinká.. Stavame o půl h dřív musí prej mě rozkojit..
Ale tahat mi prso a dávat do sebe vzduch jako malá mi vážně nebaví.. Jak jinak bych se mohla rozkojit.?
I když kozu dávám malý aby mě rozkojila 2 za den jenom na pul hodiny jedno..Vadí to? Sestry chtějí každý 3h a už mě to tu sere.. Děkuji moc za odpovědi

zuzroko
7. říj 2021

@alex97 čím častěji se bude stimulovat tím větší šance na mléko je 🤷🏻‍♀️ 2x za den je fakt sakra málo i pomalu na udržení když mlíko je 🤔😂

marselina
7. říj 2021

@alex97 2x za den je opravdu strašně maličko, miminko taky nepapa jen 2x denne.
Je potřeba casto přikládat a když to nepůjde, svět se nezboří, hlavně být v klidu.

jjasmina
7. říj 2021

@alex97 popravdě tvá stiznost není namístě, sestřičky ví, co dělají, buď kojit chceš a necháš si poradit nebo nechceš, to už je na tobě. Já také v porodnici budila, s kojením bojovala a poradit jsem si ráda nechala a jsem za to fakt ráda, že sme nemuseli skočit na Um

kmarie81
7. říj 2021

@alex97 buď v klidu, jestli kojit chceš, tak příkladej co nejčastěji minimálně po těch 3 hodkach - jestli kojit nechceš, tak to normálně řekni a chtěj prikrm po těch 3 hodkach. Novorozene musí pít každý 3 hodky, protože má ještě malý žaludek, takže tu dění davku musí mít rozlozenou na víckrát, aby pribyvalo a nebylo dehydratovany.... Novorozenatko někdy spinka a je apaticky právě protoze má hlad, ale je vysileny, tak šetří energii a spi - občas je to takový začarovaný kruh.

codal
7. říj 2021

Pokud chceš kojit, rozhodně musíš přikládat co nejčastěji a ze začátku i v noci, to se mlíko tvoří nejčastěji, klidně co hodinu a mít dítě co nejvíc u sebe... Hodně pít, můžeš zkusit homeopatikum, ale pokud si dítě přikládáš jen dvakrát denně, tak se ti mlíko nikdy nespustí...

kmarie81
Autor odpověď smazal
Zobraz
olga_
7. říj 2021

Častá stimulace je dobrá. Klidně si na to od sester vyžádej odsávačku, která může v určitém ohledu zastoupit i dítě - rada LP, která mi pomohla po porodu dvojčat císařem. Pokud odsaješ mlezivo, můžeš ho kalíškem podat miminku.

alex97
autor
7. říj 2021

@jjasmina Sestřičky ví jen jak stresovat... Je jasné že se snažím se rozkojit Též nechci být na UM.Jen používáme kloboučky a ty zrovna cucat mala taky nechce..(zdravotní důvody) taky bych chtěla davat prso malý častěji..Vím že 2 je málo.. Ale buď ona se nají nebo mě požužlá..Protoze i když jede na prázdno vždy usne a když ji probudím na UM tak se mi u toho dusi..Že sestra řekla at první dávám UM a pak k prsů..U toho mi usne a neudělá nic.. Proto se ptám na jiný způsob.A nebo doktorka rekla že by 1h davala prso 2hodinu spala a 3h davala UM ..Ale takhle se budit a splňovat to by bylo tak na 2dny

azanka
7. říj 2021

Vždycky první prso. Dvakrát za den je sakra málo, po porodu jsem měla syna na prsu pokaždé, když projevoval nespokojenost. Pro tvorbu mléka je nejdůležitější poptávka - když bude, zvýší se produkce. Na sestřičky se vykašlat a přikládat co to jde. Pokud mimi žužlá, není to špatně. Doktor na šestinedělí nám říkal, že pokud máme žízeň, taky tam nehodíme litr vody na ex, ale napijeme se a za chvilku znovu. Miminko má jen pár starostí - spát, tulit se, prdět/kadit a pít mléko. Pokud má čistou plenu a kontakt s matkou, při jakémkoliv neklidu dát prso. I kdyby na žužlání. Hodně štěstí 😊

alex97
autor
7. říj 2021

@azanka Děkuji měla sem první porod a trval 21h..Malá nešla sama takže 3 jsem dostala ten pytlík na vyvolání kontrakci..U 2 si mladá sestřička nevšimla že mi dává i s cukrem až po mé neustále upozorňování že se mi točí hlava a chce se mi zvracet...Malou na sebe dávám často.. Ale v noci jsem ráda že dáme UM prebalim a dám jí spát.Ale říkám si dala sem porod dám i tohle..
Ale být taky doma nastavím si to jinak ..Aby nám to vyhovovalo..2 je málo ja vim..Ale snažím se vždy co nejvíce ji mít u sebe..

