Flegmatické dítě = postižené dítě?

viveca
14. kvě 2012

Ahoj, prosím majitelky kojenců od čtyř měsíců (ale klidně i vy ostatní), vyjádřete se a poraďte.
Mám chlapečka, je mu něco málo přes čtyři měsíce. Jako týdenní miminko prodělal velice těžký zánět mozku, který poměrně často zanechává následky (DMO, epilepsie, retardace atd.) Ale taky nemusí. Byli jsme asi 6 týdnů v nemocnici. Sleduje nás neurolog, cvičíme Vojtovku. Zatím jsou všichni velcí optimisti, syn se vyvíjí takřka tabulkově (v osmi týdnech se začal usmívat a fixovat, ve čtyřech měsících se otáčí na bříško, bere věci do ruky, strká je do pusy, kouše si ruce, brouká si). Lidé, co ho vidí jen chvilku, na něm nic nepoznají, dokonce ani obvodní doktorka. Ale něco je na něm divného, alespoň pro mě, co ho vídám každý den. Vůbec neudrží pozornost, nic ho nezajímá, nebo ne moc dlouho. Neotáčí se za zvukem, resp. jen někdy. Na můj příchod reaguje jen občas, stejně je to i s "povídáním" a koukáním do očí. Někdy se naopak pohledu úplně vyhýbá, nevšímá si mě, kouká "do blba." Po hračkách sahá, strká je do pusy, ale dlouho ho nebaví. Nejradši si kouše ruce. Koníky pase celkem pěkně, poslední dobou začal dokonce podsouvat kolínka. Jenomže si u toho žužlá pěsti, takže nohama leze a hlavou ryje v zemi 🙂 Občas mě napadá, jestli nemá vadu zraku či sluchu (anebo obojího), ale to se prý zjistí v půl roce. Když vidím jiné děti v jeho věku, jak se o všechno zajímají, pěkně koukají a reagují, jímá mě hrůza, že něco není v pořádku. Ale na druhou stranu, neurolog ho hrozně moc chválil (fakt je, že u něj v ordinaci se vážně předvedl v nejlepším světle), říkal že to vypadá dobře, že se podle něj bude vyvíjet normálně, obvoďačka to samé, rehabilitační akorát říká, že je podle ní trochu pomalý.
Holky, zavzpomínejte prosím, jaké byly vaše děti ve čtyřech měsících. Je tohle "mimoňství" a absolutní výkyvy v chování normální?

pepibubu
14. kvě 2012

Hele, profesor Matějček měl prý na dveřích "maminka má vždycky pravdu," což znamená, že ty ho vidíš denně, tak víš, a máš li pocit, že NĚCO není jak být má, tak se nenech odbýt, a obcházej specialisty. Moc bych ti přála aby bylo vše v nejlepším pořádku a z tebe mluvil jenom strach, který každá máma zná...

katka37
15. kvě 2012

@viveca hele já mám 6ti měsíčního syna a ten se v tomhle věku choval podobně i s tím kousáním ruček,měl je do krve ,já myslím,že vás dostatečně hlídají a jsou to všichni odborníci,takže spíš z tebe mluví strach , v tom tě plně chápu,ale myslím si ,že malý bude úplně v pořádku....... 😉

veruska007
15. kvě 2012

Ahoj, na jednu stranu ten vývoj mi přijde normální. Na druhou stranu se říká, že maminka první pozná, že je něco v nepořádku. Akorát nevím, ke komu ho poslat - kdo by to odhalil. Než vývojová porucha je to, co popisuješ, spíše psychologický problém nebo problém smyslů. První psychotesty jsou pro děti od 1 roku (dětský klinický psycholog) a ty smysly se také dají dobře vyšetřit až později. Spíš bych Ti radila, všímej si toho, co Ti přijde divné a zapisuj si to, vč. data. Buď to nic není a kdyby bylo a přišlo se na to později, ten vývoj je důležitý sledovat pro diagnózu i prognózu.

slundo
15. kvě 2012

Taky bych řekla, že je to strachem. Ten dokáže udělat hodně. Prostě se o syna bojíš, aby byl v pořádku a tak můžeš některé věci vidět jinak. Ale je pravda, že ty jsi máma a to je někdy víc než doktor 🙂 Za sebe bych doktorům věřila, obzvlášť neurologovi , ale zmiň tyhle dojmy před doktorkou a uvidíš co ti řekne. Moc držím pěstičky, aby bylo vše v pořádku. Malej je podle všeho velký šikula a bojovník 🙂

bohuli
15. kvě 2012

Ahoj, já mám čtyřměsiční holčičku, takže to mám čerstvé. Myslím si, že jak to popisuješ je malý fakt šikovný, my se ještě ani zdaleka nepřetáčíme a to jsme žádný zdravotní problém neprodělali. Jak popisuješ, že si pořád cucá ruce, tak to dělá malá, když se blíží čas jídle, navíc pokud třeba napoužíváš dudlík, tak se tím může malý uklidňovat. Taky myslím, že vzhledem k tomu stresu, kterým sis musela projít malého teď víc sleduješ a napadají tě věci, které by tě za normálních okolností ani nenapadly. Je to pochopitelné. Pokud si hraje s hračkama, tak si myslím, že je vše ok, malá si hraje taky ale taky ji nic nebaví moc dlouho, a co se týče očního kontaktu a tak, tak mám pocit, že někdy je už holt ta mamka okoukaná! Taky mi někdy přijde líto, že na všechny okolo se směje jak sluníčko a když s ní manipuliuju a nemá zrovna nejlepší náladu, tak mě ignoruje nebo dokonce se začne vstekat. S píš se zaměř, jak reaguje na cizí lidi, kteří na něj začnou mluvit, jestli se zarazí a dívá se naně.... děti hjolt někdy mají takové to " kozí vidění " , že koukají do blba. Já bych z toho zatím žádné dramatické závěry nedělala, myslím, že pokud by tam mělo dojít k nějakému postižení, tak se ti tak krásně nebude rozvíjet ani po psychomotorické stránce. Chápu, že jsi ve stresu a zaměřuješ se na detaily, ale každé dítko je jiné, malý určitě vnímá, že jsi ve stresu a pak taky může reagovat po svém! Přeju hóóóódně štěstíčka, ať je vše ok!

