Dvouleté dítě v MŠ. Překonat pláč? Nedávat do školky?

moniulik
10. kvě 2017

Ahoj maminky,

mam dvě holčičky (v dubnu2a5). Starší chodí do školky od 3,5 roku. Mladší tam chtěla pořád zustavat. Tak jsem se rozhodla, že ji tam zkusím na hodinu nechat.. a hle.. bylo to super, učitelky si pochvalovaly , že i svačinku snědla.. že jestli chci můžu ji tam nechávat.. Tak jsem řekla, že jo.. první týden byl super.. Zařídila jsem si cvičení ( po pěti letech konečně jsem dělala něco pro sebe.. ) tak to šlo 2 týdny. byla tam hodinu až hodinu a půl.

ALE včera když jsem ji tam vedla. jestli v pohodě.. ale když jsem přilšla.. slyšela jsem už je vzlykani.. jenže jaky byl můj šok, když brečela i ta starší :( učitelka říkala, že se snažila jak mohla, ale pak už říká učitelce, ja už nevím co s ní mam dělat at nebrečí.. a mě se chce taky brečet.. tak tam brečely obě.. :-/ (mrzí mě, že se starší dostala do takové situace) Dneska jsem ji zkusila vzít do školky oblíbenou hračku.. všechno šlo v pohodě.. přezouvala se.. ale když jsem vešly do třídy spustila.. :( tak jsem s učitelkou řekly, že je ještě mala.. :(
Ano je asi mala.. ale maminky musím se přiznat, zvykla jsem si na tu hodinu pro sebe..

Když si vzpomenu na začátky té starší .. tak první týden taky proplakala.. ale pak už si zvykla a po měsíci tam chtěla i spát..
Ano mladší je mladší.. ale myslíte si, že by to opravdu zvladla.. nebo jsem udělala dobře , že jsem ji tam už nenechavala..
na druhou stranu jsem uvažovala, že bych se od září vrátila do práce.. na poloviční úvazek.. ale s takovou to asi nepujde..
ja nevím..

Děkuji Vám za každý postřeh M.

annaluciapetrzel
10. kvě 2017

@dareen@mollyweasley, ano presne tak. Soukrome jeslicky s individualnim pristupem. Nikde ve svete jsem se nesetkala s takovou hysterii co se tyce toho jak dlouho a moc musi byt dite s matkou. Ani v Africe 🙂.

terezapetrova
10. kvě 2017

@mnau_m ale tady asi nejde o klasické státní razizeni ne? Tam by asi nevzali dvouletou? Ale nevím 🙂

annaluciapetrzel
10. kvě 2017

@baris a vseci ostatni. tak to je jasny, dvouletak nepatri do tridy s 28 detma, to by mne nikdy nenapadlo

panickatlamicka
10. kvě 2017

@annaluciapetrzel ty jsi byla v Africe? Dlouhodobe? Mas prehled a srovnani z kolika zemi?

panickatlamicka
10. kvě 2017

@annaluciapetrzel vis a v Africe to mozna neresi, protoze to povazuji za tak prirozene, ze jim to prijde zbytecny nad tim dumat. Ale to fakt hadam. V Africe jsem nikdy nebyla a zadne statistiky k tematu si nevedu.

baris
10. kvě 2017

@annaluciapetrzel s tím souhlasím. Zakladatelka se ale baví o MŠ.

Pokud musím jít do práce, tak pro dvouleté dítě je jasná volba jesle. Když jsem na rodičovské, tak nechápu, proč dávat tak malé dítě do jeslí a nebo do MŠ 😕.

mollyweasley
10. kvě 2017

@terezapetrova Ale samozřejmě že vzali. A plá je takový, že nejpozději v roce 2020 budou muset.

annaluciapetrzel
10. kvě 2017

@panickatlamicka pracovala jsme v nekolika africkych zemich s mistnimi lidmi 🙂 a zila mimo CR v nekolika ne-africkych zemich. A mam hodne zahranicnich kolegyn ;). V africe funguje rozsirena rodina, dite neni fixovano pouze na matku a dite se neadoruje (za to maji v uctu ke stari kt nam chybi), jinde v zahranici - jesle, chuvy.

terezapetrova
10. kvě 2017

@mollyweasley mluvíme obě o Praze? 🙂

terezapetrova
10. kvě 2017

A jinak plánu už bylo.. 🙂

mollyweasley
10. kvě 2017

@terezapetrova To jistě ne, ale plán zahrnuje i Prahu, stále ještě je součástí republiky, neodstěhovala se na Maledivy 🙂

normalnimatka
10. kvě 2017

podle mě dvouletý dítě není absolutně zralý na to bejt ve školce... at mi říká kdo chce co chce, že jeho dítě to snášelo v pohodě a kdesi cosi..tenhle trend, bohužel čím dál častější, strkat batolata do školky, to je prostě šílenost...

