Anketa - pomůžete cizímu dítěti na hřišti?

zvedavec2
24. říj 2017

Situace - houpadlo (ne klasicka houpacka, ale takove tocici/houpaci se cosi) a vy a vase deti vedle nej. Houpe (toci) se to a pribiha cca 2lete dite. Dost velke, aby na hristi nemelo matku porad za prdeli, ale moc male na to, aby predpokladalo pohyb houpadla ze strany.

Nechate to houpadlo, aby dite uhodilo nebo ho zadrzite (dite nebo houpadlo, to je jedno - proste udelate neco, aby to dite neprislo k uhone)?

nafuka
25. říj 2017

@simdan já bydlím na malé dědině a když jdem dopoledne ven, tak jsou děcka ve škole, školce. Na hřišti máme 1 skluzavku, houpačky pro větší děti a pro prcky jen takové to houpátko na pružině.A taky máme hřiště blízko u silnice, takže si fakt nedovolím čučet do blba, kor ne s malou dvouletou.

alkuska
25. říj 2017

Jasně že zadržím a ocenila bych, kdyby jiná osoba udělala totéž pro mé dítě.

denny27
25. říj 2017

Nechápu otázku teda,ale když vidím nebezpečí,tak se snazim tomu přece zabránit,pokud je to ještě malé dítě 😏 pokud by pak měla matka nějaký problém, že ji na dítě sahám,tak ji vysvětlím, ať si svoje dítě víc hlídá

michaela2995
25. říj 2017

@nafuka to chápu taky jsem si prošla něčím podobným .také nám spadla doma ze sedačky jako mrnous od té doby jsem měla šílený strach o ní .ne že bych předtim neměla ale byl ten strach větší.take ji nechávám dělat to co uznám za vhodné že se nic nestane.uz má snahu i lézt po schůdkách na skluzavku atd ale raději ji moc nenechávám

vanea
25. říj 2017

Určitě bych pomohla, to bez debat (i když by mně pak mohl někdo sjet, že mu sahám na dítě, ale to je v takové chvíli asi nedůležité)...ale na druhou stranu, ta maminka mohla být opravdu nějak zaseklá, zamyšlená, nemusela vnímat, může mít třeba nějaké problémy...a ačkoliv na něj koukala, tak prostě nezaregovala... já kolikrát taky na někoho koukám, jak dělá vyloženou blbost, ale než si to uvědomím a zakročím, je pozdě, prostě jsem "zahledená" ale jsem hlavou úplně jinde....je to teď asi spojené s únavou z péče o nespící miminko, ale kdyby měla paní podobný stav, tak bych to chápala a určitě bych jí to nevyčítala. A hlavně bych nikdy nespoléhala na to, že mi dítě zachrání někdo cizí a kvůli tomu bych "nevyběhla", nebo vyběhla pomaleji :/

denny27
25. říj 2017

Teď koukám, že sem si nevšimla prvních komentu, proto mě otázka dost zarazila...no nechapu, že někdo může být tak sobecký, že by nechal dítěti záměrně ublížit,pokud by si byl jistý, že hrozí nebezpečí..😬😬😬 jediné,co takovou matku omlouvá je to, že není natolik inteligentní a rizika si neuvědomuje..😏😏 snad je malý v pořádku

zmrzlinka
25. říj 2017

Určitě bych se snažila cizí dítě ochránit..... otázka je jestli si toho pani všimla nebo jestli ji to došlo.Clovek se někdy zamyslí a nevnímá okolí....

nafuka
25. říj 2017

@michaela2995 jo asi tak nějak. My máme skluzavky vysoké a na tom místě odkud se klouzají není zjištění ze všech stran, takže hrozí pád z výšky na zem.Na tu skluzavku se dá dostat z více stran.

evaamy
25. říj 2017

Tak hlavně dvouleté dítě není dost velke na to, aby se pohybovalo samo na hřišti. Jasně, taky se občas zamyslím/ zakecam, ale snažím se být s nim.

