Dítě 2,5 let a odpolední spaní. Jak to naučit?

11. dub 2023

Asi to někomu přijde jako hloupý dotaz ale... Jak mám naučit dceru 2r6m spát po obědě??,😶😶
V noci chodí spát v 20h a budí se ráno v 6h (v noci se vzbudí max2, přenášíme k nám do postele). Vyhovuje nám to všem takhle.
Problém ale je se spaním po obědě 😶. Chápu, že někomu děti po obědě v tomhle věku už nespí ale na ní prostě je vidět, že to ještě potřebuje.... Po obědě cca kolem 12h si jdeme lehnout, chce krátkou pohádku (Maxipes Fík, Krteček), ležím s ní v postýlce, hladím... Ona leží kouká ale jak skončí pohádka má snahu zdrhat a odcházet. Někdy ležíme i hodinu a nic. Někdy po dlouhém přemlouvání usne. Problém ale je, že když spát nebude tak klasický 3-4h začne být mrzutá, vzteklá a do večera s ní už není žádná sranda 😶. Takže prostě spát by měla.
Teď trochu se přiznám ale většinou usne, když jí začnu nutit být v posteli. To se jí samozřejmě nelíbí a vzteká se ale třeba po pár minutách je klid, leží a usíná. Takhle to dělat nechci. Jenže taky nechci aby každý den po 3h byla nepříjemná 😟 nic jí nebavilo a podobně. Máte někdo zkušenosti??

emillyhk
11. dub 2023

Neporadím, ale soucítím. Syn je o chlup mladší, ale po obědě už nějakou dobu nespí. Vstává kolem půl sedmé, spát ho dáváme po sedmé, v půl osmé už spí. Po obědě sice zívne, ale když ho dám do postele, tak vydrží ležet tak možná 5 minut 🤦‍♀️ Potom jak když do něj střelí, poskakuje, běhá, má spoustu energie. Kde ji bere, netuším, já bych si po obědě schrupla 🙈😂

tridvajedna
11. dub 2023

Já bych se snažila posunout ranní vstávání na 7 nebo naopak usínání večer třeba o hodinu dřív. A na odpolední spánek se vyprdla.

areh
11. dub 2023

Taky po obědě bojujeme. Přečtu pohádku a pak pořád dokola pokládám, "peru" se s ním. Většinou usne, ale je to boj. Bez spánku sice vydrží, není nijak zvlášť mrzutý, ale často jezdíme v autě a to potom usne třeba v 5 a to fakt nechci. Jinak večer spí do 19:30 a vstává kolem 6.
@tridvajedna to by mě zajímalo, jak chceš posunout dítěti vstávání 😂

konidana
11. dub 2023

jedenapulletou jsem musela nutit být v kočáru:D Spala jen tam, ale nemohla už zabrat. OK, nechceš spát, jdeš pěšky... řev... do kočáru ... a spát nebude. prostě už nespala. V létě a na podzim to jakž takž šlo, v zimě to už bylo neúnosné, jak byla protivná. Takže jsem ji místo do kočáru navázala do šátku a šla ven. Zabrala většinou hned, a stačilo jí půl hodiny. Nebo příležitostně spala v autě, ve vozíku za kolem a tak. V posteli až zas ve školce. Večer od roka usínala kolem 21.h a ráno vstávala v 6. Víc spánku nepotřebovala.

aspie83
11. dub 2023

Asi bych se snažila posunout dobu usínání a vstávání, ale nevím... Oba synové přes den nespí cca od roku a půl... Usínají většinou mezi osmou a devátou hodinou a vstávají kolem sedmé. Občas na dvouletého padne únava a usne dřív. Ale upřímně, jsem radši, když přes den nespí. Když náhodou po obědě usnul starší, byl pak po probuzení uknikanej až do večera a mladší zase šel spát pak o půlnoci, i když spal třeba půl hodiny🙈

tereza0111
11. dub 2023

Mozna bych zkusila tu poustenou pohadku nahradit ctenou - idealne bez obrazku, aby nemela potrebu porad koukat, ale aby jen poslouchala a zavrela oci - tim by mohlo byt pul prace hotovo. ¨
Jinak u nas fungovalo "zalehnuti" (proste ji v te posteli drzim) a nekopmromisnost. Ve chvili co mala pochopila, ze fakt neni sance, ze ji pustim a ze proste trvam na tom, ze budeme odpocivat, tak ot vzdala a zacala krasne usinat. Jak jsem pak ale jednou povolila, tak zase zkousela zdrhat... (pritom ten spanek ale nutne potrebovala...)

emillyhk
11. dub 2023

@tereza0111 A to ti neřvala, když jsi ji držela v posteli? Zkusila jsem jednou jakože vytrvale pokládat, lehce přidržet. A to se nedalo, úplný hysterák, byla jsem z toho vyřízená a jako "bonus" pak spal blbě i v noci 🤦‍♀️

zmrzlinka
11. dub 2023

To byl vek kdy moje děti přestali spát po obědě .Dodržovali jsme klid na lůžku.Po obědě jsme si pustili pohádku nebo četli.Ale spát jsem je nenutila.

veronicka89
11. dub 2023

Jít před obědem dělat něco fyzicky náročnějších...plavat delší procházka hřiště...cvičení atd...
Pak oběd a spat

veronicka89
11. dub 2023

Ikdyz 2.5 let fakt už málo děti spí...

