Dlouhé procházky s malými dětmi bez kočárku. Jak řešíte?

hanca_2005
20. led 2021

Milé dámy, ráda bych se zeptala jak řešíte procházky , třeba do lesa do zoo atd. to jest delší procházky s malými dětmi. Já mám 3,5 toku a 5 let a bez kočárku jsou pro nás delší výlety nepřekonatelné. Samozřejmě se už do kočáru děti nevlezou. Odrážedla jsou super, ale do lesa nevhodné. Poradte jak si dopřát celodenní výlet do zoo a nebo do přírody s malými dětmi a zvládnout to, když po pár metrech je bolí nožky? S nosítky nemám zkušenost. Dcera má 14kg a syn 18kg. Nejsou už na tahání na zádech těžcí...?? Podělte se prosím o své zkušenosti. Rádi bychom více vyráželi do přírody ale toho nás limituje. Děkuji ❤

zuzkasim
20. led 2021

Pětiletého bych nijak nešetřila, tříletého bych občas poponesla, my měli postupně jak nám přicházely děti krosničku (starou, nepohodlnou pro nosiče), šátek (ten by šel) a nosítko (to mě vyhovovalo nejvíc), pak už jen tatínek bral "na koníka". Jak holky píší, chce to trénovat, chodit, vymýšlet hry, odměny, při cestě zpívat, povídat pohádku nebo nějaký příběh, aby se soustředily na něco jiného... 3,5 leté dítě v pohodě zvládne 5km, na velké túry nechodíme, ale odpolední výlety pravidelně. Chce to třeba i doma vystoupit o zastávku dřív nebo později a projít se, nebo to vzít schválně oklikou přes hřiště, prostě pořád vymýšlet nějaké drobné motivace.

teeerez
20. led 2021

Pouzivali jsme jak manducu tak krosnu, oboje je super. Manducu jsem brala spis kdyz si myslim, ze to deti ujdou a jen jako nejvetsi jistotu ji soupla "tajne" do batohu, krosnu kdyz jsem primo planovala, ze se budou muset chvili nest.
Jestli se ale nebavime o 20km vyletech, ale ceste prochajde do lesa a 5 lety stavkuje, tak bych spis nez nositko zkousela motivace a dohody jeste pred vyletem - co ho ceka, co na kterem useku bude, jaka bude treba odmena, kdyz se pak vratite domu a cele se to podari ujit. Vylet naplanovat tak, aby cesta byla pro deti zajimava - asfaltova cesticka 5km nekudy je proste nuda. Ale ujit kus k potoku, tam se zastavit a postavit most. Jit kus lesem a preskakovat koreny, pak dat siskovou valku, ujit kus a dat soutez ve skakani z parezu. Ujit kus a postavit domecek z mechu. ... Kdyz zacina prituhovat tak dojdem k .... - zvolim nejvzdalenejsi vec kterou vidim - a tam bude svacinka,....
A tak dale. Pro dospele je to trochu fuska, manzel to nesnasel, protoze se jde kousek cely den. Ale deti to mely takhle rady a naucili se krasne chodit. Ta vzdalenos po ktere zacnou prvni protesty a budes muset tvorit zabavu se zacne prodluzovat )

ivis_b
20. led 2021

@hanca_2005 Nečetla jsem předchozí příspěvky. Nicméně děti 3,5 a 5 let nejsou děti, které by měly po pár metrech bolet nohy. To je lenost a nezvyk. Syn do třech let taky odmítal chodit, brečel hned u auta, že chce nosit, cesta do sámošky vzdálené 100m byla se scénami, válel se vzteky po zemi atd., užili jsme si své. Moje rada je jednoduchá, postupně zvykat a vydržet, nepovolit. Holt nebudete chodit 20km, ujdete na začátku jen 5km za celý den, to je jedno, ale ať si zvykají, že se prostě chodí. Důležité je naplánovat nějakou zajímavou cestu, aby bylo po cestě na co motivovat - skály, hrad, jeskyně, dětské hřišťátko, zmrzlina... po cestě hrát různé hry, povídat si, dávat závody (kdo bude první u toho stromu vzadu?). V případě nouze jsem motivovala jídlem. Za každých 30 kroků jedna křupka (to bylo v Alpách, kdy jsme šli fakt delší trasu terénem do kopce). A ono se to zlomí. Ve třech letech jsme jeli do Alp a ejhle, najednou to šlo - Alpy jsou hodně baby friendly, takže toho vyžití pro děti bylo vždycky po cestě dost. V cíli za odměnu nanuk, zmrzka a během dvou týdnů z něj byl turista. Pak už to šlo i tady u nás, ve 3,5 letech ušel i 17km v Krkonoších - to byla teda spíš výjimka, většinou jsme chodili trochu méně, ale co byl na jaře a v létě covid, tak to byl každý víkend jeden dva výlety cca 10km. A už i bez lákadel, chodili jsme víceméně mimo lidi, lesem, kde nic moc není. V létě mu byly 4 a chodí bez keců a rád. Do ruky hůl (klacek), do baťůžku velkou sváču a pohoda. U nás platilo, že dokud viděl kočár nebo krosnu, tak se dožadoval vození/nošení, takže jsme všechno zahodili.