diviska
15. kvě 2012

@viveca za sebe můžu říct, že ve 4 měsících jsem se taky bála., že mám postižené dítě. Malá se narodila ve 35tt, a měla nedozrálé plíce, takže jsem si samozřejmě už představovala, že se mi přidusila atd. Moje ve 4 měsících kromě sosání z prsu nedělala NIC. Ani se nesmála! Netočila se na bok, nepovídala, nekoukala na předměty prostě nic..a teď? V necelých 10 měsících? Dělá vše co má i něco navíc..

bohuli
15. kvě 2012

@viveca Taky je otázka, když jsi neklidná, jestli máš třeba dost mlíka? Malá, když si začne žužlat ruce, tak už s ní není řeč! Je pak nervózní a už ji nezajímá nic.

boruuvka
15. kvě 2012

@viveca vzpomínám si, že kamarádky holčička v podobném věku taky koukala do blba (jakoby zkrz věci)....byla taky sledovaná kvůli předčasnému narození a doktor říkal, že když reagují zorničky na světlo, takže by mělo být vše ok. Nyní jí jsou skoro 3 roky a zrak má v pořádku. A co se týče toho sluchu, tak prostě vyzkoušej melodické hračky, jestli se za nima otáčí a tak. Jinak sluch je kontrolován už v porodnici, takže bys o případném problému měla vědět.
Jinak je klouček moc šikovný. Hlavně ho měj co nejvíc na rovném povrchu, aby se mohl prokopávat a otáčet a tak...

viveca
autor
16. kvě 2012

Holky, děkuju za názory, snad ještě nějaké přibudou. Je fakt, že po tom co jsme prožili už vážně slyším "trávu růst" a už jsem několikrát plašila kvůli věcem, které se pak během pár dní srovnaly. Dokonce i můj manžel říká, že problém nemá náš Bořek, ale já v hlavě. Ale na druhou stranu je lepší šílet naplano, než něco v pohodě zanedbat. Napadlo mě, jestli třeba nemůže být autista, ať už to s jeho nemocí souvisí, nebo ne. A taky jsem našla poruchu zvanou kortikální slepota, i to by na našeho prcka celkem sedělo. Máte s tím někdo zkušenost?
Jo a jinak jdeme ve čtvrtek na neurologii, tak uvidíme, jestli bude pan doktor tak nadšený jako minule..

@bohuli Hladem to být může, sice dokrmujeme UM (stresem mi ubylo mlíko), ale dáváme míň než má být, protože rehabilitační nám vytýká, že je tlustý - má už 8 kg. Ale dneska jsem si všimla, že si ruce cucá i po krmení, tak nevím..

bohuli
16. kvě 2012

@viveca Šmankote! Myslím, že by Ti měli zakázat číst! 🙂 Uvidíš, že to bude v pohodě! Někdy je ten internet na škodu! Člověk se akorát vystresuje! Nám zas na nožce naskákaly malé podlitinky a poté, co jsem hledala chytré rady na internetu ... mě to odkázalo až na články o leukémii, tak jsem si řekla a DOST!

A k té váze, my s tím na umělém máme taky problém, máme 7 kg v 4 měsících, takže jsme dostali od dr. taky za úkol brzdit a ono když je ten žaludek už jednou pěkně roztažený, tak to nějakou dobu trvá a ty naše dětičky jsou jaksi někdy bezedný, taky mám pocit, že po vypití těch 160 ml by si sem tam ještě 100 klidně dala. Cucání ruk je úplně v poho!

Já měla výhodu, že jsem z Ostravy a tady se sluch vyšetřuje rutinně už v porodnici, tak kdyby se ti to nezdálo, tak se toho neurologa zeptej, on by měl sám vědět, jak to zjistit. Jinak, že nereaguje na melodie hraček ... malá je taky ignoruje, nejlépe jsem to otestovala ( samozřejmě ne schválně ) když mi vypadne něco z ruky, nebo kýchnu a malá se lekne... ale to asi není nejlepší doporučení 🙂

A k té kortikální slepotě ... chápu to asi tak, že oko vidí, ale mozek to špatně vyhodnocuje, zkus se zaměřit, jestli je třeba schopen vzít hračku, kterou mu nabídneš, u kortikální slepoty by měla být špatná koordinace a prostorová orientace... si myslím!

arko
7. pro 2020

Ahoj zakladatelko, muzu se zeptat jestli ti opravdu jen pripadalo, ze syn neni zcela v poradku nebo bylo tve tuseni spravne? Dekuji

codal
Autor odpověď smazal
Zobraz