prcekverunka
25. říj 2017

@zvedavec2 Určitě bych tomu dítěti pomohla.

denny27
25. říj 2017

@evaamy to bych neřekla..my tu máme nové hřiště a nechávám chvilema malého(2roky) běhat samotného..pokud by někam ale potřeboval posadit, zatočit, tak jsem samozřejmě u něj..ale jinak mívá volný pohyb,na hřiště je krásně vidět

terezapetrova
25. říj 2017

@evaamy nevim jestli mas jen jedno dítě ale pokud ano pak se dá samozrejmne "témeř" porad byt za jeho zadkem.. Pokud mas na hřišti více deti už je to jiné..

jbzirafa
25. říj 2017

Dítě bych zadržela. Když jsem blíž nebo si všimnu dřív než rodič, tak upozorním slovně, případně zasáhnu fyzicky. Totéž bych čekala od ostatních. pokud sama nechci, aby si moje dítě poradilo samo (na prulezce, vyzkoušet kudy lézt, jak se odněkud dostat ).

jbzirafa
25. říj 2017

@jbzirafa to je obecne. Jinak zodpovídá rodič a pokud si nikdo jiný zrovna nevšimne nebo neví, jake věci má třeba dítě dovolené,(resp.co zvládne ) tak ho nelze obviňovat. .Když je více rodičů u skluzavky třeba, hlídáme všichni.

gepe
25. říj 2017

Jiná situace: poma na laně na svezení pro děti na hřišti, kdy na konci dost cukne. Naše 4 léta a dalších 5! děti (cca 4-7r) manžel děti usměrnil do řady za sebe ať pěkně postupně jezdí. Stál u nástupní plosinky, dohlížel na řadu a pomahal/pouštěl nasi dceru, případně jinému dítěti z těch pěti. Ty děti byli bez rodičů - bez jejich dohledu, ani na hřišti nebyli, na to jsme přišli až cca po půl hodině kdy se tři páry odkudsi vrátili vysmatí. Podotykam bylo to na horách bez baráku okolo.
Filozofická: pokud by se těm cizím dětem, byť jednomu něco stalo, může za to můj manžel nebo jiný z rodičů co na daném hřišti byli?

nafuka
25. říj 2017

přibrzdit houpadlo, když u toho stojí snad není takový problém. Trocha empatie a nebýt úplně lhostejný snad neuškodí.

pavlina212
25. říj 2017

@gepe No nevím, já cizí děti na hřištích neorganizuju a ale nelíbilo by se mi, kdyby někdo organizoval to moje. Jsem spíš proto, aby si to ty děti samy domluvily. Asi by mě nenapadlo dávat vinu tvýmu manželovi, kdyby se něco stalo, ale když o tom tak přemýšlím, asi si část té odpovědnosti fakt bere.

trdelnik234
25. říj 2017

@gepe
To je sila toto.Takze rodicia sa potruzit do baru niekam alebo si kolektivne zasulozit a deti bez dozoru?
Sorry,ale to snad ani nie je mozne.

trdelnik234
25. říj 2017

@pavlina212
Dotycny dospely nema ziadnu zodpovednost za cudzie deti,pretoze mu neboli rodicmi zverene.Zato rodic,ktory necha 4 rocne dieta na ihrisku bez dozoru a dojde k urazu si koleduje o pruser ak dokazes,ze tam to dieta bolo same.Su krajiny,kde sa s tym neparaju,sice neviem jak to mate teraz v Cr,ale taketo veci ma vedia vytocit.
Ano,je lepsie ked si to deti organizuju same ale staci jeden pripadne dvaja problemovi a dojde k urazu.Tak je asi lepsie dohliadnut.

pavlina212
25. říj 2017

@trdelnik234
@gepe
Jasně, rodiče by tam být měli, bez diskuze.... ale dál...
Beru to jako filosofickou otázku. Co kdyby ten dospělý ty děti zorganizoval do činnosti, která je víc nebezpečná, než na kterou by přišly děti samy. Například @gepe píše, že pomáhal vysazovat na pomu i jiné děti. Co když by se stalo něco těm dětem, které by tam bez jeho pomoci ani neměly šanci vylézt?