lenerka1
11. dub 2023

Buď uspat v nosítku nebo respektovat, že je unavená až kolem 3 hodiny a nechat ji usnout v ty 3. Časem se to bude posouvat ke 4,5,6 hodině až si přirozeně zruší denní spánek úplně. Přechodně pak ale nebude chodit spát ve 20 hod, ale později, po zrušení denního spaní se to zase upraví přirozeně zpět. Syn si v tomhle věku místo spaní dal odpočinek u TV s malinkou sladkou svačinkou a byl v poho až do večera. Dcerka s tím začíná až teď skoro ve 4 letech, ale nevydrží každý den, třeba dneska mi usla teď, za mě lepší než se s ní unavenou přetaženou do večera handrkovat.

te_reza
11. dub 2023

Jak jsem uspávala půl hodiny a dýl, spaní jsem zrušila. Byly ji dva. Po obědě prostě v klidu koukala na pohádky, pár večerů šla spát dřív, to, že byla pruda třeba 4-5 odpoledne jsem považovala za normální, muselo si to nějak sednout. Trvalo to dva tři týdny a vydržela normálně do večera

tereza0111
11. dub 2023

@emillyhk hele, rvala. Ale jak pochopila, ze to se mnou nehne, tak se uklidnila a dalsi den uz to bylo lepsi a dalsi uplne dobre. A pak se neco pokazilo (hlidani u babicky, spechali jsme, cokoli,tak jsem byla nedusledna) a zase jeden den rev jak tur. Ale proste bylo to opravdu nutne, jak nespala, tak od takovych 4 odpoledne se s ni nedalo nic, clovek se spatne podival a plac a jako bonus afektivni zachvaty. Kdyz byla vyspinkana, tak zadny problem 🙂

emillyhk
11. dub 2023

@tereza0111 Děkuju za odpověď 😊 Je teda pravda, že já už to "násilím" znovu nezkoušela i proto, že syn je od miminka přes den nespavec a protivný býval až kolem šesté, tak to už se dalo a nestálo mi to za ty nervy s uspáváním 😆

autor
11. dub 2023

@tridvajedna to jsem se snažila ale nijak nám to posunout nejde. Má kolem sebe stejně staré děti... Všechny chodí spát+- stejně a vstávají 7-8h. Naše v 6 každý den, jak hodinky 😶

autor
11. dub 2023

@tereza0111 ty čteny pohádky jsou u nás peklo... Jak beru knihu, přečtu dvě věty a kniha je v jejich rukách a listuje sám tam 🤣a je po čtení

shirilka
11. dub 2023

Máme doma to stejné, od cca 2 let fakt problém aby po obědě spal. Teď má 2a3/4 a usne tak jednou za týden, když už je fakt ko, sám od sebe nikdy, ležíme spolu, držím za ruku, předstírám spánek. Usne když je náročné dopoledne (min 2.5km procházka) a když vstával v 6, jinak ne. Přes posledne pouštím pohádky, ať si odpočine, knížky nemají význam, není typ co by u nich poseděl. Aktuálně vstává okolo 7 a chodí spát před 20.

lucca0
11. dub 2023

Nečetla jsem komentáře, píšu svou zkušenost. Uspavam v kočárku, jinak mi neusne. A už taky nespava pravidelně 😵‍💫... Takže vím, co popisujes.. jak nespí, je to děs...

jipe
11. dub 2023

a já bych pár dní vydržela odpoledne protivné dítě, spát by šlo večer klidně v 18 hod. a ono si to postupně sedne. U syna jsem snahu o polední spánek vzdala ve 2,5, chvíli mi usínal u večeře, ale neměla jsem nervy s ním hodinu bojovat po obědě a hodinu večer. U dcery jsem se na to vykašlala ve 2 letech. Držíme tedy polední klid. Ted je akorát blbý, že ve školce kolikrát po obědě usne a pak večer nechce spát.

shierly
11. dub 2023

Mně v tomhle věku malej taky spát nechtěl. Pak jednou přijela máma na návštěvu, zalezla ho, jak už bylo psáno v komentářích, a světě div se, od tý doby mi zase krásně po obědě spí. A to už má 3,5 roku. Nevyjde to tedy každý den, občas vyleze z postele za hodinu, že už se vyspal, i když vím, že si tam celou dobu povídal. Občas ani spát nedávám, třeba teď o Velikonocích, bylo u nás hodně dětí. A zvládá to úplně v pohodě. Ale teda já neuspávám. Po obědě uložím do postele, dám pusu a odcházím. Večer k tomu navíc čtu pohádku.

dyechampion
11. dub 2023

kocarek, jedine kocarek nebo auto :D doma jsem rada, ze usne vecer normalne. jinak hodne pomaha dopoledne delat pohybove aktivity, plavani, hriste, nejak je "vycerpat" 🙂

honatko092
11. dub 2023

Vzdala jsem to. Předtím jsem ho cca od 18 měsíců uspávala v kočáru, jinak to nešlo. Teď se mi narodilo druhé dítě a orostě na uspávání nebyl prostor a čas 🤷🏻‍♀️ Takže už od těch 2,5 let nespí, jedeme tak už cca dva měsíce a pořád si to nesedlo. Je vidět, že by tu hodinku po obědě potřeboval, ale je jak střela. Tak teď vstává před sedmou a chodí spát 19:30. Ale od pěti hodin už je to náročné. Jo a dopolední aktivita nepomáhá, dneska jsme byli 2,5 hodiny venku, šlapal celou cestu, ale neusne.