hanve
20. led 2021

Máme 5,5, 3,5 a 1,5. Jako ten nejstarší se nenosí od dob,co rostredni chodí. Všichni bez pardonu chodili bez kocaru od doby,kdy ušli pár metrů. Pokaždé jsme začínali okruh kolem baráku a postupně zvětšovali. Nejmladší ujde přes 2km,běžné chodí pro starší do školky pěšky,je to cca 600m jedna cesta. Zabere nám to třeba hodinu,no a? Nosit nemůžu,mám záda v háji. A úplně top je,když jdou s kamarády. To dají bez fňukaní i 10km a ani o tom nevědí.

antoinet
20. led 2021

Já mám tři děti, aktuálně 3, 5 a skoro 7. To, co ujdou ti starší, neujde ta malá, nejde jen o vzdálenost, ale i tempo. Navíc má od fyzioterapeuta zakázané chodit delší trasy (lehčí vada kotníků), hlavně po tvrdém ne. Prý je pro děti obecně prospěšné užít si hřiště, les apod., prostě pestrý terén, skákání, lezení, ale ne dlouhé chození.
Takže beru velký terénní kočárek, ve kterém se v případě potřeby vystřídají všechny tři děti a odpočinou nožkám. Třeba v létě na dovolené v Praze jsme měli program na celý den a sem tam si v něm někdo i pospal. Dostaneme se takto mnohem dál, než je přemlouvat, že nám musí stačit, a celý výlet je na pohodu.

rebe
20. led 2021

Dítě ujde zhruba dvojnásobek svého věku, takže 3,5leté dítě dá 7 km na pohodu, když jde o celodenní výlet a má možnost odpočinku, zvládne i 10. Pětikilometrový výlet jsme za odpoledne dali s dvouleťačkou. Jde jen o to, změnit svoje plány. S takhle malými dětmi prostě za den třicítku nedáš. Ani kdybys je nesla, nudily by se a i ze sezení bolí nohy. Plánuj výlety do skal, se zastávkami na hřištích, kolem potoka, prostě tak, aby se zabavily. Celý den můžeš v lese strávit, a přitom ujít dva kilometry. A čím víc budete chodit, tím víc toho ujdou 🙂

terinka86
20. led 2021

@ivis_b Já si teda nemyslím, že se to nutně musí zlomit. Ano, zvykne si, ujde to, ale z každého dítěte nadšeného turistu neuděláš. V našem případě třeba věřím, že pětileťáka nakonec na ty Prčice vytrénujeme taky, ale on je taková povaha, že to u něj bez keců nebude nikdy.

ivis_b
20. led 2021

@terinka86 nadšený turista být z každého dítěte nemusí, to ne, ale musí být schopno ujít přiměřenou vzdálenost. Dnešní děti by pak akorát seděly doma a čučely do tabletu.

hanca_2005
autor
20. led 2021

🙏 moc vám všem děkuji za velmi zajímavé tipy a rady jak dětem zpříjemnit cestu a jak je motivovat. Tohle by mě opravdu nenapadlo. Pár šikovných tipů a věřím , že je cesta bude bavit a nadšení z výletů se snad dostaví. A také moc děkuji za tip s nosítky. To si myslím, že by se mohlo osvědčit a nenapadlo by mě, že se dají nosit i větší děti a jsem moc ráda, že to jde a ted se nám otevře více možností jak strávit , krásné slunečné dny v přírodě a při objevování nových míst, které nejsou úplně blízko a přesto jsou nadosah s malými vychytávkami jako jsou nosítka, větší vzdálenosti pro nás byli nepřekonatelné zvláště v terénu, ted už jen vyzkoušet jestli děti nebudou protestovat v nosítku, protože na to nejsou zvyklé. Jdu shánět nosítko na vyzkoušení a doufám, že náš nechodící a věčně prudící syn ho nebude hned v prvních minutách bojkotovat🙉 ..