na rozptýlení pár hodin v tejdnu někde v herně, dětským centru, na kroužku, nebo i ve školce, proč ne..když myslíte, že to vaše straaašně společenský dítě straaaašně potřebuje kolektiv...ale pokud vyjádří nelibost, je blbost ho do toho nutit. takhle ho dřív rozhodně nevysocializujete a neosamostatníte...

terezapetrova
10. kvě 2017

@mollyweasley ale samozřejmě a tak ale zakladatelka řeší to co je ted ;) a tedy v Praze a troufnu si říct, ze i v jiných větších městech dat dnes do stání školky dvouleté fakt ne. A dík za info ja si nebyla jistá kde je ted Praha ;)

dareen
10. kvě 2017

@annaluciapetrzel
Rozumím-jak to myslíte ..😉

Každý má právo udělat to po svém. Univerzální recept není..co vyhovuje jednomu -nemusí se líbit jinému. .
Me vždy jen překvapí ta přemíra agrese v diskuzích. ..

soleilll
10. kvě 2017

@normalnimatka Nelibost vyjádří dítě u všeho, co je jinak, než bylo doposud zvyklé. Troufám si tvrdit, že kolektivní zařízení dvouleťákovi dodá daleko víc nových a zajímavých podnětů, než sama matka trávící s ním vlastně celý jeho dosavadní život.

magdasan
10. kvě 2017

@baris tak všude bohužel jesle nejsou...☹

mollyweasley
10. kvě 2017

@terezapetrova Ale já netuším, jestli bydlí zakladatelka v Praze, já v ní nebydlím, tak proč bych ji měla zmiňovat? V našem městě, má status statutárního města, takže žádné prdítko, dvouleté berou, kamarádka dělá chůvu několika dvouletým dětem v jedné opavské školce, a myslím, že i v Ostravě se dvouletí dostávají. Třeba je zakladatelka příspěvku taky tady od nás, proto s umístěním dvou a půl létého neměla problém.

terezapetrova
10. kvě 2017
terezapetrova
10. kvě 2017

Tohle znělo rozumne 😃

lucykal
10. kvě 2017

My byli dnes na zápise má má 26m a rovnou nám ředitelka řekla, že ji v září nevezmou. Povinnost jsou předškolní děti. A co nám říkala ředitelka tak každé dítě pod 3 roky bere 4 místa těm starším.

bachovy_esence_poradna
10. kvě 2017

@moniulik pláč při nástupu do jeslí do školky se objevuje často - pro dítě je to dost velká změna... nejen paní učitelky místo maminky, ale i to, že je tam skupina dětí, ve které platí naprosto jiná pravidla než doma... je potřeba uhájit si prostor, být samostatnější atd.

ve 2 letech je velká část dětí na denní docházku ještě ne úplně zralá...
jedna věc je občasné hraní, ale jakmile dítě pochopí, že jde o každodenní "povinnost", může nastat obrat (bývá to tak někdy i ve škole, děti se těší a pak přijde konec září a pocity můžou být diametrálně odlišné)...

osobně bych zkusila ještě vyčkat pokud není nutné dávat do jeslí/školky...
případně lze adaptaci podpořit Bachovými esencemi, které umí pracovat s obavami, přizpůsobením se změně atd.

summer2012
10. kvě 2017

Náš malej začal chodit do soukromé školky ve 2 letech spolu se sousedky malou. ...ze začátku jen dvě hodinky dvakrát v týdnu...prvních 14 dní super a pak najednou slzavé údolí. ...trvalo to cca 2 týdny až už jsem to chtěla vzdát (i když každé ráno stepoval u dveří, že chce do školky) a najednou jako když utne. ..po dvou měsících už tam byl na 3 dopolka týdně a teď ve 2,5 letech chodí 4x týdně na 5 hodin a někdy tam i spí (protože chtěl když viděl ostatní)...moc se mu tam líbí a určitě mu to prospělo, např.doms jsem ho nedokázala přimět chvíli sedět a něco tvořit a tam se zapojuje (i když nemusí) mezi prvními a mám už doma na nástěnce spoustu výtvorů, ze kterých má radost. ..umí spoustu básniček, říkadel atd. Nikdy bych ho nenutila když by nechtěl ale jsem ráda, že jsme to hned při prvním zafňukání nevzdali 😉 takže být to na mě, klidně bych to čas od času zkusila, když by malá vypadala, že chce. ..ale každodenní pravidlo bych z toho určitě dělala až si to opravdu sedne 🙂

baris
11. kvě 2017

@magdasan to já chápu, že nejsou všude jesle. Dokážu pochopit, když maminka musí do práce - ať už z finančních důvodů nebo má takovou práci, kde si nemůže dovolit být celé 3 roky doma, tak dá dítě do jeslí nebo do MŠ. MŠ na 2leté děti není uzpůsobena. I když to politici schválili, je to paskvil.