jjasmina
8. říj 2021

@alex97 hele mě v porodnici malá taky zuzlala, pila naprazdno, ale takhle se ti opravdu laktace nespustí takže zkoušet ve dne, v noci, já snad v porodnici ani nespala, což jsem nespala ani doma, malá byla velmi náročná. Škoda, že tam je takový personál, ale co vím je to kolikrát i o přístupu maminek bez urážky.

alex97
autor
8. říj 2021

@jjasmina Tak o přístup nejde.Nejsem jediná kdo se vždy na tu směnu netěší..Ale děkuji za názor

queenp
8. říj 2021

@alex97 Pokud chces kojit, budes muset i neco obetovat-viz spanek v noci. V porodnici to tem mimcum nejde, ale jde o to, mit to mimco treba hodinu na prsu, stridat je a porad dokola. Ted pit tolik nebude at si klidně zuzla. Dlouho naprazdno by nemelo zuzlat vetsi mimco. Ja kdyz jsem mela problem u 3m syna s kojenim, spavala jsem noc co noc 2 hodiny. Dle rady LP jsem ho budila na kojeni, coz trvalo i 40 minut, pak uspat, odsavat, aby se jeste vice zvysila laktace a pak si jit treba na 30 minut lehnout a pak zase dokola. Ale stalo to za to a kojeni jsem udrzela. Takze zahodit za hlavu, ze chces spat, ze zuzla, zatni zuby... Soustred se na mimco a pujde ti to. Lepe se koji i doma, v klidu

skarol
8. říj 2021

@alex97 Ale ono to je na víc, než 2 dny.... prostě je to dřina. Musíš přikládat, přikládat, přikládat, klidně co hodinu. Nejdůležitější je právě noční kojení, spouští se u toho ty správné hormony na rozkojení. Zdá se mi, že by sis to ráda ulehčila. Ono ani to žužlání není špatně, tím ti stimuluje bradavky a dává pokyn tvému tělu, že má vyrábět mlíčko.

jjasmina
8. říj 2021

@queenp ono totiž ani to kojení není jentak, si každý mysli, jak přiloží a je to šup, šup, ale z paní mám pocit, že spíš nechce, tak ať dá Um a neřeší

marge_s
8. říj 2021

“ Sestry chtějí každý 3h a už mě to tu sere”. Vedi proc. Ty tri hodky zadny terno, ale i na tom se da aspon trochu rozkojit. Jestli te uz tohle sere, tak asi budes muset trochu sebrat, s tim spanim nepocitej ani s flaskou, ani s kojenim. S timhle pristupem good luck. Jen me prekvapilo….vy nemate room-in? To bys mela mnohem snazsi

surikata131
8. říj 2021

@alex97 hele, jestli chceš kojit, tak se prostě musíš snažit víc a ne že malá na UM krásně spí a přiložit 2x za den, takhle se to bohužel fakt nerozjede. Je normální, že ze začátku 2, 3 dny není nic, ale musí se zkoušet často přikládat (i v noci), ať se ty prsa stimulují (i když dudlá na prázdno, z dudlíku přece taky nic neteče), nebo mezitím i zkoušet odsávat (taky nejdřív naprázdno) jinak to prostě nenaběhne. Jako Jo, nevyspíš se, taky mi bylo líto budit co 3h, když spí, pak zkoušet kojit, pak odsávat, pak “spánek” 1,5-2h a zase znova pořád dokola. Ale to miminko mělo v bříšku přísun živin pořád a má malinký žaludek, tak nemůže spát v noci 8hodin, to by pak asi nedohnalo a neprospívalo…to jde o ten začátek, mě za pár týdnů malá začla spát v noci v kuse i 4-5h, už nebudím…ale zas večer a dopoledne se kojí třeba co hodinu i častěji…nebo se budí častěji, ale ty si prostě zvykneš 😀🤷‍♀️
takže zvaž, jestli opravdu chceš kojit a něco tomu obětovat, protože to ze začátku opravdu může být těžké (my jsme v šestinedělí asi 4-5 týdnů bojovaly, měla jsem bolesti, že už jsem s tím málem sekla) nebo je pro tebe lepší UM. A kloboučky jsou k ničemu. Hlavně aby se mimi správném přisávalo ať ti nezničí bradavky

madamas
8. říj 2021

Tohle je celé špatně. V porodnici máš prostor a čas na to mít malou přiloženou téměř neustále, i když si jen podudlá nebo si u toho pospí, hormony ale pracují díky tomu kontaktu. Důležité je právě noční přikládání. Dvakrát denně je stejné jako nic. Já jsem měla malou na prsu celé šestinedělí a i teď ve 2m je na prsu pokaždé když chce, to zn.dost často... Kojení bohužel vždy není automatické, někdy je potřeba si to ,,vydřít" a obětovat tomu celé dny, noci, a spánek.