zlorenka
20. led 2021

k tem nositkum, koukni treba na Aloe two nebo LennyLamb toddler, maji nosnost do 30 kilo a jsou fakt dost veliky, aby se v tom skolkovej svist pohodlne vyspal.

zlorenka
20. led 2021

@zlorenka *oprava, lennylamb je preschool ... a bazarovy, jinak se nedoplatis :D

zlorenka
20. led 2021

a jeste doplnim, koupila jsem si k tomu tenhle batoh na basket, abych mohla nositko slozit do baglu a melo svoji kapsu a zaroven se tam pohodlne veslo nahradni obleceni/bundy a svacina a naprosta spokojenost 🙂 https://www.decathlon.cz/batoh-essentiel-35-l-v...

kosi_cek
21. led 2021

@89peta já mělá vozík dvoumístný, dříve croozer, nyní Thule, ten je i průjezdnější..Do coozeru se toho zase více vešlo, v pohodě uvezl i 4 větší děti (samozřejmě, že ne za kolem).

marketanova
22. led 2021

U nás to tak je, rádi chodíme na dlouhé procházky a doma s malou cvičím, já mám i činky a gumy na cvičení. Teď přes zimu je to velmi účinné na kondičku.

simkrk
22. led 2021

Nechci byt rypava, ale chce to aby deti uz kd mala chodili co nejvice po svych, jinak se clovek kocarku nezbavi a nebo se pak prave bojuje se vzdalenosti na vyletech 🙂 nektere zoo i nabizeji ruzne trakare, coz jd ve vasem pripade treba super 🙂 a nositko s jejich vahama si oddelate zada i kdyz nositko muze byt sebelepsi 🙂 a krosna uz vubec ne... hlavne vymyslet ruzne aktivity na vyletech, v lese aby orave deti hnedka neknouraly ze je bolej nozicky..🙂

pampeklec
25. led 2021

@simkrk samozřejmě souhlasím, že je potřeba s dětmi chodit od malička a vymýšlet na výlety zábavné aktivity, ale nemyslím si, že si nošením musíte nutně "oddělat záda". Stejně jako u těch dětí platí, že je lepší trénovat "od mala" i nosiče (a to nošením, jinak to moc nejde), trochu se věnovat tomu nosítku (aby sedlo, bylo dobře nastavené atp.), ale jsem si docela jistá, že často je lepší plánovat trochu velkorysé výlety, které jsou zábavné pro všechny (třeba právě složitějším terénem nebo výšlapem na vysoký kopec), a mít v batohu pojistku v podobě nosítka, než něco opatrného, co dítě určitě ujde po svých, ale nebaví to ani rodiče a nakonec ani dítě. Jen prostě jako s jakoukoliv jinou fyzickou aktivitou je potřeba nosit pravidelně a s rozmyslem.

pampeklec
25. led 2021

Ještě pro autorku příspěvku - zkoušela jste jezdit na kole? Kus popojet, děti proběhnout, pak zase kus popojet... abyste si to užila i vy a ony to zvládly v pohodě. I když teď v zimě to asi není ideální na začátek. Ale zvlášť jestli starší už jezdí sám, tak bych to na jaře zkusila aspoň na nějaký kratší výlet.

simkrk
25. led 2021

@pampeklec napsala jste to pekne 🙂 a je to pravda.. 🙂 ja nosila dcerku od ctvrt roka do asi 2,5let..do 2let mela kocarek, pak to byla jen pojistka pri, vyletech.. 😊 Ale hlavne jde fakt o to chodit s tema detma,znam plno maminek co chodej jen na hriste s kocarkama a nikde nebyli na vylete, nebo spis ze deti stale sedi v kocarku a jsou lini chodit.. 🙂 v lese, pres koreny, do kopce, z kopce, pres blato, pres kaluze :D 🙂