Ale nechápu, proč někdo dává dvouleté dítě téměř každý den do školky, když je doma. Proč? 😲

magdasan
11. kvě 2017

@baris No mně osobně by žádné cvičení za to nestálo 🙂 Já bohužel musím do práce a jesle nejsou. Nechápu že tam někdo dítě dá pokud nemusí, ale štve mě číst co jsem to za zrudu a jak dítěti ublížím. Z vlastní zkušenosti vím, že je to u každého dítěte hooodně individuální . Já do jeslí chodila, brácha ne a fakt ze mě není asociál a z něj světec 😀

mnau_m
11. kvě 2017

@baris přesně tak.. já to beru jako pohodlí.. když je matka na mateřské s jedním dítětem, které je ve školce, tak se snad postará o to druhé, má na něj spoustu času, může se mu věnovat.. a pokud ne - proč si ho pořizuje? Pak je to malé dítko půl dne s cizí paní bez maminky, která se mu tolik věnovat nemůže.. mám učitelku MŠ v rodině a mám to z první ruky - matky co jsou líné jim tam strkají své 2.dítě a jedou si na kafíčko či do fitka.. a dítě si pomalu neumí ani utřít zadek či si říct, co potřebuje.. pak má škrábanec a maminka seřve učitelku, jak je to možné, když ho má hlídat (spolu s dalšími 25 dětmi)... dávat malé dítko do školky uznávám pouze v případě, že matka MUSÍ do práce, nemá jinou možnost. Bohužel toho zneužívají matky, co si chtějí užít čas pro sebe 🙂

normalnimatka
11. kvě 2017

@mnau_m přesně! známá ředitelka v mš říká, že nejvíc dnů o prázdninách apod, a nejdýl zůstávaj ve školce děti od matek, který jsou na MD s dalším dítětem...docela smutný. na druhou stranu si říkám, že když to jsou takový mámy, který se chtěj svejch dětí zbavit, tak možná lepší, že jsou ve školce, kde se aspoň nějak rozvíjej a někdo se jim věnuje, než aby byly doma s mámou, která se o ně nezajímá, neustále s někým volá a zacpává dítě dudlíkem a bonbonama, aby ji neotravovalo :D

i když podle mýho skromnýho názoru je opravdu jen hrstka žen, který se opravdu MUSEJ vrátit do práce brzo.... většinou je to opět to vlastní pohodlí, mít pár tisíc za měsíc navíc, mít čas, vlastně si odpočinout v práci od řešení dětskejch věcí.

normalnimatka
11. kvě 2017

a taky se mi moc líbí takovýty věty, jak jeho roční a půl dítě zbožňuje ostatní děti a kolektiv a jak to potřebuje k životu.... jedna kamarádka to taky tvrdila, chce dvouletý dítě dát do školky, byť ne na celou dobu, dítě se tak tak stihlo odplenkovat, umí říct pár slov, a když jsme se viděly, na moje dítě neustále šlapal, padal, byl schopnej ho zasednout.... :D když mu kamarádka 20x za hodinu opakovala, že musí dávat pozor, že tam je batole, občas se ohlídnul, ale to byl tak veškerej efekt..... no, učitelky v mš budou vyloženě nadšený z tohoto společenskýho dítěte, kterej se projevuje svojí společenskostí asi tak, že chce v prvních minutách dát pusinku miminu a pak si ho stejně nevšímá... ha ha..

baris
11. kvě 2017

@magdasan pokud jsi musela do práce, tak je jasné, že jsi jinou možnost neměla. 😉

@mnau_m
@normalnimatka moje mamka je učitelka v MŠ a také říká - nejdéle jsou tam děti matek, které jsou doma s dalším dítětem - ráno od 6 do 16hod, celé prázdniny .... 😈

kajalka
11. kvě 2017

@baris Musím říct, že neznám nikoho, kdo by si nechal doma starší dítě, když se narodilo mladší. Některé děti šly ve třech, jiné i před třetími narozkami.

normalnimatka
11. kvě 2017

@kajalka hm taky ne, přitom nechápu proč...nebo vlastně chápu no..je to pohodlnější, nemusíš děcku vařit, líp se koriguje spaní a nespaní obou dětí...ale dřív to bylo podle mě poměrně běžný. dneska už je člověk divnej, když nemá tříletý dítě ve školce...