gepe
25. říj 2017

@pavlina212 neorganizoval, pouze usměrnil aby na jednu pomu nelezli všichni na jednou a neprali se. Coz se dělo, než tam přišel s malou. Je to natažené lano po kterém se dítě kus sveze na pome, z vyvýšeného stupne . Manžel je introvert a narozdíl ode mě neřeší ani nevychovanost jiných dětí, resp. jejich rodičů. Ok, díky za odpověď.
@trdelnik234 my jsme sami nechápali. Když přišli, ani mu nepodekovali, že jim je vlastně i obstaral. Pokud by se něco stalo, určitě by byl dle nich viníkem. Díky za reakci a odpověď.

gepe
25. říj 2017

@pavlina212 pozor, nepíšu že cizímu dítěti pomáhal na pomu a vysazoval! Nepis něco, co jsem nenapsala a není pravda.
Přesněji tedy, pouze podával lano, které se vracelo a ty děcka pod něj nelítali a neprali se.

pavlina212
25. říj 2017

@gepe Aha, s tím pomáháním jsem to blbě pochopila. Píšeš pomáhal/pouštěl dceru, případně jinému dítěti z těch pěti. Nějak sem si představila, že je vysazoval :(

gepe
25. říj 2017

@pavlina212 nevysazoval. Jemu šlo primárně o bezpečnost naší dcery a tím souviselo i to usmerneni. Dostat pomou napr. při pádu do hlavy není nic prijemnyho pro dospelyho, natož pro dítě bez helmy.

terezapetrova
25. říj 2017

@gepe ja teda absolutně nepochopím jak tady některé zpochybňují, ze za dítě proste ma odpovědnost rodič . Odbocky nebo výjimky fakt neexistuji. A jak někdo psal pokud by se něco stalo je to na socialku na rodiče samozrejmne. Zřejmě někteří přemýšlejí jestli mají vubec mají odpovědnost za svoje deti . To tedy fakt těžko chapu.

marcicek84
25. říj 2017

já to vidím tak, že autorka diskuze spoléhala na jinou mámu že se dívá a jiná mámeazase na to, že vlastní máma (autorka diskuze) se také kouká, tak snad si dítě hlídá...Každopádně, nikdo nemá povinnost se starat o tvé dítě to zaprvé, zadruhé zachycení, ve chvíli pohybu, než to zpomalí to se taky nedá moc odhadnout, no a nakonec si nemyslím, že by to někdo udělal schválně, poučení pro příště, nespoléhej na ostatní, spoléhej sama na sebe...

kristyn.g
25. říj 2017

co je to za dotaz? No samozřejmě! 🙂

ma_33
26. říj 2017

Pokud bych za dítě byla zodpovědná např. jako úča ve školce, určitě bych pomohla. Jinak si cizích dětí i lidí moc nevšímám (zkrátka, ať si každý dělá co chce), tak by se asi pomoci nedostalo.

ma_33
26. říj 2017

Pokud bych si všimla, že je někdo ohrožen na životě, tak bych určitě pomohla. Jinak jsem zvyklá si hledět svého. Pokud by tomu dítěti měl hrozit běžný úraz např. odřené koleno, tak bych nepomohla. To snad máme za sebou všichni a nikomu to do života nějak neuškodilo.

eldrag
26. říj 2017

Za dětmi nestojím 10 cm, ale nespoleham na to, ze se někdo postara o pripadne nebezpečí hrozící mým dětem. Prostě nespoléhám. Navíc přirozený pud velí ochranit vlastní děti - ikdyž jim nic nehrozí, pak děti které znám, a pak možná cizí (je to už z pravěku takto zakořeněno, vlastní tlupa se chrání, cizí je cizí) :D možná úsměvné přirovnání v dnešní době, ale je to tak.