mdch91
8. říj 2021

Ja s tebou souhlasim v tom, ze byt po porodu v porodnici je hnus. Neumim si predstavit byt nekde na sdilenym pokoji s tou smrsti hormonu a oddeleni sestinedeli jsou casto dost tragicka. Ale jinak z toho, co pises, tak nejsi vubec o kojeni informovana. Doporucovala bych ti sestricky vnimat a pak si to doma pripadne upravis. Nevyspani je nejvetsi teror materstvi. Nekdy s tim rozdilem, ze kojit muzes z postele, zatimco pro UM musis co 3 hodiny vstavat a jit ho chystat. Tak si rozmysli, co vlastne chces. Kdyz prsa nebudes stimulovat tak casto, jak chce dite jist, jak ma telo pochopit, ze ma tak casto mliko tvorit?

alex97
autor
8. říj 2021

@queenp Snažím se co nejvíce ji mít u sebe.Žužlá přes klobouček takže další plast..Jinak poradkyně rekla ze mi teče mlezivo že to bude určitě stresem.
Všem děkuji za odpovědi.

chrystyanna
8. říj 2021

@alex97 tak to zkus bez toho kloboučku .. Aspoň já bych si vyhlidla chvíli, kdy jsem v pohodě já i malé.. A zkusila dát na hrudník vleze a zda se neprisaje sama. Za jeden dva pokusy nic nedáš

surikata131
8. říj 2021

@alex97 mlezivo se tvoří ze začátku, to je v pořádku, nevím jak by to mělo souviset se stresem

kmarie81
8. říj 2021

@alex97 mlezivo je ta nejlepší věc, každá kapička je na pana protilatkama a zivinama to ji rozhodně dávej, tim začíná každá laktacespíš myslela že ses stresem ještě nerozkojila

alex97
autor
8. říj 2021

Myslela že nekojim s tím stresem..Jsem doma a bolí mě prsa a bradavky .

skarol
8. říj 2021

@alex97 mazat purelanem, případně koupit hydrogelové náplasti, větrat a osprchovat a žádný dudlík, miminko se pak může špatně přisávat a bude tě to bolet ještě víc

pexi
Autor odpověď smazal
Zobraz
codal
8. říj 2021

@alex97 prsa bolet budou, to je šílená bolest, úplně se mi kroutily prsty u nohou při každém přisátí, ale přejde to.. dávala jsem chladící polštářky, bepanten.. to se poddá, jen vydržet ❤️..

surikata131
9. říj 2021

@alex97 je důležité, ať se mimi správně přisává, buď nastudovat třeba na stránkách mamily, nebo si zavolat laktační, ať se to nezhoršuje, nevytvoří se ragády. Ze začátku se prsa i bolestivě nalévají. Ale postupně si zvyknou a bolet to nebude. Pokud by byla bolest opravdu velká, můžou to být i kvasinky.

kafr
9. říj 2021

První měsíc bylo kojení peklo! A to nepřeháním. Raději bych znova rodila než se rozkojovala (a nakonec jsem nevěděla, jak ji tu kozu sebrat, kojila jsem 20 měsíců)
Frekvence: 20 min 1 prso, 20 min druhé prso, 20 min pauza a znova 🤪 fakt na palici. Jasně, že půlku prospala, jasně že jsem měla rozpraskané bradavky (porid si ten lanolin, od Madely myslím, co se nemusí umývat.. ale teď si vzpomínám, říkala jsi že máš kloboučky tak tam nevím), ale ten kontakt je důležitý. I jsem jí nechávala na sobě jen tak spát.
Tekutiny- mi pomohlo pivo 🍻, je to hnus, musí být bez bublinek, ne studené 😒😱 jak jsme tohle zjistili, tak manžel koupil basu Birellu

A ty kloboučky fakt mít musíš? Já kojila i s částečně vpáčenými bradavkami... Citlivé jsem je měla už v těhotenství tak, že jsem se jich nemohla ani dotknout, u kojení jsem měsíc opravdu brečela. Jak říkám peklo, peklo, peklo 😰🤯. Po měsíci se to najednou zlomilo a byl klid a já najednou zjistila, jaké je kojení pohoda a jsem za něj ráda.

andelka
9. říj 2021

Já jsem se jako třetirodicka rozkojila až čtvrtý den. Ten třetí den byl mazec. Psychicky úplně mimo. Um malý měl párkrát, rozhodně ne co 3hodiny. Pořád jsem přikládala a mlezivo bylo. Ale mléko pořád ne a ne. Já byla úplně vystresovana, ubrecena ( protože druhého jsem kojila od druhého dne, třetí den vypil 80 ml, pak 100..). Bradavky do krve. Ale čtvrtý den se mléko udělalo, a bylo dobře. Ten stres dělá hodně. Doma už to bylo v pohodě. Jen bradavky se léčily docela dlouho a první měsíc kojení bolelo. Ucpavalo se mi to.. třetí měsíc to skončilo zánětem prsu..Ale poté už nikdy žádný problém. Asi jsme si to vybrali v těch prvních měsících. Kojím už 2 a třičtvrtě roku úplně bez potíží. Um od porodnice nikdy syn neměl.